Autostrady w Czechach / Winiety, opłaty drogowe i drogi szybkiego ruchu

Autostrady w Czechach wcale nie cieszą się uznaniem wśród kierowców, również z naszego kraju. Dużo ich użytkowników krytykuje stan szybkich dróg w tym kraju, jak i miejsca obsługi podróżnych. Do tych ostatnich zalicza się zarówno stacje paliwowe oraz sanitariaty, jak i obiekty gastronomiczno-handlowe. Taki stan autostrad w Czechach po części wynika z faktu, iż część dróg ekspresowych, bez jakichkolwiek modernizacji została włączona do sieci szybkich tras.

Do tego budowa nowych autostrad również się przeciąga i stąd ta krytyka.

Zanim wyruszysz w podróż upewnij się, że masz aktualne ubezpieczenie

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%. Sprawdź promocje!

Ubezpieczenie oc ac

Ubezpieczenie OC / AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu. Nawet do 50% taniej!

W Czechach do ukończenia zakładanego planu budowy sieci autostrad, brakuje jeszcze aż 800 kilometrów. Na zrealizowanie całości przewidziano 2030 rok, jednak już w 2021 roku miało być ich oddanych do użytku ponad 210 kilometrów. Niestety coś poszło nie tak, bo aktualnie wybudowano jedynie kilka kilometrów. Wszystko to przekłada się na mniejszy komfort podróżowania po Czechach, nie tylko z miasta do miasta, ale również trasami, które wchodzą w skład międzynarodowych korytarzy transportowych.

Jednak dzięki podjętym przetargom, sytuacja czeskich autostrad ma się poprawić, a nawet być rozwojowa. W końcu za przejazd nimi trzeba w tym kraju zapłacić, wykupując odpowiednią winietę.

Mapa autostrad w Czechach
Mapa autostrad w Czechach / Źródło: motorway.cz

Autostrady w Czechach

Obecny stan sieci autostrad w Czechach to 1244 kilometry, przy czym ponad 70 kilometrów jest w trakcie budowy. W jej skład wchodzą, wcześniej już wspomniane drogi ekspresowe, które nie zawsze są świecącym przykładem jakości szybkich tras, jakie są znane z innych europejskich państw. Wszystko to miało początek w 2016 roku, kiedy to zlikwidowano w czeskich przepisach pojęcie dróg ekspresowych. Dotychczasowe, po prostu podzielono na autostrady (te z lepszym stanem jezdni i infrastruktury) oraz na drogi przeznaczone dla pojazdów samochodowych (te o niższym standardzie).

Docelowo długość autostrad w Czechach ma mieć 2138 kilometrów. Czeska sieć tras szybkiego ruchu jest w głównej mierze skoncentrowana w zachodniej części tego kraju, wokół stolicy – czyli Pradze. To właśnie od niej odchodzi promieniście najwięcej autostrad. Natomiast na wschodzie Czech, w głównej mierze trasy szybkiego ruchu kumulują się przy trzech miastach: Brnie, Ostravie i Ołomuńcu.

Autostrady w Czechach na mapie można rozpoznać po dużej literce D oraz odpowiedniej liczbie. Obecny ich stan to prawie 60 % z docelowo planowanych tras szybkiego ruchu.

Autostrady w Czechach
Autostrady w Czechach / Winiety, opłaty drogowe oraz drogi szybkiego ruchu w Czechach

I tak mamy kolejno autostrady:
– D0 – obwodnica Pragi, która po ukończeniu będzie miała ponad 80 kilometrów długości. Obecnie prawie z połowy można już korzystać.
– D1 – to najdłuższa autostrada w Czechach o długości 352 kilometry. Docelowo ma być jeszcze wydłużona o kolejne 24 kilometry. Prowadzi ona ze stolicy Czech, przez m. in Brno, Vyskov, Kromieryż, Ostrawę, do Wierzniowic.
– D2 – ten ponad 60 kilometrowy odcinek autostrady wiedzie z Brna do Brzecława i jest w pełni ukończony ( z racji że to część dawnej trasy z Pragi do Bratysławy).
– D3 – z kolei ta autostrada, ma w przyszłości połączyć Pragę z Linz (w Austrii). Z planowanych 172 kilometrów, jest na razie wybudowane 51 kilometrów.
– D4 – to autostrada, która będzie prowadzić ze stolicy Czech do Novej Hospody.
– D5 – ta trasa wiedzie z Pragi ku niemieckiej granicy w Rozvadovie i jest częścią dróg zachodniej Europy.
– D6 – po jej ukończeniu autostrada ta połączy stolicę Czech z Karlowymi Varami i Chebem, aż do granicy z Niemcami.
– D7 – autostrada jest nadal w budowie, a docelowo będzie prowadzić z Pragi do Chomutova.
– D8 – jest ukończona w całości i wiedzie ze stolicy Czech, ku niemieckiej granicy.
– D10 – ta autostrada łączy czeską stolicę z Turnov.
– D11 – trasa ta jest nadal w budowie, ale docelowo ma łączyć się z naszą polską S3 w Lubawce. Zatem będzie autostradą wiodącą wprost do Pragi, o długości 154 kilometrów.
– D35 – ta autostrada po ukończeniu, będzie drugą najdłuższą trasą w Czechach, łączącą zachód ze wschodem tego kraju. Aktualnie prowadzi z Ołomunica do Lipnik na Becvou.
– D43 – trasa ta jest nadal w planach, a docelowo będzie prowadzić z Brna do Moravskiej Trebovy.
– D46 – to ukończony łącznik autostrady D1 z Ołomunicem.
– D48 – to kolejny ważny dla Polski odcinek trasy, który w przyszłości będzie prowadzić z Belotín do Czeskiego Cieszyna, a potem dalej przez Polskę.
– D49 – ta autostrada to kolejny przyszłościowy łącznik drogi D1 z granicą w Słowacji.
– D52 – docelowo będzie łączyć Brno z Wiedniem i przebiegać przez miejscowość Mikulov.
– D55 – po ukończeniu autostrada ta o długości ponad 100 kilometrów, będzie prowadzić z Ołomunieca do Brzecławia.
– D56 – to ledwie 12 kilometrowy odcinek autostrady, który wiedzie z Ostrawy do Frydek-Misteka.

Przy okazji sprawdź też zabytki i atrakcje w Pradze.

Autostrady w Czechach
Autostrady w Czechach / Mapa / Źródło: Wikipedia

Winiety w Czechach

Autostrady w Czechach w przeważającej większości są płatne. Cały system opiera się tu na tradycyjnych winietach, których zakup jest oczywiście nie obowiązkowy. Jednak by podróżować płynnie i komfortowo po Czechach, trzeba je wykupić.

Duża zmiana w dotychczasowym sposobie zakupu winiet w Czechach nastąpi w 2021 roku, gdyż tamtejszy rząd uchwalił nowy system, który będzie opierał się na regulowaniu należności przez internet oraz aplikacje na telefon. Będzie także można wprowadzić numer rejestracyjny własnego samochodu, w stacjonarnych punktach obsługi, by zakupić tę elektroniczną winietę. Obecnie nadal obowiązuje standardowa naklejka, którą trzeba umieści zza przednią szybą w aucie.

Jeśli chodzi o fragmenty autostrad w Czechach zwolnione z obowiązku posiadania winiety to są to:

  1. odcinek autostrady D6, od Karłowych War do Chebu
  2. fragment trasy D8, dokładniej od Uścia nad Łabą do granicy w Niemczech
  3. obwodnice miast: Pilzna, Brna, Ostrawy i niektóre odcinki wokół stolicy Czech

Warto też wiedzieć, iż w Czechach autostradami zarządza Dyrekcja Dróg i Autostrad, którą można znaleźć na stronie – https://www.mdcr.cz/Uzitecne-odkazy/Silnicni-doprava

Zobacz też autostrady w Niemczech.

Winiety w Czechach
Winiety w Czechach / Cena / Gdzie kupić? Gdzie przykleić winietę?

Gdzie można kupić winiety w Czechach?

Z zakupem winiet w Czechach nie powinno być żadnego problemu. Dostaniemy je na stacjach benzynowych, w sklepach i punktach usługowych, które na drzwiach mają naklejone ich oznaczenie, a także w placówkach pocztowych. Pełen spis miejsc, gdzie kupimy winiety w Czechach jest dostępny na stronie – https://www.sfdi.cz/en/vignettes/2019-highway-vignettes/sales-points/ trzeba tam jedynie wpisać nazwę miasta.

Warto także zdawać sobie sprawę z faktu, iż wiele firm zajmujących się sprzedażą zagranicznych winiet u nas w Polsce, zazwyczaj narzuca sobie dużą marżę. Natomiast w Czechach dostaniemy na pewno winietę po obowiązujących cenach, gdyż ich wysokość jest prawnie zastrzeżona.

Co zrobić z zakupioną winietą?

Tradycyjna forma winiety wymaga postępowania zgodnie z instrukcją, tak aby była ona potem ważna. W tym celu trzeba długopisem wypełnić w niej pole numeru rejestracyjnego naszego pojazdu. Do tego należy ją przedziurkować w terminie, w jakim ma obowiązywać. O ile wcześniej nie zrobił tego za nas sprzedawca. Pamiętając, że roczna winieta tego nie wymaga, bo ma swój określony przedział czasowy.

Kolejnym krokiem jest jej umieszczenie na przedniej szybie samochodu, którym się poruszamy. Najlepszym miejscem na jej naklejenie jest dolny, prawy róg. Chodzi o to by winieta była widoczna. Dolną, mniejszą część winiety obowiązkowo zachowujemy, do kontroli.

Warto też dodać, że winiety nie wolno przeklejać i naklejać ponownie, pod groźbą mandatu (od 5 tysięcy koron czeskich w górę). Będzie ona także nieważna, jeśli nie napiszemy na niej numeru rejestracyjnego lub zrobimy to zmazywalnym ołówkiem. Winieta musi być też naklejona na szybę, schowana w torebce czy w kieszeni się nie liczy. Trzeba też pilnować tej mniejszej części i zrywać z szyby, wszystkie inne, nieważne egzemplarze.

Rodzaje winiet w Czechach

Jeśli chodzi o rodzaj winiet w Czechach, to mamy trzy opcje do wyboru. Wszystkie one są związane z czasem, przez jaki chcemy użytkować tutejszych autostrad. I tak mamy:

  1. Winietę roczną, z oznaczeniem dużej litery R. Obowiązuje ona zgodnie z nazwą przez 12 miesięcy, przy czym jeśli zostanie zakupiona w grudniu 2020 roku, to będzie obowiązywać przez cały 2021 rok, aż do końca stycznia 2022 roku.
  2. Winietę miesięczną, z oznaczeniem dużej litery M. Ma ona ważność, która dokładnie rozpoczyna się wybranym przez nas dniu, a wygasa tego samego dnia następnego miesiąca (np. od 3 marca do 3 kwietnia). Natomiast jeśli kolejny miesiąc nie ma takiego dnia – np. przy zakupie 31 stycznia, to jej ważność wygasa ostatniego dnia miesiąca – czyli 28 lutego.
  3. Winietę 10-dniową, z oznaczeniem dużej litery D. Obowiązuje ona dokładnie przez kolejnych dziesięć dni kalendarzowych, od wybranej i zaznaczonej daty.

Sprawdź też ceny w Pradze.

Ceny winiet w Czechach

Zgodnie z zapowiedziami rządu, ceny winiet w Czechach pozostały bez zmian. Sam Minister Transportu wytłumaczył to tak, iż dopóki nie skończą się remonty, na jednej z najważniejszych autostrad w kraju – D1, dopóty podnoszenie kosztów za przejazd z utrudnieniami, czy w korkach nie jest fair.

Ceny winiet w Czechach prezentują się następująco:

  1. roczna winieta to wydatek rzędu 1500 czeskich koron
  2. za miesięczną winietę trzeba zapłacić 440 czeskich koron
  3. natomiast 10 dniowa winieta kosztuje tu 310 czeskich koron

Zobacz też inne ceny w Czechach.

Co jeszcze warto wiedzieć o autostradach w Czachach?

Podczas podróżowania samochodem po Czechach potrzebujemy polskiego prawa jazdy oraz dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość (dowód osobisty lub paszport). Do tego musimy mieć przy sobie ważne OC oraz dowód rejestracyjny z aktualnym przeglądem technicznym tego pojazdu. Jeśli jedziemy samochodem firmowym, wówczas przyda się także upoważnienie firmy leasingowej, przetłumaczone na język angielski.

Jeśli chodzi o obowiązkowe wyposażenie naszego auta, to wymagana jest gaśnica, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe dla wszystkich uczestników jazdy, koło zapasowe wraz z podnośnikiem i kluczem do jego odkręcenia, a także komplet zapasowych żarówek. Do tego w terminie od listopada do marca jest obowiązek jazdy w zimowych oponach.

W Czechach na pewno warto przestrzegać obowiązujących limitów prędkości, gdyż policja w tym kraju bardzo zwraca na to uwagę. Przekroczenie nawet odrobinę ponad normę, jest tu surowo karane wysokimi mandatami. Podobnie jak za jazdę pod wpływem alkoholu, czy środków odurzających.

Dopuszczalne normy prędkości na czeskich drogach to:

  • do 50 km/h w terenie zabudowanym
  • do 90 km/h poza terenem zabudowanym
  • do 80 km/h na drogach szybkiego ruchu, ale w terenie zabudowanym
  • do 110 km/h na drogach szybkiego ruchu
  • do 80km/h na autostradach, ale w terenie zabudowanym
  • do 130 km/h na autostradzie

Natomiast limit ilości alkoholu we krwi, przy prowadzeniu pojazdu w Czechach wynosi, podobnie jak u nas zero. Nie można tu prowadzić samochodu po spożyciu napojów procentowych. Natomiast pasy bezpieczeństwa muszą być obowiązkowo zapięte, a dzieci do 36 kilogramów lub 150 cm wzrostu przewożone w odpowiednich fotelikach. Światła mijania używa się tu przez cały rok. Natomiast rozmowy przez telefon podczas kierowania samochodem są w Czechach dopuszczalne tylko poprzez zestaw głośnomówiący.

Opłaty drogowe w Czechach
Opłaty drogowe w Czechach

Mapa autostrad w Czechach

Zobacz na mapie wszystkie autostrady w Czechach:

Ważne numery telefonów w Czechach

  • 112 – numer alarmowy
  • 150 – straż pożarna
  • 155 – pogotowie ratunkowe
  • 158 – policja
  • +420 800 280 281 – pomoc drogowa
  • +420 724 984 823 – numer tylko w nagłych przypadkach do Ambasady RP w Czechach
  • +420 257 099 500 – Ambasada RP w Czechach

1 opinia na forum “Autostrady w Czechach / Winiety, opłaty drogowe i drogi szybkiego ruchu”

Dodaj opinie na forum