Ciekawe miejsca na Cyprze

0
410

Wyspa Afrodyty, kotów, winorośli, gajów oliwnych i niezliczonych atrakcji turystycznych. Cypr to ciekawe miejsca i niezliczone atrakcje turystyczne, które można zwiedzać przez cały rok. Klimat, a przede wszystkim temperatury pozwalają poznawać ten kraj, bez względu na porę roku.

Latem są tu dzikie tłumy turystów spragnionych wypoczynku i dobrej zabawy, natomiast zimą można ze spokojem kontemplować i podziwiać starożytne zabytki i pozostałości po dawnych kulturach.

Atrakcje turystyczne cypru
Atrakcje turystyczne Cypru – Piaszczyste plaże, kościoły, zatoczki i dziesiątki a nawet setki ciekawych miejsc. Taki jest CYPR!

Cypr to nie tylko niezwykle urokliwe plaże i dobrze rozwinięta baza noclegowa, ale również miasta ze swoimi zabytkami z zamierzchłej przeszłości.

Wielowiekowa historia, tradycje przenikających się tak odmiennych kultur, które można naocznie zaobserwować oraz niezwykła gościnność mieszkańców sprawia, że każda wycieczka na Cypr jest niezapomniana.

Wśród wielu zabytków, ciekawych miejsc interesujących przyrodniczo oraz niezwykłych krajobrazów, kilka z nich jest szczególnie godna uwagi.

Zanim zaczniemy przemierzać już konkretne zabytki i atrakcje Cypru zobacz film promujący tą wyspę:

Teraz spokojnie możemy zwiedzać dalej : )
Dlatego zacznijmy zwiedzanie Cypru od wymienienia jego najważniejszych atrakcji turystycznych, których nie warto przegapić:

Półwysep Akamas

Półwysep Akamas – praktycznie na całym jego terenie znajduje się park narodowy, chroniący dziewiczą przyrodę. Można poruszać się tu wyznaczonymi szlakami, które są specjalnie przygotowane dla pieszych turystów. Trasy wiodą przez malownicze krajobrazy nadmorskich klifów, wydm i skał wulkanicznych. Jednym z nich dotrzemy do tzw. Łaźni Afrodyty, gdzie wedle legendy bogini zażywała kąpieli. To właśnie tu znajduje się przylądek Arnaouitis, czyli najbardziej wysunięty na zachód punkt Cypru.

Najciekawszym jednak miejscem na tym półwyspie jest plaża Lara, na której morskie żółwie (zielone i karetta) od czerwca do września składają swoje jaja. Wówczas plaża jest oczywiście niedostępna dla turystów.

Kolejnym miejsce, które warto zobaczyć jest:

Pafos

Pafos – to znany kurort wypoczynkowy, ale z historycznymi zabytkami. Miasto jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Najważniejszymi jego zabytkami są wykute w piaskowcu Grobowce Królewskie, gdzie chowano arystokrację zamieszkującą dawniej ten teren. To co warto zobaczyć i podziwiać to mozaiki podłogowe z II i III wieku n.e, które zostały odkryte w ruinach rzymskich willi (Dom Orfeusza, Dom Dionizosa, Dom Ajona, willa Tezeusza) czy też zobaczyć pręgierz św. Pawła, na którym podobno apostoł został wychłostany. Znajduje się on obok kościoła Agia Kyriaki Chrysopolitissa. Warty zobaczenia i zwiedzenia jest również bizantyjski fort wzniesiony przez rodzinę Lusignanów, który jest umiejscowiony u wejścia do portu.

Tutaj zobaczysz Pafos z nieco innej perspektywy:

Petra tou Romiu

Petra tou Romiumiejsce narodzin Afrodyty. Legenda głosi, że to właśnie w tym miejscu wyłoniła się bogini miłości z morskich fal. Tak naprawdę to wapienna skała, na żwirowo-kamienistej plaży, którą próbują wszyscy sfotografować. Na okolicznych drzewach i krzewach znajdują się wstążki i chusteczki, zawieszone z myślą o spełnieniu upragnionej miłości, czy też potomstwie.

To nie wszystkie atrakcje turystyczne jakie zobaczycie na Cyprze.
Dlatego zapraszamy do dalszego zwiedzania:

Nikozja

Nikozja – podzielona stolica. Przez miasto przebiega granica między Republiką Cypru (Cypr południowy), a Cyprem Północnym.

Kontrast pomiędzy częścią turecką i grecką jest dość szokujący…

Warto tu udać się do Muzeum Cypru, czy też pałacu arcybiskupa, albo przejść przez bramę Famagusta. Dla zainteresowanych odmienną religią godne polecenia są tutejsze meczety – Selima, Omara czy przebudowana katedra św. Zofii, która obecnie jest meczetem Selimiye.

Kurion

Kurion – kompleks archeologiczny, gdzie możemy podziwiać odnowiony teatr z II wieku, ładnie wkomponowany w strome zbocze. Latem organizowane są tu koncerty i przedstawienia.

Z kolei w rzymskiej willi – Domu Eustoliosa, który został przekształcony na łaźnię, zobaczyć można mozaiki z V wieku, które podziwiamy dzięki specjalnym chodnikom. Znajdziemy tu także ruiny stadionu, łaźni, bazyliki oraz agory. W pobliżu znajduje się sanktuarium Apolla (ruiny świątyni i domu kapłanów).

Larnaka

Larnaka – Łazarz, ciotka Mahometa i słone jezioro z flamingami – to trzy rzeczy które kojarzą się z tym miastem. To właśnie tu odnaleziono grobowiec Łazarza, na którym obecnie stoi kościół Agios Lazaros z X wieku.

Niedaleko miasta znajduje się wyjątkowe miejsce, które latem, wyschnięte przypomina słoną pustynię. Jednak zimą kiedy jezioro nie jest tak wyschnięte zlatują do niego flamingi. Dodatkowo na brzegu jeziora jest umiejscowione mauzoleum muzułmańskie – meczet Hala Sultan Tekke, w którym ponoć znajduje się grób ciotki Mahometa.

Przy drodze wjazdowej do Larnaki można podziwiać także akwedukt Karames. A samo miasto słynie z promenady i plaży Finikoudes.

Rzut oka na ciekawe miejsca, które warto zobaczyć będąc na wakacjach w Larnace:

Góry Troodos

Góry Troodos – pasmo górskie słynące ze swoich malowniczych wiosek. Najwyższym szczytem jest tu Olimbos (1952 m.n.p.m). Do trekkingu oraz górskich wędrówek zachęcają liczne szlaki turystyczne, które prowadzą np. do wodospadu Mylomeri albo Kaledonia, czy też Doliny Cedrów. To właśnie w tych górach znajduje się aż 10 bizantyjskich kościołów wpisanych na światową listę dziedzictwa UNESCO oraz chyba najbardziej znany na całej wyspie klasztor Kykkos. Jest w nim przechowywana ikona Matki Boskiej (zasłonięta) namalowana przez Łukasza Ewangelistę. Co roku ściągają tu pielgrzymki z całego świata.

Famagusta

Famagusta – to największe miasto wschodniego wybrzeża Cypru. Niezwykle klimatyczne z piękną fortecą oraz promenadą. Jednak najważniejszym jego zabytkiem jest Meczet Mustafy Lali Paszy, który kiedyś był katedrą chrześcijańską i miejscem koronacji króla Cypru. W mieście obok Palazzo del Proveditore, które zostało przerobione przez Turków na więzienie, warto zobaczyć cytadelę, zwaną także Wieżą Otella, gdzie znany pisarz William Szekspir umiejscowił akcję swojej tragedii.

Na tym filmie zobaczycie coś jeszcze…

Plaża Nissi

Plaża Nissi – uznawana za najpiękniejszą plażę na Cyprze. Znajduje się około na 2 kilometry od popularnej miejscowości Ayia Napa. Szczyci się przede wszystkim drobnym, jasnym piaskiem, łagodnie opadającym do morza. Latem jest zatłoczona, ale można tu uprawiać wszelkiego rodzaju sporty wodne i jest idealnym miejscem na plażowanie.

Jeśli ktoś nas zapyta co warto zobaczyć na Cyprze to plaża Nissi znajdzie się na liście baaaardzo wysoko!

Aktualna mapa Cypru

Jeśli chcesz trafnie zlokalizować wszelkie atrakcje i ciekawe miejsca na Cyprze to skorzystaj z tej mapy, która w szybki sposób pomoże Ci usystematyzować zwiedzanie tej wyspy:

… i na koniec w prezencie podrzucam Wam jeszcze jeden film będący moim ulubionym przewodnikiem po Cyprze:

Czekamy z niecierpliwością na Wasze opinie, komentarze i relacje z wakacji na Cyprze!

ZOSTAW OPINIE

Dodaj komentarz
Twoje imię