Park Narodowy jezior Plitwickich

8
15785

Park Narodowy jezior Plitwickich to zdecydowanie jedna z największych atrakcji turystycznych na chorwackiej ziemi. W sezonie odwiedza go nawet kilka tysięcy turystów dziennie! Obszar ten chroni unikatową przyrodę, wraz z całą florą i fauną. Z tego powodu w roku 1979 znalazł się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Park Narodowy jezior Plitwickich
Park Narodowy jezior Plitwickich – Skarb Chorwacji!
Park Narodowy Jezior Plitwickich to rozległy teren na którym położonych jest 16 krasowych jezior połączonych ze sobą kaskadowo, o zapierającej dech w piersiach barwie wody. Zbiorniki są rozmieszczone na różnych wysokościach, przez co możemy podziwiać tu wiele wodospadów. A dodatkowo wszystko jest otoczone bujną roślinnością oraz wysokimi wzniesieniami.

Zacznijmy więc zwiedzanie:

 1. Jak dojechać do Parku
 2. Atrakcje parku
 3. Trasy zwiedzania
 4. Ceny biletów
 5. Godziny otwarcia

Powierzchnia parku

Cała powierzchnia parku wynosi niecałe 300 kilometrów kwadratowych, z czego same jeziora to tylko 200 hektarów. Zbiorniki dzielą się na górne i dolne, przy czym te drugie są zasilane przez podziemne źródła i okoliczne rzeki. Park zwiedza się spacerując leśnymi ścieżkami oraz niezwykle malowniczo położonymi drewnianymi pomostami i mostami, które często biegną wzdłuż, a nawet w poprzek jezior. Przeźroczysta woda pozwala natomiast podglądać podwodne życie, które doskonale widać.

Jeśli ktoś zapyta o najpiękniejsze miejsca w Chorwacji to Park Narodowy Plitwickich Jezior jest w ścisłej czołowce!

Zacznijmy więc zwiedzanie…

Jak dojechać do Plitwickich Jezior?

Park Narodowy Jezior Plitwickich znajduje się na północy Dalmacji, niedaleko granicy z Bośnią i Herzegowiną i jest oddalony od stolicy Chorwacji – Zagrzebia o około 140 kilometrów.

Można tu dotrzeć jadąc drogą krajową nr 1 (E71) od północy (od Karlovaca). Natomiast od południa najlepiej jechać chorwacką autostradą A1 i zjechać w Gornja Ploca na drogę nr 1. Dojeżdżając trzeba wybrać jedno z dwóch wejść, bo oba znajdują się przy drodze nr 1.

Parking przy parku jest płatny i kosztuje 7 kun za godzinę.

Poniżej dokładna mapa Plitwickich jezior z obejmująca cały park:

Wybierając się do Narodowego Parku Plitwickich Jezior warto mieć ze sobą aktualną mapę samochodową Chorwacji:

Atrakcje w Parku Narodowym Jezior Plitwickich

Największą atrakcją samego parku są oczywiście jeziora wraz z bogatą florą i fauną. W skład Górnych Jezior wchodzi 12 zbiorników, w tym największe jezioro Kozjak, o powierzchni około 80 ha i głębokości dochodzącej do 50 metrów. Z kolei w skład Dolnych Jezior wchodzą tylko cztery jeziora. Za to największą atrakcją tego terenu jest niewątpliwie wysoki, 78-metrowy wodospad Veliki Slap, największy w całej Chorwacji. Na terenie parku znajdują się również inne wodospady (w sumie jest ich 92), ale także jaskinie, gdzie najdłuższa z nich, Golubinjaca ma prawie 160 metrów, a inna – Supljara 70 metrów długości.

Veliki Slap
Veliki Slap – Wysoki na 78 metrów wodospad jest najwyższym na terenie całej Chorwacji!

Bogactwo flory i fauny widać na każdym kroku. Rozpoznano tu ponad 1200 gatunków roślin, w tym wiele rzadko spotykanych i unikatowych. To tu znajduje się ponoć jedna z piękniejszych puszcz bukowo-jodłowych – Corkova uvala. Jeśli chodzi o faunę to na terenie parku oprócz ryb, płazów i gadów, możemy spotkać dziki, jelenie, wilki, a nawet niedźwiedzia brunatnego oraz mnóstwo gatunków najróżniejszego ptactwa. Co ciekawe samych gatunków motyli można tu naliczyć ponad 300!

Całe to piękno przyrody Narodowego Parku Jeziora Plitwickie widać najlepiej w słoneczny dzień, kiedy słońce ogrzewa powietrze i rozjaśnia wodę spadającą z gór. Dlatego przed zaplanowanie podróży do parku sugerujemy aby sprawdzić aktualną pogodę w Chorwacji.

To jednak nie wszystko! Ciekawych miejsc jest więcej.
Jeśli chcesz już teraz poczuć moc tego miejsca koniecznie obejrzyj poniższy film!

W Parku Narodowym Jezior Plitwickich oprócz spacerów i zwiedzania wyznaczonymi trasami, można także się wspinać, jeździć rowerem, uprawiać kajakarstwo i wioślarstwo. Natomiast zimą możliwa jest tu jazda na nartach, a także udział w śnieżnych kuligach.

Trzeba też pamiętać, że:

na terenie chronionym nie wolno schodzić z wyznaczonych szlaków, nie można rozpalać ogniska ani urządzać biwaków. W obszarze parku bezwzględnie obowiązuje także zakaz kąpieli w jeziorach.

Trasy zwiedzania Plitwickich jezior

Jeśli chodzi o zwiedzanie to po pierwsze trzeba mieć na uwadze to, że Park Narodowy Jezior Plitwickich nie leży na wybrzeżu i temperatury będą się znacznie różnić, od tych zastanych nad samym morzem. Nawet w wakacyjne miesiące jest tu raczej chłodniej i trzeba wziąć ze sobą jakieś cieplejsze ubranie i coś przeciw deszczowego. Do tego obowiązkowo wygodne buty nadające się do wędrowania i długich spacerów po urozmaiconym terenie.

Odpadają klapeczki, szpilki i inne bambosze.

Warto także zabrać ze sobą prowiant i picie, mimo iż na terenie parku są punkty gastronomiczne. Lepiej liczyć na siebie i swoje zapasy. Bo trasy do zwiedzania są naprawdę długie! O mapie napiszemy później.

Widok na trasy zwiedzania parku Plitvickich jezior
Widok na trasy zwiedzania parku Plitvickich jezior – Warto mieć ze sobą mapę parku aby znaleźć odpowiednie atrakcje!

Pod tym adresem znajdziesz oficjalny wirtualny spacer po parku Plitwickich jezior: www.np-plitvicka-jezera.hr/files/panorame/plitvice-en.html. Dzięki niemu już teraz zobaczysz oszałamiające widoki i atrakcje, które czekają Cię na miejscu. Warto!

Wejścia do parku

Do parku Plitvckich Jezior prowadzą dwa wejścia i wybór jednego z nich ma znaczenie.

Słynne wejście nr 1 jest bardziej optymalne, gdyż zaczynamy na początku szlaku, gdzie jest umiejscowiony duży parking. Stąd można udać się od razu do wodospadu Veliki Slap, by dalej wybrać jedną z pięciu tras.

Z kolei przy wejściu nr 2 startujemy w połowie szlaku i samego parku, niedaleko jeziora Kozjak. Trzeba więc będzie zrobić dwie pętle, aby zaliczyć Dolne i Górne Jeziora.

Co wliczone jest w cenę biletu?

Kupując bilet – w cenie mamy do dyspozycji także wszelkie pojazdy do poruszania się po parku. Elektryczne stateczki, drogowe pociągi czy też dobrze przygotowane piesze szlaki. Bilet to zarazem także mapka, na której zaznaczone są wszystkie trasy.

Trzeba go zachować, by skorzystać potem z wszelkich przejazdów.

Aby sprawnie zwiedzić park Plitwickich jezior do dyspozycji mamy 8 tras, rozlokowanych w różnych częściach parku. Jedne z nich są krótsze i przewidziane na 2-3 godzinny spacer, inne z kolei można przejść nawet i w 8 godzin.

Przy wejściu nr 1 do wyboru mamy pięć tras o różnej długości:

 1. trasa A przewidziana na 2-3 godziny o długości 3,5 km
 2. trasa B przewidziana na 3-4 godziny o długości 4 km
 3. trasa C przewidziana na 4-6 godzin o długości 8 km
 4. trasa E przewidziana na 2-3 godziny o długości 5,2 km
 5. trasa K przewidziana na 6-8 godzin o długości 18,3 km

Jeśli wędrówkę zaczynamy od wejścia nr 2 to do wyboru będziemy mieli trzy trasy zwiedzania Plitwickich jezior:

 1. trasa F przewidziana na 3-4 godziny o długości 4,6 km
 2. trasa H przewidzianą na 4-6 godzin o długości 8,9 km
 3. trasa K przewidzianą na 6-8 godzin o długości 18,3 km

Trzeba samemu podjąć decyzję i mierzyć siły na zamiary przy wyborze konkretnej drogi. W niektórych miejscach trasa zwiedzania wiedzie mocno pod górę, więc to nie tylko taki zwykły spacer brzegiem jeziora.

Dla osób starszych i rodzin z małymi dziećmi polecamy trasę ze startem przy wejściu nr 2, potem przejazd drogowym pociągiem ze stacji ST 2 do ST 1, by następnie udać się na spacer schodząc do wodospadu Vielki Slap. Dalej można udać się do przystani P3 i stamtąd stateczkiem przepłynąć do przystani P2 i jeszcze dalej do P1. Tu będzie można trochę odpocząć i zjeść prowiant, a następnie przejechać ze stacji ST 2 do stacji ST 4 i z powrotem do stacji ST 2 (tu już będzie z górki). Potem popłyniemy statkiem z przystani P 2 do przystani P 1 i kierujemy się do wyjścia nr 2.

Całość zajmie około 7 godzin.

Jeśli mówimy o biletach to należy mieć na uwadze cennik:

Cennik biletów i atrakcji w parku

Dla dzieci do 7 roku życia oraz osób niepełnosprawnych bilet jest zawsze bezpłatny.

Dla dzieci od 7 roku życia do 18 cennik wygląda następująco:

 • 35 kun w terminie (1.01-31.03 i 1.11 – 31.12),
 • a 80 kun (1.04- 30.06 i 1.09 – 31.10)
 • i latem w sezonie (1.07-31.08) przed 16-stą 110 kun (po 16-stej 50kun).

Osoby dorosłe podobnie:

 • 55 kun (1.01-31.03 i 1.11 – 31.12),
 • potem 150 kun (1.04- 30.06 i 1.09 – 31.10)
 • a w samym sezonie wakacyjnym 250 kun przed 16-stą, a 150 po tej godzinie.

Studenci po okazaniu legitymacji studenckiej płacą kolejno:

 • 45 kun (1.01-31.03 i 1.11 – 31.12),
 • 100 kun (1.04- 30.06 i 1.09 – 31.10),
 • a latem odpowiednio 160 kun i po 16-stej 100 kun.

Cennik korzystania z dobrodziejstw parku jest stały ale warto monitorować jego zmiany przed każdą wycieczką do parku.

Godziny otwarcia parku

Godziny otwarcia parku Plitwickich jezior
Godziny otwarcia. Plitwickie Jeziora otwarte są cały rok!
Park Narodowy Jezior Plitwickich jest otwarty przez cały rok. Z tym że godziny otwarcia, kiedy możemy w nim przebywać nieco się różnią w zależności od pory roku i tak: wiosną park jest czynny w godzinach od 8.00 do 18.00, latem od 7.00 do 20.00 (nawet w niedziele i święta), natomiast zimą krócej, bo od 8.00 do 16.00.

Trzeba jednak mieć na uwadze to, że przeważnie stateczki i pociągi drogowe zaczynają trochę później kursować (od pół do godziny później) i trochę szybciej kończą swoją pracę ( również pół do godziny wcześniej, niż zamknięcie parku).

Noclegi w okolicy Parku Narodowego Jezior Plitwickich

Baza noclegowa w pobliżu Parku Narodowego Jezior Plitwickich jest rozbudowana. Praktycznie w okolicy, w jednym z miasteczek można bez problemów wynająć apartament na jedną noc (przykładowo za 200 kun, za całość). Nawet na oficjalnej stronie parku można znaleźć cztery hotele, w których znajdziemy nocleg – Grabovac, Plitvice, Bellevue, Jezero ( te trzy ostatnie leżą na terenie samego parku!) i dwa kampingi – Korana i Borje. Umiejscowione na terenie parku albo tuż przy nim.

Jak sami widzicie Plitwickie Jeziora to jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Chorwacji! Siłą i atutem tego miejsca jest także to, że nadaje się na wycieczkę razem z dziećmi. Wiele udogodnień pozwoli na wypad całą rodziną i spędzenie miłego czasu w tym urokliwym miejscu.

PRZEGLĄD RECENZJI
Piękne widoki
Możliwość dojazdu
Infrastruktura
Godziny otwarcia
Ceny biletów

8 OPINIE

 1. Kurczę, od razu pomyślałam, jaka fajna kąpiel by była w takim jeziorku, a tu zakaz kąpieli 😀 Jeju, ale to wygląda tak cudnie w rzeczywistości, czy te zdjęcia są trochę podkolorowane? Bajka!

  • hmm nie jesteśmy pewni aaaale kołacze nam się w pamięci, że widywaliśmy ludzi z psami po drodze. Warto zadzwonić lub napisać e-mail do oficjalnego operatora tego miejsca – link w treści naszego artykułu.

 2. Widoki ładne ale z cenami biletów przesadziaja. W sezonie 2017r cena dorosły 180kun, a w 2018r już 250 kun. Zauważyłem ze wszystko drożeje w zastraszajacym tempie. Rok temu wjazd do parku Kamienjak 50kun a w tym już 80kun . Każdy policzy sobie sam jaki to wzrost procentowy. Ja bynajmniej zmieniam już kierunek wakacji bo tu się już nie opłaca powoli jeździć.

  • Tak, za bilet wstępu do Narodowego Parku Plitwickich Jezior zapłacisz zarówno kartą kredytową jak i kartą płatniczą / debetową.

   Za parking płaci się jedynie gotówką (tylko chorwacką kuną). Parking trzeba opłacić przed wyjazdem z parkingu.

ZOSTAW OPINIE

Dodaj komentarz
Twoje imię