Jak wybrać najlepsze biura podróży?

0
453

Planując nasze wymarzone wakacje na długo wyczekiwanym urlopie, stajemy w pewnym momencie przed ważnym wyborem – czy jedziemy na wczasy na własną rękę, czy korzystamy z oferty biura podróży?

W zależności od wybranego kierunku, czasem opłaca się taka samodzielna organizacja, czasem jednak warto zaufać sprawdzonemu organizatorowi letniego wypoczynku.

Tu nasuwa się pierwsze i podstawowe pytanie – jak wybrać najlepsze biuro podróży?

Najlepsze biura podróży
Najlepsze biura podróży? Wybierz świadomie i uniknij wpadek!

Patrząc przez pryzmat ostatnich lat i tego co się działo na rynku turystycznym, trudno się dziwić ludziom, że są nieufni. Turyści upadających biur podróży pozostawieni sami sobie, bez noclegów, bez samolotów i co najgorsze bez jakichkolwiek informacji, musieli być ściągani przez państwo, a dokładnie przez Urzędy Marszałkowskie poszczególnych województw.

Mleko się rozlało, ale w efekcie powstały dwa filary, zapewniające klientom biur podróży w razie bankructwa powrót do kraju, ale także odzyskanie pieniędzy za niewykonaną usługę.

Pierwszym z tych zabezpieczeń jest gwarancja bankowa lub gwarancja ubezpieczeniowa albo ubezpieczenie na rzecz klientów. Drugim filarem jest natomiast od 2016 roku także obowiązkowe płacenie składek na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, który jest dodatkowym zabezpieczeniem na wypadek niewypłacalności przedsiębiorców turystycznych.

To jest zdecydowanie pokrzepiające dla klientów biur podróży, że przynajmniej nie zostaną na lodzie.

Zatem:

Na co zwrócić uwagę i jak wybrać najlepsze biuro podróży?

W pierwszej kolejności należy upewnić się, że wybrane biuro podróży działa legalnie.

Aby sprawdzić legalność prowadzonej działalności wybranego przez nas biura podróży należy wejść na stronę Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Widniejący wpis danego biura podróży jest oznaką jego legalnej działalności na naszym rynku. Z konkretów zawartych we wpisie dowiemy się o wszystkich podstawowych danych dotyczących przedsiębiorstwa takich jak:

  1. adres siedziby,
  2. od kiedy ona działa
  3. oraz nazwisko właściciela.

Nic nie będzie anonimowe.

Po drugie w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych podane są wysokości gwarancji ubezpieczeniowej.

Im wyższe zabezpieczenie finansowe tym lepiej.

I tutaj mała uwaga z naszej strony:

Podejrzenia powinna wzbudzić na przykład wyjątkowo promocyjna oferta kosztownych wczasów świeżo powstałej firmy, której gwarancja finansowa nie jest zbyt wielka.

Sprawdź kondycję finansową biura podróży

Po trzecie kondycję finansową danego biura podróży można sprawdzić także w Krajowym Rejestrze Długów. Oczywiście sytuacja będzie odzwierciedlona z poprzedniego roku, ale to już może pokazać nam, czy firma nie ma większych problemów.

Plusem będzie na pewno wpis danego biura podróży do Polskiej Izby Turystyki. Organizacja ta weryfikuje kondycje finansową poszczególnych firm, zbiera skargi od ich klientów oraz wymaga przynajmniej rocznej obecności na naszym rynku. Wpis do innych krajowych czy międzynarodowych organizacji związanych z turystyką typu Światowa Federacja Związków Biur Podróży (UFTAA), również działa na ich korzyść i je bardziej uwiarygodnia.

Co powiedzą nam ratingi i rankingi biur podróży

Chyba najmniej popularną formą sprawdzenia biur podróży są ratingi. Bardziej przemawiają one w kręgach branżowych, ale warto na nie zerknąć. Ratingi te powstają w oparciu o dane ze sprawozdań finansowych złożonych w KRS, uwzględniające skorygowaną wielkość gwarancji ubezpieczeniowej i pozostałych czynników ryzyka dla danego przedsiębiorstwa. Dzięki nim widzimy jak sytuacja, a przede wszystkim wiarygodność danego biura podróży się zmienia. Jakie są rokowania na dany rok dla wybranej firmy. Z ratingu często można wyczytać, które biura podróży mają aktualnie niepewną sytuację i lepiej je omijać.

Na koniec jedna z najważniejszych kwestii dotyczących wybory najlepszego biura podróży…

Opinie o biurach podróży

Na koniec zostawiamy opinie o danym biurze podróży i to zarówno wśród znajomych i rodziny oraz wszystko to co znajdziemy w internecie na forach i blogach turystycznych.

Na pewno zachęcający będzie dla nas fakt, że znajomi od kilku lat jeżdżą z danym biurem i zawsze są zadowoleni.

Obyło się bez większych wpadek, a opieka na miejscu jest zadowalająca. Obiekty na żywo przypominają te z kolorowych folderów i nikt nie dostał pokoju z widokiem na śmietnik.

Opinie o biurach podróży
Opinie o biurach podróży / Gdzie i jak zweryfikować biuro podróży?

Z kolei na opinie o biurach podróży z internetu trzeba trochę patrzeć przez palce.

Zasada jest taka, że jak ktoś wróci z wakacji zadowolony to powie jednej osobie, jeśli jest wprost przeciwnie to dowie się o tym przynajmniej dziesięć innych.

Tak już jest, że zazwyczaj prędzej napiszemy swoją opinię po negatywnych doświadczeniach, niż kiedy było wszystko ok. Oczywiście nie należy bagatelizować złych opinii, ale mieć z tyłu głowy na uwadze fakt, że konkurencja nie śpi, a pozorna anonimowość w sieci i rosnące usługi marketingu szeptanego pozwalają na wiele.

Co powinno nas zaniepokoić przy wyborze biura podróży?

Zaniepokoić powinny nas rzeczy typu brak opieki rezydenta w razie prawdziwych kłopotów (nie chodzi o brak schabowego na stołówce w Egipcie ale o prawdziwe problemy), nie wywiązywanie się z warunków umowy, nagminne opóźnienia czy pokoje w najgorszej części hotelu, gdzie mieszka już tylko obsługa.

Taka nasza drobna sugestia:

Oczywiście najgorsze co możemy zrobić to kierować się przy wyborze biura podróży – jedynie niską ceną danej oferty!

W życiu tak już jest, że nie ma nic za darmo.

Jeśli więc oferta jest mocno atrakcyjna, to trzeba się danej firmie przyjrzeć trzy raz uważniej. Jeśli przedsiębiorstwo po sprawdzeniu nie budzi podejrzeń, to najlepiej dopytać się o szczegóły w biurze, bo z czegoś taka cena musi wynikać, a samolot, nocleg, wyżywienie i transfery swoje kosztują.

Cudów nie ma.

Najważniejsze, by po prostu zachować zdrowy rozsądek i włączyć czujność.

Jeśli już wybierze dla siebie najlepsze biuro podróży to polecamy nasz artykuł o tym jak przygotować się już do wakacji z biurem podróży krok po kroku.

Jak powinna wyglądać dobra obsługa w najlepszym biurze podróży?

Pracownik dobrego biura podróży powinien na początku wypytać nas o wszystkie szczegóły:

  1. termin,
  2. ilość osób,
  3. ich wiek,
  4. nasz budżet,
  5. ewentualny kierunek, który nas interesuje.

Potem powinno nastąpić przedstawienie kilku ofert kierunków wakacyjnych i po wstępnym ich przebraniu, obsługujący powinien wskazać podstawowe różnice między nimi.

Jak wybrać biuro podróży
Jak wybrać biuro podróży? Sprawdź ratingi i rankingi biur podróży.

Chodzi tu głównie o położenie danego obiektu, jego standard i co się z tym wiąże oraz rodzaj wyżywienia czy nawet długość pobytu – wszystko to przekłada się na końcową cenę i warto się z tym zaznajomić.

Czasem kilkaset złotych więcej i zamiast na tydzień, możemy zostać w danym miejscu na dwa razy dłużej.

Największym kosztem jest bowiem zazwyczaj sam przelot. Ofertę powinnyśmy dostać w formie wydruku lub razem z całym katalogiem. Tak by móc się spokojnie zastanowić np. jeszcze w domu.

Jeśli są jakiekolwiek zagrożenia związane z wybranym kierunkiem (my na przykład przygotowaliśmy listę kierunków turystycznych, które należy omijać!), też nas powinien poinformować o tym pracownik biura podróży. Na koniec zazwyczaj jest poruszana kwestia ubezpieczeń – tego co obejmuje podstawowy pakiet (jest on obowiązkowy) oraz tych dodatkowo płatnych.

ZOSTAW OPINIE

Dodaj komentarz
Twoje imię