Data ostatniej aktualizacji:
Ceny paliwa we Włoszech należą niestety do jednych z najwyższych w Europie. Nawet w sąsiedniej Austrii jest ono tańsze. Choć na stacjach benzynowych tuż przed włoską granicą, jest już sprzedawane w zawyżonych cenach.
Ma to znaczenie dla osób podróżujących własnym samochodem do słonecznej Italii. Z tego też powodu, część osób wybiera drogę z Polski albo przez Czechy lub Słowację i następnie przez Austrię albo z Polski przez Niemcy. Tak by jeszcze przed granicą z Włochami zatankować do pełna.
Zatem na jakim poziomie są ceny paliwa we Włoszech?
Ceny paliwa we Włoszech
Warto na początku zaznaczyć, że ceny paliwa na włoskich autostradach są zazwyczaj wyższe, niż na pozostałych drogach. Różnica czasem sięga nawet 0,3 eurocentów na litrze.
Zanim wyruszysz w podróż upewnij się, że masz aktualne ubezpieczenie
Ubezpieczenie OC / AC
Cena benzyny 95 we Włoszech:
- stacje benzynowe na autostradach 1,60 euro za litr
- stacje benzynowe poza autostradami 1,45 euro za litr
Cena oleju napędowego – diesel we Włoszech:
- stacje benzynowe na autostradach 1,40 euro za litr
- stacje benzynowe poza autostradami 1,20 euro za litr
Cena gazu LPG we Włoszech:
- na stacjach benzynowych, gdzie będzie dostępny 0,65 euro za litr
Jak zaoszczędzić na cenach paliwa we Włoszech?
Te dość wysokie ceny tankowania paliwa we Włoszech idzie nieco obniżyć. Pierwszym sposobem na to jest przede wszystkim tankowanie na stacjach poza autostradami. Wówczas cena za paliwo jest trochę tańsza.
Warto także podjeżdżać do dystrybutorów samoobsługowych (self service), oznaczonych włoską nazwą FAI DA TE. Natomiast tankowanie z obsługą pracownika stacji jest droższe o 0,10 eurocentów na litrze.
Tego typu miejsca są oznaczone włoskim napisem SERVITO.
No i oczywiście jadąc z Polski do Włoch najlepiej zatankować jeszcze przed włoską granicą. Na przykład w Austrii, gdzie ceny za paliwo są zdecydowanie niższe, szczególnie na stacjach benzynowych poza autostradą.
Porównaj ceny wycieczek i oferty biur podróży:
Tankowanie na stacjach benzynowych we Włoszech
Podczas podróżowania autem po słonecznej Italii, warto znać nazwy w języku włoskim, danego paliwa:
- benzyna bezołowiowa to senza piombo
- olej napędowy to diesel, ale także gasolio
- gaz LPG to we Włoszech GPL
W tym miejscu trzeba też zaznaczyć, że na autostradach, jedynie co trzecia stacja będzie posiadała gaz LPG w swojej ofercie.
Stacje benzynowe we Włoszech
We Włoszech najlepiej wybierać znane sieciowe stacje benzynowe, gdzie paliwo będzie odpowiedniej jakości. Tam też zawsze zaobserwujemy lokalnych mieszkańców, tankujących swoje auta (poznacie ich po tablicach rejestracyjnych). Lepiej nie korzystać ze stacji benzynowych, tak zwanych no name, usytuowanych zazwyczaj blisko kurortów wypoczynkowych. Tamtejsze paliwo może być podejrzanej jakości.
Sprawdzone stacje benzynowe we Włoszech to na przykład :
- Esso
- Shell
- Erg
- Total
- Eni
- Q8
- lp
- Tamoil
Tankowanie na stacjach benzynowych umiejscowionych przy autostradach we Włoszech, wygląda dokładnie jak u nas. Podjeżdżamy, tankujemy i idziemy zapłacić.
Tego typu miejsca oferują zazwyczaj jeszcze inne usługi związane z podróżującymi. Na przykład można tu kupić dobrą włoską kawę, czy zrobić drobne zakupy spożywcze. Na tabliczkach przed zjazdem z autostrady taka stacja będzie opatrzona napisem – area di servizio.
Jedną z najbardziej znanych sieciówek przydrożnych (przy autostradowych) restauracji i barów jest Autogrill. To właśnie tu najczęściej traficie, zatrzymując się podczas podróży po Włoszech.
Największą zaletą tego miejsca jest nie tylko urozmaicona oferta gastronomiczna, ale także bezpłatne toalety. Choć podobno w północnej części Italii, są pobierane drobne opłaty za skorzystanie w nich z WC.
Z kolei tankowanie poza autostradami we Włoszech wygląda trochę inaczej. Rzadko kiedy wlewa się tu paliwo samemu, bowiem na takiej stacji jest przeważnie obsługa. Jednak w wyznaczonych godzinach, zazwyczaj od 8 do 13, a potem od 16 do 19. Za taką obsługę i przyjemność nie wychodzenia z samochodu zapłacimy o 0,10 eurocentów na litrze więcej.
Drugą opcją na takich stacjach jest samodzielne tankowanie z dystrybutora samoobsługowego, gdzie nalewamy sami paliwo, a następnie w automacie musimy uiścić za to zapłatę. Ten drugi sposób jest także wyjściem w czasie włoskiej sjesty, po godzinie 19, a także w nocy, kiedy nie ma nikogo z obsługi. Nawet jeśli na danej stacji pisze, że jest to obiekt 24-ro godzinny (Aperto 24 ore), to możemy być skazani i tak na taki automat samoobsługowy, bo ludzi na niej nie będzie. Można też się spotkać z automatami, w których najpierw należy z góry zapłacić, a dopiero potem można nalać sobie paliwa, oczywiście z odpowiedniego numeru dystrybutora.
Już tak na sam koniec wiele osób przestrzega przed wieczornym i nocnym samoobsługowym tankowaniem. Głównie ze względu na bezpieczeństwo i brak ewentualnej pomocy ze strony obsługi.