Data ostatniej aktualizacji:
Atrakcje Helu kojarzą się z bezkresną wodą, pięknymi widokami i zapachem morza. Nic dziwnego, to piękne miasto w województwie pomorskim prawie ze wszystkich stron otoczone jest Bałtykiem. Mieści się bowiem na cyplu Mierzei Helskiej. Miasto to zamieszkuje mniej niż 4 tysiące mieszkańców, przez co rzeczywiście można tu poczuć swojski klimat, zwłaszcza poza sezonem wakacyjnym.
Jeśli wybieracie się na wakacje w tamte rejony, polecamy przynajmniej jednodniową wycieczkę po okolicy. Choć nawet wczasy w Helu z pewnością będą ciekawe, a atrakcji na pewno dla nas nie zabraknie! Zapraszamy do lektury – w dalszej części tekstu znajdziecie porady dotyczące zwiedzania Helu oraz ciekawe miejsca i zabytki tego miasta.

Zwiedzanie Helu
By rozpocząć wycieczkę po atrakcjach Helu, musimy najpierw dotrzeć do miasta. W tym celu możemy obrać dwie drogi. Jeśli nie posiadamy własnego samochodu, najlepszym pomysłem będzie pociąg. Warto zaplanować wycieczkę z wyprzedzeniem i kupić bilety wcześniej, ponieważ w sezonie obłożenie jest dosyć spore.
Zobacz też: Świnoujście / Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zabytki / Co warto zobaczyć i zwiedzić?
Jeśli natomiast wybieramy się na Hel własnym środkiem transportu, musimy we Władysławowie wjechać na Półwysep Helski, przejechać przez Chałupy, Kuźnicę, Jastarnię i Juratę drogą 216 i tym sposobem dotrzeć do miasta. Jedyna droga, która do niego prowadzi, jest dość mocno obłożona, dlatego przygotujmy się na korki i duży ruch.
Noclegi i gastronomia w Helu
Jeśli planujemy wczasy w Helu, warto się do nich przygotować wcześniej. Chodzi przede wszystkim o noclegi – w sezonie raczej nie znajdziemy tu miejsc noclegowych od ręki, trzeba je zarezerwować z wyprzedzeniem. Do wyboru mamy całkiem sporo apartamentów o różnym standardzie – od skromnych pokoi w małych pensjonatach i prywatnych domach, aż po eleganckie hotele. Rozstrzał cenowy też jest spory.
A co z posiłkami? Jeśli nocujemy w hotelu, możemy je sobie wykupić. W pensjonatach często do dyspozycji mamy kuchnię. Nie każdy jednak ma ochotę gotować na urlopie. W takim przypadku możemy skorzystać z szerokiej oferty knajpek i restauracji. Trzeba się jednak przygotować na wysokie ceny, zwłaszcza w punktach gastronomicznych najbliżej morza.
Atrakcje Helu – co warto zobaczyć i zwiedzić?
Planując wycieczkę do tego pięknego miasta, warto odwiedzić zabytki i ciekawe miejsca. Wśród najbardziej wartych uwagi możemy wymienić:
- Helskie Fokarium,
- Latarnię morską,
- Muzeum Rybołówstwa Morskiego,
- Dom Morświna,
- Muzeum Obrony Wybrzeża,
- Makabra XX wieku,
- Port Morski,
- Helskie Wydmy,
- Plaże.

Helskie Fokarium
To niewątpliwie najbardziej rozpoznawalna atrakcja turystyczna Helu. W tym niewielkim mieście znajduje się bowiem najpopularniejsze w Polsce fokarium. Stanowi ono część Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Znajdziemy je przy Bulwarze Nadmorskim, dlatego przy okazji spaceru na plażę warto się nim zainteresować. Znajdują się tu trzy duże baseny hodowlane oraz mniejsze zbiorniki dla osobników osłabionych i chorych. Placówka podejmuje działania dla odtworzenia populacji foki szarej w Bałtyku .
Fokarium nieco przypomina ZOO, tyle że skupione na jednym gatunku. Z wycieczki będą zadowoleni zarówno dorośli, jak i dzieci, mogące podziwiać te cudowne, wodne stworzenia. Placówka prowadzi działalność edukacyjną, można zobaczyć pokaz karmienia zwierząt, a także wesprzeć działalność na ich rzecz. Absolutnie należy unikać wrzucania monet do wody. Zabobon, który w naszym przekonaniu ma przynosić szczęście, w rzeczywistości jest śmiertelnie niebezpieczny. Najbardziej znana helska foka, Krystyna, zmarła na skutek prawie 700 monet, znalezionych w jej żołądku. Do dziś można je zobaczyć na miejscu .
Latarnia morska w Helu
Kolejnym typowo pocztówkowym punktem miasta jest tutejsza latarnia morska. Ta atrakcja Helu pełni zarazem niezwykle ważną funkcję, ponieważ przyczynia się do prawidłowej nawigacji statków. Jej światło przy dobrej przejrzystości powietrza ma zasięg 17 mil morskich, czyli ponad 30 kilometrów. Została wybudowana w okresie wojny, w 1942 roku i wznosi się na 41,5 metra .
Sprawdź także: Mielno / Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zabytki / Co warto zobaczyć i zwiedzić?
By dotrzeć na szczyt tej atrakcji turystycznej Helu, trzeba pokonać niemal dwieście schodów. Latem jest udostępniona dla zwiedzających powyżej 4 roku życia. Za wstęp na tę ośmiokątną, ceglaną wieżę trzeba zapłacić, jednak widoki ze szczytu wynagradzają wszelki wydatek. Jeśli uda nam się trafić na dobrą pogodę, możemy dostrzec z niej nie tylko panoramę Helu i innych miast na mierzei, ale także Zatokę Gdańską i Trójmiasto .
Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Helu
Kolejna atrakcja Helu to tutejsze Muzeum Rybołówstwa Morskiego, oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Mieści się ono w dawnym kościele ewangelickim, którego niewielka wieża służy obecnie za punkt widokowy. Jako że placówka muzealna znajduje się w centrum miasta, bez problemu dotrzemy tam nawet piechotą. Choć sam temat muzeum na pierwszy rzut oka nie wydaje się porywający, z pewnością jest to ciekawe miejsce, które warto odwiedzić, zwłaszcza z dziećmi .
Czego możemy się dowiedzieć z Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Helu? Ekspozycje, które tam znajdziemy, prezentują historię regionu i całej Mierzei Helskiej oraz Bałtyku. Dowiemy się tam sporo o tradycjach rybackich i rybołówstwie w Zatoce Gdańskiej oraz Zalewie Wiślanym, możemy podziwiać modele statków, kutrów i okrętów oraz zabytki materialne. Na zewnątrz znajdziemy skansen tradycyjnych łodzi rybackich. Naszym zdaniem jest to jedna z obowiązkowych atrakcji Helu .
Dom Morświna w Helu
Dom Morświna to atrakcja Helu, należąca do zbioru placówek muzealnych. Znajduje się on w okolicach portu i przystani rybackiej, blisko plaży. Ceny biletów są niewygórowane, a w zamian zyskujemy możliwość zwiedzenia niewielkiego, klimatycznego muzeum, poświęconego morświnom. Taka wycieczka ma nie tylko wartość rozrywkową, ale i edukacyjną, gdyż przypomina, że Bałtyk służy nie tylko ludziom i nie możemy zapominać o jego naturalnych mieszkańcach .
Co właściwie możemy podziwiać w Domu Morświna w Helu? Ta placówka, otwarta stosunkowo niedawno, bo w 2015 roku, skupia się na jednym gatunku ssaków – morświnach. W gablotach oraz na tablicach informacyjnych znajdziemy ciekawostki o biologii tych zwierząt, a także ich wykorzystaniu przez człowieka i relacjach z ludźmi. Poszerzymy także swoją wiedzę o współczesnych problemach, dotykających tego gatunku.

W Domu Morświna w Helu świetnie będą się bawić także małe dzieci. Muzeum to nie tylko gabloty, przydługie opisy i eksponaty, ale także treści multimedialne. Można tu obejrzeć nagrania oraz animacje poświęcone morświnom, a także innym waleniom: delfinom, finwalom, humbakom i innym. Na dzieci czeka tam także gra dydaktyczna, a obecnie przypominające rybacką chatkę muzeum ma aspiracje, by w przyszłości stać się morświnarium i pracować nad odbudowaniem populacji tych rzadkich ssaków w Bałtyku .
Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu
Jak widzicie, atrakcje Helu pełne są ciekawych placówek muzealnych. Kolejną, którą chcielibyśmy Wam szerzej przedstawić, jest Muzeum Obrony Wybrzeża. Znajdujący się na terenie leśnym przy wjeździe na Hel kompleks jest poświęcony militariom i wojskowości. Z tego powodu z pewnością stanowi idealną atrakcję dla znudzonych panów i chłopców, ale oczywiście zainteresowania nie pytają o płeć, dlatego również kobiety powinny tu zajrzeć .
Muzeum Obrony Wybrzeża przyjęło formę skansenu. Znajduje się tu wiele zabytków, a także repliki różnego rodzaju militariów. Bilet na każdą z atrakcji można wykupić osobno, jednak my polecamy zaopatrzyć się w karnet, który obejmuje wszystkie z nich. Jeśli planujemy urlop z psem, jest to miejsce, do którego możemy go zabrać. Do dyspozycji mamy profesjonalnych przewodników, od których sporo się dowiemy o historii wybrzeża w okresie II wojny światowej i wykorzystaniu eksponatów, które mamy okazję oglądać.
Może Cię zainteresować: Koszalin / Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zabytki / Co warto zobaczyć i zwiedzić?
Co dokładnie obejmuje zwiedzanie tej atrakcji Helu? Muzeum Obrony Wybrzeża pozwala podziwiać między innymi największe na świecie stanowisko artyleryjskie obrony wybrzeża kalibru 406mm. Możemy także zobaczyć urządzenia i pojazdy do transportu pocisków oraz ładunków miotających, mieszkania marynarzy, skansen uzbrojenia, wystawy stałe i czasowe, a także odtworzone podziemne bunkry. Do tych ostatnich warto wziąć jakieś okrycie wierzchnie, ponieważ nawet gdy na zewnątrz panuje upał, pod powierzchnią możemy się spodziewać kilku stopni mniej .
Makabra XX wieku
Kolejna atrakcja Helu ma charakter pacyfistyczny i nie jest przeznaczona dla dzieci. Jeśli jednak urlop kojarzy Wam się nie tylko z beztroską zabawą, ale i zdobywaniem wiedzy o historii, która nie zawsze jest kolorowa – to idealne miejsce. Makabra XX wieku znajduje się przy ulicy Kuracyjnej, w jednym z bunkrów, tworząc poruszającą wystawę o okrucieństwach wojny. Zwiedzanie robi piorunujące wrażenie, a ponury nastrój tego miejsca sprawi, że zapomnimy, iż znajdujemy się we współczesnym, turystycznym mieście, przepełnionym sielskością i słońcem .
Makabra XX wieku to atrakcja turystyczna Helu dla osób o mocnych nerwach. Jak twierdzą sami twórcy, nie ma tu miejsca na gloryfikowanie czynów wojennych i stawianie bohaterów na piedestale. Wystawa ma uświadomić nam, jak wojna wyglądała od drugiej strony i że nie było w niej nic bohaterskiego. Częściowo multimedialna ekspozycja w ponurym, przeciwatomowym bunkrze poświęcona jest niewinnym ofiarom wojny i uczuciom, jakie im towarzyszyły – bólowi, strachowi, poczuciu beznadziei, aż wreszcie bezsensownej śmierci .
Port Morski w Helu
Czas przenieść się w bardziej optymistyczne rejony. Port Morski to atrakcja Helu, która pozwala poczuć iście nadmorski klimat i obserwować, jak wygląda transport drogą morską od podszewki. Znajdziemy tu głównie magazyny i kontenery, a także statki i kutry rybackie. Możemy wybrać się na wycieczkowy rejs, a nawet dotrzeć stąd do Trójmiasta, by zwiedzić tamtejsze zabytki i ciekawe miejsca. Warto zobaczyć Port Morski choćby przelotem i zrobić kilka zdjęć w drodze na latarnię morską .
Zobacz też: Kołobrzeg / Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zabytki / Co warto zobaczyć i zwiedzić?
Helskie Wydmy
Wydmy to nieodłączny element nadmorskiego krajobrazu. Uchodzą one za znaną atrakcję turystyczną Helu i na ich terenie został utworzony rezerwat przyrody. Przebiega przez nią ścieżka edukacyjna „Helskie Wydmy” o długości około 0,5 kilometra, z której możemy się sporo dowiedzieć o lokalnych ekosystemach. Na uwagę zasługuje zwłaszcza charakterystyczna roślinność wydmowa, a także porosty i grzyby naporostowe. To nie lada gratka dla każdego miłośnika przyrody .
Plaże w Helu
Jednak tym, co najbardziej przyciąga turystów do Helu, są tutejsze plaże. A możemy się spodziewać ich sporo, w końcu miasto z trzech stron otoczone jest morzem. Nie brakuje tu płytkich i bezpiecznych odcinków strzeżonych, a do wyboru mamy zarówno plażę od strony Trójmiasta, jak i od strony otwartego morza. Wzdłuż nich biegnie promenada, znajdziemy też dogodne zejścia, również dla rodzin z dzieckiem w wózku. Nie brakuje również atrakcji dla dzieci w postaci placów zabaw tuż przy morzu .
Atrakcje Helu, ciekawe miejsca, zabytki – podsumowanie
Hel to wprost wymarzone miejsce na wakacje, niezależnie od naszych zainteresowań i wieku członków rodziny. Znajdziemy tu zarówno modne knajpki oraz bogate nocne życie, jak i atrakcje dla dzieci, zabytki oraz muzea, w których można wynieść wartości edukacyjne. Z powodzeniem można spędzić tu nawet dwa tygodnie i nie mieć czasu na nudę.
Jesteśmy ciekawi, która z opisanych przez nas atrakcji Helu podobała wam się najbardziej? A może macie swoje własne typy i ciekawe miejsca w tym mieście, o których nie napisaliśmy? W takim razie koniecznie dajcie znać w komentarzach, co warto zobaczyć i zwiedzić w Helu!