Data ostatniej aktualizacji:
Bydgoszcz – atrakcje turystyczne nie są może pierwszym, o czym myślimy, słysząc nazwę tego miasta, ale naprawdę można ich tu znaleźć sporo. Mówi się czasem, że cudze chwalimy, swego nie znamy, i jest to prawda. Bydgoszcz to świetne miasto do odwiedzenia podczas weekendu, również mieszkając tutaj, można się wybrać w wiele ciekawych miejsc, nie ponosząc większych nakładów finansowych.
Jakie atrakcje w Bydgoszczy na nas czekają i gdzie ich szukać? Podpowiadamy w naszym przewodniku, w którym znajdziecie propozycje zarówno dla starszych, jak i młodszych członków rodziny, tak że każdy powinien być zadowolony.

Zwiedzanie Bydgoszczy
Rozmowę o atrakcjach w Bydgoszczy warto zacząć od charakterystyki tego miasta. Swoją historią sięga ono XI wieku, możemy się więc spodziewać licznych zabytków i atrakcji historycznych. Znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim, w aglomeracji toruńsko-bydgoskiej, może być więc punktem na jeden lub dwa dni zwiedzania podczas podróży nad morze z innych rejonów Polski.
Zobacz też: Gdynia / Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca / Co warto zobaczyć i zwiedzić?
W Bydgoszczy prężnie działa komunikacja publiczna w postaci autobusów miejskich i tramwajów. Jeśli więc planujemy wycieczkę bez samochodu, będziemy mieli ułatwione zadanie. Możemy się także poruszać rowerem, a do wielu miejsc przy odrobinie samozaparcia dotrzemy pieszo. Rozkłady znajdziemy na stronie komunikacji miejskiej w Bydgoszczy .
Bydgoszcz – atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca
Choć miasto znajduje się nieco w cieniu Torunia, chętniej odwiedzanego przez turystów, to atrakcje turystyczne w Bydgoszczy zaskakują różnorodnością i wysokim poziomem. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy historii, natury, architektury, a także rodzice najmłodszych dzieci, to więc idealny cel rodzinnej wycieczki.
Do atrakcji Bydgoszczy, które chcielibyśmy szerzej omówić i Wam przybliżyć, należą:
- Spichrze,
- Tramwaj wodny,
- Wyspa Młyńska,
- Bydgoska Wenecja,
- Europejskie Centrum Pieniądza,
- Dom Leona Wyczółkowskiego,
- Exploseum Factory,
- Muzeum Mydła i Historii Brudu,
- Wieża Ciśnień,
- Leśny Park Kultury i Wypoczynku,
- Opera Nova.

Spichrze Bydgoskie
Spichrze to atrakcja Bydgoszczy, która znajduje się nad Brdą, w strefie staromiejskiej. Te zabytkowe budynki dawniej służyły jako przestrzeń magazynowa. Obecnie stanowią najbardziej rozpoznawalne punkty tego miasta, widok iście pocztówkowy – są dla Bydgoszczy tym, czym dla Sopotu jest molo, a dla Krakowa Wawel i smok. Wewnątrz spichrzy w Bydgoszczy znajdują się ekspozycje Muzeum Okręgowego, obejmujące zarówno wystawy stałe, jak i czasowe .
Spichrze w Bydgoszczy to atrakcja o historycznym pochodzeniu, której pochodzenia musimy upatrywać w historii miasta. To tędy biegły najważniejsze szlaki handlowe w dawnej Polsce, zarówno te lądowe, jak i wodne, poprzez Wisłę, dlatego musiano gdzieś składować przewożone tędy dobra. W Bydgoszczy zachowały się cztery spichrze sprzed XIX wieku oraz kilka z późniejszych okresów. Wszystkie one są szachulcowe i wszystkie uznano za zabytki, dlatego pełnią teraz rolę muzealną .
Sprawdź także: Sopot / Atrakcje turystyczne, zabytki, ciekawe miejsca / Co warto zobaczyć i zwiedzić?
Tramwaj wodny w Bydgoszczy
Kolejna atrakcja Bydgoszczy, którą warto się zainteresować podczas najbliższej wycieczki, to tramwaj wodny. Kursuje on po rzece Brda od maja do września od 2004 roku, jednak jego historia sięga jeszcze okresu przedwojennego. Również po wojnie kursowały tutaj statki turystyczne, jednak obecnie kursujący tramwaj wodny zatrzymuje się na większej ilości przystanków i stał się znacznie popularniejszy oraz przystępniejszy cenowo .
Atrakcja Bydgoszczy, jaką jest tramwaj wodny, pozwala spojrzeć na miasto z zupełnie nowej perspektywy, z której widzieli je dawni kupcy, przepływający tędy ze swoimi towarami. Bilety można zakupić wcześniej, przez Internet lub w Bydgoskim Centrum Informacji, a także na statku, bezpośrednio przed rejsem. Do wyboru są dwie linie; nie musimy wsiadać i wysiadać na tym samym przystanku, dlatego jest to dobry sposób, by przemieścić się z jednego punktu miasta do drugiego .
Wyspa Młyńska w Bydgoszczy
Tę atrakcję Bydgoszczy dedykujemy miłośnikom zieleni i wypoczynku na świeżym powietrzu, gdyż Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy nie zagarnął jeszcze wszechobecny beton. To tutaj znajduje się Galeria Sztuki Nowoczesnej, Europejskie Centrum Pieniądza, Zbiory Archeologiczne, Dom Leona Wyczółkowskiego, przystanek tramwaju wodnego, a także punkt, w którym można wynająć rower wodny .
Wyspa Młyńska w Bydgoszczy to także przepiękny park i mnóstwo zieleni. Znajdziemy tu uroczy skwer, plac zabaw dla dzieci, miejsce, by zrobić grilla i rozłożyć koc na trawie lub zagrać w gry zespołowe. Są tu także muzea oraz zabytkowe domy, poprzetykane potężnymi, starymi drzewami i otoczone wodą. To jedna z najpiękniejszych i najbardziej uniwersalnych atrakcji w Bydgoszczy, którą warto zobaczyć na własne oczy, by poczuć jej klimat .
Bydgoska Wenecja
Na Wyspie Młyńskiej swój początek ma także Kanał Bydgoski, sztuczna droga wodna, łącząca dwie niezwykle ważne dla transportu rzecznego w Polsce lokalizacje: Wisłę i Odrę, poprzez ich dopływy, to znaczy Brdę, Noteć oraz Wartę. Został on zbudowany w XVIII wieku i nie bez powodu nazywany jest Bydgoską Wenecją. Atrakcja Bydgoszczy, jaką jest kanał, ma duże znaczenie nie tylko turystyczne, ale i gospodarcze – dziś już może mniejsze, lecz na przestrzeni wieków ogromne .
Może Cię zainteresować: weekend z dziećmi w Warszawie
Europejskie Centrum Pieniądza
Ta atrakcja Bydgoszczy przyciąga całe rzesze turystów, i nic dziwnego – jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Europejskie Centrum Pieniądza, mieszczące się na Wyspie Młyńskiej, to arcyciekawe miejsce, w którym wiele można się dowiedzieć o historii finansów, monet, banknotów i innych form pieniędzy. Nic dziwnego, że taki obiekt powstał właśnie w mieście, którego motorem napędowym od zawsze był handel .
Europejskie Centrum Pieniądza wchodzi w skład Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Od 2009 roku w zabytkowej kamienicy przy ulicy Mennica 4 mieści się swoiste muzeum numizmatyczne, w którym możemy podziwiać zabytki związane z pieniądzem, pochodzące z różnych epok, okresów historycznych i miejsc na świecie. To gratka dla pasjonatów numizmatyki, ale nie tylko, gdyż przy umiejętnym wystąpieniu przewodnika każdy będzie zainteresowany .
Dom Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Chętnie odwiedzaną atrakcją Bydgoszczy jest także Dom Leona Wyczółkowskiego, który również znajdziemy na Wyspie Młyńskiej. Ma on bardzo bogatą historię, gdyż tamtejsze muzeum zostało założone w latach dwudziestych XX wieku. Patron, Leon Wyczółkowski, to artysta malarz, grafik oraz rysownik, przedstawiciel Młodej Polski, który pomieszkiwał w Bydgoszczy w okresie międzywojennym, jest też pochowany niedaleko, w Gościeradzu .
Exploseum Factory
Miejsce, które warto zobaczyć w Bydgoszczy, to także Exploseum Factory, które wchodzi w skład Muzeum Okręgowego. W tej placówce muzealnej możemy podziwiać architekturę przemysłową z okresu III Rzeszy, w tym także podziemną trasę turystyczną. Zwiedzanie Exploseum obejmuje całą trasę, przebiegającą przez wszystkie obiekty, przejścia podziemne, a także prezentacje multimedialne, filmy i wystawy .
Exploseum Factory jest atrakcją Bydgoszczy, która mieści się w dawnej Puszczy Bydgoskiej. Podczas II wojny światowej mieściła się tu niemiecka fabryka materiałów wybuchowych, dlatego to właśnie im i wojnie w dużej mierze poświęcone są wystawy. Dzięki temu, że budynki zachowały się w doskonałym stanie, a my na własne oczy widzimy kawał namacalnej historii, muzeum jest niezwykle ciekawe i robi ogromne wrażenie nawet na osobach, które na co dzień nie interesują się zbytnio tym tematem .
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Jak widzicie, atrakcje Bydgoszczy muzeami stoją, i dlatego mamy dla Was kolejną, niezwykle ciekawą propozycję. Wydawałoby się, że w Muzeum Mydła i Historii Brudu nie ma nic interesującego, bo co może przykuć naszą uwagę w rzeczy tak przyziemnej i codziennej, jak brud oraz mydło, ale nic bardziej mylnego .
Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy skupia się na historii higieny i utrzymania czystości na przestrzeni wieków, a więc jest to temat niezwykle różnorodny, gdyż w każdej epoce zapatrywano się na niego inaczej. Miejsce to polecamy odwiedzić zwłaszcza z dziećmi, które z pewnością będą niezwykle zainteresowane kąpielą w bali, praniem na tarze, organizowanymi tu warsztatami, a nawet tworzeniem własnego mydła. Wiedza podana jest turystom w sposób lekki i przystępny, nic więc dziwnego, że w 2015 roku Muzeum Mydła i Historii Brudu znalazło się w zestawieniu pięciu najlepszych muzeów w Polsce .
Sprawdź również: atrakcje dla dzieci w Krakowie
Wieża Ciśnień w Bydgoszczy
Ta atrakcja turystyczna w Bydgoszczy stanowi obiekt zarówno atrakcyjny historycznie, jak i widokowy, gdyż z jej szczytu rozlega się przepiękny widok na całe miasto, z jego zielenią, charakterystycznymi budynkami i szlakami wodnymi. Wieża ciśnień w Bydgoszczy należy do kompleksu Wodociągów Miejskich, ma wysokość 45 metrów i została zbudowana pod koniec XIX wieku. To perełka architektury o cechach neogotyckich i bogato zdobionym fryzie, dlatego warto ją zobaczyć .
Leśny Park Kultury i Wypoczynku
Leśny Park Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” to atrakcja Bydgoszczy, która z pewnością zadowoli turystów, poszukujących dużej ilości zieleni i kontaktu z naturą. Również rodzice małych dzieci będą zadowoleni, ponieważ na terenie tego rozległego parku miejskiego znajdują się place zabaw, a także miejsca, gdzie maluch swobodnie może się wybiegać i pobawić na świeżym powietrzu .
Myślęcinek, czyli Leśny Park Kultury i Wypoczynku to rozległe tereny rekreacyjne. Jeśli lubimy odpoczynek nad wodą, znajdziemy tu staw z molo i fontanną, mamy do dyspozycji długie trasy spacerowe, ścieżki rowerowe, możliwość uprawiania sportów wodnych, a nawet ZOO. Warto wiedzieć, że Myślęcinek jest największym, a naszym zdaniem również jednym z najpiękniejszych parków miejskich w Polsce.
Opera Nova w Bydgoszczy
Opera Nova to teatr operowy, który pełni także rolę teatru muzycznego. Ta atrakcja Bydgoszczy znajduje się na jednej z głównych ulic Śródmieścia. Powstała w 1956 roku, a w 1960 roku została upaństwowiona i jest jednym z 10 tego typu obiektów w Polsce. Jest ona położona malowniczo w zakolu Brdy, a do tego charakteryzuje się piękną architekturą, dlatego warto ją zobaczyć nawet wtedy, gdy nie zakupiliśmy biletów na żadne z wydarzeń, które się tu odbywają. Co roku ma tu miejsce Bydgoski Festiwal Operowy, kulturalne wydarzenie na skalę całego kraju .
Atrakcje Bydgoszczy – podsumowanie
To już koniec naszej wirtualnej podróży po atrakcjach i ciekawych miejscach Bydgoszczy. Jak widzicie, oferta tego miasta skupia się głównie na muzeach i historii, ale nie tylko, gdyż znajdziemy tu także przestrzeń do swobodnej zabawy i tereny rekreacyjne. Oprócz wymienionych przez nas obiektów, warto zobaczyć na przykład Katedrę św. Marcina i Mikołaja, Bazylikę, zabytkowe kościoły, rzeźby takie jak Trzy Gracje, Przechodzący przez rzekę, Łuczniczkę, Mistrza Twardowskiego i inne rzeźby, multimedialną fontannę oraz wiele więcej.

Jesteśmy ciekawi, jakie są Wasze typy na najciekawsze atrakcje Bydgoszczy i miejsca, które warto zobaczyć w tym mieście. Swoją opinię możecie zostawić w sekcji komentarzy!