Mapa burzowa Polski czyli gdzie jest burza

Gdzie dziś jest burza? Każdego roku w okresie wiosny i lata to pytanie rozbrzmiewa na nowo. Aktualna mapa burzowa Polski i Europy jest równie często poszukiwana jak ta drogowa. Mapa wyładowań i piorunów często potrafi uratować wyjazd, wczasy a nawet życie! Pod warunkiem, że jest aktualna, że wskazuje zagrożenia na dziś, na teraz. Dlatego poniżej prezentujemy informacje o tym gdzie możecie znaleźć aktualny radar burz wraz z mapą występowania burzy, piorunów i deszczu.

1
5310

Silne burze nad Polską nie tylko potrafią sparaliżować niejednokrotnie życie wielu miejscowości (brak prądu, wody, przeszkody na drogach), ale także stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i życia ludzi. Dlatego możliwość sprawdzenia, gdzie dziś są burze i jaki jest kierunek frontu burzowego, może stanowić ogromną pomoc. Wiedząc, że zbliża się burza, można się do niej przygotować, a także ostrzec bliskich.

W jaki sposób można sprawdzić aktualne wyładowania atmosferyczne? Umożliwiają to liczne strony internetowe i aplikacje. Poniżej przedstawiamy te, które cieszą się największą popularnością.

Przejdźmy do konkretów…

Strony internetowe

Informacje na temat burz, jakie możemy znaleźć na stronach internetowych, tworzone są na podstawie badań Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz innych instytucji sprawdzających i prognozujących pogodę. Wiele danych zawdzięczamy jednak także indywidualnym obserwatorom, takim jak grupa osób tworząca stronę (do)Gonimy Burzę. Obserwatorzy są w stanie zauważyć (a także szybko przesłać o nich informacje) zjawiska niedostępne w pewnych miejscach dla radarów i detektorów, takie jak silny wiatr, trąby powietrzne czy opady gradu.

Gdzie dziś jest burza - Aktualna mapa burzowa ONLINE!
Gdzie dziś jest burza – Aktualna mapa burzowa ONLINE! Wyładowania atmosferyczne, pioruny, deszcze, fronty burzowe!

Burze.pl

To strona, na której znajdziemy przede wszystkim mapy burzowe Polski i Europy. Ponadto, zawiera ona ostrzeżenia o burzach, mrozach, upałach, silnych wiatrach, wyładowaniach atmosferycznych, opadach i prądach powietrznych.

Pogodynka.pl

Pogodynka.pl jest oficjalnym serwisem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Informuje zarówno o burzach, które miały miejsce w Polsce w przeciągu kilku ostatnich godzin, jak i o tych, które mają nastąpić. Znajdziemy tu również kompleksowo opracowane informacje na temat innych zjawisk pogodowych jak wyładowań i stanu wód.

Burze.dzis.net

To serwis zawierający aktualną mapę burzową dla całej Europy (także z wyszczególnieniem krajów w tym Polski). Prócz tego, znajdziemy tu ostrzeżenia pogodowe dotyczące zbliżających się burz, wyładowań atmosferycznych, dużych mrozów i upałów, silnych wiatrów, dużych opadów deszczu i śniegu, a także trąb powietrznych. Strona zapewnia dodatkowo możliwość przesyłania ostrzeżeń w postaci wiadomości e – mail lub SMS.

Obserwatorzy.org

Strona przedstawia aktualnie (dziś) występujące burze i opady w czasie rzeczywistym (relacja live). Znajdziemy tu również prognozy burz dotyczące terenu Polski.

Blitzortung.org

Miejsca, w których odbywają się wyładowania atmosferyczne, pokazywane są tu w czasie rzeczywistym. Do dyspozycji mamy całościową mapę świata oraz mapy poszczególnych kontynentów.

Lightningmaps.org

Interaktywna mapa burzowa świata. Dzięki funkcji przybliżania można sprawdzić pogodę w swojej okolicy.

Burzowo.info

Na mapie burzowej Europy zaznaczone są krzyżyki, które mówią o tym, że w danym miejscu odbywają się wyładowania atmosferyczne. Dzięki tej mapie można również śledzić kierunek przemieszczania się burzy. Znajdziemy tu też funkcję prognozy pogody.

Meteo.org.radary

Użytkownik znajdzie tu aktualną mapę burzową Polski, a także mapę opadów. Dokładne informacje zapewnia możliwość wyboru poszczególnych miast – zarówno w Polsce, jak i w Europie.

Mapa burzowa Polski i Europy - Gdzie aktualnie jest burza, pioruny, wyładowania atmosferyczne i deszcz
Mapa burzowa Polski i Europy – Gdzie aktualnie jest burza, pioruny, wyładowania atmosferyczne i mapa deszczu

Aplikacje na telefon z informacją o tym gdzie jest burza!

Informacje pogodowe, w tym o burzach nad Polską czy innymi krajami świata, uzyskiwane są tu podobnie jak w przypadku stron internetowych. Dokładne dane pochodzą przede wszystkim od IMGW, ale również z amatorskich radarów burz.

Storm Radar

To aplikacja, dzięki której można prześledzić kierunek przemieszczania się burzy – wystarczy zaledwie rzut oka na interfejs i już mamy najważniejsze informacje.

Pogoda & Radar

Znajdziemy tu radar burz i radar pogodowy z prognozą na trzy dni. Oferuje podgląd w czasie rzeczywistym, śledzenie kierunku przemieszczania się opadów i zmian temperatury. Wyposażony jest w pełnoekranową, interaktywną mapę burz.

Monitor Burz

Aplikacja gromadząca raporty o pogodzie z kilku różnych serwisów (między innymi takich jak blizortung.org czy lowcyburz.pl). Można tu w prosty sposób porównać dane samodzielnie lub też skorzystać z opcji komentarza testowego.

Burze w Polsce
Burze w Polsce – Sprawdź prognozę pogody w Polsce zrówno nad morzem jak i w górach i na mazurach!

Burze nad Polską i Europą

Użytkownik znajdzie tu czytelny i przyjazny interfejs, a przy tym informacje pochodzące z wiarygodnego źródła. Aplikacja zawiera mapy burz przedstawiające miejsca wyładowań atmosferycznych – aktualnych i przeszłych.

1 Opinia

ZOSTAW OPINIE

Dodaj komentarz
Twoje imię