Data ostatniej aktualizacji:
Autostrady w Belgii reprezentują sobą jeden z najwyższych poziomów, jeśli chodzi o stan ich utrzymania w Europie. Sieć gęsto oplata cały kraj, przez co bez najmniejszych przeszkód możemy dotrzeć w każde miejsce. Belgia tak jak pozostałe państwa Beneluksu, jest również świetnie skomunikowana z pozostałą częścią Europy. Łącznie długość wszystkich autostrad w tym kraju to 1763 kilometry. Co jednak najważniejsze cała ich sieć jest zupełnie bezpłatna.
W Belgi bowiem kierowcy samochodów osobowych (do 3,5 tony) nie płacą za przejazd trasami szybkiego ruchu.
Autostrady w Belgii
Wyróżniającą cechą autostrad w Belgii jest fakt, że są one dobrze oświetlone, co ciekawe zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia. Ich sieć prawie 1800 kilometrowa jest imponującą liczbą, jeśli pod uwagę weźmiemy wielkość samego kraju.
Zanim wyruszysz w podróż upewnij się, że masz aktualne ubezpieczenie
Ubezpieczenie OC / AC
Jeśli chodzi o oznakowanie autostrad w Belgii, to podobnie do innych krajów, jest nią duża literka A oraz odpowiednia cyferka. Dotyczy to zarówno dróg łączących poszczególne regiony tego państwa, jak i tras międzynarodowych. Z kolei duża literka R oznacza obwodnice miast, z tym że nie wszystkie one spełniają wymogi norm tyczących się autostrad.
I tak mamy następujące obwodnice w Belgii:
- R0 – obwodnica stolicy Belgii jaką jest Bruksela
- R1 – obwodnica wewnętrzna Antwerpii
- R2 – obwodnica zewnętrzna Antwerpii
- R3 – obwodnica zewnętrzna Charleroi
- R4 – obwodnica Gandawy
- R5 – obwodnica Mons
- R6 – obwodnica Mechelen
- R8 – obwodnica Kortrijk
- R9 – obwodnica wewnętrzna Charleroi
Warto jednak wiedzieć, że w Belgii najczęściej używa się europejskich oznaczeń tras. Na mapie są one zaznaczone białym kolorem i dużą literą E oraz odpowiednimi liczbami, które są umieszczone na zielonym tle.
W Belgi mamy kolejno autostrady:
– Autostrada A1 (E19) łączy Brukselę z Antwerpią, a następnie biegnie ku granicy z Holandią. Przy okazji to również część europejskiej trasy E19.
– Autostrada A2 (E314) wiedzie ze stolicy Belgii do Genk, a potem dalej do holenderskiej granicy. Ta trasa to także część europejskiej trasy E314.
– Autostrada A3 (E40) prowadzi z Brukseli do Liège, niedaleko granicy z Niemcami. Tak jak pozostałe drogi szybkiego ruchu jest także odcinkiem europejskiej trasy E40.
– Autostrada A4 (E25, E411) biegnie ze stolicy Belgi, poprzez Namur, do luksemburskiej granicy w Arlon. Części niej pokrywa się z europejską trasą E25, druga z kolei z europejską drogą E411.
– Autostrada A7 (E19) łączy Brukselę z Mons, blisko francuskiej granicy. Przy okazji to również część europejskiej trasy E19 i E42.
– Autostrada A8 (E429) wiedzie z podbrukselskiej miejscowości Halle do Tournai, a także dalej do granicy z Francją. Prawie w całości pokrywa się także z europejską drogą E429.
– Autostrada A10 (E40) prowadzi z Brukseli, przez Gandawę i Brugię, aż do Ostendii. Przy okazji to również fragment europejskiej trasy E40.
– Autostrada A11 (E34) to krótki łącznik Antwerpii z Zelzate. Jest to także część europejskiej trasy E34.
– Autostrada A12 biegnie z Brukseli do regionu Antwerpii i dalej do granicy z Holandią.
– Autostrada A13 (E34, E313) łączy Antwerpię, a dalej i Hasselt, z Liège. W pewnej części pokrywa się również z europejską trasą E34 i z E313.
– Autostrada A14 (E17) wiedzie z Antwerpi przez Gandawę, aż do francuskiej granicy. Przy okazji to także część europejskiej trasy E17.
– Autostrada A15 (E42) prowadzi z Liège, dalej kolejno przez Namur, aż do Charleroi. Autostrada ta jest również częścią europejskiej trasy E42.
– Autostrada A16 (E42) biegnie z Moons do Tournai. To także część europejskiej trasy E42.
– Autostrada A17 (E403) łączy Brugię, z Kortrijk oraz z miastem Tournai. Po części pokrywa się ona także z fragmentem europejskiej trasy E403.
– Autostrada A18 (E40) wiedzie z Brugii do Ostendy, przy granicy z Francją. Przy okazji jest też częścią europejskiej trasy E40.
– Autostrada A19 prowadzi z Kortrijk do Ypres. Ta trasa nie jest jeszcze ukończona, bo docelowo ma wieźć do Veurne i krzyżować się z autostradą A18.
– Autostrada A21 (E34) biegnie z Antwerpii do Turnhout, gdzie następnie dociera do granicy z Holandią. Do tego po części pokrywa się z europejską trasą E34.
– Autostrada A25 (E25) łączy Liège z Visé, aż do holenderskiej granicy. Jest również częścią europejskiej trasy E25.
– Autostrada A26 (E25) wiedzie z Liège, przez Bastogne, aż do Neufchâteau. Przy okazji stanowi także część europejskiej trasy E25.
– Autostrada A27 (E42) prowadzi z Battice i dalej przez Verviers i Malmedę, aż do Sankt Vith, przy niemieckiej granicy. Droga ta jest również częścią europejskiej trasy E42.
– Autostrada A28 biegnie z Aubange, aż do granicy z Francją.
– Autostrada A54 łączy Nivelles z Charleroi.
– Autostrada A112 to węzeł spalający autostradę A12 z Wilrijk.
– Autostrada A201 wiedzie z lotniska w stolicy Belgii do centrum miasta.
– Autostrada A501 to złącze między autostradą A7, a La Louvière.
– Autostrada A503 prowadzi z Charleroi do Mont-sur-Marchienne.
– Autostrada A601 (E25) biegnie w okolicy Liège i stanowi węzeł łączący autostradę A13 z A3. Przy okazji jest również częścią europejskiej trasy E25.
– Autostrada A602 to kolejna trasa przebiegająca w okolicach Liège, która stanowi złącze między autostradami A3 oraz A26.
– Autostrada A604 jest węzłem spalającym autostradę A15 oraz miejscowość Seraing, który podobnie do poprzednich umiejscowiony jest w okolicach Liège.
– Autostrada A605 to krótki łącznik, pomiędzy autostradą A26 oraz A3, tak jak poprzednie przebiegający przez Liège.
Zobacz też winiety i autostrady w Niemczech.
Winiety w Belgii
Jak już wspominaliśmy na początku jazda autostradami w Belgii jest zupełnie bezpłatna. Zatem nie istnieje tu system opłat oparty na winietach. Dotyczy to wszystkich pojazdów o masie całkowitej do trzech i pół tony. Warto od razu też dodać, że z opłat zwolnione są również samochody z przyczepami, kampery czy nawet autobusy przewożące turystów.
Wszystkie inne samochody powyżej 3,5 tony są zobowiązane do uiszczenia opłat, za jazdę po belgijskich autostradach. Ich wysokość uzależniona jest od ilości pokonanych kilometrów, emisji spalin danego pojazdu, rodzaju drogi oraz regionu. Mniej więcej jest to od 7 do 30 eurocentów, za każdy przejechany kilometr. Dokładne stawki można sprawdzić na stronie – https://www.viapass.be/en/downloads/tariffs/ gdyż w każdym regionie Belgii są inne wysokości tych cen.
Pobór opłat w pojazdach powyżej 3,5 tony następuje poprzez urządzenie pokładowe, które musi być zamontowane na przedniej szybie w każdym samochodzie, które wjeżdża na teren Belgii. Cały system (viapass) oparty jest o technologię GSM, która po prostu sczytuje położenie danego pojazdu, nanosi je na cyfrowe mapy i ustala należność. Potem wystarczy tylko uregulować wystawiony rachunek.
Opłaty drogowe w Belgii
W Belgii nie ma winiet, ani opłat drogowych regulowanych na tak zwanych bramkach. Jest tylko jeden jedyny wyjątek, którym jest koszt przejazdu przez tunel Liefkenshoek. Znajduje się on między miastem Antwerpia, a Beveren. Dokładniej prowadzi pod rzeką Skalda i ma długość 1370 metrów. Jego historia rozpoczęła się w 1991 roku, kiedy do użytku oddano tu po dwie jezdnie w każdym kierunku dla kierowców, chcących pokonać ten podziemny odcinek.
Tunel Liefkenshoek jest czynny całą dobę. Jeśli chodzi o metody płatności to można je uregulować kartą płatniczą, a także paliwową, dedykowanym urządzeniem OBU oraz oczywiście po prostu gotówką. Warto jednak zwrócić uwagę na to przy jakiej bramce się ustawiamy, bo każda z nich ma wyraźnie oznakowane to, jaką metodę płatności przyjmuje.
Wybór metody płatności za przejazd tunelem Liefkenshoek ma też znaczenie, jeśli chodzi o ich wysokość. I tak:
- samochód poniżej 3 metrów wysokości płaci 6 euro gotówką, 4,95 euro kartą płatniczą i tylko 3,56 euro za pomocą urządzenia OBU
- natomiast pojazdy wyższe niż 3 metry, płacą w zależności od konkretnej godziny przejazdu. Inne stawki są w czasie od 6 do 22 oraz inne od 22 do 6. Sprawdzisz je na stronie – https://www.liefkenshoektunnel.be/nl
Zobacz też jakie są aktualne ceny w Belgii.
Co jeszcze warto wiedzieć o autostradach w Belgii?
Aby podróżować samochodem po autostradach i drogach w Belgii potrzebne są dokumenty potwierdzające naszą tożsamość, czyli albo dowód osobisty, albo paszport. Do tego należy mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny, a także opłacone OC. Zielona karta nie jest w tym kraju wymagana.
Jeśli chodzi o obowiązkowe wyposażenie samochodu, to trzeba mieć na stanie trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelki odblaskowe, dla każdego pasażera. Trzeba z nich korzystać, jeśli wysiadamy z pojazdu poza terenem zabudowanym, na drogach szybkiego ruchu. Ze sprzętu zalecanego, w Belgii który warto mieć w samochodzie jest apteczka i gaśnica. Jeśli ciągniemy przyczepę, to na wyposażeniu musimy mieć także dodatkowy trójkąt ostrzegawczy. Natomiast kiedy nasza przyczepa jest szersza, niż samochód który prowadzimy, wtedy musimy mieć dodatkowe lusterka boczne.
W temacie ograniczeń prędkości, które trzeba respektować w tym kraju, to sytuacja wygląda następująco:
- w strefie zamieszkania nie jeździmy szybciej niż 20 km/h
- w terenie zabudowanym nie możemy przekraczać 50 km/h
- poza terenem zabudowanym możemy jechać do 70 km/h
- na drodze szybkiego ruchu jeździmy w Belgii do 90 km/h
- natomiast po autostradach można jechać z prędkością do 120 km/h
Do tego warto wiedzieć, że świateł mijania w Belgii należy używać przez cały rok. Oczywiście pasy bezpieczeństwa muszą być zapięte przez wszystkich pasażerów. Jeśli chcemy rozmawiać przez telefon, to tylko przy użyciu zestawu głośnomówiącego. Dzieci do 12-stego roku życia muszą podróżować w specjalnych fotelikach samochodowych.
Natomiast w kwestii ilości dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi, to w Belgii nie może on przekroczyć 0,5 promila.
Ewentualne mandaty należy opłacić na miejscu, inaczej może się to skończyć odstawieniem naszego samochodu na parking policyjny. Kary za przekroczenie prędkości w Belgi to kwoty mniej więcej od 140 do nawet 400 euro. Kiedy poszalejemy na drodze i przekroczymy prędkość o 30-40 kilometrów, niż dopuszczalna prędkość, wówczas może nam już grozić zatrzymanie prawa jazdy.
Mapa autostrad w Belgii
Znajdź na mapie wszystkie autostrady w Belgii:
Ważne numery telefonów w Belgii
– 112 Europejski numer alarmowy
– 32 2 288 33 22 pomoc drogowa
– 32 27 39 01 01 dyżurny telefon do Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Belgii (po oficjalnych godzinach pracy)
– 32 27 39 01 00 Ambasada RP w Belgii