Data ostatniej aktualizacji:
Gumy do ćwiczeń są jednym z tych akcesoriów treningowych, które nie tylko nie wymagają wielkich nakładów finansowych, ale także zabierają mało miejsca i są lekkie a przy tym skuteczne. Dzięki temu można je zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. Wyobraźcie sobie tylko przyjemne ćwiczenia na plaży o zachodzie słońca… fitness, pilates, joga i inne ćwiczenia na wakacjach? Pewnie! Z gumami do ćwiczeń to możliwe. Dlatego warto dopisać je do naszej listy rzeczy na wakacyjny wyjazd!
Co więcej gumy do treningu, są tak wszechstronne w użyciu, że wspomagają sportowców różnych dyscyplin, a do tego stanowią doskonałe uzupełnienie rehabilitacji. Wzmacniają mięśnie i uelastyczniają ciało, a siłę ich działania możemy dostosować w każdej chwili do indywidualnych możliwości i potrzeb.
Jakie gumy do ćwiczeń są najlepsze? Gdzie je kupić? Czym się od siebie różnią? Jakie gumy treningowe będą najlepsze dla początkujących, a jakie służą zaawansowanym sportowcom?
Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć na ten temat gum do ćwiczeń i treningów, więc pozostań z nami i sprawdź!
Kilka słów wstępu o gumach do ćwiczeń
Gumy do ćwiczeń nie zawsze wykonane są gumy. Często produkuje się je także z lateksu lub nylonu. Niektóre modele zawierają gumę z dodatkiem materiału. Gumy do ćwiczeń materiałowe są miłe w dotyku i stanowią świetną alternatywę dla osób uczulonych na lateks.

Najlepsze gumy do ćwiczeń
W sklepach znajdziemy zarówno gumy do ćwiczeń cięte z metra, jak i pojedyncze paski. Doskonałym rozwiązaniem są zestawy gum do ćwiczeń, które oferują modele o różnym oporze, dzięki czemu można je idealnie dopasować do swoich możliwości.
Gumy do ćwiczeń w formie szarfy (pętli) chętnie wykorzystywane są w ćwiczeniach fitness i pilates.
Jakie gumy do ćwiczeń wybrać i kupić?
Gumy do treningu mogą mieć różną formę, grubość i moc. Najczęściej wybierane modele to:
- Taśmy pilates, które mają długość od 120 do 180 cm. Wykorzystuje się je w stretchingu, jodze i rehabilitacji. Oferują opór od 5 do 25 kg.
- Gumy oporowe w formie pętli o obwodzie około 2 metrów. Mają znacznie szerszy zakres oporów od taśm pilates i są trwalsze. Wykorzystywane są w ćwiczeniach odchudzających, ujędrniających i budujących masę mięśniową. Opór gum oporowych mieści się w zakresie od 1,5 kg do niemal 160 kg.
- Mini bands to cieńsze i mniejsze odpowiedniki gum oporowych w formie pętli. Mają obwód od 50 do 60 cm i świetnie nadają się do treningu dolnych partii ciała. To właśnie te gumy wykorzystuje się do ćwiczeń ukierunkowanych na wyrzeźbienie zgrabnych pośladków. Zapewniają opór podobny jak w przypadku taśm pilates, to jest od 5 do 25 kg.
- Power bands to długie gumy do ćwiczeń, które sprawdzają się w treningach fitness, pilates i crossfit, a także w treningu siłowym (jako dodatek do obciążenia sztangi). Pozwalają one na wykonywanie dynamicznych treningów z wykorzystaniem pełnego zakresu ruchu stawów.
Wszystkie zestawy gum do ćwiczeń bez problemu zmieszczą się w walizce podróżnej lub w plecaku turystycznym.

Zestaw gum do ćwiczeń
Warto wiedzieć, że każdy zestaw gum do ćwiczeń i każda pojedyncza guma mogą mieć różny opór, w zależności od modelu i od producenta.
Oto kilka przykładowych wartości oporów w zestawach gum do treningów:
- Mały opór około 9 kg,
- Przeciętny opór około 16 kg,
- Średni opór około 25 kg,
- Wysoki opór około 55 kg.
Inny zestaw gum treningowych:
• Zestaw trzech gum o różnych kolorach: pomarańczowy – lekki opór, zielony – średni opór i niebieski – mocny opór.
I jeszcze jeden przykład zestawu gum do ćwiczeń:
• Granatowa guma o słabym oporze, pomarańczowa guma o średnim oporze i srebrna guma o mocnym oporze.
Jakie efekty dają ćwiczenia z gumami?
Jakich efektów można się spodziewać po stosowaniu gum do ćwiczeń?
- Uelastycznienia ciała,
- Zwiększenia ruchomości stawów,
- Lepszej izolacji poszczególnych mięśni,
- Wyrzeźbienia sylwetki,
- Poprawy kondycji,
- Zmniejszenia się cellulitu.
Wspaniale, prawda?
Gumy do ćwiczeń w rehabilitacji
Gumy do ćwiczeń w postaci pasków lub pętli (nazywanych też loopami) sprawdzają się doskonale w rehabilitacji.
Kiedy się je stosuje?
- Po urazach w obrębie stawów kończyn,
- W stanach zwyrodnieniowych stawów,
- Po długotrwałym unieruchomieniu kończyny,
- W przeciążeniach tkanek miękkich.
Wykorzystanie ćwiczeń z gumami w treningach
Gumy do ćwiczeń stanowią również świetne dopełnienie treningów w różnych dyscyplinach sportu. Standardowe ćwiczenia wykonywane z gumami są bardziej efektywne.
Gdzie jeszcze używa się gum treningowych?
- W treningu pływackim,
- W treningu siłowym,
- W treningu bokserskim,
- W treningu piłkarskim.
Ćwiczenia z gumami
Jak ćwiczyć z gumą? To bardzo proste. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych ćwiczeń z gumami dla początkujących i dla bardziej zaawansowanych.
Ćwiczenia na brzuch z gumą:
- Zahaczamy gumę wysoko, ponad głową. Przyjmujemy pozycję klęczącą i wyciągamy ręce do góry, by złapać gumę obiema rękami. Im wyżej ją chwycimy, tym opór będzie większy. Wykonujemy skłon, pochylając głowę do ziemi i prostujemy się. Uwaga! Ruch musi tu być płynny, bez szarpania.
- W podporze przodem ręce rozstawiamy na szerokość barków, a kolana na szerokość bioder. Obiema rękami „ściągamy” gumę w dół do ugięcia łokci pod kątem prostym.
(Oba ćwiczenia stanowią doskonałą alternatywę dla klasycznych brzuszków – w żadnym stopniu nie obciążają kręgosłupa, cały ciężar ich wykonania spoczywa na mięśniach brzucha).
Ćwiczenia z gumami na uda:
- W pozycji stojącej podkładamy gumę pod stopy, a jej końce chwytamy lewą ręką. Przenosimy ciężar ciała na lewą nogę, a prawą podnosimy w bok tuż nad ziemią. Opuszczamy ją, ale nie dotykamy ziemi. Po serii zmieniamy strony.
- W pozycji na czworakach zahaczamy gumę o prawą stopę, a końcówki taśmy owijamy wokół obu dłoni. Powoli prostujemy prawą nogę, napinając gumę. Pamiętamy o wyprostowanych plecach. Po serii zmieniamy nogę.
Dodatkowy zestaw ćwiczeń z gumami:
- Przed przybraniem pozycji do pompek przeciągamy gumę z tyłu na plecach, wzdłuż barków i chwytamy ją dłońmi. Podczas wykonywania pompek guma będzie stanowiła obciążenie.
- Długą i mocną gumę zawieszamy na drążku i opieramy o nią stopy. Podczas wykonywania klasycznych podciągnięć guma będzie nas odciążać.

Gdzie kupić gumy do ćwiczeń? Producenci
Gumy do ćwiczeń można kupić zarówno w sklepach z akcesoriami sportowymi, jak i rehabilitacyjnymi. Mają je w swojej ofercie między innymi tacy producenci jak Allright, Body Sculpture, Avento, HMS, Thera Band czy Sportvida. Często goszczą także w ofercie takich sklepów sportowych jak Decathlon, Biedronka czy Lidl.
Cena gum do ćwiczeń
Tania guma do ćwiczeń może kosztować w granicach od 5 do 20 złotych za metr. Zestawy gum treningowych o różnej mocy mogą osiągać cenę 500 złotych.
Opinie o gumach do ćwiczeń
Stosowałaś/stosowałeś lub stosujesz gumy do ćwiczeń? Chcesz się podzielić swoimi uwagami na temat treningów z użyciem tych akcesoriów? To doskonale! W sekcji komentarzy można zamieszczać swoje spostrzeżenia, wskazówki i opinie (i bardzo do tego zachęcamy!)
Gumy do ćwiczeń i treningów / Ranking najlepszych
Jeśli szukasz dobrych gum do ćwiczeń i nie możesz się zdecydować, jakie wybrać, zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem. Znajdziesz w nim zestawienie gum najchętniej kupowanych przez użytkowników wraz z porównaniem cen u poszczególnych sprzedawców w sieci.
[skapiec-popular id=”2295″ filtr=”2.0″ amount=10]
A Wy jaki zestaw gum do ćwiczeń i treningów wybraliście? Dajcie znać na forum w komentarzach poniżej. Wasze opinie są dla nas baaaardzo istotne : )
Zdrowia i formy!