Czarnogóra paszport czy dowód?

Czarnogóra paszport czy dowód – to pytanie nurtuje wielu turystów wybierających się na wakacje. Głównie z tego powodu, że kraj ten nie jest jeszcze członkiem Unii Europejskiej. W związku z czym, wiele osób zastanawia się, czy może tam wjechać jedynie na dowód osobisty. Dodatkowym aspektem jest fakt, że Czarnogóra nie jest również członkiem strefy Schengen. Dlatego kwestia dokumentów wjazdowych do tego kraju jest tak nurtująca dla wielu turystów. Zatem postaramy się wszystko dokładnie wyjaśnić..

Paszport czy dowód do Czarnogóry?

Według naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (https://www.gov.pl/web/dyplomacja/czarnogora) do Czarnogóry można wjechać przez granice, na ważnym dowodzie osobistym. Dotyczy to wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, którzy mogą przebywać na terytorium tego kraju do 30 dni.

Powyżej 30-stego dnia potrzebny będzie paszport. Jednak taki pobyt nie może trwać dłużej niż 90 dni. Jeśli chodzi o dłuższy czas przebywania w Czarnogórze, czyli taki przekraczający 90 dni, wówczas trzeba będzie wypełnić obowiązek wizowy.

Bez względu na to czy chcemy wjechać do Czarnogóry z paszportem czy z dowodem osobistym, musimy pamiętać o tym, że oba dokumenty muszą być ważne jeszcze przez przynajmniej trzy miesiące.

Czarnogóra paszport czy dowód
Czarnogóra paszport czy dowód? Jakie dokumenty do Czarnogóry?

Dokumenty wjazdowe do Czarnogóry osób niepełnoletnich

Z kolei w kwestii dzieci i młodzieży poniżej 18-stego roku życia, Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Czarnogórze rekomenduje przekraczanie granicy z ważnym paszportem. Wynika to z faktu, że w tym kraju nie ma czegoś takiego, jak tymczasowy dowód osobisty dla osób niepełnoletnich. Stąd też potem pojawiają się niedomówienia i problemy na przejściach granicznych.

Przede wszystkim główną przeszkodą był brak jednorodnej polityki w tej kwestii. Po prostu na niektórych, raczej mniejszych i mniej popularnych przejściach, był problem z przejazdem dzieci bez ważnego paszportu. Wynikało to głównie z niewiedzy lub niedoinformowania niektórych strażników służby granicznej. Dlatego na oficjalnej stronie naszej Ambasady widniało zalecenie dotyczące ważnych paszportów dla dzieci. Co ciekawe na lotniskach i najbardziej popularnych przejściach granicznych, osoby niepełnoletnie normalnie mogły podróżować z ważnym dowodem osobistym. Jednak już od ponad dwóch lat informacja o paszporcie dla dzieci znikła i pojawiło się oświadczenie, że osoby małoletnie mogą przekraczać granice Czarnogóry na podstawie ważnego dowodu osobistego.

Sprawdź też jakie są aktualne ceny w Czarnogórze.

Drugim punktem co do wymaganych dokumentów wjazdowych do Czarnogóry jest sprawa dzieci i młodzieży przed osiemnastym rokiem życia, które podróżują bez swoich rodziców, czy opiekunów prawnych. W takiej sytuacji czarnogórskie przepisy wyraźnie wymagają pisemnej ich zgody. W takim dokumencie muszą się znaleźć dane osobowe dziecka, wraz z numerem jego paszportu, danymi jego opiekuna, który będzie się nim zajmował oraz terminem pobytu w Czarnogórze. Do tego takie upoważnienie musi być potwierdzone u notariusza i przetłumaczone na język czarnogórski lub serbski u tłumacza przysięgłego. Bez tego zaświadczenia nie ma co się zapuszczać na terytorium Czarnogóry z nie własnymi dziećmi.

Czarnogóra dowód czy paszport
Czarnogóra dowód czy paszport? Czy trzeba paszport do Czarnogóry?

Jakie jeszcze dokumenty są potrzebne podczas podróży do Czarnogóry?

Zacznijmy od najważniejszej kwestii, czyli własnego zdrowia. Na początek ważna sprawa dotycząca dokumentów w Czarnogórze, gdyż nie obowiązuje tu karta EKUZ, która zwyczajowo jest dokumentem umożliwiającym korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej. Niestety tu to tak nie działa. Bezpłatna pomoc obejmuje jedynie wypadki i nagłe sytuacje ratujące życie. Za każdą inną pomoc medyczną czy konsultacje lekarską, trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Koszt takich wizyt waha się od 30 do 50 euro, które sami musimy wyłożyć. Można oczywiście potem ubiegać się o zwrot tych pieniędzy w naszym odpowiednim urzędzie. Jeśli tylko jesteśmy ubezpieczeni.

Jeśli chodzi o dokumenty podróżne, kiedy jedziemy do Czarnogóry własnym samochodem, to na pewno jednym z obowiązkowych jest zielona karta. To zaświadczenie wydawane przez zakłady ubezpieczeń. Jedynie na co trzeba zwracać uwagę, to by na danej karcie był symbol MNE, co oznacza Montenegro.

Przyda się na pewno dodatkowe ubezpieczenie w postaci autocasco (AC) bądź NW (polisa od nieszczęśliwych wypadków). Polskie prawo jazdy jest oczywiście respektowane w Czarnogórze. Z kolei jeśli podróżujemy autem, którego nie jesteśmy posiadaczami, to musimy mieć przy sobie odpowiednie zezwolenie. Pisemne upoważnienie od właściciela musi być sporządzone w języku czarnogórskim lub serbskim przez tłumacza przysięgłego i potwierdzone notarialnie.

Natomiast jeśli chodzi o samą dodatkową polisę dla podróżnych, to warto ją wkupić, skupiając się na podpunkcie dotyczącym pokrycia kosztów medycznego powrotu do kraju. To niestety zazwyczaj najdroższy wydatek, jaki trzeba będzie ponieść, w przypadku nieprzewidzianych sytuacji. Dlatego ważne, by zwrot kosztów transportu medycznego do kraju był wystarczająco wysoki.

Dodaj opinie na forum