Data ostatniej aktualizacji:
Atrakcje Elbląga są niezwykle uniwersalne i każdy odbiorca znajdzie tu coś dla siebie. To niezwykłe miasto znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, w północnej części Polski. Nie ma ono bezpośredniego dostępu do Morza Bałtyckiego, jednak znajduje się bardzo blisko Zalewu Wiślanego – by dotrzeć do jego brzegów z Elbląga, wystarczy pokonać jedną czy dwie okoliczne wioski. Plaża i morskie kąpiele nie należą więc do atrakcji Elbląga, jednak mimo to nie będziemy się tam nudzić.
Co warto zobaczyć i zwiedzić w Elblągu? Jakie atrakcje turystyczne oraz zabytki tam na nas czekają? Jeśli zadajecie sobie przed podróżą podobne pytania, zapraszamy do naszego przewodnika turystycznego. Znajdziecie w nim listę ciekawych miejsc w Elblągu wraz ze wskazówkami, czego możecie się spodziewać na miejscu.

Zwiedzanie Elbląga
Fakt, że Elbląg nie leży bezpośrednio nad Bałtykiem, ma swoje dobre strony. Dzięki temu, że w pobliżu znajduje się więcej popularniejszych kurortów, miasto nie należy do nadmiernie obleganych przez turystów. Możemy się więc spodziewać niewygórowanych cenn za noclegi oraz gastronomię. Łatwiej znajdziemy też kwaterę z dnia na dzień, bez rezerwacji, gdy najdzie nas ochota na jednodniowy wyjazd.
Zobacz także: Jastarnia / Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zabytki / Co warto zobaczyć i zwiedzić?
Jak poruszać się po Elblągu? Jeśli mamy samochód, problem się rozwiązuje – do większości miejsc najłatwiej dotrzeć własnym środkiem transportu. Nie jest on jednak potrzebny. Zwiedzanie Elbląga będzie równie udane, gdy będziemy się poruszać komunikacją publiczną. Działa tu kilka linii tramwajowych oraz kilkanaście autobusowych, jeżdżą też pociągi, którymi szybko dotrzemy do innych turystycznych miast. Jeśli nie mamy ochoty gnieść się w komunikacji publicznej, możemy wypożyczyć rower lub hulajnogę.
Atrakcje Elbląga, ciekawe miejsca, zabytki
Co właściwie czeka na nas w Elblągu? Atrakcje tego miasta łączą w sobie walory historyczne, naturalne i rozrywkowe. Warto wiedzieć, że to jedno z najstarszych miast w Polsce. Prawa miejskie Elbląg otrzymał w 1246 roku, jednak sama osada powstała na tych terenach znacznie wcześniej.
Wiele zabytków Elbląga niestety uległo zniszczeniu podczas II wojny światowej. Należą do nich takie perełki, jak stary gmach sądu, XIX-wieczna willa Schichaua, willa Ziesego, kościół świętej Anny czy Kościół Trzech Króli. Inne jednak przetrwały do dzisiejszych czasów i, wespół ze współczesnymi obiektami turystycznymi, tworzą szeroką bazę atrakcji turystycznych w Elblągu.
Co warto zobaczyć i zwiedzić w Elblągu?
By uporządkować wiedzę o atrakcjach Elbląga, przygotowaliśmy listę obiektów, które chcielibyśmy Wam przybliżyć. Jest ona zupełnie subiektywna i nie zawiera wszystkich ciekawych zakątków miasta, bo nie sposób je wszystkie opisać. Do naszych propozycji na wczasy w Elblągu należą:
- Katedra świętego Mikołaja,
- Brama Targowa,
- Pałac Augusta Abbega,
- Muzeum Archeologiczno-Historyczne,
- Galeria EL,
- Ścieżka kościelna,
- Kanał Elbląski,
- Wyspa Spichrzów,
- Arcade Classics Muzeum,
- Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej.

Katedra świętego Mikołaja w Elblągu
Zwiedzanie obiektów sakralnych nie jest może szczytem udanego urlopu, jednak akurat do Katedry świętego Mikołaja warto zajrzeć. To wyjątkowy obiekt architektoniczny, stanowiący niewątpliwie atrakcję Elbląga. Trzeba bowiem wiedzieć, że podczas oblężenia w czasie II wojny światowej miasto uległo olbrzymim zniszczeniom i do dziś zachowało się naprawdę niewiele oryginalnych zabytków. Zresztą, łatwo to dostrzec, spacerując po mieście – zobaczymy głównie nowoczesne kamieniczki, a miejscami wciąż jeszcze dostrzeżemy porośnięte darnią nieużytki i resztki ruin .
W tych okolicznościach Katedra świętego Mikołaja zachowała się doskonale. Jest jednym z najwyższych obiektów sakralnych w Polsce, gdyż wieża wznosi się na wysokość aż 97 metrów. Sam kościół został wybudowany w połowie XIII wieku, jego korzenie sięgają więc średniowiecza. Niestety, w 1777 roku w wyniku uderzenia pioruna został częściowo zniszczony i spaleniu uległa wieża oraz część kościoła. Udało się wynieść nieco wyposażenia, które możemy podziwiać w dzisiejszym wnętrzu kościoła. Mamy tu więc gotycką chrzcielnicę z XIV wieku, olbrzymią gotycką rzeźbę świętego Mikołaja, drewniane figury apostołów i późnogotyckie ołtarze z innych elbląskich kościołów .
Brama Targowa w Elblągu
Skoro już przy zabytkach jesteśmy, warto kontynuować ten temat. Wiecie już, dlaczego nie zachowała się oryginalna średniowieczna zabudowa miasta. Na szczęście, choć kilka obiektów przetrwało okropności światowego konfliktu, dzięki czemu do dziś możemy je podziwiać. Za historyczną atrakcję Elbląga, obok katedry, uchodzi także Brama Targowa. Znajduje się ona w okolicy Starego Rynku, ledwie kilka kroków od Galerii EL, o której opowiemy Wam w dalszej części przewodnika .
Brama Targowa w Elblągu to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków tego miasta, który zobaczymy na niemal wszystkich pocztówkach. Budowla pochodzi z XIV wieku i niegdyś stanowiła część murów obronnych historycznej części Elbląga. Ma postać siedmiokondygnacyjnego, wysokiego na dwadzieścia sześć metrów budynku z czerwonej cegły z zegarem w okolicy szczytu. Można zwiedzać ją od maja do września, a poza tablicami informacyjnymi i lokalnym przewodnikiem, opowiadającym legendę związaną z tym miejscem, możemy się zachwycić panoramą Elbląga. W górnej części Bramy Targowej znajduje się bowiem uroczy taras widokowy .
Sprawdź też: Słupsk / Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zabytki / Co warto zobaczyć i zwiedzić?
Pałac Augusta Abbega w Elblągu
Kontynuujemy szlak zabytków Elbląga, gdyż bogactwo historyczne tego miasta naprawdę zasługuje na uwagę. Kolejną atrakcją turystyczną, którą chcielibyśmy Wam przedstawić, jest pałac Augusta Abbega. Został zbudowany w stylu neogotyckim, z przeznaczeniem na prowadzenie wysokiej rangi zajazdu. W XIX wieku, siedemdziesiąt lat po jego budowie, został odkupiony przez Radę Miasta Elbląg .
Ta atrakcja Elbląga znajduje się w oddaleniu od ścisłego centrum miasta, na skraju terenów leśnych. Obecnie pełni rolę siedziby tutejszego nadleśnictwa. Poza przepięknym pałacykiem, czekają tu także na nas inne ciekawe miejsca. Rzut beretem mamy na przykład do Bażantarni, wyjątkowego parku ze strumieniami, starodrzewem, szlakami turystycznymi i rustykalnymi obiektami z gatunku małej architektury. To miejsce idealne na romantyczny spacer czy spokojne popołudnie z dziećmi, dlatego rekomendujemy Wam, by koniecznie tam zajrzeć .
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Atrakcja Elbląga to także klasyczne muzeum, obejmujące zabytki archeologiczne i inne zabytki materialne. Przedstawiają one historię nie tylko tego regionu, ale i okolic, a nawet całej Polski. Wiele z nich opowiada nam o dziejach tych terenów jeszcze przed powstaniem Państwa Polskiego, co może być niezwykle interesujące zarówno dla małych, jak i dla dużych adeptów historii. A ilość obiektów muzealnych w budynku przy Bulwarze Zygmunta Augusta jest naprawdę imponująca .
Sama siedziba muzeum ma bardzo atrakcyjne położenie, gdyż mieści się tuż nad Kanałem Elbląskim. Za wstęp musimy zapłacić symboliczną kwotę, która pozwala na utrzymanie placówki, kolejne prace archeologiczne i zatrudnienie profesjonalnych przewodników. Na miejscu czekają na nas stałe i czasowe ekspozycje, obejmujące różne okresy historyczne. Jest tu sporo średniowiecznych artefaktów, a bogate wystawy obiektów ceramicznych i… przedmiotów wrzuconych do latryn przez dawnych mieszkańców robią wrażenie.
Znajdziemy tu też wiele wystaw multimedialnych, angażujących nowe technologie. Dzięki temu nie będą się tu nudzić dzieci i nastolatkowie. Zresztą, wbrew pozorom – w Muzeum w Elblągu nie ma miejsca na nudę, gdyż wystawa jest na tyle zróżnicowana, że każdy znajdzie coś dla siebie. To propozycja, którą powinniśmy podkreślić na naszej liście czerwonym długopisem, a nie traktować tylko jako miejsce awaryjne w razie niepogody .
Galeria EL w Elblągu
Chociaż galerie sztuki rzadko leżą w sferze zainteresowania turystów, ta szczególna placówka śmiało zalicza się do atrakcji turystycznych Elbląga. Galeria EL mieści się w pobliżu Bramy Targowej, nad rzeką Elbląg, w budynku po średniowiecznym kościele, który działał tutaj przed wiekami. To nietypowy sposób zagospodarowania dawnej świątyni, jednak odwiedzając to miejsce, odkryjecie, że był on całkiem udany.
Czego możemy się spodziewać wewnątrz Galerii EL? Jest to Centrum Sztuki, skupione przede wszystkim na pracach współczesnych artystów. Prezentuje wystawy indywidualne i zbiorowe, a także organizuje eventy, eksperymenty i spotkania. Jeśli mamy szczęście, trafimy tu na wystawę problematyczną, która rozbudzi w nas ciekawość świata, artystyczną niezgodę i zrodzi pytania, na które będziemy chcieli poznać odpowiedź. Może nie do końca jest to rzecz, której oczekujemy od beztroskiego urlopu, jednak czasem warto dać się ponieść tego typu emocjom.

Może Cię zainteresować: Rewal / Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zabytki / Co warto zobaczyć i zwiedzić?
Ścieżka kościelna w Elblągu
Kolejnym, po wspomnianej przez nas Bramie Targowej i katedrze, zachowanym skrawkiem średniowiecznego miasta jest właśnie ścieżka kościelna w Elblągu. To fragment przejścia łączącego ulicę Mostową z ulicą Świętego Ducha. Jej zwiedzanie jest bezpłatne, jednak odbywa się tylko w określonych godzinach. Warto je więc sprawdzić w Internecie, nim wyruszymy na wycieczkę do Elbląga .
Czego możemy się spodziewać, odwiedzając atrakcję Elbląga, za jaką niewątpliwie uchodzi Ścieżka Kościelna? Jest to wąskie przejście między kamienicami, łączące trzy ważne kościoły Starego Miasta. Znajdziemy tu fragmenty gotyckich murów i dziesięć średniowiecznych łęków, czyli łuków wykonanych z cegły. Choć na zdjęciach wygląda niepozornie, na żywo taki realny dotyk historii tworzy niesamowite wrażenie .
Kanał Elbląski
Jeśli w mieście spędzamy więcej niż jeden dzień i możemy poświęcić całe popołudnie, warto udać się nad Kanał Elbląski. Jest to droga wodna na Warmii, którą uznano za zabytek techniki i pomnik historii. Został zbudowany w XIX wieku i na tę chwilę liczy ponad 80 kilometrów. Do dziś odbywa się na nim żegluga. Polecamy go nie tylko zobaczyć, ale i wsiąść na jedną z jednostek, która organizuje rejsy turystyczne po Kanale Elbląskim .
Wyspa Spichrzów
Wyspa Spichrzów to grupa atrakcji Elbląga w postaci wyspy miejskiej na rzece Elbląg, oddzielona od reszty miasta fosą miejską. W XIV wieku zaczęto budować tu spichrze, pojawił się też żuraw portowy. Chociaż obecnie nie zostało wiele z tych zabytków, planowane jest przywrócenie wyspie dawnej świetności i zachęcanie turystów do jej odwiedzania .
Władze miasta planują w przyszłości między innymi zniesienie zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych na terenie wyspy Spichrzów. Obecnie ta atrakcja Elbląga oferuje nam zielone tereny wypoczynkowe, knajpki, lokale z muzyką i restauracje. Większość z nich mieści się w odnowionych spichlerzach. Możemy tu także podziwiać ruiny, kupić pamiątki, wyroby ceramiczne czy bursztyny z Morza Bałtyckiego .
Arcade Classics Muzeum
Elbląg obfituje nie tylko w klasyczne atrakcje turystyczne – znajdziemy tu także nietypowe muzeum. Arcade Classics Muzeum to placówka prywatna, zorganizowana przez wyjątkowego pasjonata. Gromadzi on bogatą kolekcję gier wideo z lat dziewięćdziesiątych .
Możemy więc podziwiać gry, które zajmowały naszych rodziców lub przypomnieć sobie młodość. Stare flippery, automaty do gier i szafy grające służą tu nie tylko do podziwiania, możemy w nie również zagrać. Szkoda, że ta atrakcja Elbląga jest tak mało znana i niedoceniana .
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Na koniec naszego przewodnika turystycznego po Elblągu chcielibyśmy zaprosić Was na wirtualną wizytę w Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej. Właściwie, mieści się on już poza granicami miasta, jednak jeśli zależy nam na kontakcie z przyrodą, warto się tam udać. Powstały w 1985 roku obszar ochronny, obejmuje wyjątkowe egzemplarze tutejszej fauny i flory .
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej porośnięty jest głównie drzewami bukowymi. Obejmuje pięć rezerwatów przyrody. Co wyjątkowe dla tego regionu Polski, porośnięty jest głównie roślinnością górzystą, choć przecież góry znajdują się na przeciwległym krańcu kraju. Żyją tu jenoty, bieliki, orliki krzykliwe, żurawie i inne zwierzęta chronione, a najwyższym wzniesieniem tego terenu jest Góra Srebrna .
Zobacz też: Darłowo / Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zabytki / Co warto zobaczyć i zwiedzić?
Atrakcje Elbląga – podsumowanie
W tym wyjątkowym mieście, które zachowuje nadmorski klimat mimo znaczącego odsunięcia od Bałtyku, znajdziemy ciekawe atrakcje turystyczne, zabytki i miejsca rozrywki. Może do naszego zestawienia dodalibyście kolejne punkty na mapie lub chcecie się pochwalić wrażeniami z opisanych przez nas atrakcji? Zapraszamy do sekcji komentarzy i liczymy na Wasze opinie o atrakcjach Elbląga.