Lublin / Atrakcje turystyczne, zabytki, ciekawe miejsca / Co warto zobaczyć i zwiedzić?

Lublin – atrakcje turystyczne tego miasta zaskoczyły już niejednego odwiedzającego stolicę województwa lubelskiego. To piękne miasto na prawach powiatu znajduje się we wschodniej Polsce i swoją historią sięga aż VI wieku, choć prawa miejskie uzyskało na początku XIV wieku. Jeśli właśnie planujesz wycieczkę w te okolice lub mieszkasz w pobliżu i zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Lublinie, przygotowaliśmy dla Ciebie mały przewodnik. Podpowiadamy w nim, jakie są najlepsze atrakcje Lublina, jak je zwiedzać i czego nie można przegapić. Zapraszamy do lektury!

Lublin Atrakcje
Lublin / Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca / Co warto zobaczyć?

Zwiedzanie Lublina

Planując wycieczkę do Lublina, zwłaszcza rodzinną, obejmującą również dzieci, trzeba się dobrze przygotować. Na szczęście noclegi są to dość tanie, bez trudu znajdziemy hotel, w którym można przenocować i zazwyczaj nie ma problemu z wolnymi pokojami, chyba że akurat odbywa się jakieś ważne wydarzenie kulturalne. Możemy też zaplanować na atrakcje Lublina jeden dzień, od rana do wieczora, choć w kilkanaście godzin trudno będzie odhaczyć wszystkie najciekawsze propozycje.

Zobacz także: Zielona Góra / Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca / Co warto zobaczyć i zwiedzić?

Jeśli chodzi o komunikację między poszczególnymi atrakcjami Lublina, najwygodniej jest podróżować samochodem. Możemy także skorzystać z komunikacji miejskiej, gdyż miasto posiada bardzo dużo linii autobusowych i trolejbusowych. Jeśli wolimy ekologię i aktywny wypoczynek, w mieście prężnie działają rowery miejskie.

Czym jest Lubelska Karta Turysty?

Planując wycieczkę po atrakcjach turystycznych Lublina i ciekawych miejscach w tym mieście, warto przemyśleć zakup Lubelskiej Karty Turysty. Opłaca się ona, jeśli planujemy odwiedzić kilka lokalnych muzeów i płatnych atrakcji, a zwłaszcza gdy zamierzamy się poruszać komunikacją publiczną. Oprócz tego, otrzymujemy zniżki w wybranych hotelach i lokalach gastronomicznych. Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej Lubelskiej Karty Turysty.

Lublin – atrakcje turystyczne, zabytki, ciekawe miejsca

Szukając atrakcji Lublina, warto odwiedzić zarówno te bardziej znane miejsca, jak i niepopularne jeszcze perełki. My dzisiaj przybliżymy Wam takie atrakcje, jak:

  • Stare Miasto,
  • Krakowskie Przedmieście i Brama Krakowska,
  • Plac Litewski,
  • Rynek,
  • Zamek Lubelski i Muzeum Narodowe,
  • Wieża Trynitarska,
  • Muzeum Wsi Lubelskiej,
  • Browar Perła,
  • Lubelska Trasa Podziemna,
  • Cebularz.
Ciekawe miejsca w Lublinie
Ciekawe miejsca w Lublinie: zabytki, atrakcje turystyczne / Co warto zobaczyć i zwiedzić?

Lublin – atrakcje turystyczne

Sprawdź też: Bydgoszcz / Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca / Co warto zobaczyć i zwiedzić?

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to doskonale zachowana najstarsza cześć Lublina i zarazem dzielnica administracyjna. Znajdziemy tu sporo atrakcji i zabytków, dlatego to właśnie w tym punkcie warto zacząć wirtualne oraz realne zwiedzanie stolicy województwa lubelskiego. Spacerując klimatycznymi uliczkami, możemy podziwiać zabytkowe kamienice, mury miejskie, a także bramy i basztę.

Na terenie tej atrakcji Lublina, jaką jest niewątpliwie Stare Miasto, warto też zobaczyć Trybunał Koronny, bazylikę Dominikanów, Teatr Stary czy plac Po Farze i plac Łokietka. Dużym zainteresowaniem turystów cieszą się także lokalne galerie sztuki oraz zdjęcia zamontowane w wielu oknach, przedstawiające przedwojennych mieszkańców miasta. Podczas spacerów możemy podziwiać wizerunki ludzi, którzy żyli tutaj przed wiekami.

Krakowskie Przedmieście i Brama Krakowska

Krakowskie Przedmieście to jedna z głównych ulic Lublina, a jednocześnie atrakcja turystyczna. Dzięki temu, że ponadkilometrowy odcinek został przekształcony w strefę pieszą, możemy tędy spacerować, nie obawiając się ruchu samochodowego i nie ograniczając się tylko do chodnika. Wzdłuż ulicy mieszczą się siedziby najważniejszych miejskich instytucji, a także liczne placówki handlowe, usługowe i gastronomiczne, można więc powiedzieć, że spacer zastąpi wizytę w galerii handlowej, a jednocześnie będzie bardziej kształcący i ma charakter edukacyjny.

W pobliżu Krakowskiego Przedmieścia znajduje się także Brama Krakowska, która w przeszłości strzegła dostępu do Starego Miasta. Ta atrakcja Lublina przyciąga miłośników architektury gotyckiej, choć posiada już także elementy baroku. Została wybudowana w XIV wieku, natomiast jej przebudowy dokonano w XVIII wieku. Obecnie w Bramie Krakowskiej mieści się bardzo polecane muzeum.

Plac Litewski w Lublinie

Kolejna atrakcja Lublina to Plac Litewski, znajdujący się w pobliżu wspomnianej już ulicy Krakowskie Przedmieście. To zielony punkt Starego Miasta, na którym znajdziemy wytchnienie od upału i chwilę oddechu. Pierwotnie zaprojektowano go z myślą o paradach wojskowych, jednak obecnie odbywają się tutaj duże wydarzenia kulturalne i obchody ważnych świąt oraz rocznic.

Na Placu Litewskim znajdziemy takie atrakcje Lublina, jak pomnik Unii Lubelskiej, Konstytucji 3 Maja oraz Nieznanego Żołnierza, a także fontanna multimedialna i budynek Poczty Polskiej. Plac zamykają trzy pałace: Czartoryskich, Lubomirskich oraz Gubernialny. To wszystko sprawia, że miejsce przyciąga turystów, zwłaszcza po zmroku, gdy w wodzie odbywają się piękne, świetlne pokazy.

Rynek w Lublinie

Kilkukrotnie wspominaliśmy już o atrakcji Lublina, jaką jest Rynek, jednak czas poświęcić mu nieco więcej miejsca. Jest stosunkowo niewielki, przynajmniej w porównaniu do innych dużych polskich miast, jednak nie można mu odmówić uroku. Centralną częścią Rynku jest Trybunał Główny Koronny, który w Koronie Królestwa Polskiego pełnił rolę najwyższego sądu apelacyjnego.

Z tą najbogatszą atrakcją Lublina wiąże się ciekawa miejska legenda, gdyż w budynku znajduje się stół ze śladem dłoni i krucyfiksem, na którym wisi Jezus odwracający wzrok. Według lokalnych podań przed sądem stanęła kiedyś wdowa przeciwko magnatowi. Ten przekupił sędziego i gdy usłyszał pozytywny dla siebie wyrok, wdowa powiedziała, że sprawiedliwszy osąd wydałby sam diabeł. Ten przybył na jej wezwanie, oparł się dłonią o stół i rzeczywiście zmienił wyrok na korzyść wdowy, a Jezus z krucyfiksu odwrócił wzrok, niezadowolony, że diabeł wydaje sprawiedliwsze wyroki od sędziów.

Zabytki w Lublinie

Zamek Lubelski i Muzeum Narodowe

Zamek Lubelski to kolejna atrakcja Lublina, którą warto zobaczyć. W tym miejscu mieści się obecnie Muzeum Narodowe, lecz w przeszłości był to po prostu średniowieczny zamek, zbudowany w XII wieku, a na przełomie XIX i XX wieku wykorzystywany jako więzienie. Najcenniejszym zabytkiem, jaki możemy tu znaleźć, jest unikatowa na skalę całego kraju Kaplica Trójcy Świętej z rusko-bizantyjskimi freskami, namalowanymi w 1418 roku na polecenie Władysława Jagiełły.

Mieszczące się w tym miejscu Muzeum Narodowe w Lublinie zostało założone na początku XX wieku, jednak do budynku Zamku Królewskiego przenosiło się dopiero w latach pięćdziesiątych. Możemy tu podziwiać bogatą ekspozycję archeologiczną, wystawę monet i medali, a także sztukę lokalną oraz malarstwo polskie i zagraniczne. Znajdują się tu obrazy Jana Matejki, Hendricka ter Brugghena, Józefa Chełmońskiego, Olgi Boznańskiej, Juliusza Kossaka i innych znanych artystów.

Może Cię zainteresować: Gdynia / Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca / Co warto zobaczyć i zwiedzić?

Wieża Trynitarska

Wieża Trynitarska to zabytek i atrakcja Lublina, która nie tylko stanowi świetne miejsce do zwiedzania, by poznać historię wieków minionych, ale także jest najlepszym punktem widokowym w mieście. Gdy uda się nam wspiąć na tę neogotycką dzwonnicę, przed naszymi oczyma rozpościera się cudowny widok na całe miasto i jego okolice, a z tej perspektywy Lublin wygląda naprawdę imponująco.

By dostać się na Wieżę Trynitarską, trzeba pokonać długi i wąski korytarz, w którym wręcz trudno minąć się z innymi turystami, a następnie pokonać wiele schodów. Z tego powodu odradzamy zwiedzanie osobom dotkniętym klaustrofobią, lękiem wysokości oraz obniżoną sprawnością fizyczną. Jednak gdy już uda nam się dotrzeć na szczyt, zarówno widoki po drodze, jak i u celu wędrówki wynagrodzą nam wszystkie trudy.

Muzeum Wsi Lubelskiej

Ciekawe miejsce w Lublinie to także znajdujące się nieco na uboczu muzeum etnograficzne, czyli mówiąc potocznie skansen. W tym pięknym muzeum na świeżym powietrzu z powodzeniem cofniemy się o setki lat. To świetna atrakcja dla dzieci w Lublinie – wbrew pozorom nawet kilkuletnie maluchy są żywo zainteresowane historią, jeśli tylko poda im się ją w odpowiedni, bardziej doświadczalny sposób.

Co konkretnie znajdziemy w Muzeum Wsi Lubelskiej? Przeniesiono tu liczne zabytki architektury drewnianej, murowanej oraz zbiory etnograficzne z terenów całego województwa. Jest to jeden z największych tego typu obiektów w kraju, do tego stopnia, że na jego terenie utworzono różne tematyczne miasteczka. To nie kopie żadnych konkretnych miejscowości, lecz mają oddawać ducha poszczególnych regionów czy okresów. Jeśli marzy Wam się przeniesienie wstecz o kilka wieków, to doskonałe miejsce na taką wyprawę w przeszłość, gdyż gdyby nie nasz ubiór i akcesoria, które nosimy przy sobie, rzeczywiście czulibyśmy się jak mieszkańcy dawnej Polski.

Ciekawe miejsca w Lublinie

Co warto zwiedzić w Lublinie
Co warto zwiedzić w Lublinie? Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zabytki

Browar Perła

Jedną z atrakcji Lublina, którą z pewnością chętnie odwiedzą towarzyszący nam panowie, jest Browar Perła. Znajduje się tu pijalnia piwa, w której możemy spróbować smakowitych trunków, a jeśli nie przepadamy za alkoholem, możemy od razu przejść do muzeum znajdującego się w podziemiach budynku, w którym do dziś produkuje się piwo.

Browar Perła to zabytek, w którym możemy poznać historię piwowarstwa i sekrety warzenia piwa. Nie jest to tradycyjne muzeum, w którym podziwiamy eksponaty z różnych epok, ale dowiemy się tu wiele o postaciach związanych z tym miejscem, wydarzeniach i samym budynku. Zwieńczeniem zwiedzania jest degustacja, która odbywa się w dawnej leżakowni.

Lubelska Trasa Podziemna

Jako jedno z najciekawszych miejsc Lublina wymieniana jest Lubelska Trasa Podziemna. Najchętniej zwiedzamy ją latem, kiedy słupki rtęci sięgają nieprzyzwoitych wartości, a pod ziemią panuje przyjemny chłód. Jednak niezależnie od pogody, miejsce to budzi zachwyt turystów, zaskoczonych, że najlepsze wrażenia ze zwiedzania miasta czekają na nich… pod Lublinem.

Zwiedzanie Lubelskiej Trasy podziemnej zaczynamy w okolicach zabytku, o którym już wspominaliśmy – Trybunału Koronnego. Trasa liczy sobie około 280 metrów i znajduje się pod rynkiem i kamienicami, a jej zakończenie ma miejsce przy Placu Po Farze. Są to pozostałości po piwnicach kupieckich, gdzie obejrzymy obecnie ciekawe ekspozycje i posłuchamy ekscytujących legend miejskich, których korzenie sięgają nawet średniowiecza. Pod koniec zwiedzania czeka na nas atrakcja w postaci makiety przedstawiającej pożar Lublina z 1719 roku.

Cebularz lubelski

To nie ciekawe miejsce ani zabytek, ale niewątpliwie atrakcja Lublina. Cebularz Lubelski, bo o nim mowa, to smakołyk, obok którego nie możemy przejść obojętnie, przebywając w tym pięknym mieście. Placek pszenny, pokryty pokrojoną cebulą i makiem, wywodzi się z kultury żydowskiej, a na początku XXI wieku został wpisany na listę produktów tradycyjnych, a przez Unię Europejską chroniony jako produkt regionalny. Cebularz ma nawet własne muzeum.

A może: Sopot / Atrakcje turystyczne, zabytki, ciekawe miejsca / Co warto zobaczyć i zwiedzić?

Regionalne Muzeum Cebularza może nie zachwyca wielkością czy ilością zbiorów, ale zdecydowanie warto je odwiedzić. Dowiadujemy się tu dowiedzieć historii cebularza, skąd ta potrawa wzięła się na Lubelszczyźnie, a nawet możemy wziąć udział w warsztatach. Podczas nich mamy okazję własnymi rękoma krok po kroku wykonać ten wyjątkowy, regularny wypiek.

Lublin – atrakcje / Podsumowanie

Jesteśmy ciekawi, jakie atrakcje Lublina przyciągnęły Waszą uwagę najbardziej. A może któreś z nich już odwiedziliście i jesteście w stanie polecić najciekawsze miejsca i zabytki w Lublinie lub uzupełnić naszą listę o nowe pozycje? Czekamy niecierpliwie na Wasze komentarze, gdyż Lublin to doskonałe miasto na jednodniową wycieczkę, jak i kilkudniowy pobyt!

Dodaj opinie na forum