Podróż dookoła świata

1
441

Podróż dookoła świata to marzenie niejednego podróżnika. Dzięki takiej wyprawie można zwiedzić kawał naszego globu, w tym także wiele miejsc o których kiedyś tylko marzyliśmy by je zobaczyć na własne oczy.

Wszystko pięknie, ale…

Nie jest to ani sprawa taka zupełnie prosta, a tym bardziej tania, lecz co najważniejsze jest do zrealizowania. Wystarczy chcieć, ale tak naprawdę trzeba zrobić coś w tym kierunku aby się udało.

Aby zrealizować wycieczkę dookoła świata mamy dwie drogi i to bez względu czy planujemy rejs czy inny typ podróży…

Wycieczka dookoła świata
Wycieczka dookoła świata / Czy warto wybrać się w nią z biurem podróży? Jaki jest koszt i cena biletów? Sprawdź!

Pierwsza z nich to podróż na własną rękę a druga to pomoc biura podróży, które takowe wyjazdy ma w swojej ofercie. Pierwszy rodzaj wyjazdu wybierają prawdziwi globtroterzy, którzy nie wyobrażają sobie, by ktokolwiek narzucał im trasę zwiedzania i poznawania kolejnych krajów oraz nowych miejsc. Druga opcja wyjazdu zorganizowanego jest bardziej przewidywalna, wszystko jest zaplanowane – kiedy i gdzie będziemy konkretnego dnia oraz to co będziemy zwiedzać.

Płacimy i nie musimy się o nic martwić.

Cała organizacja spada na tour operatora, a my jesteśmy pod opieką naszego przewodnika czy też pilota wycieczki. Zdecydowanie to opcja dla nas bardziej beztroska i bezpieczna. Jednak bez względu na to, którą drogę wybierzemy, na pewno trzeba mieć na to odłożone pieniądze.

I to nie małe… ale o tym później.

Podróż dookoła świata na własną rękę

Właściwie może to wyglądać tak, że przemieszczamy się na zasadzie – gdzie nas oczy poniosą. Podróżowanie na własną rękę daje dużą swobodę tego na ile i gdzie się zatrzymamy na dłużej, jeśli coś nam się spodoba.

Możemy wykupić jedynie kilka pierwszych przelotów, a resztę będziemy rezerwować w trakcie dalszej podróży. Dzisiaj w dobie wszechobecnego internetu, wcale nie trzeba mieć ustalonych lotów, ani zaklepanych noclegów. Internet daje wiele możliwości i większą swobodę w podejmowaniu decyzji.

Planując wycieczkę lub rejs dookoła świata koniecznie sprawdź miejsca i kraje, do których lepiej NIE jechać!

Oczywiście są już aktualnie do kupienia lotnicze bilety dookoła świata, które pozwalają na kilka różnych przystanków po drodze i nie trzeba wtedy nabywać osobnych biletów na każdy jeden przelot. Taką możliwość znajdziemy w liniach lotniczych, agencjach pośredniczących w zakupie biletów lotniczych lub możemy skomponować własną trasę, wybierając najtańsze, dostępne połączenia.

Wyjazd dookoła świata
Wyjazd dookoła świata na własną rękę to olbrzymia przygoda – Nie ma co planować za wiele ale trzeba koniecznie zadbać o siebie i mieć zawsze jakieś rozwiązania w głowie…

Przykładowo na stronie jednej z linii lotniczych, która ma w swojej ofercie bilety lotnicze dookoła świata, można wybrać bilet do 5 lub do 15 przystanków w dowolnym miejscu na ziemi.

Cena takiego biletu zależy od odległości i klasy podróży.

Bezpieczeństwo i zdrowie

Drugi punkt przygotowawczy do wyprawy dookoła świata to nasze zdrowie. Przed wyruszeniem w podróż dookoła świata warto przejść się do dentysty lub innego lekarza, jeśli trapią nas jakieś dolegliwości zdrowotne i się nimi zająć.
Można przyjąć serię szczepień, które mają nas ochronić przed miejscowymi chorobami tropikalnymi.

Przed wyjazdem warto zapoznać się z serwisem „Polak za granicą” realizowanym przez Polski MSZ.

Ubezpieczenie na podróż dookoła świata

Jednak najważniejszym aspektem w tym punkcie będzie wykupienie odpowiedniego i dobrego ubezpieczenia na wycieczkę czy też rejs dookoła świata, od ubezpieczyciela który nas nie zawiedzie. Trzeba więc zrobić porządny przegląd ubezpieczycieli, by nie trafić na minę.

Idąc dalej.

Jak przygotować się do podróży

Trzecim punktem będzie zakup wytrzymałego plecaka. Nie za dużego, bo jednak cały nasz dobytek będziemy dosłownie dźwigać na własnych barkach. A im większy będzie pojemnościowo, tym więcej rzeczy – mniej lub bardziej potrzebnych, do niego napchamy.

Jak może wyglądać podróż dookoła świata? Zobaczcie sami:

Pakujemy się z głową, przecież nie damy rady zmieścić w nim połowy domu. Ograniczamy się do niezbędnego minimum. W razie czego przydatne rzeczy możemy kupić na miejscu.

Skoro już jesteśmy przy temacie pieniędzy…

Ile pieniędzy zabrać w podróż dookoła świata

Jeśli chodzi o kasę, to każdy ma swój sposób na to by nie targać ze sobą całego majątku. Zazwyczaj globtroterzy wybierają opcję – karty bankowej z której w lokalnych bankach i bankomatach mogą wypłacić potrzebną sumę.

Ile kosztuje podróż dookoła świata
Ile kosztuje podróż dookoła świata? Sprawdź ceny biletów lotniczych, wycieczek w biurze podróży oraz rejsów dookoła świata!

Trzeba jedynie uważać na prowizje, które mogą być nieracjonalnie wysokie. Aby ochronić się przed podrobieniem czy kradzieżą naszej karty, można pieniądze zostawić w Polsce rodzinie, która będzie nam je po trochu przelewać na nasze konto. Tym sposobem, w przypadku utraty karty, nie stracimy całego majątku, tylko małą jego część.

Podróżowanie ze wszystkimi pieniędzmi przy sobie, jest chyba najgłupszym wyjściem, bo łatwo nas wówczas okraść, a my zostajemy z niczym.

Plan zwiedzania świata!

Przy zwiedzaniu świata najlepiej mieć jedynie zarys lub szkielet planu miejsc, które chcemy zobaczyć.

Jak to jest zobaczyć 17 krajów w ciągu jednego roku podróżując po całym świecie? Właśnie tak:

Reszta wyjdzie sama. Na przykład to gdzie i na jak długo wylądujemy, zwłaszcza kiedy podróżujemy na własną rękę. Nie warto zbyt szczegółowo planować takiej podróży. Nigdzie przecież nie musimy się śpieszyć. Najlepiej być otwartym na nowe miejsca, no i także na nowe znajomości.

Wizy do innych krajów

Ważnym punktem w planowaniu podróży dookoła świata jest także wyrobienie wiz, które można załatwić u nas na miejscu. Trzeba pamiętać, że na niektóre z nich trzeba trochę poczekać (np. Indie, Mongolia), inne z kolei załatwimy już na samym przejściu granicznym, od ręki.

Wiele osób które podróżuje po świecie radzi by porobić kilka kopii, najważniejszych dokumentów i rozłożyć je w bagażu. W razie kradzieży łatwiej będzie nam je na nowo wyrobić. Warto też czytać blogi innych podróżników lub lokalsów, którzy dokładnie podpowiedzą gdzie się kierować i co warto zwiedzić.

Podróż dookoła świata z biurem podróży

Idealne wyjście kiedy nie chcemy lub nie możemy sami zaplanować, tak dużej wyprawy. Wielkim plusem tego typu podróży jest fakt, że praktycznie wszystko załatwia za nas biuro, a my jesteśmy tak trochę prowadzeni za rękę. Jest opiekun grupy, który czuwa nad wszystkim, są lokalni przewodnicy którzy oprowadzają nas po miejscu w którym akurat się znajdujemy, noclegi, transfery i przeloty mamy zarezerwowane oraz wliczone w cenę ubezpieczenie. Ponadto mamy z góry ustalony dokładny plan zwiedzania i wiemy, co którego dnia będziemy robić. Możemy także wybrać spośród wielu ofert biur podróży, wycieczkę która będzie nas najbardziej satysfakcjonowała. I zahaczała o miejsca, które chcemy zobaczyć na własne oczy.

Ile trwa podróż dookoła świata?

W biurach podróży, które mają oferty wycieczek dookoła świata są krótsze i dłuższe terminy takich wyjazdów. Mniej więcej od trzy tygodniowych po trzymiesięczne. Zdarzają się i wyjazdy na miesiąc lub nawet na cały rok!

Przykładowo miesięczna wycieczka obejmuje trasę od Wielkiej Brytanii, przez Japonię, Australię, Nową Zelandię, Fidżi, aż do Stanów Zjednoczonych, skąd następuje powrót do domu. W tym czasie możemy zobaczyć i zwiedzić Tokio, Wulkan Fuji, Wielką Rafę Koralową, Sydney, Jezioro Taupo, Los Angeles, Wielki Kanion, Sekwoje i Nowy Jork.

Ile kosztuje podróż dookoła świata?

Koszt tej wyprawy to około 30 tysięcy złotych plus 3 tysiące dolarów oraz oczywiście kieszonkowe, pieniądze na wyżywienie, bilety wstępów oraz atrakcji dla chętnych. W cenie mamy przeloty, noclegi, opiekę pilota, ubezpieczenie, miejscowe transfery i lokalnych przewodników.

Rejsy dookoła świata

Jeśli interesuje nas dłuższa podróż i w nieco innej formie, możemy wybrać się np. w rejs statkiem wycieczkowym dookoła świata, który trwa około 3 i pół miesiąca.

Rejs dookoła świata
Rejs dookoła świata bez zawijania do portu? To da się zrobić. Zobacz jaka jest cena i jak się przygotować

Jest to szczególnie atrakcyjna forma zwiedzania dla ludzi, którzy boją się latać. Zostajemy zakwaterowani na luksusowym wycieczkowcu, gdzie na kilku piętrach jest wszystko czego nam potrzeba i w okresach między dotarciem do kolejnych portów, na pewno nie zaznamy nudy. Tego typu statki oferują wszelkie możliwe wygody i atrakcje: od basenów, sklepów, bieżni, siłowni oraz centrum odnowy SPA, poprzez kasyno, wieczorne występy, dyskoteki, kino i place zabaw dla dzieci.

Dosłownie wszystko czego dusza zapragnie.

Trochę o luksusowych jachtach i wycieczkowcach i rejsach dookoła świata:

Podczas takiego przykładowego rejsu zacumujemy u wybrzeży Australii, Indonezji, Singapuru, Sri Lanki, Omanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Jordanii, Egiptu, Grecji, Czarnogóry, Chorwacji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Islandii, Grenlandii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Kostaryki, Panamy, Ekwadoru, Peru, Chile, Polinezji Francuskiej i Nowej Zelandii. Taka wyprawa po wszystkich kontynentach w pigułce. Wybierając właśnie tego typu podróż mamy szansę zwiedzić tak znane miasta jak Sydney, Dubaj, Kotor, Dubrownik, Barcelonę, Lizbonę, Nowy Jork czy Miami. Mamy szansę zobaczyć Kanał Sueski, Wyspę Wielkanocną, Korfu, Nową Funlandię, Wyspę Księcia Edwarda, Karolinę Południową, Key West, Kanał Panamski czy Tahiti.

Ile kosztuje taki rejs dookoła świata?

Koszt takiego rejsu to aktualnie, w zależności od wybranej kabiny (wewnętrzna, zewnętrzna, czy z balkonem) jest od 29 tysięcy euro do prawie 45 tysięcy euro. Cena ta obejmuje zakwaterowanie na statku wraz z jedzeniem, korzystanie z całej infrastruktury i animacji, opłaty portowe oraz serwis bagażowy i kabinowy. Do tego trzeba jeszcze doliczyć oczywiście koszt dotarcia do portu z którego wypłyniemy, wycieczek fakultatywnych, napojów i alkoholu dostępnego na statku (nie można mieć własnych procentów), wydatków na usługi (typu fryzjer, masaż itd.), ubezpieczenia i kosztów wiz oraz co ciekawe, obowiązkowych napiwków dla obsługi statku. Zazwyczaj jest od razu podana kwota za dzień obsługi na osobę i na koniec trzeba to uregulować. Trzeba oczywiście policzyć ilość dni, którą spędziliśmy na statku.

Zapraszamy Cię do dyskusji i przedstawienia swoich opinii o rejsach, wycieczkach i sposobach na podróże dookoła świata.

Mapa świata

Aby dobrze zaplanować swoją podróż dookoła świata wcześniej wybierz się w wirtualną wycieczkę dookoła świata dzięki poniższej mapie. Ułatwi Ci to wybór trasy i miejsc, które odwiedzisz:

1 Opinia

  1. dajcie znać ile kosztuje podróż dookoła świata ale tak w całości ze wszystkimi kosztami? Mam oczywiście na myśli podróż z biurem podróży :PPP

ZOSTAW OPINIE

Dodaj komentarz
Twoje imię