Data ostatniej aktualizacji:
Atrakcji we Wrocławiu zdecydowanie nie brakuje. W głównej mierze są to historyczne zabytki wraz z okoliczną zabudową, ale też nowoczesne obiekty skierowane zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Stolica Dolnego Śląska od dawna jest w czołówce najpopularniejszych miast dla turystów w Polsce. Wrocław może pochwalić się nie tylko zabytkową architekturą, ale też wieloma kulturalnymi przybytkami, ciekawymi terenami zielonymi oraz bogatym życiem nocnym.
Trudna historia tego miasta sprawiła, że jest ono wielokulturowe, przez co znacznie ciekawsze dla odwiedzających. Atrakcjami Wrocławia są też miejscowe muzea, galerie i teatry oraz liczne punkty widokowe. Miasto to położone jest w miejscu gdzie oprócz Odry, przepływa przez nie jeszcze pięć innych rzek. Z tego też tytułu jest tu ponad 100 mostów i kilkadziesiąt pieszych kładek, które dodają tylko atrakcyjności stolicy Dolnego Śląska.
Atrakcje Wrocławia
We Wrocławiu odnajdą się nie tylko wielbiciele historii, ale też młode osoby, które lubią spędzać czas w klubach i barach. Miasto to nie zasypia po zmroku, jest więc gdzie się pobawić. Stolica Dolnego Ślaska kusi też wszelkiego rodzaju smakoszy, którzy nie przejdą obojętnie obok lokalnych przysmaków, serwowanych w licznych restauracjach i kawiarniach. Do tego warto dodać, iż właśnie we Wrocławiu, na miejscowym rynku jest organizowany corocznie, jeden z najładniejszych bożonarodzeniowych jarmarków w Polsce.
Zwiedzanie Wrocławia
Wrocław można zwiedzać właściwie pieszo. Większość najważniejszych atrakcji oraz zabytków jest usytuowana w miarę blisko siebie, w zasięgu krótszych lub dłuższych spacerów. Jeśli jednak jest taka potrzeba, to można skorzystać z komunikacji publicznej, którą w stolicy Dolnego Śląska stanowią linie autobusowe i tramwajowe oraz nawet kolej linowa (Polinka). Nie warto natomiast przemieszczać się własnym samochodem, nie dość że w mieście panują okropne korki w szczycie komunikacyjnym, to jeszcze jest problem z wolnymi miejscami do parkowania.
Zobacz także największe zabytki i atrakcje Krakowa.
Na zwiedzanie Wrocławia trzeba przeznaczyć minimum dwa dni, tak by zaliczyć wszystkie najważniejsze jego zakątki. Zatem stolica Dolnego Śląska jest idealnym miejscem na weekendowy wypad czy też krótką wycieczkę. Ilość atrakcji i ciekawych obiektów jest tu na tyle duża, że zapewne i tydzień czasu, byłby zbyt krótki by wszystko zobaczyć. Zatem warto jeszcze przed wycieczką zaplanować sobie, to co chce się zwiedzić w pierwszej kolejności, a resztę można odwiedzić podczas następnego wypadu do Wrocławia.
Miasto to można zwiedzać przez cały rok. Najwięcej turystów jest oczywiście latem, kiedy zazwyczaj pogoda dopisuje. Jednak warto pamiętać, że Wrocław jest jednym z najcieplejszych miejsc w Polsce, zatem jeśli temperatury poszybują w górę, wówczas eksploracja może być niezbyt przyjemnym doświadczeniem. Dla osób nieznoszących upałów lepszym terminem będzie późniejsza wiosna lub początek jesieni. Natomiast turyści, którzy chcą na własne oczy przekonać się o świątecznym klimacie tego miasta, muszą do Wrocławia wybrać się w grudniu.
Zabytki Wrocławia
Zacznijmy zwiedzanie Wrocławia od największych zabytków.
Rynek we Wrocławiu
Jednym z najpopularniejszych zabytkowych miejsc we Wrocławiu jest tutejszy rynek. Ma on powierzchnię prawie czterech hektarów i pod względem wielkości jest trzeci w Polsce (po Krakowie i Olecku). Rynek we Wrocławiu od lat cieszy się mianem jednej z najładniejszych starówek w kraju. Ze wszystkich stron otacza go 60 kolorowych kamienic, a na samym środku stoi średniowieczny Stary Ratusz. Dziś mieści się w nim Muzeum Sztuki Mieszczańskiej.
Do budynku Starego Ratusza przylega Nowy Ratusz, w którym urzęduje prezydent Wrocławia i Rada Miejska. Przed tym gmachem stoi charakterystyczna szklana fontanna „Zdrój”, natomiast z drugiej jego strony umieszczono kopię pręgierza z XV wieku. W śród wielu kamienic na rynku, zdecydowanie wyróżniają się dwie połączone ze sobą – Jaś i Małgosia, warto jednak też zwrócić uwagę na Kamienicę pod Gryfami, czy Kamienice pod Złotym Słońcem, w której z kolei mieści się Muzeum Pana Tadeusza. Spacerując po wrocławskim rynku natkniemy się również na majestatyczną bazylikę św. Elżbiety z gotycką wieżą, z której rozpościera się fantastyczna panorama na całe miasto oraz pomnik Aleksandra Fredry, przeniesiony tu z Lwowa.
Ostrów Tumski
Kolejnym zabytkowym miejscem we Wrocławiu jest Ostrów Tumski, czyli jedna z najstarszych części tego miasta. Prowadzi na nią Most Tumski, który upatrzyły sobie pary zakochanych, wieszając na nim kłódki, jako wyraz swojej nierozerwalnej miłości. Na Ostrowie Tumskim znajduje się wiele ciekawych zabytków, między innymi kościół św. Idziego, który jest najstarszą świątynią w mieście.
Oprócz tego warto tu zajrzeć do Muzeum Archidiecezjalnego, gdzie można zobaczyć Księgę Henrykowską, w której zostało zapisane pierwsze zdanie w języku polskim. Warto też wejść do Kolegiaty Świętego Krzyża i św. Bartłomieja, wzniesionej w stylu gotyckim. Przed tą świątynią stoi równie ciekawy pomnik Jana Nepomucena. Na miejscu jest też mały gotycki kościółek św. Marcina oraz, co ciekawe Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego.
Jednak najważniejszą świątynią Ostrowa Tumskiego jest Katedra św. Jana Chrzciciela. Wzniesiona w XIV wieku w stylu gotyckim, już z daleka wyróżnia się dwiema bliźniaczymi, wysokimi (ponad 90 metrowymi) wieżami. Na jedną z nich można wjechać i podziwiać panoramę Wrocławia. W środku natomiast warto posłuchać muzyki, wydobywającej się z jednych z największych organów w Polsce.
Zobacz też najważniejsze zabytki i atrakcje Warszawy.
Hala Stulecia
Ważnym zabytkiem Wrocławia jest też Hala Stulecia. Jest to obiekt widowiskowo-rozrywkowy, który powstał w latach 1911-1913 i jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Hala Stulecia jest niejako symbolem Wrocławia, który został wybudowany w celu organizacji w jej wnętrzach Wystawy Stulecia, która miała uczcić setną rocznicę pokonania Napoleona pod Lipskiem.
Swego czasu jej rozmach musiał robić wrażenie, gdyż 42 metrową halę, przykrywała kopuła o średnicy 67 metrów. Przez lata była ona świadkiem wielu historycznych wydarzeń, jednak później mieściło się w niej największe we Wrocławiu kino. Obecnie wystawia się w niej spektakle operowe z dużym rozmachem. Przed Halą Stulecia stoi stalowa iglica, pamiątka po Wystawie Ziem Odzyskanych. Natomiast w pobliżu znajduje się sztucznie utworzony staw z multimedialną fontanną oraz spora pergola o kształcie elipsy.
Atrakcje turystyczne we Wrocławiu
Zabytki mamy za sobą teraz czas na kolejne atrakcje turystyczne Wrocławia.
Panorama Racławicka
Jedną z największych atrakcji turystycznych Wrocławia jest Panorama Racławicka. Turyści mogą tu zobaczyć największy obraz w kraju, namalowany przez Jan Styka i Wojciecha Kossaka oraz ich zespół. Dzieło przedstawia bitwę pod Racławicami, w której wojska polskie pod dowództwem Tadeusza Kościuszki pokonały Rosjan.
Obraz Panoramy Racławickiej został umieszczony w specjalnie zaprojektowanym dla niego budynku o kształcie rotundy. Samo dzieło ma niebagatelne wymiary – 15 metrów wysokości i 114 metrów, przez co można poczuć się prawie, jak wewnątrz przedstawianych na nim wydarzeń. Wrażenia te potęgują trójwymiarowe makiety oraz wyjaśniający całą inscenizację lektor.
Zoo z Afrykarium
Kolejną dużą atrakcją dla turystów we Wrocławiu jest zoo, wraz z Afrykarium. To najstarszy ogród zoologiczny w Polsce, który zajmuje powierzchnię 33 hektarów. Znajduje się w nim ponad 10 tysięcy zwierząt. Turyści mogą tu zwiedzać 12 pawilonów, w tym małpiarnie, krokodylarnie, słoniarnie czy motylarnie. Jest tu również osobny obiekt, w którym najmłodsi mogą dotknąć i pogłaskać zwierzęta gospodarcze.
Jednak bez wątpienia największą atrakcją wrocławskiego zoo jest Afrykarium. O jego popularności zadecydowały nie tylko liczne baseny i akwaria, ale też pomysł by w jednym miejscu zgromadzić zwierzęta zamieszkujące tylko jeden kontynent, czyli w tym przypadku Afrykę. W Afrykarium można zobaczyć między innymi pingwiny, krokodyle, manaty, hipopotamy oraz mangusty. Największe wrażenie robi jednak podwodny tunel, gdzie nad głowami zwiedzających pływają wielkie płaszczki, rekiny oraz ośmiornice.
Zobacz też największe atrakcje i zabytki w Pradze.
Krasnale wrocławskie
Niewątpliwą atrakcją Wrocławia są także rozmieszczone po całym mieście małe pomniki krasnali. Obecnie jest ich około 360, a każdy z nich ma własne imię oraz swoją rolę. We Wrocławiu można się natknąć na krasnalów celebrytów, strażaków, rzemieślników, czy nawet czarownice. Trzeba mieć tylko oczy szeroko otwarte, bo są one ustawione i w parkach i w sklepach, koło dworca czy na rynku.
Liczba wrocławskich krasnali jest zmienna, gdyż są one przestawiane i wymieniane na nowe. Pierwsze rzeźby zaczęły pojawiać się w mieście już w latach 80-tych ubiegłego wieku. Były one wyrazem sprzeciwu wobec komunistycznej władzy, a ich pomysłodawcą był ruch Pomarańczowej Alternatywy. Dziś są na tyle popularną atrakcją, że można wziąć udział w wycieczce oprowadzaną ich śladami. Można też spróbować znaleźć samemu choć kilkadziesiąt krasnali we Wrocławiu, w ich lokalizacji pomaga strona https://visitwroclaw.eu/wroclawskie-krasnale
Co warto zobaczyć we Wrocławiu?
Co jeszcze warto zobaczyć i zwiedzić we Wrocławiu poza wspomnianymi wcześniej zabytkami i atrakcjami turystycznymi?
Hydropolis
We Wrocławiu na pewno warto odwiedzić Hydropolis, czyli interaktywne centrum wiedzy na temat wody. Pokazuje ono tą najbardziej potrzebną do wszelakiego życia ciecz, w różnych ujęciach i odsłonach. Siedzibą Hydropolis jest XIX-wieczny neogotycki podziemny zbiornik. Całość jest podzielona na osiem stref tematycznych, a wszystko zaczyna się od krótkiej projekcji na ekranie 360 stopniowym, dotyczącej genezy wody na naszej kuli ziemskiej.
W Hydropolis można zobaczyć na przykład replikę batyskafu Trieste, który w 1960 roku nurkował w Rowie Mariańskim, czy podwieszoną pod sufitem ławicę tuńczyków wraz z rekinem. Na zwiedzających czekają tu 64 interaktywne instalacje, natomiast na zewnątrz umieszczono wielką drukarkę wodną, która tworzy różnorakie kurtyny wodne. Hydropolis jest idealnym miejscem we Wrocławiu na wycieczkę dla całych rodzin.
Ogród Japoński
Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć we Wrocławiu jest Ogród Japoński. Stanowi on wydzielony fragment parku Szczytnickiego i jest unikatowym zielonym miejskim terenem, na skalę całego kraju, jak i Europy. Wszystko to dlatego, iż Ogród Japoński we Wrocławiu został zaprojektowany przez Japończyków i stanowi żywy element ich kultury. Całość przypomina dokładnie parki, które można spotkać u stóp Fudżijamy
W Ogrodzie Japońskim posadzono bowiem aż 26 gatunków roślin, które rosną jedynie na wyspie kwitnącej wiśni. Do tego cała koncepcja trzyma się podstawowych zasad, jakie obowiązują w japońskich ogrodach. Jest tu na przykład podział na kaskadę męską i żeńską. Obie prowadzą do stawu otoczonego bujną roślinnością. Natomiast sam staw przedziela, niezwykle fotogeniczny drewniany most. Ogród Japoński we Wrocławiu jest idealnym miejscem na chwilę odpoczynku i wyciszenia, po całym dniu zwiedzania.
Muzeum Narodowe
Podczas zwiedzania warto też zobaczyć Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Jest ono najważniejszym obiektem muzealnym, nie tylko w mieście, ale i na całym Dolnym Śląsku. Główny budynek Muzeum Narodowego umiejscowiony jest w neorenesansowym gmachu, urokliwie porośniętym bluszczem. W jego zbiorach jest ponad 200 tysięcy eksponatów. W głównej mierze to dzieła malarskie i rzeźbiarskie, z naciskiem na śląskich artystów.
W Muzeum Narodowym we Wrocławiu można na trzech pietrach podziwiać kolejno, zbiory sztuki śląskiej, polskiej oraz europejskiej. Kolekcje obejmują obrazy i rzeźby z przestrzeni różnych okresów, a także prace przeniesione ze Lwowa. Można tu również zobaczyć wyroby ze szkła i ceramiki oraz rysunki i fotografie. Do tego oczywiście organizowane są tu wystawy tymczasowe.
Ciekawe miejsca we Wrocławiu
Wszystkie atrakcje i zabytki, które wymieniliśmy to jeszcze nie wszystko. Zobaczcie też pozostałe ciekawe miejsca.
Punkt widokowy Sky Tower
Ciekawym miejscem we Wrocławiu jest punkt widokowy Sky Tower. Znajduje się on na przedostatnim pietrze wieżowca Sky Tower, który mierzy ponad 200 metrów, co go czyni najwyższym budynkiem w mieście. Właśnie tu na wysokości 49-pietra utworzono taras widokowy, na który dostaniemy się szybkobieżną windą, która zabierze nas tam w ciągu minuty.
Sam punkt widokowy może pomieścić 50 osób, dlatego bilety są sprzedawane tu na konkretną godzinę. Sama kasa jest oddalona od Sky Tower o około 20 metrów (znajduje się przy wejściu do galerii handlowej). Z samej góry można podziwiać nie tylko panoramę całego miasta, ze starówką czy nawet zakolami Odry, ale też ponoć przy dobrej pogodzie i Śnieżkę.
Kolejkowo
Ciekawym miejscem we Wrocławiu jest też Kolejkowo, czyli miejsce w którym można zobaczyć podobno największą makietę kolejową w Polsce. Obiekt umiejscowiony jest w budynku Dworca Świebodzkiego i oddalony od rynku o około 800 metrów. W Kolejkowie można zobaczyć nie tylko makiety pomniejszonego Wrocławia, ale i obszarów z całego Dolnego Ślaska.
W skali 1:25 wykonany jest tu rynek wrocławski, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce oraz schronisko Szwajcarka w Rudawach Janowickich. Wystawa nie jest statyczna, jeżdżą po niej zarówno samochody, jak i tramwaje czy pociągi. Nawet zwiedzający mogą sami uruchomić niektóre elementy. Dodatkową atrakcją Kolejkowo jest duży plac zabaw dla dzieci, gdzie mogą one sterować własnymi kolejkami i samochodami.
Wrocławska Fontanna Multimedialna
Jeszcze innym ciekawym miejscem we Wrocławiu jest Wrocławska Fontanna Multimedialna. Została ona umieszczona tuż przy Hali Stulecia oraz otoczona zabytkową pergolą. Cała konstrukcja zajmuje powierzchnię prawie jednego hektara i stanowi ją 300 dysz wodnych, trzy dysze z ogniem i 800 światełek.
Wieczorem odbywa się tu prawdziwy pokaz typu, woda-muzyka-światło, o każdej pełnej godzinie (aż do 22 -giej). Warto jednak pamiętać, że pokazy odbywają się jedynie w sezonie, który zazwyczaj kończy się z początkiem listopada (zaczyna się od końca kwietnia/początku maja). Zimą natomiast jest tu po prostu miejskie lodowisko.
Zajrzyj też na stronę www Wrocławia aby dowiedzieć się więcej.
Turystyczna mapa atrakcji Wrocławia
Na poniższej mapie znajdziesz największe atrakcje, ciekawe miejsca i zabytki Wrocławia: