Ceny w Bułgarii

Udane wakacje i wczasy w Bułgarii to nie tylko słońce, plaża i ciepła woda. To także dobre jedzenie i niezastąpione bułgarskie wino! Sprawdź aktualne ceny jedzenia, picia oraz alkoholu, zobacz ile zapłacisz w restauracji w Bułgarii i jak wybrać najlepsze okazje cenowe. MAMY TO wszystko!

0
43750

Każdy kto wybiera się na wakacyjny urlop do Bułgarii, pragnie zdobyć choć orientacyjne informacje dotyczące aktualnych cen obowiązujących na miejscu.

To pozwali odpowiedzieć na pytanie ile pieniędzy wziąć ze sobą w podróż do Bułgarii?

Jednych interesują podstawowe ceny codziennych produktów spożywczych, ponieważ będą żywić się samodzielnie na miejscu a drugich bardziej ciekawią ceny w restauracjach czy innych lokalach gastronomicznych Bułgarii, ponieważ zwyczajnie chcą odpocząć od codziennych obowiązków kuchennych.

Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje o jednych jak i drugich!
Ale zanim poznasz konkretne informacje o cenach w Bułgarii to powiemy Ci dosłownie kilka słów o walucie i płatnościach.

Czym i jak płacić w Bułgarii?

Ceny jedzenia w Bułgarii
Ceny jedzenia i żywności w bułgarskich sklepach
Zacząć trzeba od tego, że oficjalnym środkiem płatniczym w Bułgarii jest Lewa. W przeliczeniu po obecnym kursie wychodzi, że 1 BGN to 2,19 złotego (według NBP). Na miejscu, tak jak w każdym cywilizowanym państwie możemy płacić kartą i wybierać pieniądze z bankomatu. Z tymi ostatnimi może być jedynie problem, w malutkich miejscowościach i na wsi. Oczywiście należy brać pod uwagę prowizję, jaką może pobrać od nas nasz własny bank. Ogólnie wszędzie tam, gdzie pojawiają się turyści, są też lokalne kantory. Jednak w nich trzeba zachować szczególną czujność, by wymienić pieniądze po korzystnym dla nas kursie. W Bułgarii zapłacimy również ogólnie przyjętą europejską walutą (euro) jednak, może po nie do końca dla nas korzystnym przeliczniku.

Przejdźmy teraz do konkretów i sprawdźmy czy w Bułgarii jest drogo!

 1. Ceny jedzenia
 2. Ceny picia i słodyczy
 3. Ceny alkoholu
 4. Ceny w restauracjach
 5. Ceny w Słonecznym brzegu
 6. Ceny w Złotych piaskach

Ceny jedzenia w Bułgarii

Może być to zaskakujące dla niektórych, ale w Bułgarii wcale super tanio nie jest. Istnieje wśród naszych Rodaków mylne wyobrażenie, że kraj ten jest o wiele tańszy w porównaniu do Polski. Jednak na spore różnice nie powinniśmy się nastawiać. Raczej na koszty zbliżone do naszych polskich. Bułgarskie ceny poszczególnych produktów spożywczych będą naturalnie różnić się między małymi sklepikami, a siecią marketów, na korzyść tych drugich. Jednak za pół darmo nic nie ma.

Najdrożej będzie w stolicy Bułgarii czyli Sofii i w miejscach turystycznych nad Morzem Czarnym takich jak Słoneczny brzeg czy Złote piaski. Ceny są tam z reguły wyższe, niż w innych rejonach Bułgarii i to o kilka, jak nie kilkanaście procent. Jeśli chodzi o znane sklepy czy markety, to w nich ceny będą takie same w całym kraju.

Średnie ceny podstawowych produktów spożywczych w sklepach w Bułgarii kształtują się następująco:

 1. bułka pszenna – 0,35BGN
 2. 10 sztuk jaj – 2,50BGN
 3. kostka masła – 2,90BGN
 4. kilogram szynki – 13,50BGN
 5. 1 litr mleka – 2BGN
 6. mały jogurt – 0,70BGN
 7. chleb – 2BGN
 8. kilogram sera – 9BGN
 9. kilogram ziemniaków – 1BGN
 10. kilogram filetów z kurczaka – 8,50BGN
 11. kilogram pomidorów – 1,95BGN
 12. paczka makaronu (400gr) – 1,40BGN
 13. litr oleju – 2,4BGN
 14. kilogram cukru – 1,90BGN
 15. kilogram pomarańczy – 2,80BGN
 16. paczka papierosów – 5BGN

Poniżej znajdziesz orientacyjne ceny słodyczy i napojów w Bułgarskich sklepach:

 1. litrowa woda mineralna – 0,90BGN
 2. karton soku (1l) – 2,45BGN
 3. cola dwulitrowa – 2,40BGN
 4. paczka półkilogramowej kawy – 8BGN
 5. paczka herbaty ekspresowej (20szt) – 2BGN
 6. duża paczka chipsów – 2,5BGN
 7. baton – 1,20BGN
 8. czekolada w tabliczce – 1,75BGN
 9. pączek/rogalik – 0,65BGN
 10. gumy do żucia (10szt) – 1,20BGN

Ceny alkoholu w Bułgarii

Dobrą wiadomością jest to, że akurat alkohol w Bułgarii jest dostępny w niższych cenach, w porównaniu do Polski. Podobno są takie miejsca gdzie półlitrowy kufel piwa nabędziemy nawet za 1BGN. Szczególnie w Słonecznym Brzegu, czy we Złotych Piaskach, kiedy organizowane są promocje, by ściągnąć do lokali jak najwięcej klientów i turystów. Z kolei drinki w lokalach Bułgarii kosztują około 10-15BGN za sztukę.

Cena alkoholu w Bułgarii
Ceny alkoholu w Bułgarii / Wino, piwo, rakija!
W bułgarskim sklepie ceny alkoholu plasują się na następującym poziomie:

 1. półlitrowe piwo kupimy już za 1-2BGN
 2. dwulitrowe opakowanie piwa kosztuje 2,80BGN
 3. butelka wina może nas wynieść od 4BGN
 4. za litr wódki trzeba zapłacić od 10,80BGN
 5. za litr Ciociosanu zapłacimy 6,50BGN
 6. ceny rakiji zaczynają się od 5BGN

Oczywiście wszystko zależy po jaką półkę jakościową alkoholi sięgniemy. Bo przykładowo oryginalna Whiskey Baileys Original o pojemności 700 ml to koszt 26BGN, a litrowy Johnny Walker 29,50BGN i to też ceny raczej z marketów, niż małych nadmorskich sklepów.

Aktualne przewodniki po Bułgarii

Ceny w restauracjach w Bułgarii

Ceny w restauracjach, również jak wszędzie na świecie różnicują się proporcjonalnie do atrakcyjności turystycznej danego miejsca. Im więcej turystów, tym wyższe ceny. To normalne, tak samo jak wzrost cen wraz z coraz bliższą lokalizacją od morza. Różnica będzie także pomiędzy małą knajpką, znaną restauracją, a barem z fast foodem.

Jeśli chodzi o dania, to najdroższe będą owoce morza i ryby. W przytulnej knajpce zjemy posiłek już za 7 do 20BGN. Natomiast w lepszej restauracji, nieopodal linii brzegowej wydamy od 10BGN w wzwyż. W znanej sieci fast foodowej dostaniemy zestaw kanapki z frytkami i piciem w cenie 7BGN.

Ceny w restauracjach w Bułgarii
Ceny w restauracjach w Bułgarii | Obiady, kolacje, desery

Uśrednione ceny dań w restauracjach w Bułgarii:

 1. sałatka szopska 4-5BGN
 2. zupa 3-4BGN
 3. frytki 2BGN
 4. talerz/deska mięs 22-26BGN
 5. kebab(danie) 10-14BGN
 6. pizza od 6,50BGN
 7. spaghetti od 6BGN
 8. zestaw obiadowy (mięso, ziemniaki plus warzywo) 7-9BGN
 9. ryba (łosoś) z warzywami 29BGN
 10. panierowany ser 3-4BGN
 11. kurczak z grilla 4-7BGN
 12. nadziewane papryki 4-5BGN
 13. rekin panierowany 15BGN
 14. kalmary BGN

Desery:

 1. gałka lodów 1,50BGN
 2. deser lodowy z orzechami i owocami 6BGN
 3. tiramisu od 2-3BGN
 4. kawałek sernika 2-4BGN
 5. kawałek baklawy 2-4BGN

Napoje w restauracjach:

 1. woda mineralna półlitrowa 1,2-1,3BGN
 2. pół litrowa cola 2BGN
 3. pół litra soku 6,50BGN
 4. ajran (0,5l) 3BGN
 5. kawa 1-2BGN
 6. piwo półlitrowe 2-3BGN
 7. butelka wina od 9BGN

Tańszą i szybką opcją jest żywienie w restauracjach typu fast food lub po prostu z ulicznych budek.

Ceny takiego fastfoodowego jedzenia prezentują się następująco:

 • kebab w bułce/picie 3-5BGN
 • kawałek pizzy 3BGN
 • cheeseburger -2,20BGN
 • podwójny burger z dodatkami 4,50BGN
 • wrap z mięsem 5,50BGN
 • nuggetsy 6 sztuk 4,50BGN
 • skrzydełka 5sztuk 4,50BGN
 • duże frytki 2,70BGN
 • zestawy (buła, fryty plus picie) od 6 do 9BGN
 • duży szejk 3,15BGN
 • lody w wafelku 2,30BGN
 • ciastko na ciepło 1,30BGN
 • półlitrowy napój gazowany 2,90BGN
 • latte 2,50BGN

Ceny w Słonecznym Brzegu

Słoneczny brzeg to jedna z bardziej znanych miejscówek, do której chętnie udają się nasi Rodacy. Wiadomo więc, że w takich miejscach będzie wyraźnie drożej, niż w innych częściach Bułgarii.

Jeśli chodzi o zakupy spożywcze, to tak jak wspominaliśmy wcześniej żywa jest zasada że im bliżej morza, tym drożej. Różnice mogą sięgać od 50 do 200%, od normalnych cen obowiązujących na terenie Bułgarii. Wśród sezonowych marketów, bo i takie bywają na Słonecznym Brzegu, najlepszą opcją jest sieć ALDO. Tańszy jest Lidl i Janet, ale one położone są na obrzeżach miasta i może być problem z dotarciem do nich (brak komunikacji miejskiej w tych rejonach).

Co do cen w knajpach i restauracjach Słonecznego brzegu to sytuacja ma się bardzo podobnie – w centrum i wzdłuż deptaku jest najdrożej. Z kolei po drugiej stronie głównej ulicy oraz w bocznych, mniejszych uliczkach bywa nawet o połowę taniej. Najlepiej więc na posiłek wybrać się na lewo od głównej ulicy. Tam też zrobimy nieco tańsze zakupy, niż w sklepikach przy samym morzu.

Stali bywalcy Słonecznego Brzegu polecają szczególnie knajpkę w okolicach dworca autobusowego. Koszt przykładowego posiłku z grillowaną karkówką, piwem i dodatkami wyniesie tam około 15BGN.

Mapy samochodowe Bułgarii

Ceny w Złotych Piaskach

Złote piaski to kolejny bardzo popularny i w sezonie zatłoczony kurort. Zatem ceny są jedne z najwyższych, jeśli chodzi o Bułgarię. Tutaj znów sprawdza się zasada, że im bliżej plaży, tym wyższe ceny. Dotyczy to zarówno sklepów spożywczych, jak i lokali gastronomicznych i restauracji.

Najlepiej w obu przypadkach kierować się zasadą, im dalej od morza tym taniej.

Przykładowe ceny w sklepach w Złotych Piaskach wyglądają następująco: za butelkę coli zapłacimy 2BGN, woda półtoralitrowa to koszt 1BGN, natomiast zwykły chleb kosztuje około 1BGN. Palacze za swoje papierosy zapłacą 5BGN za paczkę, z kolei wino nie najniższej jakości to wydatek 10BGN. Piwo półlitrowe np. w puszce będzie nas kosztowało w sklepie 1,50BGN. Przykładowo będąc na wakacjach w Warnie, warto udać się na zakupy do centrum handlowego Varna Mall.

Jeśli chodzi o ceny w restauracjach w Złotych Piaskach, to najtaniej zjemy w lokalach z dala od centrum kurortu. Wówczas średnia cena za posiłek wyniesie od 9BGN. Porcja lodów z automatu (mała) to koszt 1BGN. Kawa 2-3BGN, piwo 5BGN, pięćdzięsiątka rakiji 4,50BGN, a kolorowy drink od 5BGN. Danie z rybą to koszt 10BGN, rekin 18BGN, a pizza to wydatek 3BGN.

Można postawić na fast foody i zapłacić za kebab 5-6BGN, albo za hot-doga 4BGN. Dla dzieci w Złotych Piaskach możecie zamówić naleśniki, ich koszt to 5 BGN za dwie sztuki.

Primorsko, Sozopol, Słoneczny brzeg czy Złote piaski
Primorsko, Sozopol, Słoneczny brzeg czy Złote piaski. Sprawdź ceny zanim wyjedziesz na wakacje!

Primorsko, Sozopol czyli ceny w innych miastach

Z obserwacji i porównań wynika, że ceny w przykładowym nadmorskim kurorcie Primorsko są jednak niższe, niż nad naszym polskim morzem. Kufel piwa kosztuje tu około 2BGN, popularna sałatka szopska 4BGN, zupa na zimno 2-3BGN, a za danie obiadowe zapłacimy od 5 do 8BGN.

Jeszcze trochę taniej zapłacimy w innej miejscowości – Sozopol. Cały obiad wraz z zupą, drugim daniem i deserem może nas wynieść ledwie 5BGN. Ceny w sklepach kształtują się na poziomie takim, że za półlitrową butelkę wody zapłacimy niecałe 1BGN, a za litr soku 3BGN. Natomiast w markecie za półtoralitrową bulę wody damy tylko 0,60BGN.

Jeśli chodzi o ceny to sprawa wygląda podobnie w innych bułgarskich miastach takich jak chociażby Burgas, Warna, Kawarna czy Carewo. Co prawda trudno jednoznacznie stwierdzić ile kosztuje obiad w Bułgarii ponieważ to oczywiście zależy od tego ile osób będzie jadło, ile dań zamówi oraz czy posiłek będzie konsumowany w restauracji, hotelu czy pobliskim barze.

Z chęcią poznamy Wasze opinie dotyczące aktualnych cen w Bułgarii, zwłaszcza w miejscach mniej popularnych niż Złote piaski, Burgas czy Słoneczny brzeg. Podzielmy się swoimi doświadczeniami tak aby wiedzieć i znać ceny produktów codziennego użytku takich jak jedzenie, picie, warzywa, owoce, ubrania, prezenty, alkohol, papierosy (te dwie ostatnie rzeczy radzimy jednak odstawić!).

Aktualna mapa Bułgarii

Zobacz gdzie dokładnie są Złote piaski, Burgas, Primorsko, Sozopol, Warna lub Słoneczny brzeg i zaplanuj swoje wakacje w Bułgarii. Znasz już aktualne ceny więc teraz po prostu zaplanuj swoją trasę:

Czy w Bułgarii jest drogo?
Naszym zdaniem jeszcze nie.

Dlatego warto korzystać z promocyjnych cen i spędzić tanie wakacje w Bułgarii zanim nie dorównają tym z krajów bardziej obleganych. Warto także zajrzeć na oficjalną stronę turystyki bułgarskiej gdzie znajdziecie pozostałe informacje o cenach i nie tylko.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi i przewodnikowi Bułgaria stała się o wiele bardziej przystępna! Życzymy udanego wyjazdu urlopowego!

PRZEGLĄD RECENZJI
Jedzenie w restauracjach
Napoje i alkohole
Słodycze
Pamiątki
Słoneczny Brzeg
Złote Piaski

ZOSTAW OPINIE

Dodaj komentarz
Twoje imię