Jezioro Bled

0
38

Jezioro Bled to niewątpliwie turystyczna wizytówka Słowenii. Największa i najbardziej rozpoznawana atrakcja tego kraju. Zdjęcia jeziora Bled zdobią prawie wszystkie przewodniki dotyczące Słowenii.

I nie ma co się dziwić, w końcu malownicze połączenie turkusowej wody, bujnej zieleni otaczającej jezioro, no i uroczej wyspy położonej pośrodku zbiornika ze stojącym na niej kościołem, robią niesamowite wrażenie.

Jezioro Bled
Jezioro Bled / Wakacyjny kierunek wielu Polaków!

Wakacje nad jeziorem Bled

Jezioro Bled jest położone w północno-zachodniej części Słowenii, pośród Alp Julijskich, w miasteczku o takiej samej nazwie – Bled. Ta niewielka miejscowość ze względu na rozkwit turystyki, stała się modnym kurortem. Więcej o miasteczku Bled znajdziesz na oficjalnego stronie bled.si.

Samo jezioro Bled ma powierzchnię 144 hektarów, a jego głębokość sięga ponad 30 metrów. Zbiornik powstał z wód topniejącego lodowca Bohinjskiego, które zgromadziły się w zagłębieniu tektonicznym. Co ciekawe jezioro Bled jest zasilane tylko i wyłącznie wodami podziemnymi, gdyż nie wpada tu żaden większy ciek wodny.

Mapa Jeziora Bled

Turystyczna mapa jeziora Bled, na której znajdziesz noclegi, atrakcje turystyczne oraz ciekawe miejsca, które warto zobaczyć i zwiedzić spędzając wakacje nad jeziorem Bled:

Temperatura wody w jeziorze Bled

Jak już wspomnieliśmy jezioro Bled jest zasilane źródłami podziemnych wód, gdyż nie wpada do niego żadna rzeka. Temperatura wody w jeziorze sięga nawet 26 stopni w letnich miesiącach, a to dzięki źródłom termalnym, które są umiejscowione w północno-wschodniej części zbiornika.

To czyni Bled jednym z najcieplejszych jezior alpejskich.

Z tego też powodu jezioro ma najdłuższy sezon kąpielowy, spośród innych. Można się więc spodziewać tego, że temperatura wody będzie zaskakująco przyjemna, jak na jezioro polodowcowe.

A co z temperaturą powietrza?

Jaka pogoda panuje nad jeziorem Bled?

Klimat tu panujący jest dosyć łagodny, wynika to z faktu, że jezioro jest osłonięte grzbietami górskimi od zimnych wiatrów. Najcieplejszymi miesiącami jest lipiec i sierpień. Wówczas temperatury w ciągu dnia mogą sięgać 25 stopni. Przy czym trzeba liczyć się z opadami, gdyż największa szansa na deszcz jest właśnie w sezonie: czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Za to w miesiącach – czerwcu i lipcu są najdłuższe dni, z czego warto skwapliwie skorzystać (do 15 godzin z całej doby).

Bled w Słowenii
Noclegi na Jeziorem Bled w Słowenii / Ceny hoteli i apartamentów.

Noclegi nad Jeziorem Bled czyli apartamenty i kwatery

Brzegi jeziora Bled zostały znakomicie zagospodarowane, w związku z czym nie ma większych problemów jeśli chodzi o znalezienie noclegu w tym rejonie.

Oczywiście jeśli planujemy udać się w ciemno w sezonie, warto jednak zawczasu zarezerwować jakąś miejscówkę, bo może zdarzyć się tak, że wszystko będzie już zajęte.

W końcu to jedna z największych atrakcji turystycznych Słowenii.

Dookoła jeziora znajdują się hotele, pensjonaty, kwatery i apartamenty do wynajęcia. Po zachodniej stronie jest też duży kemping, gdzie możemy postawić przyczepę lub rozbić namiot.

W sezonie panuje tu spory ruch.

Jeśli chodzi o kwatery hotelowe to do wyboru mamy trzy- i czterogwiazdkowe obiekty, ale także luksusowe, pięciogwiadkowe ośrodki, które oferują też pełną ofertę wellness.

Praktycznie każdy z nich gwarantuje piękne widoki z balkonów czy tarasów, część z nich również pomaga w załatwieniu np. transferu na lotnisko, czy wypożyczeniu sprzętu na miejscu. Większość obiektów posiada także własne miejsce do parkowania oraz bezpłatne łącze wifi.

Ceny noclegów

Ceny noclegów nad jeziorem Bled są mocno rozpięte, ale te najtańsze rozpoczynają się od około 70 złotych za dobę na osobę. Wszystko też zależy od standardu, położenia noclegowni oraz terminu, kiedy przyjedziemy.

Plaże nad jeziorem Bled

Nad jeziorem Bled nie ma typowych piaszczystych plaż. Miejsca kąpieliskowe i te do plażowania to raczej forma trawiastych, niewielkich polan z piaszczystym brzegiem. Chyba największa tego typu plaża jest w pobliżu bledzkiego kempingu. Spacerując wokół jeziora można natknąć się na wiele podobnych, ale nieco mniejszych miejsc, czasem także z pomostami. Można tu także znaleźć wypożyczalnie sprzętu wodnego, głównie łódek i kajaków.

Wakacje nad jeziorem Bled
Wakacje nad jeziorem Bled / Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca!

Atrakcje turystyczne jeziora Bled

Głównym gwoździem każdej wizyty nad Jeziorem Bled jest przede wszystkim malutka wyspa Blejski Otok wraz ze znajdującym się na niej kościołem pod wezwaniem Wniebowzięcia Marii Panny.

Co ciekawe to jedyna wyspa na terenie Słowenii.

Można się na nią dostać na trzy sposoby: płynąć wpław, wynajmując łódkę albo korzystając z łodzi – pletny.

Pierwszy sposób, mimo że darmowy, to jednak jest w nim pewna zasadzka. Po dotarciu na wysepkę, nie wejdziemy do kościoła w stroju kąpielowym.

Dopłynąć można, ale zwiedzać już nie bardzo.

Dla chętnych jest możliwość wypożyczenia łodzi i własnoręczne wiosłowanie, jest nawet specjalne miejsce dla prywatnych łodzi do zacumowania u wybrzeży wysepki.

Trzecim sposobem jest wykupienie miejsca na pletnie, czyli tradycyjnej łodzi którą prowadzi kolorowo ubrany wioślarz. Mini rejs trwa od 10 do 30 minut.

Na wyspie po przejściu prawie 100 schodów, docieramy do kościółka, który stoi na miejscu słowiańskiej świątyni patronki miłości – bogini Ziva. Koniecznie trzeba wejść do środka i zadzwonić dzwonem, trzy razy ciągnąc za sznur wiszący z sufitu. Podobno to przynosi szczęście i spełnia jedno życzenie.

Kolejną atrakcją turystyczną jest spacer wokół jeziora.

Umożliwia to wybudowana, 6-ścio kilometrowa ścieżka, prowadząca wokół zbiornika. Spacer zajmuje mniej więcej 1-2 godziny, w zależności ile razy się zatrzymamy, by zrobić zdjęcia. Okolica jest do tego stworzona, co chwila natykamy się na wyjątkowej urody scenerię. Dla tych, którzy nie lubią spacerować jest możliwość wypożyczenia roweru, by przejechać całą trasę lub jazda bryczkami (fijakerji), oczywiście za opłatą.

Jakie inne ciekawe miejsca warto zwiedzić i zobaczyć będą nad Jeziorem Bled?

Spacerując wokół jeziora Bled, nie można zapomnieć o punktach widokowych, z których można podziwiać panoramę na całą okolicę. Miejsc które zapierają dech w piersiach jest tu wiele, jednak dwa z nich są szczególnie popularne wśród turystów: Ojstrica i Osojnica.

Oba znajdują się na południowo-zachodnim brzegu jeziora, a początek trasy prowadzących na nie, jest tuż przy tutejszym kempingu.

Wzniesienie Ojstrica jest chyba bardziej znane, gdyż na jego szczycie jest sławna ławeczka, na której turyści robią sobie pamiątkowe fotografie.

Z kolei drugi szczyt – Mala Osojnica (685m n. p. m) to ulubione miejsce fotografów, z jeszcze piękniejszymi widokami tuż o wschodzie lub zachodzie słońca.

Blejski Grad

Dużą atrakcją jest też miejscowy zamek – Blejski Grad, położony na skale w północnej części jeziora. Z niego również można podziwiać niesamowite widoki na okolicę oraz na zbiornik.

To najstarszy zamek w Słowenii, jego początki sięgają 1011 roku.

Początkowo była tu jedynie wieża otoczona murem obronnym, jednak w średniowieczu bardziej go rozbudowano. Dzisiaj zamek mieści się na dwóch połączonych ze sobą poziomach. Kiedyś na niższym znajdowały się budynki gospodarcze, na wyższym zaś mieszkano. Obecnie znajduje się tu muzeum z kolekcją zbroi i broni z przestrzeni XVI – XVIII wieku oraz znaleziskiem z VI wieku – broszką w kształcie pawia. Oprócz tego można zwiedzić zamkową piwnicę z winami, drukarnię, kuźnię oraz kaplicę poświęconą św. Biskupowi Albuinowi i św. Ingeuinowi z barokowymi freskami.

Co ciekawe obecnie kaplica służy młodym parom, do zawierania tu ślubów. Na terenie zamkowym jest także restauracja, kawiarnia oraz sklep z lokalnymi wyrobami. W szczycie sezonu zamek Blejski Grad jest otwarty od 8.00 do 20.00.

Co zjeść nad jeziorem Bled?

Natomiast kulinarną atrakcją tego regionu będzie spróbowanie tutejszego przysmaku – kremne rezine, czyli ciasta na kształt naszej kremówki. Deser składa się z dwóch zewnętrznych warstw chrupiącego ciasta francuskiego, a wewnątrz z 2/3 warstwy kremu waniliowego i 1/3 warstwy bitej śmietany. Szef jednej z hotelowych restauracji – Istvan Lukacevic opracował w 1953 roku doskonałą recepturę tego ciasta. Od tego czasu sprzedano miliony kawałków tego pysznego deseru. Jeśli będziecie w okolicy – warto spróbować!

Jezioro Bohinjsko

Oprócz atrakcji samego Jeziora Bled w okolicy jest też parę innych miejsc, które warto zobaczyć. Jedną z nich jest na pewno sąsiednie Jezioro Bohinjsko, które jest powierzchniowo największe w Słowenii. Oprócz równie rozbudowanej bazy turystycznej, można tu także spacerować specjalnie wyznaczonymi szlakami, czy zwiedzić romańsko–gotycki kościół św. Jana Chrzciciela albo zobaczyć symbol Alp Julijskich – Zlatorog.

Wąwozu Vintgar

Fajną wyprawą jest także wycieczka do Wąwozu Vintgar. Atrakcja polega na tym, że idzie się drewnianymi kładkami na spacer, aż do niedużego wodospadu Sum, a dnem płynie wartka rzeka Radovna. Po drodze można zobaczyć, największy zachowany, kamienny kolejowy most w Słowenii.

Wakacje z dziećmi

Jezioro Bled to atrakcja idealna dla rodzin z dziećmi. Na miejscu oprócz dobrze rozbudowanej bazy noclegowej, są lokale gastronomiczne oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Warto wziąć wypożyczyć łódkę i popływać nią po jeziorze z dzieciakami. Ze starszymi można zdecydować się na kajak. Na miejscu jest zielona (trawiasta) plaża tuż przy kempingu oraz wiele innych miejsc, gdzie można się do woli kąpać. Miejsc do rodzinnych spacerów nie brakuje. Cała droga wokół jeziora nadaje się na przejazd wózkiem albo rowerami. Atrakcją dla dzieci będzie też na pewno przeprawa na wyspę tradycyjnymi łódkami – pletnami albo jazda bryczką – fijakerji wokół jeziora. Z pewnością spodoba im się także wycieczka do Wąwozu Vintgar. Jego długość to trochę ponad 1,5km. Jednak największą atrakcją dla najmłodszych będzie tu po prostu kontakt z przyrodą.

Widok na jezioro Bled
Widok na jezioro Bled / Sprawdź ceny noclegów i jedzenia w sklepach i restauracjach.

Ceny nad Jeziorem Bled

Ogólnie rzec ujmując to cała Słowenia jest dość droga, ale podobno jednak tańsza niż pobliska Chorwacja.

 1. nocleg od 10-15 euro/os
 2. obiad od 10 euro
 3. risotto 13 euro
 4. filet z kurczaka z mozzarellą 14 euro
 5. kremne rezine 3-3,50 euro porcja
 6. piwo 2,80 euro za pół litra
 7. przepłynięcie na wyspę łódką pletna 12-15 euro/os
 8. wypożyczenie łódki 12-18 euro
 9. kościół z dzwonnicą na wyspie Blejski Otok 6 euro
 10. wejście na zamek 11 euro
 11. parking przy jeziorze 2-5 euro za dobę
 12. wąwóz Vintgar 5 euro/os

Życzymy Wam udanych wczasów i urlopu nad jeziorem Bled. Pamiętajcie o tym aby dodać swoje opinie w komentarzach pod naszym poradnikiem. Ciekawi jesteśmy Waszych opinii na temat tego miejsca.

ZOSTAW OPINIE

Dodaj komentarz
Twoje imię