Jak odstraszyć osy

0
36296

Jak odstraszyć pszczoły i osy? Właśnie, odstraszyćnie: zniszczyć, zabić i wytępić.

Czy to w domu, na balkonie, na plaży, działce czy w ogrodzie – w każdym z tych miejsc mogą pojawić się osy bądź pszczoły i oczywiście nie zawsze są one mile widziane. Zwłaszcza, jeśli ktoś z domowników lub gości ma uczulenie na ich jad.

Dlatego też zebraliśmy kilka najlepszych, sprawdzonych sposobów na to, jak odstraszyć pszczoły i osy, nie robiąc im jednocześnie żadnej krzywdy. Usuwamy je tylko wtedy, gdy zagrażają naszemu zdrowiu i życiu. W końcu są to przecież owady bardzo pożyteczne – o czym szerzej w końcowej części artykułu.

sposób na osy
Skuteczny sposób na osy? Sprawdź nasz poradnik, który powie Ci jak skutecznie odstraszyć osy i pszczoły i inne owady!

Środki odstraszające

Najprostszym (tak mogłoby się wydawać) sposobem na odstraszenie os i pszczół, jest zakupienie gotowego preparatu w sklepie. Jednak, czy chcemy sobie psuć sielską, letnią atmosferę, środkami chemicznymi?

Okazuje się, że są znacznie prostsze i tańsze sposoby na odstraszenie owadów, tak zwane sposoby domowe. W dodatku, są zupełnie nieszkodliwe – zarówno dla ludzi, zwierząt, jak i owadów.

A oto one.

Domowe sposoby na odstraszanie pszczół i os

Chcąc odstraszyć pszczoły i osy z naszego otoczenia w sposób naturalny, warto posłużyć się zapachami, kolorami i roślinami. Niektóre z nich wabią owady (i tych oczywiście lepiej unikać), inne z kolei zniechęcają je. Na szczęście w tym przypadku, to co nieprzyjemne dla owadów – dla ludzi zwykle jest miłe.

co odstrasza osy
Co odstrasza osy? Mamy dla Ciebie skuteczne ale i bezpieczne metody odstraszania os i pszczół.

Zobaczmy.

Jakich zapachów nie lubią osy i pszczoły?

Pszczoły nie lubią zapachu eukaliptusa, mięty i piołunu. Dlatego najlepiej trzymać świeżą miętę w doniczce lub – jeśli nie ma takiej możliwości bo jesteśmy na przykład na plaży – nasączyć waciki olejkiem eterycznym i rozłożyć w miejscu, w którym osy i pszczoły nie są mile widziane.

Najczęściej kupowane olejki eteryczne skutecznie odstraszające pszczoły i osy to:


To nie wszystko!

Co zrobić kiedy jednak osa nas użądli? Wtedy dobrze jest skorzystać z tego odsysacza jadu i żądeł:

Aspir Z.A. Aspivenin pompka ssąca do usuwania kleszy, żądeł i jadu
Aspir Z.A. Aspivenin pompka ssąca do usuwania kleszy, żądeł i jadu

Odsysacz jadu i żądeł

Aktualna cena

Zdobi, odstrasza owady i pięknie pachnie

Doskonałym sposobem na odstraszenie pszczół i os jest wykonanie „ozdoby” z połówki cytryny, w którą wtyka się goździki. Kilka takich połówek porozkładanych na stole z pewnością odstraszy owady.

Jeśli czujemy, że cytryna przestaje pachnieć (czyli jednocześnie przestaje działać), wystarczy ścisnąć owoc, by wydobyć z niej sok.

Jakie rośliny odstraszają osy i pszczoły?

Jak wiadomo, zapylanie roślin odbywa się przy udziale owadów, dlatego rośliny najczęściej wabią je do siebie – kolorami i zapachami. Odstraszająco na owady może jednak działać zapach suszonych lub świeżych pędów wrotycza pospolitego. Nie lubią też – jak już wspomnieliśmy – zapachu mięty i piołunu.

Zobacz małe podsumowanie tego jak odstraszyć osy i pszczoły:

Pierwszą cześć poświęciliśmy odstraszaniu os w miejscach turystycznych takich jak ogródki działkowe, plaże czy tarasy ale nie możemy nie wspomnieć jednocześnie o tym jak odstraszyć osy z domu czy garażu.

Dlatego teraz kilka słów o osach w domu.

Gniazda os w domu

Jeśli zauważymy gniazdo os w domu (najczęściej na poddaszu) lub balkonie, już za późno na odstraszanie. Zarówno taka ilość os, jak i usuwanie ich gniazda, jest na tyle niebezpieczne, że najlepiej wezwać na pomoc profesjonalną firmę.

Można jednak również zapobiegać zagnieżdżeniu się os w naszym pobliżu. Osy stronią od wchodzenia sobie na teren, dlatego dobrym sposobem jest powieszenie atrapy gniazda (może to być szara torebka uformowana w odpowiedni sposób lub kupna atrapa) – osy uznają, że teren jest zajęty.

Gniazda dzikich pszczół w ziemi

Jeśli natomiast chcemy pozbyć się pszczół, które mają gniazdo w ziemi, można zastosować specjalne preparaty, choć – znów! – nie jest to do końca bezpieczne. Gniazdo może mieć kilka otworów, a nie chcielibyśmy rozwścieczać jego mieszkanek… Dlatego też w takim przypadku również lepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy.

Co wabi osy i pszczoły?

Już na początku wspomnieliśmy, że wiedząc, co wabi osy i pszczoły, możemy również sprawić, że nie będą chciały do nas przylecieć. Osy lubią kolor biały i żółty (co ciekawe, nie widzą czerwonego). Ponadto, mogą przylecieć do nas zwabione perfumami o owocowym lub kwiatowym zapachu, a nawet kosmetykami takimi jak odżywki, lakiery do włosów czy kremy!

Gdy zaczyna się ściemniać, osy wabione są światłem.

Na początku lata osy najbardziej lgną do zapachu mięsa, natomiast jesienią ciągnie je do słodyczy, owoców (zwłaszcza bardzo dojrzałych lub nawet nadgnitych), piwa i wina.

jak odstraszyć osy
Jak odstraszyć osy domowymi sposobami? Sprawdź nasz poradnik!

Pożyteczna rola os i pszczół

O pożytecznej roli pszczół wiedzą już nawet małe dzieci, jednak osy cieszą się wciąż nienajlepszą opinią. A są równie pożyteczne! Nie tylko zapylają rośliny, ale również jedzą kleszcze!

Dlatego odstraszajmy je, niech lecą na pola i łąki… ale nie zabijamy ich!

Co zrobić po użądleniu osy lub pszczoły?

Nie zawsze da się uniknąć użądlenia przez pszczołę, bąka lub osę. Co wtedy zrobić? Jeśli wiemy, że osoba użądlona jest uczulona to trzeba natychmiast wezwać pogotowie podając informacje o uczuleniu i nie dać się spławić osobie dyżurnej (czasami niestety bagatelizują one problem). Jeśli objawy są miejscowe to miejsce ukąszenia należy schłodzić.

Dbajmy o pszczoły, nie dajmy się ukąsić i odstraszajmy osy i pszczoły mądrze!

ZOSTAW OPINIE

Dodaj komentarz
Twoje imię