Data ostatniej aktualizacji:
Laptopy to urządzenia, które coraz częściej zabieramy ze sobą w podróż, także tych samolotem. Komputer przenośny, tablet, jak i smartfon to już dziś podstawowy sprzęt, który z nami prawie zawsze podróżuje. Wiele osób nie wyobraża sobie wycieczek bez wsparcia ze strony nowoczesnej technologii. Zatem przy dalszych czy bliższych wyprawach pojawia się dylemat – jak i gdzie spakować laptop oraz inne urządzenia elektroniczne, na lot samolotem.
Laptop to delikatny sprzęt, który może dość łatwo ulec zniszczeniu. Nie można go po prostu wrzucić do plastikowej torby. Wiele osób ma również problem z tym, czy zapakować go do bagażu rejestrowanego, czy do podręcznego. Bo fakt, iż laptop można zabrać do samolotu jest oczywisty. Sam transport komputera przenośnego jest dość prosty, o ile oczywiście dobrze go spakujemy. Chodzi tu o zarówno o odpowiednią torbę, jak i miejsce w bagażu, który nadajemy na lotnisku. Ale od początku…
Czy można wziąć laptop do samolotu?
Tak jak już wyżej wspominaliśmy – można wziąć laptop do samolotu. W jednych liniach lotniczych można go spakować zarówno do bagażu rejestrowanego, jak i do podręcznego. W innych niektórzy przewoźnicy zastrzegają sobie, transport laptopów tylko i wyłącznie w bagażu, zabieranym na pokład samolotu (np. niektóre tanie linie lotnicze).
Warto też wiedzieć, że Federalna Agencja Lotnictwa (FAA – https://www.faa.gov/) zakazała przewożenia niektórych Mcbooków w ogóle. Powodem tego jest wadliwa bateria jonowo-litowa, która stwarza ryzyko wystąpienia pożaru na pokładzie samolotu.
Dokładnie chodzi tu o Macbooki Pro o wielkości 15-cali, które były sprzedawane od 15 września 2015 roku do lutego 2017 roku.
Zakaz ten jak na razie obowiązuje jedynie na terenie Stanów Zjednoczonych. Jeśli nie pamiętasz kiedy twój Macbook został kupiony i czy bezpiecznie wwieziesz go do do USA, możesz to sprawdzić na stronie firmy Apple – https://support.apple.com/15-inch-macbook-pro-battery-recall po jego numerze seryjnym.
Do tego watro też zdawać sobie sprawę, że lecąc do stanów Zjednoczonych z Libanu, Tunezji, Arabii Saudyjskiej, Turcji, Egiptu czy Jordanii nie można wziąć na pokład samolotu żadnego laptopa. W głównej mierze chodzi tu o zapobieganiu działaniom terrorystycznym. Podobne obostrzenia mają zacząć obowiązywać na lotach do Wielkiej Brytanii.
Jak przewozić laptop w samolocie?
Niepisana zasada jest taka, że cały sprzęt elektroniczny i wszystko to, co może ulec zniszczeniu lub jest po prostu zbyt delikatne, przewozimy w bagażu podręcznym. Niestety prawda jest taka, że z walizkami i torbami rejestrowanymi, nikt nie obchodzi się jak z jajkiem. Bagaż ten jest wyładowywany i rozładowywany jak leci, rzucany na taśmę i do samochodów je rozwożących. Z tego też powodu tak delikatny sprzęt, łatwo może ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu.
Drugim aspektem przemawiającym za przewożeniem laptopa w bagażu podręcznym jest to, że kiedy nasza walizka znika nam z oczu przy odprawie, nigdy nie wiemy czy ktoś przypadkiem nie zechce przejrzeć jej zawartości. Niestety kradzieże się zdarzają, a co za tym idzie utrata cennych przedmiotów z naszego pakunku (warto mieć to na uwadze, kiedy lecimy na Karaiby czy do państw afrykańskich, gdzie takie kradzieże bywają na porządku dziennym). Do tego wcale nie tak rzadko zdarzają się zaginięcia całych bagaży, za które potem dana linia lotnicza musi zwrócić nam odszkodowanie. Jeśli w jej regulaminie jest wyraźnie zaznaczone, by nie przewozić bagażem rejestrowanym cennych rzeczy, w tym laptopów, to będziemy mieć nie lada problem, by odzyskać za niego pieniądze.
Po trzecie, jeśli chcemy skorzystać z na pokładzie samolotu z naszego laptopa, to jest oczywiste że musimy go zabrać ze sobą, do bagażu podręcznego. W samolocie jednak istnieją zasady korzystania ze sprzętów elektronicznych, ale o tym napiszemy w dalszej części naszego artykułu.
Z drugiej strony jeśli, ktoś się nie obawia kradzieży, ma dobrze zabezpieczony bagaż np. przed otwarciem walizki czy torby i odpowiednio zabezpieczy laptop przed wstrząsami i rzucaniem, to jak najbardziej może przewieźć laptop w bagażu rejestrowanym. Oczywiście jeśli tylko zezwala na to dany przewoźnik.
Jak przewozić laptop w bagażu podręcznym?
Jeśli zamierzamy zabrać laptop na pokład samolotu, to musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Dotyczą one w głównej mierze wymiarów oraz wagi bagażu podręcznego, jaki możemy wnieść do samolotu. Każda linia lotnicza ma swoje standardy, których trzeba przestrzegać i warto sprawdzić je na stronach wybranego przewoźnika.
Obecnie w sklepach bez problemu można znaleźć różne torby i plecaki, które mają idealne wymiary, by mieścić się w przepisowych gabarytach bagażu podręcznego. Zazwyczaj ma to największe znaczenie, kiedy podróżujemy tanimi liniami lotniczymi, a bagaż podręczny stanowi nasz jedyny ekwipunek.
Co ciekawe niektóre linie lotnicze pozwalają wziąć laptop na pokład, jako dodatkowy bagaż kabinowy. Oczywiście poza standardowym bagażem podręcznym. Tego typu udogodnienia oferują między innymi linie lotnicze: LOT, Ryanair, Lufthansa, Norwegian, AirFrance, Finnaie czy KLM.
Zobacz także jak działa wyszukiwarka tanich lotów.
Jak spakować laptop do bagażu podręcznego?
Najlepsze do przewożenia laptopów w samolocie są sztywne torby, specjalne pokrowce czy plecaki. Taki dedykowany osprzęt pozwoli ochronić je przed wstrząsami i uszkodzeniami mechanicznymi. Torby i plecaki na laptopy wykonane są ze specjalnych mocnych materiałów, są wyściełane od środka i usztywnione, tak by sprzęt nie przemieszczał się bezwładnie. Czasem tego typu bagaże mają specjalne szelki czy pasy, by laptop był jeszcze bardziej bezpieczny. Dużo osób uważa, że w tej roli najlepiej sprawdzają się dedykowane plecaki turystyczne, ze specjalną kieszenią na sprzęt.
Dobrze jest pakować komputery przenośne w taki sposób, by nic na nich nie leżało. Po pierwsze by nic nie uszkodziło, czy nie przygniotło naszego sprzętu. Po drugie łatwiej będzie go wyjąć podczas odprawy osobistej. Zawsze warto też zastanowić się nad indywidualnym ubezpieczeniem, które będzie obejmowało ewentualne szkody bagażu podręcznego, w tym także naszego laptopa. Przed podpisaniem takiej umowy ubezpieczeniowej ważne jest to, by ją uważnie przeczytać.
Jak przewozić laptop w bagażu rejestrowanym?
Przede wszystkim, trzeba sobie zdawać sprawę z faktu, iż laptop zapakowany do bagażu rejestrowanego trzeba o wiele lepiej zabezpieczyć, niż w przypadku zabrania go ze sobą na pokład. W oddawanej przy odprawie walizce będzie o wiele bardziej narażony na wstrząsy, niż pod naszą opieką.
Po drugie trzeba dowiedzieć się, czy w ogóle można przewozić laptopy w bagażu rejestrowanym. Sprawdza się to u danego przewoźnika, czy to na jego stronie internetowej czy po prostu dzwoniąc na infolinię. Każda linia lotnicza ma swój wewnętrzny regulamin i swoje zasady, co do wielkości bagażu oraz tego co można przewozić czy wnosić na pokład samolotów.
Jak spakować laptop do bagażu rejestrowanego?
Odpowiedź jet prosta i oczywista – jak najlepiej. Ogólna zasada jest taka, że cenne i kruche przedmioty pakujemy mniej więcej po środku walizki, tak by z każdej strony były one osłonięte na przykład warstwą rzeczy.
Sam laptop najlepiej najpierw zapakować w dobrej jakości torbę czy pokrowiec, do niego przeznaczony. To będzie pierwsza warstwa ochronna przed wstrząsami. Potem można dołożyć jeszcze ręcznik, gruby sweter czy kurtkę i dodatkowo go owinąć.
Kolejnym, nie mniej ważnym punktem są odpowiednie walizki podróżne czy torby, które są na tyle sztywne, by kolejne bagaże nie zgniotły w środku naszego sprzętu. Warto także dwa razy sprawdzić, czy na pewno dokładnie zamknęliśmy nasz bagaż. Tak by przez niedomknięcie, nie zgubić połowy pakunków i przy okazji nie narazić laptopa na upadek.
Można również poprosić przy odprawie o specjalną naklejkę – fragile (kruche), dzięki czemu obsługa bagażowa powinna umieścić naszą walizkę, czy torbę na wierzchu. Oprócz tego zawsze trzeba usuwać wszelkie oznaczenia czy banderole, pozostałe z poprzedniego lotu. Robi się to po to, by omyłkowo nasz bagaż nie poleciał na inne lotnisko. Warto też umieścić nasze dane teleadresowe, by w razie czego walizka mogła wrócić do prawowitego właściciela.
W przypadku przewożenia laptopa w bagażu rejestrowanym warto rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia. Tak by w razie czego odzyskać koszty zniszczonego lub ukradzionego sprzętu. Szybciej je otrzymamy, jeśli będziemy w posiadaniu dokumentu zakupu laptopa, gdzie znajduje się czarno na białym jego wartość. Niestety z tym najczęściej są problemy przy wypłacie odszkodowania, czy raczej jeszcze w fazie ustalania wysokości strat.
Zasady korzystania z laptopów na pokładzie samolotów
Jeśli już zabieramy laptop na pokład samolotu, to musimy zaznajomić się z zasadami korzystania z wszelkiego rodzaju sprzętu elektronicznego podczas lotu. Każde urządzenie bowiem wytwarza swoje fale i pole magnetyczne, które mogą wpłynąć na sprzęt znajdujący się w kokpicie pilota naszego samolotu. Jeśli wszyscy włączyliby na przykład telefony, to na pewno miałoby to wpływ na urządzenia potrzebne do prawidłowego lotu. Z tego też względu po umieszczeniu wszystkich pasażerów na swoich miejscach, załoga samolotu prosi o wyłączeniem wszelkich urządzeń lub przełączenie ich na tryb podniebny.
Jeśli chodzi o laptopy to przede wszystkim trzeba je kompletnie wyłączyć podczas takich manewrów jak: start, lądowanie czy kołowanie samolotu. To najbardziej newralgiczne momenty podczas całego lotu. Wówczas najczęściej zdarzają się różnego rodzaju wpadki czy incydenty. Do tego należy go na ten czas schować, czy to do luków na bagaż podręczny, czy w kieszeni przed nami za przytrzymującą siatką albo w ogóle pod siedzeniem. Laptop ani żaden inny sprzęt, czy bagaż podczas startu i lądowania, nie może luzem latać po samolocie. To właśnie on będzie wówczas stanowił duże zagrożenie, że w razie czego wyrządzi krzywdę nam albo inny pasażerom.
Druga żelazna zasada, której należy bezwzględnie przestrzegać, to nie korzystanie z zewnętrznego wi-fi. Sieć internetowa może również po prostu zakłócać działanie sprzętów w kokpicie pilota. Niektóre linie lotnicze oferują za to wewnętrzny system wi-fi, z którego jak najbardziej można korzystać. Niestety w głównej mierze jest on dodatkowo dość wysoko płatny.
Najlepiej w ogóle zarówno laptop, jak i telefon czy inny sprzęt, ustawić w tryb samolotowy. Spowoduje to blokadę łączności z wi-fi oraz ustawienie urządzeń w najbezpieczniejszy dla samolotu sposób.
Raczej szukam informacji jakie linie zezwalają a jakie nie ma przewóz laptopa w bagażu.