Atrakcje jeziora Balaton

Jezioro Balaton to od wielu lat jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych wśród Polaków. Jeździmy tam na wakacje z dużą nadzieją, że kraj naszych bratanków będzie łaskawy, że pogoda dopisze, że ceny będą atrakcyjne. Jak się okazuje udany urlop i wczasy spędzone nad Balatonem nie zawodzą! Dlatego zapraszamy Cię do naszego przewodnika po jeziorze Balaton, który pozwoli odkryć atrakcje turystyczne i zwiedzić zakątki i zakamarki, o których do tej pory nie wiedzieliście.

1
4339

Węgierskie Morze czy węgierska Toskania – to jedne z licznych określeń na Jezioro Balaton, które jest położone na Nizinie Panońskiej i oddalone tylko 80 km od stolicy – Budapesztu.

Zbiornik ten ma pochodzenie wulkaniczne i jest największym jeziorem Europy Środkowej. Długość jego brzegów to ponad 200 kilometrów, a muliste dno sprawia, ze Balaton jest jeziorem błotnym. W sezonie szybko się nagrzewa, gdyż jego średnia głębokość to trochę ponad 3 metry. Jednak o jego atrakcyjności świadczą przede wszystkim rozsiane wzdłuż całej linii brzegowej kurorty i małe miasteczka, winnice, aquaparki oraz uzdrowiska wraz z basenami i leczniczymi termami.

Jezioro Balaton - Wczasy, wakacje i udany urlop
Jezioro Balaton – Wczasy, wakacje i udany urlop
To właśnie tu w czasach głębokiego PRL-u z Polski przyjeżdżali najzamożniejsi dygnitarze i zasłużeni ludzie partii. Obecnie nad Jezioro Balaton ściągają nie tylko niemieccy i austriaccy emeryci oraz rodziny z dziećmi, ale także młodzi ludzie spragnieni zabawy i taniego alkoholu. Miejsce to przyciąga łagodnym klimatem, dobrą infrastrukturą noclegowo-turystyczną oraz możliwością aktywnego spędzania wolnego czasu. Wszelkie sporty wodne, SPA, parki ze zjeżdżalniami, miejsca dla wędkarzy, niekończące się trasy rowerowe to tylko początek listy atrakcji, które czekają nad Balatonem.

Co jeszcze?

Dla osób chcących zwiedzić i zobaczyć różne atrakcje, również znajdą się zabytki i pozostałości dawnej kultury. Nawet jeśli na jeden dzień słonko zajdzie zza chmury, to tereny te oferują na tyle dużo, że jest co robić i gdzie pojechać.

Przejdźmy zatem do konkretów…

Gdzie nad Balaton z dziećmi?

Najlepszą opcją na wakacje nad Balatonem z dziećmi będzie południowa część jeziora, a to ze względu na plaże (głównie trawiaste) z łagodnym wejściem do wody, gdzie głębokość do pasa robi się dopiero po odejściu ładnych kilku metrów od linii brzegowej. Miasteczka są raczej spokojne, nastawione na turystów plażujących i odpoczywających.

Dla dzieciaków przygotowano place zabaw, dmuchane zamki oraz wiele innych atrakcji. W tej części jeziora jest także mały rezerwat przyrody, trochę niewielkich muzeów w pobliskich miasteczkach oraz punkty widokowe. Znacznie więcej atrakcji natomiast będzie w północnej części Balatonu. Jednak woda jest tu głębsza i lepiej, by nasze dziecko już choć trochę opanowało sztukę pływania. W okolicach jest co zobaczyć, ponieważ jest tu porozsiewanych sporo zabytków kultury i dziedzictwa narodowego Węgrów. Oprócz tego bliskość natury i parków narodowych umożliwia bliskie spotkania z przyrodą.

Przewodniki turystyczne po Węgrzech

Gdzie wybrać się na wakacje nad Balatonem?
Zobaczmy!

1. Półwysep Tihany

Półwysep Tihany nad jeziorem Balaton
Półwysep Tihany nad jeziorem Balaton
Ze względu na okoliczną uprawę lawendy, miejsce to nazywane jest węgierską Prowansją. Samo miasteczko Tihany jest niezwykle urokliwe, króluje nad nim opactwo benedyktyńskie. Założone zostało w 1055 roku przez Andrzeja I, który obecnie spoczywa tam w grobowcu. To właśnie tu można udać się do muzeum poświęconego uprawom lawendy (Lavender Haz), ale także geologicznej historii Półwyspu Tihany. Można się tu udać na spacer, wyznaczonym szlakiem turystycznym, ku powulkanicznym jeziorkom, gdzie znajduje się pierwszy węgierski Park Narodowy (Balaton-felvideki Nemzeti Park).

W miejscowości jest kilka sklepików sprzedających wyroby z lawendy oraz przyprawę w postaci różnych odmian papryki.

Jeśli wybierasz się nad jezioro Balaton to koniecznie zobacz ten film:

2. Okoliczne winnice i ruiny zamku

Region półwyspu Tihany słynie z dobrych warunków do uprawy winorośli. Liczne winnice kuszą własnymi wyrobami. Warto odwiedzić choć jedną, by posmakować znakomitego wina. Co ciekawe smaki wina z północnego i południowego brzegu Balatonu będą się różnić, ze względu na inne podłoże gleby. Najczęściej odwiedzaną winnicą jest Badacsony, położona na północy i znana głównie ze swojego wina Riesling. Kilka kilometrów od niej jest położona wieś Szigliget, gdzie z kolei znajduje się Muzeum Wina. Sama miejscowość jest również znana z ruin średniowiecznego zamku, które zostały częściowo zrekonstruowane. Sam zamek jest położony na wzgórzu, skąd rozciąga się piękna panorama, a na miejscu znajduje się także plac zabaw dla dzieci, mały sklep z pamiątkami oraz punkt gastronomiczny.

Będąc w Szigliget warto obejrzeć także pałac Esterhazych wraz z ogrodem, którego właścicielem był słynny ród magnacki z XIX wieku. Samo miasteczko jest także bardzo malownicze wraz ze swoimi barokowymi domkami w samym centrum.

Innym znanym rejonem produkcji wina jest położona nad Balatonem wieś Balatonfured-Csopak. Tutaj także znakomite warunki do uprawy winorośli pomagają stworzyć w końcowym etapie lekkie wina. Produkuje się tu takie gatunki jak: Rheinische Riesling, Chardonnay czy Olaszrizling.

3. Balatonfured – kurort od którego wszystko się zaczęło

Balatonfured Balaton
Zwiedzanie Balatonfured nad Balatonem
To właśnie tu w Balatonfured narodziła się tradycja leczniczych kąpieli w XVII wieku. Szybko powstał pierwszy dom zdrojowy, a zaraz po nim kolejne budynki, wraz ze wzrostem przybywających kuracjuszy. W Balatonfured otworzono również pierwszy teatr w całym regionie. Można tu zwiedzić dom/muzeum węgierskiego poety Mór Jókai.

Atrakcją jest tu także przystań oraz promenady przy których znajdują się liczne knajpy i restauracje. Jest aquapark, akwarium i punkt widokowy. Jednak chyba najbardziej wartą uwagi atrakcją Balatonfured jest Jaskinia Lóczy (oddalona około 5km od portu). Zwiedzanie 120 metrowego korytarza odbywa się pod okiem przewodnika, w grupach 25-osobowych. Można tutaj podziwiać wapienne różyczki, formy naciekowe i poobsuwane warstwy łupków.

4. Zabytkowe Veszprem

Veszprem nad Balatonem
Atrakcje Veszprem nad Balatonem
Miasto położone jest na północnym brzegu Balatonu. To jedno z najstarszych obszarów miejskich na Węgrzech. Jego największą atrakcją jest niewątpliwie wzgórze zamkowe, na którym znajduje się Pałac Arcybiskupi wraz z nieopodal umiejscowioną Kaplicą królowej Gizelli oraz katedrą Świętego Michała. Jednak najczęściej odwiedzanym obiektem w Veszprem jest miejskie zoo (ogród zoologiczny). Szczególnie dla rodzin z dziećmi jest to punkt obowiązkowy.

5. Letnia stolica Węgier – Siofok

Siofok to miejsce idealne dla wielbicieli imprez i nocnego życia. Jednak i tu znajdą się inne atrakcje, oprócz 17 kilometrowej plaży przy której można uprawiać chyba wszystkie sporty wodne, jest także górująca nad miastem wieża ciśnień, która aktualnie stanowi punkt widokowy i centrum informacji turystycznej oraz dwa małe muzea (minerałów oraz twórcy operetek Kalmana Imre). To tu latem wystawia się przedstawienia operetkowe, koncerty organowe oraz wiele innych imprez i festiwali. Odpocząć od zgiełku można w położonym nieopodal parku Torek, który jest pod ochroną (rezerwat przyrody).

Jeszcze jeden film obrazujący piękno Balatonu:

6. Keszthely – miasto muzeów nad jeziorem Balaton

Wakacje nad Balatonem w Keszthely
Wakacje nad Balatonem w Keszthely
Keszthely to największe i najstarsze miasto w rejonie Jeziora Balaton. Można tu zwiedzić jedno z wielu muzeów o zróżnicowanej tematyce – m. in muzeum Balatonu, muzeum marcepanu, muzeum lalek, muzeum kiczu (Nosztalgia Muzeum), muzeum cadillaca, muzeum erotyczne Panoptikum. Największe wrażenie robi jednak okazały zamek rodu Festeticsów wraz z zespołem parkowym wokół niego. Jest to trzeci największy pałac na Węgrzech. Zachwyca przede wszystkim barokowymi wieżami, biblioteką (ośmio metrowe półki pełne książek) oraz salą lustrzaną, gdzie w okresie letnim organizowane są koncerty. Sam ogród zaprojektowany został w stylu angielskim i jest udostępniony do zwiedzania bezpłatnie. Za zwiedzanie wnętrza samego pałacu, jak i wejście na wieżę oraz do palmiarni trzeba zapłacić. W południowej części miasta Keszthely można z kolei zobaczyć pozostałości po rzymskiej twierdzy z IV wieku, kiedy tereny te były okupowane przez Rzymian.

7. Kąpiel w największym termalnym jeziorze w Europie

Jezioro jest położone w Heviz (kilka kilometrów od Balatonu) i to właśnie tam trzeba się udać, by zaznać kąpieli w tym naturalnie ciepłym zbiorniku. Samo uzdrowisko opanowane jest głównie przez Niemców, przez co ceny nie zachęcają. Jednak dla samej kąpieli leczniczej, w samowymieniającej się wodzie, pełnej mikroelementów, warto tu zajrzeć. Głębokość tego zbiornika jest zacna (przy brzegach już prawie 2 metry) warto więc na tą okoliczność zabrać ze sobą sprzęt dmuchany – materac, koło ratunkowe czy różowego flaminga. Chyba, że ktoś chce non stop pływać. Temperatura wody może wynosić od 24 stopni w zimie i 36 stopni Celsjusza w lecie. Na jeziorze pobudowane są specjalne pawilony kąpielowe i kładki, by umożliwić i ułatwić samo wejście do wody. Z dna jeziora Heviz wydobywa się również torf i borowinę, którą potem stosuje się także w celach leczniczych, np. jako okłady itp.

Aktualna mapa Węgier

8. Łódką po podziemnym jeziorze

Atrakcje nad Balatonem - Udane wakacje z dziećmi
Atrakcje nad Balatonem – Udane wakacje z dziećmi
W Tapolcy – miejscowości nieco oddalonej (15km od pn-zach brzegu) od Balatonu można popływać łódką w podziemnym jeziorze, co jest niezwykłą atrakcją. Dla odwiedzających jest dostępna trasa o długości trzech kilometrów. W jaskini panują iście lecznicze warunki – wysoka zawartość wapnia w skalnych ścianach i stała temperatura, pomagają w schorzeniach układu oddechowego. Sama jaskinia znajduje się około 15-20 metrów pod powierzchnią miasta. Woda dopływa do niej z dwóch źródeł i ma stałą głębokość (4 metrów) i temperaturę (ok. 20 stopni). Przepłynięcie udostępnionej trasy zajmuje około 20-30 minut, całość jest ładnie podświetlona, więc można podziwiać skalne twory. Oprócz tego w Tapolcy można zobaczyć Staw Młyński (Malom-tó) wraz z urokliwą zabudową domków, starówkę i kościół parafialny z XIII wieku.

Jakby ciągle było Wam mało to zapraszamy na oficjalną stronę turystyki węgierskiej gdzie uzupełnicie wiedzę na temat jeziora Balaton i atrakcji z nim związanych.

Jezioro Balaton i jego mapa

Poniżej znajdziesz szczegółową mapę jeziora Balaton, która pozwoli Ci zlokalizować najciekawsze miejsca z naszego artykułu oraz zaplanować wakacje w tym urokliwym miejscu wraz z dziećmi i całą swoją rodziną! Dajcie znać jakie inne, ciekawe atrakcje udało Wam się zwiedzić i zobaczyć nad Balatonem!

Życzymy udanego wakacyjnego wypoczynku! Dajcie znać o tym jakie są wasze wrażenia i opinie dotyczące jeziora Balaton.

PRZEGLĄD RECENZJI
Wyjazd z rodzina i dziećmi
Baza noclegowa
Ceny nad Balatonem
Atrakcje i ciekawe miejsca
Dojazd samochodem

1 Opinia

ZOSTAW OPINIE

Dodaj komentarz
Twoje imię