Co warto zobaczyć na Krecie

1
1054

Kreta to największa grecka wyspa, która jest niezwykle popularna wśród polskich urlopowiczów. I nie ma co się dziwić, gdyż ma ona wiele ciekawych atrakcji turystycznych i zabytków do zaoferowania turystom.

Wyspa Kreta przyciąga przede wszystkim swoim ciepłym klimatem, lato tu trwa aż do połowy października oraz bogatą infrastrukturą, nastawioną na przybyszów z innych krajów.

Podróże umożliwiają dwa lotniska, rozmieszczone na wyspie – pierwsze z nich umiejscowione jest w Heraklionie a drugie w Chanii (o oby dwóch tych miejscach piszemy w dalszej części artykułu). Oprócz tego ta grecka wyspa jest znana ze swoich atrakcji turystycznych, antycznych zabytków, ciekawych miejsc oraz różnorodnych wpływów kulturowych i starożytnych pozostałości.

Wyspa Kreta
Wyspa Kreta to nie tylko zabytki i ciekawe miejsca to także plaże, zatoki i masa zwiedzania!

Przyciąga swoim urozmaiconym krajobrazem z wysokim pasmem górskim oraz plażami o niespotykanej nigdzie indziej urodzie, ale także smaczną i zdrową kuchnią śródziemnomorską.

Atrakcji dla rodzin z dziećmi oraz grup znajomych, na pewno nie zabraknie.

Familijne resorty, miejscowości turystyczne tętniące głównie nocnym trybem życia, czy piaszczyste plaże z łagodnym wejściem do morza czekają tu spokojnie na turystów.

Na Krecie znajdziecie wszystko to, czego urlopowicze szukają na wakacjach.

Zacznijmy więc wirtualne zwiedzanie największych atrakcji turystycznych na Krecie w stylu Hitchcocka od trzęsienia ziemi a później będzie tylko lepiej : ) Dlatego zapraszamy do obejrzenia tego filmu:

A teraz opowiemy o konkretnych zabytkach, ciekawych miejscach i innych atrakcjach turystycznych na Krecie:

Ruiny w Knossos

Kreta jest uznawana za kolebkę kultury minojskiej i to właśnie tu znajdują się ruiny pałacu, który znamy z antycznych opowieści o królu Minosie, labiryncie Minotaura i Tezeuszu z nicią Ariadny (więcej na ten temat tutaj).

Pałac w Knossos to obowiązkowy punkt do zwiedzenia dla każdego turysty.

Ruiny są rozległe, kontrowersyjnie odrestaurowane i dość drogie (bilet normalny 15 euro), ale warto tu zajrzeć.

Laguna Balos

Laguna Balos to najczęściej fotografowane miejsce na Krecie. Znajduje się w większości przewodników i na pocztówkach z wyspy. Ta piaszczysta plaża wyróżnia się białym, miękkim piaskiem, niesamowitymi widokami oraz błękitną, ciepłą płycizną, w której można wypoczywać całymi rodzinami.

Dotrzeć na Balos nie jest łatwo, najlepiej jest podpłynąć tu statkiem rejsowym lub dojechać wynajętym autem, jednak dość wymagającą szutrową drogą.

Sami zobaczcie jak tam pięknie:

Heraklion

Heraklion to obecna stolica Krety. Warto tu odwiedzić przede wszystkim Muzeum Archeologiczne z wystawą pozostałości po kulturze kreteńskiej. Można przejść się wzdłuż weneckich murów obronnych i zobaczyć bastion Martinengo oraz twierdzę Koules.

Z zabytków sakralnych warta uwagi jest katedra Agios Titos oraz bazylika Agios Marcos, która obecnie jest galerią sztuki.

Zobacz także inne atrakcje turystyczne na tej wyspie:

Spinalonga

Spinalonga, wyspa trędowatych. Dotrzemy tu statkiem z jednej z miejscowości: Agios Nikolaos, Plaka lub Elounda. Można tu podziwiać ogromną wenecką fortecę wraz z murami obronnymi z 1579 roku, w której swego czasu urządzono leprozorium, czyli kolonię dla osób chorych na trąd.

Plaża Elafonisi

Plaża Elafonisi – z piaskiem w różowym kolorze. Druga najpopularniejsza plaża, obok Balos w całej Grecji. Znajduje się w zachodniej części wyspy. To co tu przyciąga najbardziej to nietypowy kolor piasku, błękitny odcień wody i ciepłe płycizny. Miejsce to znalazło się na liście Natura 2000, również przez wzgląd na występujące tu siedliska morskich żółwi.

Chania

Chania to jedno z ładniejszych miast na Krecie. Słynie ono głównie z dużego weneckiego portu z latarnią morską, otoczonego kolorowymi kamienicami. Warto tu zwiedzić Muzeum Morskie, przejść się do dzielnicy tureckiej (Topanas) i żydowskiej (Evraiki) oraz zobaczyć Meczet Janczarów – najstarszy turecki kościół na wyspie, w którym obecnie mieści się galeria sztuki.

Wąwóz Samaria

Wąwóz Samaria, jest to najdłuższy, suchy wąwóz w Europie, umiejscowiony w Górach Białych. 5-6 godzinna wędrówka po nim wymaga nie tylko odpowiedniej kondycji, ale także i stosownego obuwia. W niektórych miejscach ściany wąwozu sięgają 500 metrów wysokości, a szerokość pomiędzy nimi zawęża się do ledwie 3 metrów. To teren, który jest ostoją dla wielu gatunków zwierząt, w tym także dla dzikiej kozy kreteńskiej (agrimi, kri-kri).

Rethymnon (Retimno)

Rethymnon (Retimno), miasto to wyróżnia przede wszystkim wenecka zabudowa oraz spora miejska plaża. Warto tu zobaczyć fontannę Rimondi z 1628 roku, bramę Megali Porta oraz Lożę Wenecką. Jednak największym zabytkiem, górującym nad miastem jest bez wątpienia twierdza Fortezza, wybudowana przez Wenecjan. Na jej terenie znajduje się Meczet Sułtana Ibrahima.

To nie wszystko. Zobacz co jeszcze warto zobaczyć na Krecie:

Jaskinia Dikti (Grota Zeusa)

Jaskinia Dikti (Grota Zeusa) – uważana za miejsce narodzin Zeusa. Jaskinia ta położona jest we wschodniej części wyspy, na płaskowyżu Lassithi. Można do niej dojść pieszo, dość stromą i kamienistą ścieżką. Wewnątrz do podziwiania są różne formy naciekowe oraz niewielki staw. Wszystko jest dobrze widoczne, gdyż jaskinia jest podświetlona.

Cretaquarium

Cretaquarium – to jedno z największych i najnowocześniejszych akwarium w Europie. W kilku budynkach rozmieszczone są zbiorniki, które można oglądać przez panoramiczne okna. Znajduje się tu 2500 morskich zwierząt, w tym również rekiny. Akwarium umiejscowione jest w starej bazie wojskowej w Gournes, 15 kilometrów od stolicy Krety.

Aktualna mapa Wyspy Kreta

Większość ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych, które zwiedzisz i zobaczysz na wyspie Kreta zlokalizujesz na poniższej mapie:

Zapraszamy do wspólnego zrobienia listy zabytków i atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć i zwiedzić na Krecie. Jeśli macie swoje ulubione miejsca, których nie wymieniliśmy w naszym przewodniku po Krecie to zapraszamy do komentarzy i podrzucenia nam swoich propozycji do listy najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć na Krecie.

1 Opinia

  1. Rewelacyjny blog, miłe wspomnienia wróciły podczas lektury 🙂
    Na Krecie byłam już chyba osiem razy, kocham to miejsce i za każdym razem odkrywam coś nowego. Początkowo wyspę zwiedzałam z lokalnym biurem Holidea, zaliczyłam z nimi najważniejsze atrakcje Krety – Spinalongę, Knossos, Balos, Matalę. Wtedy właśnie zaczęła się moja fascynacja wyspą, przewodniczki zaszczepiły we mnie miłość do największej i najpiękniejszej greckiej wyspy 🙂
    Przejechałam też tysiące kilometrów samochodem odkrywając Kretę prawdziwą i nieznaną, poznałam na własnej skórze gościnność Kreteńczyków, spróbowałam nieziemskich przysmaków kuchni greckiej i „wypiłam” hektolitry greckiej oliwy z oliwek. To po prostu mój raj na ziemi, także pięknie dziękuję za tego bloga.


ZOSTAW OPINIE

Dodaj komentarz
Twoje imię