Baška Voda czy Makarska?

Baška Voda czy Makarska – co wybrać na spokojne rodzinne wakacje?

Baška Voda i Makarska to dwie perły Riwiery Makarskiej w Chorwacji, oddalone od siebie zaledwie o około 10 km.

Choć dzielą ten sam malowniczy wybrzeżny region pod masywem Biokovo, oferują nieco odmienny charakter wypoczynku. Poniżej porównujemy oba kurorty pod kątem wakacji rodzinnych 2+2 (dzieci w wieku 10 i 15 lat) w szczycie sezonu (lipiec–sierpień).

Zwracamy uwagę na atmosferę i spokój, plaże, infrastrukturę, atrakcje, aktywności dla dzieci, ceny oraz dojazd, a na koniec przedstawiamy rekomendację – która miejscowość będzie lepszym wyborem dla rodziny szukającej spokojnych, a zarazem komfortowych i ciekawych wakacji.

Od czego zaczniemy?

Zdecydowanie od tego co jest istotne podczas wakacji!

Komfort wypoczynku i poziom spokoju

Baška Voda jest zdecydowanie mniejszą miejscowością (ok. 3 tys. mieszkańców) o charakterze typowej nadmorskiej miejscowości wypoczynkowej.

Pomimo że w sezonie odwiedza ją wielu turystów, zachowuje dość kameralną atmosferę. Panuje tu raczej spokojny, rodzinny klimat – wieczorami życie koncentruje się na spacerach promenadą, kolacjach w restauracjach i lokalnych festynach, a nie głośnych imprezach. Jak zauważa polski przewodnik, w Baška Vodzie „zazwyczaj jest dużo turystów, jednocześnie jednak to dość spokojne miejsce na idealne wakacje”.

Owszem, latem uliczki i deptak wypełniają się wczasowiczami, lecz to gwar typowy dla nadmorskich wakacji, a nie całonocny hałas.

Makarska to z kolei większe miasto (ponad 13 tys. mieszkańców) i tętniący życiem kurort – nieformalna stolica całej riwiery.

W szczycie lata bywa tu naprawdę tłoczno – miasto „pęka w szwach” od turystów i nie ma co się łudzić, że będzie tam spokojnie.

Dzienny gwar na plażach i promenadzie przechodzi płynnie w wieczorną atmosferę wakacyjnej fiesty. Makarska słynie z bogatego życia nocnego – wieczorami miasto tętni życiem dzięki licznym restauracjom, barom i klubom.

Dla jednych to atut, dla innych (szukających ciszy) wada.

W praktyce oznacza to, że nocując w centrum Makarskiej można natrafić na hałas do późnych godzin, zwłaszcza w pobliżu barów i dyskotek.

Rodzina pragnąca przede wszystkim wypoczynku w ciszy może się tu czuć nieco przytłoczona natężeniem ruchu turystycznego. Jeśli jednak lubicie wakacyjny gwar i energię miasta, Makarska dostarczy Wam tego w pełni.

Jakość i dostępność plaż

Plaże w Baška Voda to mocny punkt obu miejscowości, lecz mają one nieco inny charakter. Baška Voda może poszczycić się kilkoma pięknymi plażami pokrytymi drobnymi kamykami (żwirkem).

Główna plaża miejska (Nikolina) znajduje się tuż przy centrum i promenadzie. Wyróżnia ją krystalicznie czysta, szmaragdowa woda Adriatyku oraz malownicze tło gór Biokovo.

Brzeg jest w wielu miejscach dość łagodny – w sam raz dla dzieci, które mogą pluskać się przy brzegu.

Plaże są dobrze zagospodarowane: przy samej plaży znajdziemy bary z lodami, kawą czy szybkim obiadem, są prysznice i wypożyczalnie leżaków.

Należy jednak pamiętać, że w pełni lata centralna plaża bywa zatłoczona – aby zająć dogodne miejsce, w sezonie trzeba wybrać się tam wcześnie rano. Na szczęście w okolicy Baška Vody nie brak alternatyw. Wystarczy oddalić się nieco od centrum (np. w kierunku pobliskiej miejscowości Promajna, na wysokość plaży Oseka), by znaleźć spokojniejsze zakątki, gdzie „zazwyczaj jest mniej ludzi i każdy znajdzie miejsce dla siebie”.

To duży plus dla tych, którzy chcą uciec od tłumu – nawet w sierpniu można znaleźć tu urokliwe, mniej oblegane fragmenty wybrzeża.

Czystość wody i plaż w Baška Vodzie stoi na wysokim poziomie; regularnie zbierane są kamyczki, a przejrzystość Adriatyku zachęca do snorkelingu. Rodziny powinny zaopatrzyć się jedynie w obuwie do wody (plaże są żwirkowe) – to standard na całej riwierze.

Poniżej prezentujemy mapę miejscowości Baška Voda:

A jak wygląda sprawa w Makarskiej?

Główna plaża miejska w Makarskiej – rozległa, żwirkowa, z infrastrukturą i widokiem na góry Biokovo.

Makarska również słynie z przepięknej plaży miejskiej (Donja Luka), ciągnącej się ok. 2 km wzdłuż wybrzeża. Jest ona szersza i dłuższa niż plaże w Baška Voda, wyłożona drobnym żwirkiem i otoczona rzędami sosen dających przyjemny cień.

Wzdłuż tej plaży biegnie promenada pełna barów, kawiarenek i budek z przekąskami, co oznacza że wszelkie udogodnienia – od lodów, przez obiady, po sprzęt plażowy i toalety – są na wyciągnięcie ręki.

Taka dostępność infrastruktury ma jednak swoją cenę: plaża miejska jest bardzo oblegana w sezonie. W upalne lipcowe dni ręcznik przy ręczniku to norma; dla osób szukających spokoju może to być męczące.

Jak zauważają przewodniki, „w sezonie plaża miejska w Makarskiej jest miejscem szczególnie obleganym”, co dla jednych będzie minusem, a dla lubiących wakacyjny gwar – naturalnym elementem urlopu. Plusem Makarskiej jest natomiast różnorodność plaż: oprócz głównej, w pobliżu są też bardziej zaciszne miejsca.

Przykładem jest plaża Cvitačka na skraju miasta czy oddalona o ok. 2 km plaża Nugal, ukryta za klifami półwyspu Osejava. Nugal to dzika, malownicza zatoczka otoczona skałami i lasem sosnowym – oficjalnie plaża naturystów, ale przyciągająca również osoby szukające ucieczki od tłumów. Choć dojście do niej jest dość wymagające (około pół godziny pieszo przez las), oferuje ona spokój nieosiągalny na plaży miejskiej (uwaga: ze względu na charakter plaży Nugal nie nadaje się ona dla rodzin z dziećmi).

Generalnie jednak, wybierając Makarską w sezonie, trzeba liczyć się z tłumem na plażach, zwłaszcza w centralnej części kurortu. Jeśli Wasza rodzina woli mieć więcej przestrzeni na plażowanie, lepszym doświadczeniem może okazać się Baška Voda lub okoliczne mniejsze miejscowości.

Pod względem urody i czystości, plaże w obu miejscowościach są znakomite – od lat przyciągają turystów turkusową wodą i pięknym otoczeniem.

W Baška Vodzie plaże są nieco mniejsze i węższe, ale dzięki temu łatwiej o cień od pobliskich drzew, a bliskość gór dodaje widokom dramatyzmu. W Makarskiej plaża miejska jest większa, z szerszą ofertą sportów wodnych i rozrywek (o czym niżej). W obu miejscach dominuje żwirek, gdzieniegdzie tak drobny, że przypomina piasek – np. na słynnej plaży Nikolina w Baška Vodzie znajdziemy przyjemny, jasny żwirek (beżowy piasek) oraz pełne zaplecze dla plażowiczów.

Warto dodać, że zarówno plaża Nikolina w Baška Vodzie, jak i miejska plaża w Makarskiej zaliczane są do najpiękniejszych na całej riwierze, więc niezależnie od wyboru możemy liczyć na wspaniały nadmorski wypoczynek – pod warunkiem, że pogodzimy się z popularnością tych miejsc w sezonie.

Czy a tym etapie rozstrzygnęliście już wątpliwości na temat: Baška Voda czy Makarska?

Jeśli nie, to jedziemy dalej z tematem.

Makarska czy Baska Voda
Makarska czy Baska Voda – O to jest pytanie!

Infrastruktura turystyczna: restauracje, sklepy, promenady

Obie miejscowości są dobrze przygotowane na przyjęcie turystów, oferując wszelkie niezbędne udogodnienia. Baška Voda, mimo niewielkich rozmiarów, ma wszystko, czego może potrzebować rodzina na wakacjach.

W centrum znajduje się około 20 restauracji, pizzerii, tawern i barów, do tego liczne kawiarnie, lodziarnie oraz sklepy wielobranżowe.

Działa tu przychodnia lekarska i apteka, jest bank i poczta, a nawet kilka kantorów wymiany walut – to szczególnie ważne dla rodzin z dziećmi, bo zapewnia poczucie bezpieczeństwa (w razie drobnej kontuzji czy potrzeby zakupu lekarstw nie trzeba jechać do większego miasta).

Wieczorami życie toczy się na nadmorskiej promenadzie (Riva) – urokliwym deptaku wzdłuż portu, otoczonym palmami i straganami. Spacerując nim, można rozkoszować się kojącym szumem fal i widokiem błękitnego morza.

Przy promenadzie ulokowane są liczne knajpki serwujące owoce morza, pizzę, lody czy naleśniki – idealne miejsce na spokojny, rodzinny wieczór. Baška Voda ma też dyskotekę i kilka barów muzycznych, jednak na tle Makarskiej życie nocne wypada tu znacznie spokojniej. To raczej kameralny kurort, w którym po północy większość turystów odpoczywa już w swoich apartamentach.

W sezonowe weekendy zdarzają się plenerowe imprezy czy koncerty na świeżym powietrzu (organizowane są m.in. Wieczory Rybackie z lokalnym jedzeniem i muzyką oraz występy dalmatyńskich zespołów folklorystycznych), ale mają one charakter rodzinnego festynu. Infrastruktura Baška Vody zadowoli więc tych, którzy lubią mieć podstawowe udogodnienia w zasięgu ręki, ale nie oczekują wielkomiejskiego rozmachu.

Dodatkowym plusem miejscowości jest ciągnąca się daleko wzdłuż wybrzeża promenada i ścieżka spacerowa – można urządzać długie spacery lub przejażdżki rowerowe nad samym morzem, docierając aż do sąsiednich osad (Promajna, a dalej nawet do Makarskiej), ciesząc się widokami i względnym spokojem poza centralnym deptakiem.

Makarska natomiast jako większe miasto oferuje oczywiście jeszcze więcej atrakcji i udogodnień. Znajdziemy tu dziesiątki restauracji o rozmaitym profilu – od rodzinnych konob serwujących dalmatyńskie specjały, przez pizzerie i lodziarnie, po eleganckie restauracje z owocami morza.

Dostępne są bary szybkiej obsługi i street food (np. popularne burgerownie czy bary z cevapi), więc nastolatki i dzieci też znajdą coś dla siebie. Wieczorem na makarskiej Riwie – słynnym bulwarze nadmorskim ciągnącym się wzdłuż portu – panuje gwar i kolorowy ruch. To żywy deptak pełen kawiarni, sklepów i straganów – kwintesencja nadmorskiego życia.

Można tu kupić pamiątki, lokalne produkty, zjeść gofra czy watę cukrową, a przy okazji podziwiać widok dziesiątek cumujących jachtów i statków wycieczkowych. W sezonie Makarska organizuje także wiele wydarzeń: koncerty na rynku, Letni Karnawał na początku sierpnia (przez miasto przechodzi barwna parada, odbywają się występy artystów z całej Dalmacji), a co tydzień odbywa się tu tzw. Ribarska večer (Wieczór Rybacki), podczas którego na promenadzie można spróbować świeżo grillowanych ryb, lokalnego wina i posłuchać dalmatyńskiej muzyki na żywo.

Poniżej prezentujemy mapę miasta Makarska:

Jeśli chodzi o usługi, Makarska ma pełne zaplecze miejskie: znajduje się tu przychodnia, apteki, duże supermarkety (m.in. Lidl, Konzum), targowisko z świeżymi owocami i rybami, liczne bankomaty. Jest też dworzec autobusowy, z którego odjeżdżają autobusy do Splitu, Dubrovnika czy na lotnisko – to ważne dla niezmotoryzowanych. Parking w Makarskiej bywa wyzwaniem – w ścisłym centrum miejsc jest niewiele, większość jest płatna i w sezonie trudno o wolne. Można jednak znaleźć większe parkingi na obrzeżach lub przy marketach (np. gościnny Lidl).

Baška Voda, jako miasteczko, też posiada parkingi publiczne i przy pensjonatach, ale w sezonie i tam trzeba czasem poszukać miejsca, choć skala jest mniejsza.

Podsumowując, pod względem infrastruktury turystycznej obie miejscowości są bardzo dobrze przygotowane. Makarska zapewnia większy wybór i różnorodność (np. więcej sklepów, także z odzieżą czy pamiątkami, większy wybór rozrywek typu wesołe miasteczko), za to Baška Voda ma wszędzie blisko – w ciągu kilkuminutowego spaceru dojdziemy z kwatery na plażę, do sklepu i do ulubionej lodziarni, bez potrzeby przebijania się przez tłumy.

Rodzina, która ceni sobie wygodę, ale nie przepada za nadmiernym zgiełkiem, może docenić kompaktowość Baška Vody. Z kolei jeśli nastawieni jesteście na różnorodne wrażenia kulinarne, zakupy i intensywne życie promenady – Makarska spełni te oczekiwania z nawiązką.

Atrakcje turystyczne i możliwości zwiedzania

Zwiedzanie i atrakcje w Baška Voda mają głównie charakter lokalny i przyrodniczy. Samo miasteczko ma niewielką, lecz uroczą starówkę – znajdziemy tu zabytkowy kościół św. Mikołaja (z 1889 r.) i stojący na promenadzie pomnik św. Mikołaja, patrona żeglarzy i podróżników.

Jest też małe Muzeum Archeologiczne i Malakologiczne (Morski Konjic) z ciekawą kolekcją muszli i eksponatów morskich, które może zainteresować zarówno dzieci, jak i dorosłych. Spacerując klimatycznymi uliczkami Baška Vody, można poczuć atmosferę dawnej dalmatyńskiej osady rybackiej – choć dziś dominuje turystyka, miasteczko zachowało nieco historycznego uroku.

Dużą atrakcją przyrodniczą w okolicy jest oczywiście Park Przyrody Biokovo. Wrota do tego górskiego parku znajdują się dosłownie kilka kilometrów od Baška Vody (wjazd do parku przez tunel Sveti Ilija i dalej drogą górską). Biokovo oferuje liczne szlaki piesze o różnych trudnościach oraz świeżo otwarty (2020) szklany Skywalk Biokovo – taras widokowy zawieszony nad przepaścią na wysokości 1228 m n.p.m.

To atrakcja dla osób o mocnych nerwach, ale widoki wynagradzają strach: z platformy widać całą Riwierę Makarską jak na dłoni. Wjazd do parku jest płatny (około 15 € za samochód, dzieci do 7 lat bezpłatnie), a sam taras dostępny od rana do wieczora. Dojazd krętą górską drogą jest wyzwaniem, ale z Baška Vody dotrzemy tam w ok. 30–40 minut.

Biokovo to świetny pomysł na półdniową wycieczkę dla całej rodziny – oprócz Skywalk można zdobyć najwyższy szczyt Sv. Jure (1762 m n.p.m.) drogą (prawie pod sam wierzchołek) lub pieszo dla ambitnych.

W samej Baška Vodzie atrakcji typowo turystycznych jest mniej niż w Makarskiej – to niewielka miejscowość nastawiona raczej na relaks niż zwiedzanie zabytków. Jednak jej lokalizacja pozwala łatwo korzystać z dobrodziejstw całej okolicy.

Stacjonując w Baška Vodzie, można zwiedzić okoliczne miejscowości riwiery, takie jak elegancka Brela słynąca z plaży Punta Rata (często uznawanej za najpiękniejszą plażę Chorwacji) czy spokojne rybackie wioski Promajna, Bratusz, a na południu Tučepi czy Podgora. Do wszystkich tych miejsc można łatwo dojechać samochodem lub lokalnym autobusem, a część nawet dojść wybrzeżem. Baška Voda ma także mały port – w sezonie kursują stąd turystyczne stateczki na pobliskie wyspy.

Popularne są całodniowe rejsy typu Fish Picnic, podczas których można popłynąć na wyspę Brač (np. do miejscowości Sumartin) lub Hvar, kąpać się z pokładu w lazurowych zatoczkach i zjeść lunch z dalmatyńskimi specjałami na pokładzie. W porcie cumują też łodzie oferujące krótsze rejsy o zachodzie słońca czy rejsy wędkarskie.

Chętni mogą wypożyczyć motorówkę lub skuter wodny, by samodzielnie eksplorować wybrzeże (oczywiście z uwzględnieniem lokalnych przepisów). Dla osób lubiących aktywnie spędzać czas, dostępne są wycieczki rowerowe w głąb lądu (np. do malowniczych wiosek pod Biokovem) oraz krótkie wypady do pobliskich miasteczek z atrakcjami: np. do Omiša (oddalonego \~30 km) na spływ pontonowy rzeką Cetiną czy słynny ziplane w kanionie – to już jednak całodzienna wycieczka, wymagająca transportu.

Makarska oferuje znacznie więcej atrakcji kulturalno-turystycznych na miejscu, co wynika z jej większej skali i historycznego znaczenia. Stare miasto Makarskiej to plątanina urokliwych, wąskich uliczek, przy których stoją kamienne kamienice, kościoły i kawiarenki pamiętające czasy weneckie.

Centralnym punktem jest plac Kačić (Kačićev trg) – rynek miejski z pomnikiem poety Andriji Kačića Miošicia, otoczony zabytkowymi budynkami i pełen życia szczególnie wieczorami. Przy rynku stoi barokowa katedra św. Marka z XVIII w., a tuż obok w sezonie odbywają się koncerty i festyny (to tu jest organizowany wspomniany Letni Karnawał oraz jarmark świąteczny zimą).

Warto zajrzeć do Klasztoru Franciszkanów z XVII w., w którym mieści się unikatowe Muzeum Muszli – zawiera jedną z największych w Europie kolekcji muszli i mięczaków morskich, co bywa fascynujące zwłaszcza dla dzieci i miłośników przyrody. Dla zainteresowanych nauką atrakcją Makarskiej jest też niewielkie Obserwatorium astronomiczne – działa wieczorami, umożliwiając oglądanie przez teleskop gwiazd nad Adriatykiem.

Spacerując Makarską Rivą natkniemy się na mały port rybacki oraz duży port promowy – codziennie kursuje stąd prom Jadrolinija na wyspę Brač (do Sumartin). Sama przeprawa trwa ok. godzinę i może stanowić ciekawą wycieczkę (np. autem lub pieszo na Brač na lody i kawę, i powrót). W Makarskiej warto przespacerować się również na półwysep św. Piotra – to zielony skrawek lądu z latarnią morską i małą kapliczką, który osłania od północy makarski port. Na jego końcu rozciąga się piękny widok na morze i miasto – idealny na zachód słońca.

Po przeciwnej stronie zatoki leży park leśny Osejava, którym dojść można (wśród piniowych lasów i klifów) właśnie do plaży Nugal – to opcja na przyjemny rodzinny hiking wzdłuż wybrzeża.

Makarska, jako turystyczny hub, jest także świetną bazą wypadową na wycieczki. Poza wspomnianym Biokovem (wejście od strony Makarskiej prowadzi tzw. drogą 512 z centrum w górę – również dojazd do Skywalk), z Makarskiej organizowane są liczne rejsy na wyspy – popularny jest całodzienny rejs na Brač (Bol – plaża Zlatni Rat) i Hvar, połączony z lunchem i winem na statku.

Dostępne są także wycieczki autokarowe do Dubrownika, Mostaru w Bośni, Medziugorie, czy rejsy na wyspy Hvar i Korčula. Wieczorem z portu w Makarskiej wypływają często stateczki na krótkie rejsy przy zachodzie słońca dla turystów. Jeśli ktoś dysponuje autem, z Makarskiej ma blisko do wielu atrakcji regionu – np. do wspomnianego kanionu Cetiny (sporty adrenaliny w Omišu), do Splitu (\~60 km) zwiedzić Pałac Dioklecjana, do sanktuarium Vepric (takie lokalne „chorwackie Lourdes” ukryte w grocie na obrzeżach Makarskiej), czy nawet na całodniowy wypad do Parku Narodowego Krka (około 2 godz. jazdy).

W Makarskiej naprawdę trudno się nudzić, bo nawet spacer promenadą dostarcza wrażeń (widok straganów, muzyka uliczna, gwar w porcie). Trzeba jednak pamiętać, że zwiedzanie czegokolwiek w Makarskiej w szczycie sezonu oznacza dzielenie przestrzeni z tłumem – co nie każdemu odpowiada.

Porównując atrakcje – jeśli chodzi o kulturę i zwiedzanie, Makarska zdecydowanie wygrywa jako większe, historyczne miasto z muzeami i zabytkami. Baška Voda oferuje za to łatwiejszy dostęp do natury i kameralne odkrycia (jak lokalne muzeum, spacer po okolicznych mniejszych miejscowościach).

Dla rodzin, które chcą coś pozwiedzać, ale bez pośpiechu – możliwe jest np. mieszkanie w Baška Vodzie i wybranie się samochodem do Makarskiej na pół dnia zwiedzania starego miasta i muzeum muszli (to tylko \~15 minut jazdy).

Z drugiej strony, nocując w Makarskiej, także można w każdej chwili podjechać do spokojniejszej Baška Vody czy Breli, by odetchnąć od miejskiego zgiełku. Geograficzna bliskość sprawia, że niezależnie od bazy wypadowej, da się korzystać z atrakcji obu miejscowości (to duży plus Riwiery Makarskiej – wszystko jest w zasięgu kilkunastu kilometrów).

Aktywności odpowiednie dla dzieci w wieku 10 i 15 lat

Dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym i nastoletnim ważne są różnorodne aktywności – zarówno wodne, sportowe, jak i rozrywkowe.

Baška Voda jest miejscem przede wszystkim nastawionym na relaks nad morzem i proste przyjemności. Dzieci (i dorośli) na pewno będą się tu świetnie bawić na plaży – woda przy brzegu jest płytka i ciepła, idealna do pluskania się i nauki pływania.

Warto zabrać ze sobą maski i rurki do snorkelingu, bo podwodny świat przy skałkach jest ciekawy – można obserwować rybki, kraby i rozmaite morskie stworzenia. Na miejscu, przy głównej plaży, często działa dmuchany wodny plac zabaw (aquapark) – czyli tor przeszkód z nadmuchiwanych modułów unoszących się na wodzie, co dla dzieciaków bywa dużą frajdą.

W Baška Vodzie znajdziemy także wypożyczalnie sprzętu wodnego: rowerki wodne (często z małą zjeżdżalnią – dzieci to uwielbiają), kajaki morskie, a nawet skutery wodne czy możliwość przejażdżki popularnym „bananem” ciągniętym przez motorówkę. Choć skala jest mniejsza niż w Makarskiej, w sezonie w Baška Vodzie również pojawiają się atrakcje takie jak parasailing (lot spadochronem za motorówką) czy przejażdżki na pontonie sofie – tego typu rozrywki oferują lokalne firmy na plaży.

Dodatkowo przy plaży organizowane są czasem animacje czy mini-zawody sportowe dla dzieci (np. turnieje siatkówki plażowej). W centrum miasteczka jest niewielki plac zabaw z huśtawkami i zjeżdżalnią – raczej dla młodszych dzieci, ale 10-latek też może chwilę się pobawić. Wieczorem, gdy już zrobi się nieco chłodniej, dzieciaki mogą z rodzicami przespacerować się na lody lub pooglądać ulicznych artystów (często latem są np. artyści sprzedający rękodzieło, portreciści rysujący karykatury, itp.).

Nastolatka (15 lat) może zainteresować możliwość wypożyczenia roweru lub hulajnogi elektrycznej i przejażdżki nadmorską trasą – widoki są piękne, a trasa dość bezpieczna (ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż morza).

Jeśli w Baška Vodzie dzieciom brakowałoby większych emocji, zawsze można wybrać się do Makarskiej na wieczór lub na konkretną atrakcję.

Makarska pod tym względem jest prawdziwym rajem dla aktywnych rodzin – trudno o drugie tak wszechstronne miejsce na chorwackim wybrzeżu. Przede wszystkim na głównej plaży Donja Luka nie sposób się nudzić: działają tam wodne zjeżdżalnie (kilkudziesięciometrowe, przy brzegu), trampoliny i inne dmuchańce dla dzieci.

Są boiska do siatkówki plażowej, można pograć w piłkę w wodzie. Co krok oferowane są atrakcje wodne: jazda na bananie, parasailing, narty wodne, wakeboard, SUP (stand-up paddle) – pełen pakiet sportów wodnych dla młodzieży i dorosłych. Dla nastolatków spragnionych adrenaliny wielką frajdą może być lot spadochronem za motorówką, z którego widać całą okolicę z lotu ptaka.

W Makarskiej działają też szkółki nurkowania i windsurfingu (zwłaszcza przy nieco wietrzniejszych plażach jak Biloševac). Poza wodą, na lądzie czeka mini wesołe miasteczko na promenadzie. Latem wzdłuż portu rozstawiane są karuzele, automaty do gier, strzelnice, trampoliny bungee – klimat znany z nadmorskich deptaków, który z pewnością przyciągnie uwagę dzieci w każdym wieku.

Wieczorem Makarska żyje: często odbywają się darmowe koncerty plenerowe, pokazy tancerzy ulicznych czy projekcje filmów na plaży – warto śledzić kalendarz lokalnych imprez.

Jeśli dzieci mają ochotę na odrobinę edukacji połączonej z zabawą, w Makarskiej można zabrać je do wspomnianego Muzeum Muszli – wiele okazów jest naprawdę imponujących i działają na wyobraźnię.

Dla młodzieży interesującej się kosmosem, wizyta w Obserwatorium też będzie ciekawym doświadczeniem, szczególnie że można tam spojrzeć przez teleskop na księżyc czy planety.

W dzień dobrym pomysłem jest wjazd autem (lub busem wycieczkowym) na Skywalk Biokovo – 10-latek i 15-latek prawdopodobnie będą zachwyceni spacerem po szklanej platformie wysoko nad urwiskiem (to coś, czym można potem imponować kolegom!).

Trzeba tylko pamiętać o wcześniejszej rezerwacji biletów w sezonie lub wyjeździe wcześnie rano, by uniknąć tłoku i upału w kolejce.

Z Makarskiej łatwo też zorganizować aktywną wycieczkę poza miasto – np. rafting na Cetinie czy zipline w Omišu (oferty takich wyjazdów znajdziemy w lokalnych biurach, transport wliczony). Można także wybrać się na rejs z atrakcjami: istnieją rejsy, podczas których załoga pomaga dzieciom wypatrywać delfiny w morzu – spotkanie tych morskich ssaków to niezapomniane przeżycie.

Reasumując, Makarska oferuje więcej zorganizowanych rozrywek dla dzieci i nastolatków – jeśli Wasze pociechy szybko się nudzą leżeniem na plaży i potrzebują ciągłych atrakcji, tam znajdziecie ich pod dostatkiem. Baška Voda zapewni spokojniejsze, bardziej naturalne zabawy: kąpiele, budowanie zamków z kamyczków, snorkeling, rodzinne gry i sporty (np. możecie pograć w badmintona na plaży czy w karty w cieniu parasola).

Starsze dzieci w Baška Vodzie też znajdą coś dla siebie – np. mogą spróbować swoich sił w tenisie czy koszykówce na lokalnych boiskach (są przy wjeździe do miasteczka), wypożyczyć rower wodny i samodzielnie popływać, czy wieczorem pójść z rodzicami na lody i koncert klapy dalmatyńskiej. Jeśli jednak 15-latek oczekuje większych wrażeń (typowych „atrakcji z wesołego miasteczka” czy intensywnego życia nocnego), to Makarska ma przewagę.

W praktyce nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z atrakcji Makarskiej będąc zakwaterowanym w Baška Vodzie – odległość 15 minut jazdy umożliwia choćby kilkukrotny wypad do miasta w czasie wakacji (np. na wieczorne miasteczko rozrywki czy na parasailing w ciągu dnia).

Porównanie cen: noclegi, jedzenie, rozrywki

Ceny na Riwierze Makarskiej w sezonie letnim należą do stosunkowo wysokich w skali Chorwacji – jest to bardzo popularny region turystyczny, co wpływa na koszt zarówno noclegów, jak i wyżywienia.

Makarska jako duży kurort oferuje pełen przekrój cenowy. Można znaleźć zarówno prywatne kwatery i apartamenty w umiarkowanych cenach, jak i droższe, ekskluzywne hotele 4-5\ z basenami i animacjami.

Według przewodników Makarska cenowo jest porównywalna z innymi popularnymi destynacjami wybrzeża – wyżywienie w restauracjach bywa nieco droższe niż w mniej turystycznych rejonach, ale generalnie nie odbiega od normy dla tej klasy kurortu. Przykładowo: obiad dla czteroosobowej rodziny w zwykłej konobie to koszt rzędu 60-80€, pizza \~8-10€, gałka lodów 2-3€, pamiątkowy magnes 3-5€.

W Makarskiej można też oszczędzić, stołując się w piekarniach (świetne bureki za parę euro) czy korzystając z fast-foodów typu cevapi. Ceny rozrywek: przejażdżka bananem \~15€ od osoby, parasailing \~60-80€ za lot dwuosobowy, wypożyczenie skutera wodnego \~50€ za 30 min – są to stawki zbliżone dla całej riwiery, ustalane przez firmy rekreacyjne.

Baška Voda jako mniejsza miejscowość nie ma luksusowych hoteli, dominują apartamenty i pensjonaty prowadzone przez lokalnych mieszkańców. Ceny noclegów potrafią być odrobinę niższe niż w Makarskiej, zwłaszcza gdy nie szukamy standardu premium.

Można znaleźć ładny apartament 2+2 blisko plaży w cenie np. 100-150€ za dobę w lipcu (ostateczna cena zależy od standardu i położenia). Oczywiście im później rezerwujemy, tym drożej – zarówno w Makarskiej, jak i Baška Vodzie najlepsze miejscówki potrafią zniknąć wcześnie i te pozostawione na ostatnią chwilę mogą windować ceny.

Wyżywienie w Baška Vodzie jest podobnie wyceniane jak w Makarskiej – w końcu to ten sam region i typ klienteli. Można jednak zauważyć, że w mniejszym miasteczku mniej jest pokus do wydawania pieniędzy na każdym kroku. Nie ma tylu sklepików z pamiątkami czy atrakcji płatnych na deptaku – więc siłą rzeczy mniej wydamy na rzeczy spontaniczne.

Ceny w tutejszych restauracjach są zbliżone do makarskich (dania obiadowe 10-15€+, ryby często na wagę – ok. 60-80€ za kilogram świeżej ryby w restauracji, pizza \~8€, lody 2€). W sklepie Tommy w Baška Vodzie zrobimy zakupy spożywcze w takich samych cenach jak w dużym Konzumie w Makarskiej (warto pamiętać, że generalnie ceny żywności w Chorwacji są wyższe niż w Polsce – chleb \~1.5-2€, mleko 1€, arbuzy ok. 1€ za kg, itp. ).

Jeśli chodzi o atrakcje i rozrywki: w Baška Vodzie większość jest darmowa (korzystanie z plaży, snorkeling, imprezy na placu są bezpłatne).

Przy okazji możesz porównać aktualne ceny w Chorwacji i jej różnych zakątków do tych opisywanych tutaj.

Płatne będą ewentualnie leżaki (ok. 10€ komplet za dzień), parking (w sezonie zwykle \~1-2€ za godzinę na publicznych parkingach), lody, itp. W Makarskiej z kolei pokus do wydawania jest więcej – dzieci zapewne poproszą o żetony do automatów w wesołym miasteczku, o pójście na zjeżdżalnię wodną (kilka euro), o kolejną lemoniadę z budki. Także rejsy z Makarskiej bywają droższe (np. całodniowy rejs z obiadem \~40-50€ od osoby, podczas gdy podobny z Baška Vody może kosztować \~35€ dzięki mniejszej skali).

Jednak różnice nie są dramatyczne – oba kurorty w szczycie sezonu do tanich nie należą. Można przyjąć, że budżet wakacyjny rodziny 2+2 powinien być podobny niezależnie od wyboru miejscowości, chyba że zdecydujemy się na dużo dodatkowo płatnych atrakcji Makarskiej (wówczas oczywiście wydamy więcej, ale to kwestia planu wakacji, a nie samego miasta).

Na plus Baška Vody przemawia fakt, że trochę łatwiej znaleźć tam tańsze zakwaterowanie nieco dalej od morza lub skorzystać z własnego wyżywienia (większość apartamentów ma kuchnię, a zakupy zrobimy w normalnym sklepie – można ugotować obiad i oszczędzić).

W Makarskiej również są apartamenty z kuchnią, ale kusząca oferta restauracji sprawia, że częściej jada się „na mieście”. Podsumowując: Makarska i Baška Voda cenowo nie różnią się drastycznie – Makarska ma co prawda więcej opcji luksusowych (i bardzo drogich), ale i w Baška Vodzie wydamy podobne kwoty na codzienne potrzeby. W obu miejscowościach obowiązuje wakacyjna, kurortowa taryfa.

Baška Voda czy Makarska? Makarska czy Baška Voda?

Dylemat ciągle pozostaje?

A więc kopmy głębiej ; )

Dostępność i wygoda dojazdu

Dojazd z lotniska w Splicie (SPU) oraz ogólnie komunikacja do tych kurortów jest dość wygodna. Lotnisko Split znajduje się ok. 60 km na północ od Makarskiej.

Makarska położona jest \~85 km od portu lotniczego – podróż samochodem zajmuje zwykle 1,5 godziny (dzięki autostradzie A1 i tunelowi przez Biokovo), a drogą nadmorską nieco dłużej (ale za to malowniczą). Baška Voda leży około 10-15 km bliżej Splitu – to ok. 70 km od lotniska, co przekłada się na 10-15 minut krótszą podróż niż do Makarskiej. W praktyce obie miejscowości są dobrze skomunikowane.

Z lotniska w Splicie kursują bezpośrednie autobusy (np. linie Flixbus) do Makarskiej – przejazd trwa około 2–2,5 godziny i kosztuje kilkanaście euro. Większość tych autobusów zatrzymuje się po drodze właśnie w Baška Voda, ponieważ leży ona przy trasie. Alternatywnie, z lotniska można dojechać najpierw lokalnym busem nr 37 do centrum Splitu (Dworzec Główny), a tam przesiąść się na dalekobieżny autobus do Makarskiej – kursują one bardzo często w sezonie (mniej więcej co godzinę), a podróż do Makarskiej trwa ok. 1 godz. 15 min. (do Baška Vody odpowiednio godzinę).

Oczywiście najwygodniej jest wynająć samochód na lotnisku – wtedy dzięki wspomnianemu tunelowi Sveti Ilija (łączącemu miejscowość Zagvozd na autostradzie z wybrzeżem przy Baška Voda) dojedziemy na miejsce sprawnie i komfortowo. Tunel ten (o długości ok. 4,2 km) przebija masyw Biokovo i znacznie skraca drogę – od zjazdu z autostrady A1 do wybrzeża jedzie się nim tylko kilka minut.

Co ważne, od 2018 roku przejazd tym tunelem jest bezpłatny, co dodatkowo ułatwia decyzję o podróży autem.

Porównując dojazd:
Baška Voda ma minimalną przewagę w postaci nieco bliższej odległości i położenia tuż przy wylocie tunelu – po wyjeździe z autostrady właściwie od razu jest się na miejscu.

Do Makarskiej z tunelu trzeba pokonać jeszcze kilkanaście kilometrów magistralą adriatycką na południe. Różnica czasu nie jest wielka, ale w szczycie sezonu ten odcinek potrafi się korkować (zwłaszcza przy wjeździe do miasta Makarska).

Jeśli podróżujecie z dziećmi i planujecie transfer z lotniska, można rozważyć opcję shuttle-busa lub prywatnego transportu door-to-door, które to usługi są dostępne i w rozsądnej cenie (wiele firm oferuje transfery grupowe z SPU do hoteli na Riwierze).

Na miejscu, pod kątem komunikacji, Makarska jako większe miasto ma przewagę częstych połączeń autobusowych – to główny węzeł, z którego dojedziemy we wszystkie strony (Split, Dubrownik, lotnisko, Mostar itd.).

Z Baška Vody też jeżdżą autobusy (bo trasa wiedzie przez nią), ale mogą być nieco rzadsze przystanki. Jeśli planujecie zwiedzać okolicę bez samochodu, Makarska może być logistycznie wygodniejsza (większy wybór wycieczek zorganizowanych i wypożyczalni aut na 1 dzień). Z drugiej strony, mniejsza Baška Voda ma tę zaletę, że wszędzie dotrzemy pieszo – nie ma potrzeby korzystania z auta wewnątrz miejscowości, a ruch uliczny jest mniejszy niż w Makarskiej (bez porównania spokojniej).

Podsumowując, dojazd zarówno do Baška Vody, jak i Makarskiej jest łatwy i wygodny. Różnice są nieznaczne – jeśli ktoś lata samolotem i nie chce wynajmować auta, może bez problemu dotrzeć do obu miejsc autobusem.

Dla zmotoryzowanych podróż jest również prosta (prawie cała trasa to autostrada, ostatni odcinek malowniczą drogą). Warto jedynie pamiętać, że w weekendy szczytu sezonu (zwłaszcza przełom lipca i sierpnia) główna droga D8 wzdłuż wybrzeża potrafi być zatkana – planując podróż z dziećmi lepiej wybrać mniej oblegany dzień tygodnia lub godziny wczesnoporanne/późnowieczorne.

Rekomendacja: który kurort lepszy dla rodziny? Baška Voda czy Makarska?

Wybór między Baška Voda a Makarską zależy przede wszystkim od priorytetów Waszej rodziny. Jeśli marzycie o spokojnych, kameralnych wakacjach nad morzem, z piękną plażą pod nosem, bez całodobowego zgiełku – Baška Voda będzie znakomitym wyborem. To miejscowość, która oferuje wszystko co potrzebne do wygodnego wypoczynku (świetne plaże, czysta woda, zaplecze gastronomiczne, baza noclegowa i podstawowe usługi) w nieco wolniejszym tempie niż gwarny duży kurort.

Dzieci będą tu zadowolone z plażowych atrakcji i bliskości natury, a rodzice docenią spokój wieczorów i brak tłumów porównywalnych z miejskimi. Jak mówili doświadczeni turyści, Makarska bywa dla rodzin z dziećmi zbyt zatłoczona, za duża i gwarna, podczas gdy Baška Voda „bardzo im się podobała” właśnie ze względu na bardziej rodzinny charakter.

Można w Baška Vodzie naprawdę odpocząć, a gdy zapragniecie większych wrażeń – Makarska jest tuż obok, dostępna na wycieczkę.

Z kolei Makarska będzie odpowiednia dla rodzin, które lubią mieć ogromny wybór atrakcji i nie przeszkadza im duża liczba ludzi. To idealne miejsce, jeśli obawiacie się, że w małym miasteczku dzieci będą się nudzić – w Makarskiej każdego dnia można robić coś innego: dziś wesołe miasteczko i lody, jutro rejs na wyspę, pojutrze muzeum muszli, a zawsze wieczorem tętniąca życiem promenada.

Komfort w Makarskiej także jest wysoki (szeroka oferta noclegów, restauracji, rozrywek), ale odbywa się to kosztem prywatności i ciszy. W szczycie lata bywa tu naprawdę gwarno – dla niektórych rodzin ten wakacyjny ruch jest naturalny i im nie przeszkadza, inni mogą czuć się zmęczeni hałasem.

Jeśli Wasza rodzina należy do tej pierwszej kategorii i pragnie maksymalnie urozmaiconego pobytu, Makarska spełni oczekiwania. Dodatkowym argumentem za Makarską może być to, że macie starsze nastoletnie dzieci lub nocne marki – tam zawsze coś się dzieje i nawet piętnastolatek znajdzie rozrywkę dla siebie.

Nasza rekomendacja, zważywszy na kryterium „spokojnych, ale komfortowych i ciekawych wakacji”, wskazuje Baška Vodę jako nieco lepszy wybór dla rodziny 2+2 w lipcu/sierpniu.

Baška Voda zapewni Wam większy relaks i prywatność, łatwiejszy dostęp do mniej zatłoczonych plaż, a przy tym nie zabraknie Wam wygód ani okazji do ciekawych wypadów (choćby do pobliskiej Makarskiej czy w góry Biokovo). Dzieci skorzystają z uroków morza i plaży w bardziej kameralnym otoczeniu, a Wy zaznacie prawdziwie wakacyjnej beztroski.

Makarska natomiast może być świetnym miejscem na jednodniowe wycieczki z Baška Vody – warto ją odwiedzić, by poczuć jej atmosferę i skorzystać z tamtejszych atrakcji, ale na codzienny pobyt z rodziną poszukującą wytchnienia Baška Voda wydaje się spokojniejsza i bardziej wypoczynkowa.

Oczywiście, decyzja zależy od Waszych preferencji. Jeśli ponad wszystko cenicie spokój – wybierzcie Baška Voda. Jeśli natomiast lubicie wakacyjną energię miasta i różnorodność – Makarska nie zawiedzie. Tak czy inaczej, Riwiera Makarska jest na tyle kompaktowa, że niezależnie gdzie zamieszkacie, będziecie mogli doświadczyć uroku obu tych miejsc. Życzymy udanych, rodzinnych wakacji w Chorwacji!

Aach no i koniecznie dajcie znać na forum jaka jest Wasza opinia! Baška Voda czy Makarska?

Dodaj opinie na forum