Co warto zobaczyć i zwiedzić na Gran Canaria

2
1132

Gran Canaria to trzecia, co do wielkości wyspa kanaryjska, jednak najliczniej zaludniona. Prawie połowa ludności zamieszkuje Las Palmas, czyli stolicę Gran Canarii.

Różnorodność przyrodnicza wyspy sprawia, że zyskała ona przydomek – kontynentu w miniaturze. Na tak stosunkowo małej powierzchni możemy nie tylko plażować i korzystać z wszelkich sportów wodnych na wybrzeżu, ale także udać się w rejony półpustynne, albo kompletnie w przeciwnym kierunku – gdzie rośnie bujna roślinność.

To wszystko wskazuje na to, że ciekawe miejsca na Gran Canaria występują często i gęsto!

Zapraszamy do wycieczki po atrakcjach turystycznych tej wyspy:

Ciekawe miejsca na Gran Canaria
Ciekawe miejsca na Gran Canaria
Gran Canaria to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, dzięki różnym parkom rozrywki. Miłośnicy górskich wędrówek będą na pewno usatysfakcjonowani, gdyż jest tu prawie dwa tysiące km wyznaczonych pieszych szlaków, o różnej trudności. Jednak to co przyciąga na Gran Canarię najbardziej to łagodny klimat. Temperatury w ciągu całego roku raczej nie schodzą poniżej 20 stopni Celsjusza, więc aura pogodowa jest tu praktycznie non stop wiosenna.

Z tego też powodu turyści przylatują na tę wyspę kanaryjską przez cały rok.

Jakie atrakcje turystyczne czekają na Gran Canarii?

Las Palmas – przylatując na Gran Canarię nie sposób ominąć jej największego miasta i zarazem stolicy tego regionu, czyli Las Palmas. Miejscowość ta oprócz wysypu hoteli, sklepów i nocnych lokali, ma najwięcej atrakcji turystycznych do zaoferowania pod względem zabytków, na całej wyspie.

Historyczna dzielnica La Vegueta

La Vegueta
La Vegueta czyli ciekawe miejsca na Gran Canaria
Warto udać się do historycznej dzielnicy – La Vegueta, gdzie mieści się Muzeum Krzysztofa Kolumba (Casa Museo Colon). Można tam zobaczyć m. in zrekonstruowane wnętrze jednego z żaglowców, którymi pływał słynny odkrywca i podróżnik.

Drugim obowiązkowym punktem na turystycznym planie miasta jest Katedra św. Anny ze swoimi 13-stoma kaplicami oraz wieżą widokową, z której rozpościera się panorama na całe miasto. Miłośnicy historii i pradawnych pozostałości mogą się udać do Muzeum Kanaryjskiego (Museo Canario) gdzie podziwiać można kulturę Guanczów – czyli ludności pierwotnie zamieszkującej wyspy.

To jeszcze nie wszystkie atrakcje i zabytki, które warto zobaczyć i zwiedzić na Gran Canaria.

Las Palmas to także niezwykle malowniczy port z jedną z najstarszych twierdz (Castillo de La Luz) oraz jedna z popularniejszych plaż – Playa de Las Canteras.

Zobacz najlepsze atrakcje Gran Canarii na własne oczy dzięki temu filmikowi:

Jardin Botanico Canario Viera y Clavijo

Jardin Botanico Canario Viera y Clavijo
Jardin Botanico Canario Viera y Clavijo
Jardin Botanico Canario Viera y Clavijo to znajdujący się ledwie kilka kilometrów od stolicy ogród botaniczny z endemicznymi roślinami kanaryjskimi, takimi jak palmy, draceny i kaktusy. Wstęp na teren ogrodu jest bezpłatny, znajdują się tu także szklarnie z egzotycznymi roślinami, las wawrzynowy i sosnowy oraz skupisko sukulentów i roślinności naskalnej. Teren idealny do spacerów i podziwiania różnorakiej flory.

Dunas de Maspalomas

Dunas de Maspalomas – drugi charakterystyczny punkt na mapie zwiedzania Gran Canarii. Rezerwat przyrody obejmujący piaskowe wydmy, z krajobrazem niczym z prawdziwej pustyni. Co ciekawe początkowo naukowcy myśleli, że ziarna piasku zostały przyniesione tu z wiatrem znad Sahary, jednak po badaniach okazało się, że to nawiane znad oceanu fragmenty koralowców i muszli oraz wapiennych okruchów skał. Rezerwat jest tylko częściowo udostępniony dla odwiedzających, gdyż na pozostałym terenie mają swoje miejsca lęgowe, różne gatunki ptaków.

Przewodniki turystyczne po Gran Canaria

Miasteczko Galdar

Galdar znane jest głównie z pradawnej osady Guanczów, zamieszkujących niegdyś ten teren. Pozostałości po ich życiu i kulturze widać w pobliskiej jaskini (Cueva Pintada), gdzie pozostawili malowidła naścienne. Ruiny domostw Guanczów można zobaczyć w Museo Arqueologico Cueva Pintada. W samym miasteczku godna uwagi jest neogotycka świątynia Iglesia de Santiago de los Caballeros oraz zabytkowe Ayuntamiento, gdzie pośrodku patio rośnie dracena (smocze drzewo) jedna z najstarszych na całych Wyspach Kanaryjskich.

Osada Aguimes

Osada Aguimes
Osada Aguimes to jest coś co warto zobaczyć i zwiedzić!
Aguimes – to jedna z pierwszych osad w Hiszpanii. Największe wrażenie robi tu starówka z białą zabudową na tle zielonej roślinności. W wąskich uliczkach można natknąć się na rzeźby ustawione wprost na ziemi. Warto zajrzeć do jednej z ładniejszych świątyń na wyspie – Iglesia de San Sebastian oraz do Muzeum Historycznego – Museo Historico gdzie są wystawy na temat pradawnych mieszkańców (Guanczów).

Miasteczko jest położone tuż przy jednym z najładniejszych wąwozów na Gran Canarii – Barranco de Guayadeque. To tu dawniej w jaskiniach zamieszkiwał lud Guanczów. Najciekawsze jest to, że do dziś w wykutych skałach, mieszka ludność. Aby zobaczyć na własne oczy tego rodzaju pomieszczenie wystarczy wejść do małego kościółka wykutego w skale lub do jednej z dwóch restauracji umiejscowionej w grotach skalnych.

Teror jako atrakcja turystyczna

Teror – mimo źle kojarzącej się nazwy miasteczko jest ośrodkiem kultu religijnego. To tu wierzący z całej wyspy ściągają pielgrzymkami, aby pomodlić się u stóp Matki Boskiej Sosnowej. W centrum miasteczka znajduje się bazylika – Basilica de la Virgen del Pino, gdzie schowana jest figurka patronki. Wokół placu umiejscowione są osiemnastowieczne kamienice, w jednej z nich znajduje się dom kultury (Palacio Episcopal). W całym miasteczku dominuje zabudowa w stylu kanaryjskim z charakterystycznymi drewnianymi balkonami. Tu też nieco na uboczu położony jest klasztor Monasterio del Cister, gdzie można nabyć sławne ciasteczka, pieczone przez zakonnice.

Rum z Arucas

Rum z Arucas
Rum z Arucas
Arucas – ta miejscowość słynie głównie z destylarni rumu, ale nie tylko. Za sprawą tutejszej, urodzajnej ziemi są tu zlokalizowane także plantacje bananowców i oczywiście trzciny cukrowej. Można tu podziwiać wybudowaną z szaro-niebieskiego kamienia katedrę – Iglesia de San Juan. Swoją architekturą przypomina ona nieco Sagradę Familię z Barcelony. Na spacer warto się udać do miejskiego parku urządzonego w stylu francuskim – Parque Municipial, gdzie pośród bogatej roślinności rozstawione są fontanny i pawilony. W jednym z nich ma siedzibę muzeum – Museo Municipal, które wystawia prace kanaryjskich artystów. Nieco dalej za miastem jest położony kolejny obiekt botaniczny – Jardin de Marques, gdzie można podziwiać ponad 2,5 tysiąca gatunków różnych roślin, spacerując wśród nich urokliwymi alejkami.

Park tematyczny Palmitos

Park tematyczny Palmitos to propozycja zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. To park botaniczno-zoologiczny, gdzie można zobaczyć ponad 200 gatunków ptaków, pokazy tresury drapieżnych gatunków, kolorowych papug oraz delfinów. Mieści się tu największa hodowla orchidei oraz jedna z większych motylarni – Dom Motyli. Oprócz tego zobaczyć można także wiele innych zwierząt, tak jak w każdym ogrodzie zoologicznym.

Aktualna mapa turystyczna Gran Canarii

Poniżej krótki przewodnik turystyczny w formie mapy wyspy Gran Canaria, który ułatwi Ci zlokalizowanie poszczególnych atrakcji wymienionych w naszym poradniku:

Ciekawe miejsca na Gran Canaria

Gran Canaria kryje w sobie wiele ciekawych miejsc, które stanowią wyjątkowe atrakcje turystyczne. Wiele z nich można zobaczyć w krótkim czasie. Zwiedzanie w towarzystwie ładnej pogody to wspaniały pomysł na rodzinne wakacje!

Mamy nadzieję, że ten krótki film przybliżył Wam to co ciekawego czeka Was podczas zwiedzania tej wyspy! Zapraszamy do dodawania opinii i komentarzy z Waszych podróży i spędzonych wakacji na Gran Canaria.

2 OPINIE

  1. Jaki jest najlepszy czas, żeby pojechać na Gran Canaria? W sensie, kiedy nie ma nalotu turystów, ale żeby też skorzystać z ładnej pogody?

ZOSTAW OPINIE

Dodaj komentarz
Twoje imię