Autostrady w Słowacji / Winiety, drogi szybkiego ruchu i opłaty drogowe

Autostrady w Słowacji wraz z drogami ekspresowymi tworzą ponad 700 kilometrową sieć tras szybkiego ruchu na Słowacji. Co ważne, to że prawie 650 kilometrów z nich jest płatne. Jednak w porównaniu do poprzednich lat, zwolniono z obowiązku opłat za przejazd, niektóre obwodnice miast na Słowacji. Wśród nich znalazły się między innymi: Bratysława, Twardoszyn, Dolny Kubin, Bańska Bystrzyca, Tornaľa oraz Czadca.

Dobrą wiadomością jest również fakt, iż ceny tych obowiązkowych opłat, nie wzrosły od zeszłego sezonu. Mało tego, krążą w sieci informacje, że w kolejnych latach Słowacja ma zamiar w ogóle znieść opłaty za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi. Nowością jest za to wprowadzenie winiety, którą będzie można kupić na cały rok.

Zanim wyruszysz w podróż upewnij się, że masz aktualne ubezpieczenie

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%. Sprawdź promocje!

Ubezpieczenie oc ac

Ubezpieczenie OC / AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu. Nawet do 50% taniej!

Autostrady na Słowacji

Autostrady na Słowacji tworzą sieć komunikacyjną, która jest nieco bardziej rozwinięta w zachodniej części tego kraju. Szczególnie w okolicy stolicy – Bratysławy. Długość autostrad na Słowacji to ponad 460 kilometrów. Aczkolwiek, to nie ostatnie słowo Słowaków w tej sprawie, gdyż w planach jest prawie drugie tyle do wybudowania.

Tak naprawdę to jedynie autostrada D2 została w pełni ukończona.

Reszta jest nadal w budowie.

Autostrady w Słowacji
Autostrady w Słowacji / Opłaty drogowe, winiety i drogi szybkiego ruchu

Wjazd na słowackie autostrady jest oznaczony znakiem białego wiaduktu, nad dwupasmową jezdnią, wymalowanego na granatowym tle. Z kolei na mapach trzeba szukać dużej litery D oraz odpowiedniej cyferki, w białych kolorach, wymalowane na czerwonym tle.

Na Słowacji są dokładnie cztery autostrady, które tworzą główną oś tras szybkiego ruchu w tym kraju. I tak kolejno mamy:

  • D1 która po jej ukończeniu będzie najdłuższą autostradą na Słowacji. Będzie ona dokładnie łączyć Bratysławę z Koszycami. Obecnie ma długość prawie 360 kilometrów, w budowie jest jeszcze około 40 kilometrów. Docelowo autostrada D1 ma mieć aż 516,4 kilometrów.
  • D2 jedyna w 100 % ukończona słowacka autostrada. Ma długość 80,5 kilometra i wiedzie z miejscowości Brodske do Cunovo.
  • D3 to autostrada, która docelowo będzie mierzyć prawie 60 kilometrów. Aktualnie dostępny jest jedynie odcinek 8,7 kilometrowy, a w budowie 4,3 kilometrowy. Po jej całkowitym ukończeniu ma ona prowadzić z Hricovske Podhradie do wsi Skalite.
  • D4 to z kolei najkrótsza z utworzonych już autostrad na Słowacji. Obecnie przejezdne jest jedynie 2 kilometry, a docelowo ma być ich aż 42,9 kilometrów. Ta autostrada będzie łączyć Jarovce z Devinska Nova Ves.

Pierwsze odcinki autostrad na Słowacji powstały w latach 30-tych ubiegłego wieku. Miały one ułatwić komunikacje z czeską stolicą. Obecnie bardziej postawiono na transport krajowy, tak by bez przeszkód podróżować z jednej części Słowacji do drugiej.

Zanim wyruszysz w podróż upewnij się, że masz aktualne ubezpieczenie

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%. Sprawdź promocje!

Ubezpieczenie oc ac

Ubezpieczenie OC / AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu. Nawet do 50% taniej!

Drogi ekspresowe na Słowacji

Drogi ekspresowe od autostrad na Słowacji odróżnia mniejsza ilość pasów ruchu. Bowiem te drugie muszą ich mieć przynajmniej trzy – dwa w tym samym kierunku oraz jeden awaryjny. Natomiast korzystanie z dróg ekspresowych jest tak samo płatne, jak i z autostrad.

Cała sieć dróg ekspresowych na Słowacji mierzy 243,2 kilometrów, co jest jedynie jedną piątą z tego co jest planowane. Ich oznaczeniem jest biały samochód na granatowym tle. Natomiast na mapie drogi ekspresowe są oznaczone dużą literą R oraz odpowiednią cyfrą, na czerwonym tle.

Autostrady Słowacja
Autostrady Słowacja / Źródło: Wikipedia

Wszystkich dróg ekspresowych na Słowacji jest dokładnie osiem. Kolejno są to:

  1. R1 to droga ekspresowa, która ma mieć ponad 260 kilometrów. Obecnie do użytku oddano 170 kilometrów, reszta jest nadal jedynie w planach. W przyszłości droga ta ma prowadzić z Trnawy do Rużomberka.
  2. R2 to będzie kolejna ważna trasa komunikacyjna na Słowacji. Po ukończeniu ma mieć długość ponad 313 kilometrów. Aktualnie jest jej tylko 10,4 kilometra, a w budowie kolejne niecałe 8 kilometrów. Po ukończeniu droga ekspresowa R2 ma łączyć Trenczyn z Kosicke Olsany.
  3. R3 ta droga ekspresowa jest głównie jeszcze w planach. Ma ona mieć długość 187 kilometrów, z czego nie ukończono ani kilometra. W budowie jest ledwie 1,7 kilometra. Natomiast docelowa trasa ta ma wieść z Trzciany do Sahy.
  4. R4 po ukończeniu będzie prawie 100 kilometrową trasa szybkiego ruchu. Jak na razie ma długość 14,2 kilometra, co stanowi niecałe 20% z planów. Docelowo droga ekspresowa R4 ma prowadzić z Vysny Komarnik do Milhost.
  5. R5 to najkrótszy odcinek sieci dróg ekspresowych na Słowacji. Po ukończeniu będzie ona długa jedynie na dwa kilometry. Całość znajdzie się w obrębie Świerczynowca.
  6. R6 to kolejna droga ekspresowa, która w główniej mierze jest nadal w planach. Docelowo ma mierzyć 25,7 kilometrów i łączyć Lysa pod Makytou z Belusą.
  7. R7 po jej wybudowaniu będzie drugą pod względem długość, drogą ekspresową w Słowacji. Będzie mierzyć dokładnie 218,9 kilometrów i wieść ze stolicy tego kraju do Łuczenieca.
  8. R8 po ukończeniu ta droga ekspresowa będzie długa na prawie 55 kilometrów. Dokładnie będzie prowadzić z Nitra do Banovce nad Bebravou.

Dodatkowo mówi się również o jeszcze jednej ekspresowej drodze – R9, która z kolei ma łączyć Lipniky ze Sninu.

Winiety w Słowacji
Winiety w Słowacji / Cena, gdzie kupić, jak i gdzie przykleić?

Sprawdź także winiety i autostrady w Czechach.

Winiety na Słowacji

Winiety na Słowacji to jedyna opcja, by uregulować płatności za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi w tym kraju. Do tego ich formą jest już tylko od końca 2015 roku, winieta do kupienia w systemie elektronicznym. Jednak trzeba to podkreślić, iż ich zakup nie jest wcale obowiązkowy. W przypadku jazdy w słowackie góry, czy podróży z północy na południe, da się zaplanować trasę tak, by uniknąć płatnych odcinków.

Winietę na Słowacji musi wykupić każdy samochód osobowy, o masie do 3,5 tony. Auta ciężarowe mają trochę inny system opłat. Natomiast motocykliści jeżdżą po autostradach w Słowacji zupełnie za darmo.

Zobacz też ceny w Bratysławie.

Winiety w Słowacji dzielą się na następujące rodzaje:

  • Winieta roczna, która jak już wspominaliśmy jest swego rodzaju nowością. Jej ważność jest dokładnie zgodna z nazwą, czyli przez 365 dni.
  • Winieta roczna, ale zakupiona 1 stycznia bieżącego roku, jest ważna do 31 stycznia kolejnego roku.
  • Winieta miesięczna, która jest ważna od daty zakupu, przez kolejnych 30 dni. Na przykład od 5 kwietnia do 4 maja do godziny 23.59.
  • Winieta 10 dniowa, która jest ważna przez dziesięć dni kalendarzowych.

Ceny winiet na Słowacji:

  • winieta roczna dla samochodów osobowych to 50 euro
  • winieta miesięczna dla aut osobowych to 14 euro
  • winieta 10-dniowa dla osobówek to 10 euro

W przypadku jeśli podróżujemy z przyczepą, a całość łącznie z naszym autem przekracza całkowitą masę 3,5 tony, wówczas musimy wykupić po prostu dodatkową winietę. Dokładnie taką samą jak dla pojedynczego samochodu osobowego. Wtedy przejazd autostradami na Słowacji będzie nas kosztować po prostu dwa razy więcej. Aktualne ceny słowackich winiet warto zawsze sprawdzić na stronie – https://eznamka.sk/pl/evignettes/types-and-prices

Zobacz także autostrady w Niemczech.

Gdzie można kupić winiety na Słowacji?

Mimo iż na Słowacji już od paru lat obowiązują elektroniczne winiety, to nadal można je nabyć, czy raczej opłacić w specjalnych punktach usługowych. Mogą to być samoobsługowe automaty, rozmieszczone na terenach przygranicznych, czy po prostu stacje benzynowe oraz nawet urzędy pocztowe.

Jednak najrozsądniejszą metodą zakupu winiety na Słowacji jest zwyczajnie internet. Niczego nie musimy już naklejać, dlatego to czysta wygoda. Robimy przelew, otrzymujemy potwierdzenie na telefon czy maila i już nasz samochód (jego numery rejestracyjne) zostanie dodany do bazy danych operatora słowackich autostrad. Przykładową stroną, gdzie dokonamy zakupu internetowego jest ta – https://w-ww.ndsas.sk/en/charging/electronic-vignette

Opłacić winietę na Słowacji można także po prostu korzystając z aplikacji na telefon. Trzeba ją oczywiście pobrać, zgodnie z własnym modelem telefonu, a potem wypełnić wszystkie wymagane dane, dokonać przelewu i cieszyć się możliwością podróżowania po autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji.
– dla IOS: https://apps.apple.com/sk/app/eznamka/id1040605704?ign-mpt=uoD4
– dla Androida: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eznamka

Warto też zdawać sobie sprawę, iż w przypadku kiedy zostaniemy złapani przez miejscową policję na braku wykupionej winiety, wówczas zostaniemy ukarani, aż dziesięciokrotnością jej wartości.

Zobacz także najważniejsze atrakcje Bratysławy.

Opłaty drogowe w Słowacji
Opłaty drogowe w Słowacji / Autostrady w Słowacji

Co jeszcze warto wiedzieć o podróżowaniu samochodem po Słowacji?

Jeśli chodzi o wymagane dokumenty, do podróżowania samochodem po Słowacji, to potrzebne jest prawo jazdy oraz dokument potwierdzający naszą tożsamość. Może to być ważny (jeszcze przynajmniej przez pół roku) dowód osobisty, bądź paszport (z terminem ważności przynajmniej trzy-miesięcznym). Do tego należy mieć przy sobie ubezpieczenie OC, a także dowód rejestracyjny wraz z ważnym przeglądem technicznym. Jeśli natomiast prowadzimy auto firmowe, to jeszcze przyda się zezwolenie firmy leasingowej, przetłumaczone na język słowacki.

Z kolei jeśli chodzi o obowiązkowe wyposażenie samochodu, to w Słowacji wymagane jest posiadanie trójkąta ostrzegawczego, apteczki, kamizelek odblaskowych dla wszystkich uczestników ruchu oraz koła zapasowego, wraz z podnośnikiem i odpowiednim kluczem. Gaśnica czy komplet żarówek zapasowych nie są na Słowacji obowiązkowym wyposażeniem. Warto też zdawać sobie sprawę, że na Słowacji w terminie od 15 listopada do 15 marca jest nakaz jazdy na oponach zimowych.

Jeśli chodzi o ograniczenia prędkości, to na Słowacji wygląda to następująco:

  1. w terenie zabudowanym jeździmy z prędkością do 50 km/h
  2. na drogach ekspresowych samochody osobowe mogą jechać do 130 km/h
  3. samochody z przyczepą, na drogach ekspresowych jeżdżą z prędkością do 90 km/h
  4. na autostradach auta osobowe mogą jechać do 130 km/h
  5. samochody z przyczepą na autostradach, muszą zwolnić do 90 km/h

Warto o tych ograniczeniach pamiętać, bo kara za ich przekroczenie może być dotkliwa, i mowa tu o mandatach od 800 euro w górę.
Na Słowacji w ogóle nie można prowadzić pojazdu po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu. Pasy bezpieczeństwa muszą być bezwzględnie zapięte, u wszystkich uczestników jazdy. Natomiast światła mijania używamy w tym kraju przez cały rok.

Zobacz także rozmówki i podstawowe zwroty po Słowacku.

Nie można rozmawiać przez telefon prowadząc auto, chyba że przez zestaw głośnomówiący. Z kolei dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach, dobranych do ich wzrostu i wagi. Przynajmniej do ukończenia 12 roku życia, czy osiągnięcia 1,5 metra wzrostu.

Mapa autostrad na Słowacji

Zobacz na mapie wszystkie autostrady na Słowacji:

Ważne numery telefonów na Słowacji
• Numer alarmowy – 112
• Straż pożarna – 150
• Pogotowie ratunkowe – 155
• Policja -158
• Pomoc drogowa – 18 124
• Górskie pogotowie ratunkowe – 18300
• Ambasada RP na Słowacji numer telefonu tylko do nagłych przypadków– +421 911 133 853
Ambasada RP na Słowacji – +421 2 5949 0211

1 opinia na forum “Autostrady w Słowacji / Winiety, drogi szybkiego ruchu i opłaty drogowe”

Dodaj opinie na forum