Najpiękniejsze piaszczyste plaże w Chorwacji

2
1630

Chorwacja to niezwykle popularny kierunek, jeśli chodzi o wyjazdy wakacyjne. Nie ma co się dziwić, w końcu linia brzegowa ma tu prawie 6 tysięcy kilometrów, więc plaż nie brakuje.

Co więcej w Chorwacji możemy spotkać ich różne rodzaje, od żwirowych i skalistych, po piaszczyste – takie jakie znamy znad naszego Bałtyku.

Piękne i piaszczyste plaże Chorwacji
Piękne i piaszczyste plaże Chorwacji
Nad Adriatykiem znajdziemy wszystko to, czego szukamy na urlopie – słońce, błękitną, ciepłą wodę i miejsce do opalania.

Pięknych i urokliwych miejsc jest tu wiele – zatoczki, wyspy i skałki, kryją w sobie malownicze plaże. Większość z nich oferuje infrastrukturę przygotowaną wprost dla turystów, z różnymi udogodnieniami, gdzie czasem znajdzie się także odrobina cienia przy sosnowym lesie.

Z drugiej strony jest tu także wiele wprost dzikich plaż, gdzie nie ma tłumów i można od tego całego zgiełku odpocząć – wystarczy nieco zboczyć z utartych szlaków.

W kraju tysiąca wysp miejsc do plażowania, na pewno nie zabraknie. Zarówno dla nudystów, turystów jak i rodzin z dziećmi.

Zacznijmy więc podróż po najpiękniejszych i piaszczystych plażach w Chorwacji:

Najpiękniejsze plaże w Chorwacji

Chorwacja to jedno z miejsc wprost stworzonych dla turystów spędzających swój wolny czas na plaży.

Jest z czego wybierać – ale która plaża jest najpiękniejsza? To już temat na inną dyskusję, ponieważ każdemu z nas podoba się coś innego.

Poniżej jednak przedstawiamy TOP 5 najpiękniejszych chorwackich plaż, które turyści najczęściej chwalą i które warto odwiedzić a na końcu artykułu mały bonus : )

Zaczynamy!

Plaża Zlatni Rat na wyspie Brać

Zlatni Rat – to chyba najczęściej wymieniana plaża w zestawieniach tych najładniejszych. Jej charakterystyczny kształt ma przypominać szczurzy ogon.

Plaża ta jest położona w miejscowości Bol, na wyspie Brać.

Piaszczysta plaża Zlatni Rat
Plaża Zlatni Rat – Zdjęcie tej plaży zna chyba każdy kto szukał pięknych miejsc do odpoczynku.

Często można ją spotkać na fotografiach reklamujących wakacje w Chorwacji. Jest to żwirowa plaża, z rozbudowaną infrastrukturą. Upodobali ją sobie szczególnie sportowcy uprawiający windsurfing, ze względu na korzystne warunki pogodowe, które tu panują.

Zobacz jak dojechać do plaży Zlatni Rat, inaczej zwana także Golden Horn:

Na plaży można pograć w siatkówkę, ponurkować, czy też spróbować kitesurfingu. Dla zmęczonych słońcem jest nieopodal lasek, który da chwilę wytchnienia. W pobliżu są również sklepiki i kawiarnie oraz płatne prysznice.

W sezonie ta plaża bywa mocno zatłoczona i nie wygląda tak pięknie jak na zdjęciach…

Plaża Punta Rata

Punta Rata – kolejna pocztówka z Chorwacji. Plaża ta jest często wykorzystywana jako tło folderów reklamowych.

Jej charakterystycznym miejscem jest oddzielona skała, porośnięta sosnowym drzewem.

Punta Rata
Żwirowa plaża Punta Rata / Źródło: brela.hr

Plaża ta jest umiejscowiona w miejscowości Brela na Riwierze Makarskiej. Jest otoczona przez sosnowy las, co bywa zbawienne latem. Podobnie jak Zlatni Rat również Punta Rata to plaża żwirowa, która jest często chwalona przez turystów za jej czystość.

W pobliżu jest płatna toaleta, można także skorzystać z lotni oraz zaopatrzyć się w owoce od pana podpływającego łódką.

Piaszczysta plaża Paradise Beach

Paradise Beach – to zazwyczaj trzecia wymieniana jednym tchem plaża, która robi większe wrażenie na turystach.

Jest umiejscowiona w pobliżu miejscowości Lopar na wyspie Rab.

Plaża Paradise Beach Lopar
Piaszczysta plaża Paradise Beach Lopar to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi / Źródło: croatia.hr

Jej niezwykłość wynika z faktu, że jest położona tuż u podnóża gór. Plaża jest piaszczysta i ciągnie się przez około półtora kilometra. Idealna dla rodzin z dziećmi, z pełnym zapleczem gastronomicznym. Nieopodal jest również plaża dla naturystów.

Vela plaża

Vela plaża – ma długość prawie dwóch kilometrów.

Jest umiejscowiona w jednej z najładniejszych chorwackich miejscowości – Baska, na wyspie Krk.

To ponownie żwirowo-kamienista plaża, położona nieco na uboczu małej zatoczki. Można tu spacerować promenadą wzdłuż wybrzeża, a do zatrzymania się i podziwiania widoków zachęcają pomosty i małe mola. Dobra infrastruktura gastronomiczna jest tu na wyciągnięcie ręki.

Zobacz film z plaży Vela w miejscowości Baska na wyspie Krk:

Idąc dalej.

Slanica Beach

Slanica Beach – z jednej strony piękne, idylliczne widoki, z drugiej tłum turystów oblegających w sezonie tą plażę.

Umiejscowiona na wyspie Murter, w miejscowości o tej samej nazwie.

Plaża jest piaszczysto-żwirowa, jednak znajduje się tu część z wymurowanymi betonowymi tarasami, na których można się opalać. Wokół jest bogate zaplecze usługowo-gastronomiczne oraz atrakcje dla najmłodszych.

Poniżej mapa, na której znajdziecie tą piękną plażę:

Wspomnieliśmy o najpiękniejszych plażach a teraz przyszedł czas na te piaszczyste plaże w Chorwacji… równie piękne!

Piaszczyste plaże w Chorwacji

To zazwyczaj pierwsze pytanie, dla tych którzy po raz pierwszy chcą wyjechać do Chorwacji.

Czy aby na pewno będą mieli piasek pod nogami, na urlopowym wypoczynku.

Prawda jest taka, że w Chorwacji piaszczystych plaż jest o wiele mniej, niż tych skalistych i żwirowych. Nie mniej jednak nie są one takie nieosiągalne, jak wiele osób myśli.

Praktycznie spotkamy je i w Dalmacji (np. Bura, Bilin Zal, Zaglav, Sabunike, Pirka, Maslinica, Grabov rat itd.) i w regionie Kravner (np. Pudarica, Meline, Lipanj, Blatina), czy w Istrii ( np. Zambratija, Guvnina, Bijeca), a nawet w regionie Lika (np. Borovici, Planjka, Kukurina).

Może nie jest to piasek niczym z karaibskich wysp – śnieżnobiały i mięciutki, ale jest. Wystarczy odrobinę poszukać, bo trochę jest tych piaszczystych plaż w Chorwacji.

Jeśli jesteśmy przy plażach piaszczystych to należy wspomnieć, że są to idealne plaże dla rodzin z dziećmi.

Plaże dla dzieci w Chorwacji

Pozostając w temacie piaszczystych plaż, często turyści wypytują o najlepsze plaże dla dzieciaków. Chodzi głównie właśnie o piasek, w którym mogłyby się bawić, ciepłą wodę oraz dość płytkie dno tuż przy brzegu.

Tego najczęściej w Chorwacji szukają rodziny z dziećmi.

Chorwacja oczywiście ma takie miejsca, które są nastawione głównie na tego rodzaju turystów i oprócz gwarantowanej pogody w Chorwacji oraz naturalnych warunków środowiskowych, oferuje jeszcze moc atrakcji dla najmłodszych – zjeżdżalnie, place zabaw oraz inne wodne aktywności.

Niemałym plusem są także położone w pobliżu sosnowe lasy, w których można odpocząć od niemiłosiernych upałów. Do tego dobrze by w niedalekiej odległości była zagospodarowana infrastruktura ze sklepami i gastronomią, bo jak wiadomo z dziećmi nigdy nie wiemy, czego może nam (im?!) zabraknąć.

Przykładem plaż, które są polecane przez innych podróżników dla rodzin z dziećmi jest plaża Nin na Riwierze Zadarskiej.

Zobacz na własne oczy jak wygląda plaża Nin:

Długa, piaszczysta z mielizną u brzegu. Dodatkowo są tu lecznicze błota z których mogą skorzystać dorośli.

Inną polecaną plażą jest Trstenica, która umiejscowiona jest tuż obok dość gęstego lasu, gdzie można schować się przed piekącym słońcem. Wejście do morza jest łagodne, więc dzieci mogą się tu pluskać do oporu.

Innym miejscem polecanym dla rodzin z dziećmi jest Vela Plaza, która może pochwalić się odznaczeniem Błękitnej Flagi. Tu dość długo w odległości od brzegu, widać cały czas dno. W pobliżu oprócz gastronomi i sklepów jest centrum zabaw dla najmłodszych oraz wodne atrakcje.

Z kolei plaża Drazica oprócz drobnego żwirku i bliskości miasta (Biograd na Moru) ma do zaoferowania małe wesołe miasteczko z atrakcjami typu trampoliny, samochodziki i zjeżdżalnie.

Natomiast plaża w miejscowości Zaton to nie tylko płytkie morze i drzewa pod którymi można uciec od słońca, ale także czujne oko ratowników oraz opieka animatorów, którzy zabawiają najmłodszych.

A teraz obiecany na początku artykułu bonusik : )

Jakby Ci tego było mało tutaj znajdziesz listę 50 najlepszych plaż w Chorwacji zbieraną i kolekcjonowaną przez długie 10 miesięcy:

Mapa wybrzeża Chorwacji

Aktualna turystyczna mapa Chorwackiego wybrzeża pomoże Ci zlokalizować najpopularniejsze plaże w tym kraju:

Chcemy tylko dodać, że plaż pięknych jak i piaszczystych czy skalistych jest tyle, że aż trudno to sobie wyobrazić. Wspomnieliśmy tylko o tych najpopularniejszych. Każdy z nas ma tą swoją jedyną, ulubioną, ukrytą przed oczami innych umiejscowioną na wyspie lub w zatoce.

Chorwacja jest tak piękna, że polecamy odkrywać ją po swojemu i szukać swoich miejsc z dala od tłoku i tłumów. Nie ma nic gorszego od pięknego miejsca, którego nie da się podziwiać…

PS. Swoje plaże znajdą tutaj także… a może i przede wszystkim nudyści ; )

PRZEGLĄD RECENZJI
Dojazd
Ilość plaż
Infrastruktura
Dostępność dla dzieci

2 OPINIE

  1. taaa… plaże nudystów w Chorwacji… praktycznie gdzie się człowiek nie ruszy widzi gołe cycki albo niemców z farfoclami na wierchu…

  2. jak dla mnie to w Chorwacji każda plaża jest piękna. I to nie ważne gdzie jesteś czy jest to Zadar, Makarska, Omis, Dubrownik, Pula czy Istria. Każda wyspa, zatoczka i wejście do wody to jedna wielka okazja do plażowania… nawet na twardych skałach 😀

ZOSTAW OPINIE

Dodaj komentarz
Twoje imię