Co warto kupić w Bułgarii

Co warto kupić i przywieść z Bułgarii jako pamiątkę? Na myśl przychodzą nam wino, czerwone jak i białe. Co więcej ręcznie malowane ikony, kulinarne specjały. Tego jest więcej. Bez względu na to czy jesteś w Złotych piaskach czy Słonecznym brzegu możesz przywieść piękne i cenne pamiątki z Bułgarii, które przez długi czas będą Ci przypominać udane wczasy.

3
21474

Bez względu na to, gdzie udajemy się na urlop, to zawsze z każdej podróży przywozimy jakieś pamiątki. Chociażby tak popularne magnesy na lodówkę, czy lokalne specjały kulinarne.

Z Bułgarii również można przywieźć kilka interesujących rzeczy, z którymi będzie kojarzył się nam ten kraj. W zależności od zainteresowań i upodobań – znajdzie się tu i lokalny alkohol i miejscowe rękodzieło. Wszystko to niestety w towarzystwie wszędobylskich podróbek, które zalewają stragany z pamiątkami, chyba jak wszędzie.

A więc!
Co warto kupić w Bułgarii?

Wino z Bułgarii i inne wyroby alkoholowe

Wino z Bułgarii - Czerwone, białe
Wino z Bułgarii: Czerwone i białe / Pamiątki z Bułgarii
Bułgarskie wino, to chyba pierwsza myśl przeciętnego Rodaka, zapytanego o bułgarskie produkty. Od win rozpoczynając, na nalewkach i destylatach kończąc. A trzeba uczciwie przyznać, że wyroby te są całkiem niezłej jakości i warto zrobić na nie miejsce, w wakacyjnej walizce. Przy okazji nie rujnując swoich funduszy.

Dla miłośników alkoholi są tu niezłe czerwone wina: Melnik 55, Mawrut, Mezek, Gymza, Merło, Cabernet Sauvignon, Trakija albo białe wino: Riesling, Tamianka, Damianica czy Karłowski Misket. Warto skosztować wina produkowanego z dodatkiem piołunu – Pelin, no i oczywiście wszelkich domowych odmian (domaszno wino). Natomiast lepiej trzymać się z daleka od wyrobów z nazwą Sofia w tytule.

Oprócz win, Bułgaria stoi rakiją produkowaną nie tylko z winogron, ale też z brzoskwiń, czy śliwek. W wersji domowej dochodzącej czasem i do 70% czystego alkoholu. Popularnym trunkiem jest też anyżówka – mastika i wersja likieru miętowego – mentowka. Turyści często pakują do swoich bagaży także rum Savoy, śliwowicę Tetewenską, brandy Slantschew Brjag oraz whisky Diva koza.

Aktualne przewodniki turystyczne po Bułgarii

Inne pamiątki z Bułgarii godne uwagi to:

Różane kosmetyki: olejki, szampony, kremy, mydła

Symbolem Bułgarii jest róża, a sztandarowym towarem eksportowym jest właśnie olejek różany. Dzięki temu, będąc na wakacjach w Bułgarii możemy zaopatrzyć się w kosmetyki i inne produkty wytwarzane na bazie różanego olejku. Kremy, mydełka, szampony, perfumy i wody różane. Po czysty olejek warto udać się do miasta Kazanłyk, leżącego w sławnej Dolinie Róż. Oprócz tego wszędzie można kupić pamiątki z motywem przewodnim w postaci kwiatu róży: alkohole, konfitury i inne saszetki zapachowe.

Zobacz także:
Aktualne ceny jedzenia w sklepach i restauracjach w Bułgarii ->

Rzemiosło artystyczne

Wyroby lokalne, głównie ceramiczne i hafciarskie. Kubki, miski, talerzyki, dzbanki – wszystko w tradycyjnych bułgarskich barwach narodowych, pieczołowicie pomalowane w różne wzorki. Dla wielbicieli ludowych motywów to istny raj – warto uderzyć do miasta Trojan w celach zakupowych. Do tego ręcznie haftowane obrusy i serwety (z Warny i Nesebyru) oraz wyroby koronkowe, które można czasem spotkać u babć sprzedających na rynku. Warto zwrócić uwagę także na ręcznie kute metalowe ozdoby, świeczniki, wieszaki oraz dzbanki do parzenia kawy (dżezwe).

Natomiast w lokalnych galeriach lub bezpośrednio u artystów można kupić ręcznie malowaną ikonę, jednak to dość spory wydatek. Te sprzedawane w sklepach z pamiątkami to jedynie masowa fabryczna produkcja, nie najwyższych lotów. Za prawdziwy obraz trzeba zapłacić.

Wyroby skórzane

Bułgaria słynie także z wyrobów galanterii skórzanej. Można tu kupić w dobrej cenie, całkiem przyzwoite skórzane ubrania. Od kurtek, kożuchów rozpoczynając, po rękawiczki, paski i kapelusze.

Kupując pamiątki z Bułgarii nie można zapomnieć o jedzeniu!

Lokalne specjały

Przyprawy z Bułgarii - Papryka
Co warto przywieść i kupić w Bułgarii / Przyprawy,
papryka!
Jeśli chodzi o produkty jedzeniowe to dużą popularnością cieszą się tu wyroby z pieczonej papryki i innych grillowanych warzyw typu ajwar czy lutenica. W Bułgarii mają niezłe miody: piniowe, kasztanowe, leśne (miód strandżański ciemny), wielokwiatowe, akacjowe itd. Warto zabrać ze sobą ser kaszkawał czy sirene (cos jak feta) , jednak szczelnie zamknięte próżniowo, by jakoś przetrwały podróż powrotną. Ze słodyczy najczęściej ludzie kupują konfitury różane i figowe, albo orientalne galaretko-podobne twory w różnych smakach – lokumi.

Z kolei w temacie przypraw to oprócz papryki (słodszej od węgierskiej koleżanki) warto zabrać czubricę – czyli cząber górski. Jest on zazwyczaj mieszany z innymi przyprawami typu sól, papryka, pieprz i dodawany dosłownie do wszystkiego, i na ser, i do mięsa. Typowe mieszanki z czubrycą to kolorowa sól (szarena soł) czy czubrica stołowa (trapezna czubrica). Bułgarzy mają także swój odpowiednik podravki (przyprawy uniwersalnej) o nazwie podprawka. Wersja z czosnkiem nosi nazwę podprawki po rodopski.

To co warto przywieźć z Bułgarii to z pewnością cała masa wspomnień. Jednak jeśli chodzi o pamiątki to sami widzicie, że jest w czym wybierać. Na zakupy pamiątek możesz wybrać się praktycznie wszędzie. Oczywiście największy wybór będzie w popularnych kurortach takich jak Złote piaski czy Słoneczny brzeg. Tam też znajdziesz niestety najwięcej podróbek. Tak czy siak to co można przywieść z Bułgarii z pewnością będzie przypominało Ci udane wakacje.

PRZEGLĄD RECENZJI
Ceny
Dostępność
Jakość
Różnorodnośc

3 OPINIE

ZOSTAW OPINIE

Dodaj komentarz
Twoje imię