Ceny autostrad w Chorwacji

Wiesz, że w Chorwacji nie ma winiet? Te i inne PRAKTYCZNE i informacje znajdziesz w naszym artykule. Dowiesz się z niego jak kształtuje się aktualna lista cen za przejazd autostradami w Chorwacji. Sprawdzisz czym i ile zapłacisz oraz jakie niespodzianki mogą Cię spotkać na chorwackich autostradach!

0
29383

Chorwacja to częsty cel naszych wakacyjnych wojaży. Relatywnie bliska odległość tego kraju, zachęca Polaków do wizyt i spędzania urlopu na chorwackim wybrzeżu. Zdecydowanie najczęstszą formą podróżowania do Chorwacji jest dojazd własnym samochodem. Dlatego sprawdzenie tego jak kształtują się aktualne ceny autostrad w Chorwacji powinno być priorytetem.

Co ważne:

Opłaty za autostrady poniesiemy także jadąc do samej Chorwacji ponieważ zarówno w Austrii, na Węgrzech jak i w Słowenii autostrady są także płatne.

Autostrady w Chorwacji
Autostrady w Chorwacji – Aktualne ceny na bramkach, mostach i tunelach a winiety.
Praktycznie teraz już w całej Europie jazda trasami szybkiego ruchu jest odpłatna. Jedna istotna informacja to fakt, że w Chorwacji nie ma winiet a za poszczególne odcinki autostrad płacimy na bramkach. System opłat winietowych jest w państwach przez które musimy przejechać w drodze na chorwacką ziemię – w Czechach, Słowacji, Austrii, na Węgrzech, czy w Słowenii.

Autostrady w Chorwacji – system płatności

Chorwacki system dróg i autostrad jest dobrze rozwinięty, co zdecydowanie ułatwia podróżowanie po tym kraju. Jakość nawierzchni jest dobra, przez co duża liczba turystów decyduje się na dojazd własnym autem.

Jak zapłacić za autostradę?

Sam system opłat za drogi szybkiego ruchu w Chorwacji (drogi płatne) wygląda w ten sposób, że wjeżdżając na autostradę zatrzymujemy się na bramce i pobieramy kwit wjazdowy z którego zostaniemy rozliczeni dopiero przy zjeździe z autostrady. Opłata zostanie pobrana zgodnie z ilością przejechanych kilometrów. Możemy ją uiścić za pomocą karty płatniczej (debetowa, kredytowa) lub po prostu gotówki.

I teraz ważna rzecz!

Płatności na autostradach w Chorwacji
Bezdotykowe płatności na autostradach w Chorwacji
Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku jakieś awarii systemów płatniczych, warto mieć przy sobie trochę pieniędzy. Zarówno kun lub euro, bo w obu formach można uregulować płatność. Jedynie kiedy podamy banknot euro, to resztę dostaniemy w kunach. I raczej nie po najlepszym dla nas kursie.

Jeśli chodzi o terminale do kart płatniczych, musimy pamiętać, że komunikaty na nich będą wyświetlane w języku chorwackim i angielskim. Nie ma co liczyć na język polski. Za samą transakcję i opłatę autostradową nie zapłacimy prowizji, jednak kwota ściągnięta z naszego konta będzie liczona przez bank po kursie kuny z danego dnia.

Aktualne mapy samochodowe Chorwacji:

Autostrady w Chorwacji są dobrze oznakowane, czego nie można powiedzieć o drogach lokalnych. Dlatego warto mieć ze sobą dobrą i aktualną mapę Chorwacji:

System płatności ETC

W Chorwacji jest również system bezdotykowego, automatycznego pobierania opłat, ale jest on przeznaczony raczej dla firm transportowo – przewozowych i dotyczy tylko części dróg. Aby skorzystać z tego rozwiązania i nie stać w kolejkach do bramek, trzeba wyposażyć swoje auto w urządzenie ETC (Electronic toll collection), które lokujemy na przedniej szybie naszego pojazdu. Wówczas zbliżając się do bramek autostradowych, wystarczy zwolnić, by system odczytał nasze urządzenie, a my możemy spokojnie jechać dalej. Ze względu na to, że sprzęt ten trzeba zakupić i zamontować, niewielu kierowców udających się na urlop do Chorwacji, korzysta z tego systemu.

Idąc dalej:

Klasyfikacja kategorii pojazdu

Ceny autostrad w Chorwacji zależy nie tylko od ilości przejechanych kilometrów, ale także od gabarytów naszego pojazdu.

Aktualne ceny za przejazd autostradą w Chorwacji
Aktualne ceny za przejazd autostradą A1, A2, A3 w Chorwacji

Jest pięć kategorii, na które zostały podzielone wszystkie pojazdy i tak:

  1. motocykle i motory, w tym także z bocznym wózkiem to kategoria IA
  2. zwykłe samochody osobowe do 1,90 cm wysokości i poniżej 3,5 tony wagi to kategoria I
  3. do kategorii II zalicza się auta dwuosiowe, powyżej 1,90cm do 3,5 tony wagi oraz samochody z przyczepą, poniżej 1,90cm wysokości
  4. kategoria III to auta dwu-trzy- osiowe o wadze powyżej 3,5 tony, ale także samochody powyżej 3,5 tony z przyczepą i auta większe niż 1,90 cm wysokości oraz 3,5 tony wagi ciągnące przyczepę
  5. ostania kategoria – IV jest przeznaczona dla pojazdów o czterech osiach lub więcej, powyżej 3,5 tony oraz aut o dwóch osiach z przyczepą dwu- trzy- osiową.
Kategorie aut w Chorwacji
Opłaty drogowe w Chorwacji. Źródło: http://hac.hr/en/toll-rates/pricelist

Dodatkowe opłaty drogowe na chorwackich autostradach

Oprócz podstawowych opłat drogowych za przejechane kilometry autostradą w Chorwacji, możemy napotkać na dodatkowe koszty. Istnieją tu bowiem odcinki – głównie mosty i tunele, które są dodatkowo płatne.

Ma to na celu zwrócenie części kosztów, jakie poniosło państwo chorwackie inwestując w dany obiekt. Dotyczy to tunelu Sveti Ilija oraz mostu Krckiego. Przykładowa opłata za przejazd przez ten tunel (samochodu osobowego z I kategorii) to 20 kun, motocykl 12 kub. Z kolei most Krcki pokonamy tym samym autem w cenie 35 kun, motocykl 21 kun.

Aktualne przewodniki po Chorwacji

I teraz najważniejsze!

Ceny autostrad w Chorwacji

Na początku ważna informacja. Podwyżki cen w Chorwacji dosięgnęły także i cen autostrad. W 2017 roku Chorwacja zwiększyła opłaty za korzystanie z autostrad już w sumie o 15% w porównaniu do poprzednich lat. Aktualne ceny autostrad w Chorwacji w 2018 roku kształtują się następująco (dla aut I kategorii):

Najpopularniejsza trasa autostradą A1 z Zagrzebia, przez Split do Dubrownika. Wjazd na A1 ZAGREB (LUČKO) wyjazd w A1 KARAMATIĆI: 231 kun.

Aktualne ceny autostrad w Chorwacji można sprawdzić na chorwackich stornach internetowych organów odpowiedzialnych za obsługę dróg szybkiego ruchu odpowiednio wybierając miejsce wjazdu i miejsce wyjazdu z autostrady. Poniżej dwa przydatne adresy:

http://www.hak.hr/info/cestarine/ lub http://hac.hr/en/toll-rates/pricelist.

Za przejazd autostradą chorwacką od granicy ze Słowenią do Wyspy KRK zapłaci się odpowiednio 67 i 39 Kun.

Nawigacje samochodowe GPS

Skoro tu jesteś i czytasz o cenach autostrad w Chorwacji to z pewnością będziesz poruszać się po chorwackich drogach szybkiego ruchu własnym samochodem (w tym po drogach płatnych) ALE to wcale nie znaczy, że nie będziesz potrzebować pomocy kiedy już zjedziesz na lokalne drogi. Uwierzcie nam, przyda Wam się pomoc ponieważ poza głównymi i dobrze oznakowanymi autostradami na lokalnych drogach, na których zagraniczny turyści uczęszczają mniej wcale tak różowo już nie jest. Poniżej lista najpopularniejszych nawigacji GPS z aktualnymi mapami:

Jeszcze jedno…

Lista autostrad w Chorwacji

Poza cenami autostrad w Chorwacji warto jeszcze wspomnieć o samych autostradach dlatego poniżej prezentujemy pełny rzut na sieć chorwackich dróg szybkiego ruchu w tym na najpopularniejszą i najczęściej eksploatowaną w Chorwacji autostradę A1:

Lista autostrad w Chorwacji A1, A2, A3
Lista autostrad w Chorwacji A1, A2, A3. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Autostrady_w_Chorwacji

Samochodowa mapa Chorwacji

Poniżej prezentujemy także najnowszą i aktualną samochodową mapę Chorwacji, która pozwoli Ci zaplanować przejazd samochodem z Polski i bezproblemowy wjazd do Chorwacji. Wybierając oczywiście autostrady w Chorwacji, Austrii, Słowenii czy na Węgrzech (w zależności, jaką trasą pojedziesz) ; )

Teraz już wiesz ile kosztują autostrady w Chorwacji.

A teraz mała prośba do tych, którzy mają za sobą wyjazd samochodem do tego pięknego kraju.

Dajcie proszę znać w komentarzach i opiszcie Wasze przygody z autostradami w Chorwacji i drogami płatnymi, ich cenami, tym co Was zaskoczyło pozytywnie i negatywnie. Być może trafiliście na inne miejsca, w których trzeba zapłacić dodatkowe pieniądze na autostradzie? Pomóżmy sobie wzajemnie!

ZOSTAW OPINIE

Dodaj komentarz
Twoje imię