Data ostatniej aktualizacji:
Najdłuższą siecią autostrad w Europie może pochwalić się Hiszpania. Mimo iż wiele osób sądzi, że takowy rekord należy do Niemiec. Hiszpańskie drogi są nowoczesne, bezpieczne i dobrze zagospodarowane. Poruszanie się nimi to czysta przyjemność. Sieć tras jest tu na tyle rozwinięta, że dotrzemy nimi do każdego zakątka na Półwyspie Iberyjskim. Co jest szczególnie ważne podczas wycieczek i wakacji.
Autostrady w Hiszpanii są w większości płatne. System płatności oparty jest tu po prostu na tak zwanych bramkach. Wysokość opłaty zależy więc od długości przejechanego odcinka. Jednak w Hiszpanii sami jej mieszkańcy częściej korzystają z darmowych dróg ekspresowych, które zazwyczaj biegną równolegle do autostrad. Wynika to nie tylko z chęci oszczędności, ale także równie dobrej nawierzchni i infrastruktury tych tras.
Zatem podróżując po Hiszpanii mamy tak naprawdę do wyboru dwie opcje – płatną i bezpłatną.
Drogi i autostrady w Hiszpanii
Jak już wspominaliśmy stan dróg w Hiszpanii stoi na naprawdę wysokim poziomie. Nawet małe miejscowości mają tu swoje drogi objazdowe. Cała sieć tras jest znakomicie oznakowana, co znacznie ułatwia poruszanie się kierowcom. Zastosowano tu dużo bezkolizyjnych rozwiązań, takich jak na przykład ronda. Przy drogach są liczne stacje benzynowe, miejsca gdzie można odpocząć czy też zrobić piknik. Ta infrastruktura obejmuje także sieć noclegową, gdzie można zatrzymać się w jednym z hoteli, hosteli czy zajazdów.
Do tego są tu oczywiście różnego rodzaju restauracje, bary i kawiarnie.
Cała sieć dróg i autostrad w Hiszpanii przeszła gruntowną renowację. W ciągu ostatnich 30 lat pobudowano nowe trasy, zrewitalizowano te stare i odnowiono takie obiekty jak tunele i mosty, które są nieodzowną częścią transportu naziemnego. Wszystko to umożliwiły środki pozyskane z budżetu Unii Europejskiej. Obecnie długość wszystkich dróg ekspresowych i autostrad w Hiszpanii ma ponad 17 tysięcy kilometrów.
Część z nich jest również bezpośrednio zarządzana przez tutejszy rząd.
Zanim wyruszysz w podróż upewnij się, że masz aktualne ubezpieczenie
Ubezpieczenie OC / AC
Hiszpańskie drogi można podzielić na pięć rodzajów:
- Drogi ekspresowe, oznaczone na mapie literką A oraz odpowiednią cyfrą. To trasy zupełnie bezpłatne, a co najważniejsze biegnące w pobliżu autostrad, co umożliwia bezkosztowy i równie szybki dojazd do wybranego miejsca.
- Autostrady, oznaczone literami AP oraz liczbami. Za jazdę nimi trzeba uiścić opłatę (poza niektórymi obwodnicami miast).
- Drogi lokalne, na mapie i znakach oznaczone żółtymi literami i cyframi np. A-1234.
- Drogi gminne, oznaczone kolorem zielonym bądź pomarańczowym oraz odpowiednimi literkami i liczbami, np. CM-1234.
- Drogi krajowe, to trasy przebiegające przez cały kraj. Rozróżnimy je dzięki czerwonej barwie, literce N oraz odpowiedniej cyferce, np. N-123.
Drogi szybkiego ruchu w Hiszpanii
Sieć dróg ekspresowych w Hiszpanii nakłada się prawie na tę z płatnymi autostradami. Przez co wiele osób wybiera właśnie taki rodzaj przemieszczania się między miastami. Do tego warto dodać, że podróż drogami szybkiego ruchu w Hiszpanii może zająć troszkę mniej czasu, ze względu na to, że nie trzeba zatrzymywać się na żadnych bramkach.
Drogi ekspresowe w Hiszpanii zostały odpowiednio oznaczone, w zależności od konkretnych wspólnot autonomicznych przez jakie przebiegają. I tak mamy:
- Andaluzja – literka A z cyferkami
- Asturia – literki AS
- Baleary – litery MA
- Estremadura – literki EX
- Galicja – litery GA
- Kastylia La Mancha – literki CM
- Kastylia i León – literki CL
- Katalonia – literka C
- Madryt – litera M lub MA
- Murcja – litery MU
- Gran Canaria – literki GC
- Teneryfa – literki TF
- Walencja – litery CV
- Kraj Basków – literki GI albo BI
Autostrady w Hiszpanii
Sieć autostrad w Hiszpanii jest bardzo dobrze rozwinięta. Jazda nimi jest komfortowa, ale płatna. Dlatego wiele osób mając do wyboru hiszpańskie autostrady i drogi szybkiego ruchu, wybiera te drugie. Przez co prywatne przedsiębiorstwa nadzorujące konkretne odcinki dróg szybkiego ruchu mają coraz większe problemy z utrzymaniem się i rentownością takiego biznesu.
Warto pamiętać o tym, że niektóre z hiszpańskich autostrad są nadal w trakcie realizacji. Główna sieć dróg szybkiego ruchu w Hiszpanii wygląda w następujący sposób:
– AP-1 to autostrada północna, która łączy Burgos z Armiñón
– AP-2 to autostrada Saragossa-Morze Śródziemne, wiodąca z Sarragossy do El Vendrell
– AP-4 to autostrada południowa, prowadząca z Sewilli do Kadyksu
– AP-6 to autostrada północno-zachodnia, łącząca Collado Villalba z Adanero
– AP-7 to autostrada śródziemnomorska, która biegnie od granicy z Francją do Guadiaro
– AP-8 to autostrada kantabryjska, prowadząca z Behobie do Bilbao
– AP-9 to autostrada atlantycka, łącząca Ferrol z portugalską granicą
– AP-15 wiedzie z Medinaceli do Villabona
– AP-17 biegnie z Barcelony do Ripoll
– AP-36 prowadzi z Ocaña do La Roda
– AP-41 łączy Madryt z Kordową
– AP-46 wiedzie z Alto de las Pedrizas do Malagi
– AP-51 biegnie z Villacastin do Ávila
– AP-53 prowadzi z Orense do Santiago de Compostela
– AP-61 łączy San Rafael z Segowią
– AP-68 to autostrada baskijsko-aragońska, która wiedzie z Bilbao do Sarragossy
– AP-69 biegnie z Kantabrii do Haro
– AP-71 prowadzi z León do Astorga
Do tego wlicza się także pięć promienistych autostrad, które otaczają Madryt i umożliwiają sprawniejszą komunikację mieszkańców stolicy Hiszpanii oraz terenów przyległych. Na mapie są one oznaczone dużą literą R i dla wygody łączą się też z ekspresowymi drogami (A-1, A-2, A-3, A-4, A-5, A-6). Autostrada R-1 łączy Madryt z El-Molar, R-2 wiedzie ze stolicy do Guadalajara, a R-3 będzie łącznikiem z Tarancón (wkrótce).
Natomiast autostrada R-4 biegnie z Madrytu w stronę Ocaña, a R-5 prowadzi prosto do Navalcarnero.
Zobacz także jak wyglądają autostrady w Portugalii.
Winiety w Hiszpanii
W Hiszpanii nie ma winiet, za jazdę autostradami płaci się tu w punktach poboru opłat. Tyle ile przemierzymy kilometrów, taki czeka na nas rachunek do uregulowania. Mimo iż w Hiszpanii nie ma zbyt wielu odcinków bezpłatnych autostrad, to warto zwracać uwagę na znaki. Te płatne są tu oznaczone czerwonym kółkiem.
Opłaty drogowe w Hiszpanii
Jedyne opłaty, jakie czekają nas w Hiszpanii, to te za jazdę tutejszymi autostradami lub ewentualnie mandaty za nie przestrzeganie lokalnych przepisów. Płatności dokonuje się tu na tak zwanych bramkach, czy to gotówką (euro), czy przy pomocy karty płatniczej wydanej przez bank. Wysokość opłat za autostrady w Hiszpanii uzależniona jest od ilości pokonanych kilometrów oraz oczywiście od pojazdu jakim się poruszamy.
Cennik za korzystanie z hiszpańskich dróg szybkiego ruchu, dzieli się na trzy konkretne grupy:
- pierwsza kategoria do której należą pojazdy lekkie (np. motocykle), samochody osobowe, a także niewielkie auta dostawcze
- druga kategoria to pojazdy wielkogabarytowe, czyli na przykład autobusy oraz samochody ciężarowe z dwoma osiami
- trzecia kategoria obejmuje najcięższe pojazdy, typu autobus czy auto ciężarowe o czterech lub więcej osiach
Co ciekawe na wysokość opłat za przejazd autostradami w Hiszpanii może mieć wpływ na przykład konkretny dzień tygodnia, czy nawet pora dnia. We wakacje, w niedziele i święta oraz w godzinach szczytu, kiedy są największe korki na drogach, zapłacimy po prostu więcej.
Konkretne ceny za przejechany fragment hiszpańskich autostrad najlepiej sprawdzić na jednej z oficjalnych stron, typu https://www.mitma.es/carreteras/peajes-actuales Jednak średnio można przyjąć, że każde 100 kilometrów autostrad w Hiszpanii, będzie nas kosztować około 10 euro.
Co jeszcze warto wiedzieć jeżdżąc po hiszpańskich drogach i autostradach?
Jeśli chodzi o obowiązkowe dokumenty, które są wymagane do poruszania się drogami w Hiszpanii, to na pewno potrzebny jest paszport lub dowód osobisty. Do tego trzeba mieć przy sobie oczywiście prawo jazdy oraz ubezpieczenie OC. Jeśli jednak jedziemy nie swoim autem, to dobrze mieć przy sobie także pełnomocnictwo, wydane przez jego właściciela.
Warto również jeżdżąc po drogach i autostradach w Hiszpanii, przestrzegać tutejszych ograniczeń prędkości. Wygląda to następująco:
- dopuszczalna prędkość na autostradzie to 120 km/h
- dopuszczalna prędkość na drogach ekspresowych to 100 km/h
- dopuszczalna prędkość poza terenem zabudowanym to 90 km/h
- dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym to 50 km/h
Natomiast co do ilość alkoholu, jaki umożliwia jeszcze prowadzenie samochodu w Hiszpanii to 0,5 promila. Po przekroczeniu tego limitu, zaczynają się nieprzyjemności i kary pieniężne. Do tego w Hiszpanii jest obowiązek jazdy z zapiętymi pasami, dotyczący wszystkich podróżnych. Na wyposażeniu każdego auta musi być trójkąt bezpieczeństwa, zapasowe koło, a także kamizelki odblaskowe dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Do tego trzeba posiadać także komplet żarówek zapasowych, w razie czego do wymiany.
W Hiszpanii nie trzeba jeździć z włączonymi światłami mijania przez całą dobę. Wyjątkiem jest oczywiście jazda po zmroku, czy trudne warunki atmosferyczne albo przejazd tunelem. Prowadząc samochód na hiszpańskich drogach można rozmawiać przez telefon komórkowy, ale jedynie przez zestaw głośnomówiący. Do tego dzieci do lat 10 w Hiszpanii, muszą być przewożone w foteliku samochodowym lub na specjalnym siedzisku. Na górskich terenach na pewno przydadzą się łańcuchy i opony zimowe. Ogólnie minimalna dopuszczalna wysokość bieżnika w oponach na terenie Hiszpanii wynosi 1,6 mm.
Aczkolwiek chyba „najciekawszym” przepisem, który należy tu respektować, jest obowiązek wożenia ze sobą drugiej pary okularów, jeśli takowych używamy.
Mapa autostrad w Hiszpanii
Na tej mapie drogowej znajdziesz wszystkie autostrady w Hiszpanii:
Przydatne numery telefonów w Hiszpanii:
- 061 pogotowie ratunkowe
- 080 straż pożarna
- 092 policja
- 112 numer alarmowy
- +34 91 594 93 47 pomoc drogowa
- +34 913 736 605 Ambasada Polski w Hiszpanii