Pogoda i temperatura wody w Chorwacji

2
2889

Chorwacja od lat jest w czołówce najchętniej odwiedzanych państw przez naszych Rodaków w okresie letnich wakacji. I nie ma się co dziwić – gwarantowana pogoda, ciepłe krystalicznie czyste morze i sympatyczni gospodarze, co roku przyciągają tłumy turystów.

Jednym z głównych czynników, który wabi tu spragnionych odpoczynku urlopowiczów jest zdecydowanie panująca, piękna długoterminowa pogoda i ciepła woda w Adriatyku. Temperatura zachwyca!

Temperatura i pogoda w Chorwacji

Chorwacja to kraj który na pewno nie może narzekać na liczbę godzin słonecznych w ciągu dnia, bo średnio w miesiącach wakacyjnych jest ich około 11 w ciągu jednej doby.

Długoterminowa pogoda w Chorwacji na okres od maja do września zachęca do odwiedzenia Chorwacji.

Jednak klimat tu panujący nie jest jednorodny, jakby się to mogło wydawać. Na wybrzeżu i na wyspach, tam gdzie najczęściej jeździmy wypocząć – dominuje klimat śródziemnomorski, który oznacza się gorącym latem i łagodnymi zimami. Dalej bardziej w głębi kontynentu panuje klimat umiarkowany, podobny do tego który znamy z Polski. Latem temperatury są tu nieco niższe, w porównaniu do tych znad wybrzeża i częściej może pojawić się deszcz. Natomiast w okolicach gór Dynarskich dominuje klimat typowo górski. Latem mimo dość ciepłej pogody może często padać, a zimą temperatury spadają poniżej zera i można spodziewać się opadów śniegu.

Kiedy jechać na wakacje do Chorwacji?

Najlepszy okres na wakacyjny wypoczynek na chorwackim wybrzeżu trwa od czerwca do września. Pasjonaci turystyczni zaczynają odwiedzanie Chorwacji już w maju kiedy pogoda zaczyna być iście wakacyjna. Wówczas temperatury sięgają ponad 25 stopni, a woda w morzu jest cieplutka, bo nagrzana do ponad 20 stopni Celsjusza w środku wakacji.

Noce są ciepłe, a szansa na opady niewielka.

Natomiast dla turystów nastawionych głównie na zwiedzanie lepszym okresem na wyjazd będzie miesiąc maj albo połowa września lub nawet początek października. Wtedy temperatury powietrza jeszcze są całkiem przyjemne i znośne, a liczba godzin słonecznych w ciągu doby pozwala ze spokojem zobaczyć wszelkie atrakcje.

Temperatura w Chorwacji
Temperatura w Chorwacji w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu jest zawsze wysoka i zadowalająca.

Sprawdźmy teraz jak wygląda temperatura wody w Adriatyku i ogólna prognoza pogody dla Chorwacji w poszczególnych miesiącach letnich wakacji:

Pogoda w Chorwacji w czerwcu

To szczególnie dobry okres na wakacje w Chorwacji dla rodzin z dziećmi. Temperatury nie są jeszcze nieznośnie upalne, ale morze jest już cieplutkie i na tyle nagrzane, by ze spokojem dzieci mogły się cieszyć beztroskimi kąpielami. Temperatury powietrza dochodzą do 27 stopni w okolicach Dubrownika, o stopień niżej w Dalmacji i na Riwierze Makarskiej, 24 stopni w Istrii oraz 25 stopni na wyspie Krk.

Woda w morzu jest już całkiem dobrze nagrzana i wynosi 21 stopni w okolicach Dubrownika oraz 20 stopni w pozostałych regionach turystycznych, w tym także na wyspach. Można się śmiało kąpać.

Temperatura wody i pogoda w lipcu

W lipcu w Chorwacji lato panuje już na całego i bywa naprawdę gorąco. Temperatury w ciągu dnia sięgają 28 stopni na wyspie Krk, 29 stopni w okolicach Dubrownika i 30 – 31 stopni na Istrii, Dalmacji oraz na Riwierze Makarskiej. Nocą spadają jedynie do 19-21 stopni, więc nadal jest ciepło.

Temperatura woda w Adriatyku jest jak marzenie i osiąga temperaturę nawet 24 stopni w okolicach Dubrownika, 23 stopni na Istrii i wyspie Krk oraz 22 stopni na Riwierze Makarskiej i w Dalmacji.

W te upalne dni pamiętaj aby zabrać ze sobą odpowiednie kosmetyki do opalania!

Pogoda w sierpniu i temperatura wody

Nadal jest bardzo ciepło, a ilość godzin słonecznych w ciągu doby wynosi ich aż 11. Temperatury powietrza sięgają 27 stopnie na wyspie Krk, 28 stopni na Istrii, 29 stopni w okolicach Dubrownika oraz 30 w Dalmacji i na Riwierze Makarskiej.

Temperatura wody w chorwacji
Temperatura wody w Chorwacji w morzu Adriatyckim jest zawsze cieplejsza!

Adriatyk jest już naprawdę nieźle nagrzany i jego temperatura sięga nawet 26 stopni w okolicach Dubrownika i 23 stopni w pozostałych destynacjach.

A jak wygląda sprawa pod koniec wakacji:

Długoterminowa pogoda w Chorwacji we wrześniu

Wrzesień to czas kiedy upały opuszczają chorwackie wybrzeże. Nadal jest oczywiście ciepło, bo temperatury sięgają 23 stopni na wyspie Krk i na Istrii, 24 stopni w okolicach Dubrownika i 25 stopni w Dalmacji i na Riwierze Makarskiej. Liczba godzin słonecznych w ciągu dnia spada do 8-9, a nocą jest już zdecydowanie chłodniej, bo od 14 do 17 stopni. Z końcem września jednak trzeba się liczyć z przelotnymi opadami deszczu i burzami.

Turystów też jest zdecydowanie mniej, ale przez to na skalistych i piaszczystych plażach Chorwacji robi się mniej tłocznie. Woda w morzu nadal zachęca do kąpieli i w Dalmacji i na Riwierze Makarskiej trzyma 21 stopni, na wyspie Krk i w Istrii 22 stopnie, a w okolicach Dubrownika 23 stopnie.

Jak widać temperatura w Chorwacji w okresie letnio wakacyjnym jest wybitnie atrakcyjna, zwłaszcza, że jest ona praktycznie gwarantowana. Woda w morzu adriatyckim jest ciepła, powietrze nagrzane a Chorwacja jak długa i szeroka gościnna.

Gdzie najlepiej sprawdzić pogodę w Chorwacji?

Jeśli chcecie poznać dokładną, aktualną oraz długoterminową pogodę w Chorwacji to sugerujemy zajrzeć także do Google wpisując w wyszukiwarkę odpowiednią lokalizację i dodając słowo „pogoda” np. „pogoda makarska” lub „pogoda Dubrownik„. Więcej pod tym linkiem https://www.google.pl/pogoda-w-chorwacji. Warto też zajrzeć pod adres http://meteo.hr/index_en.php gdzie znajdziecie więcej szczegółów bezpośrednio na oficjalnej stronie Croatian Meteorological and Hydrological Service. Na tej stronie prezentowana jest prognoza pogody dla całej Chorwacji, opady deszczu, wilgotność oraz temperatura wody w Adriatyku.

Życzymy udanego urlopu i pięknej pogody!

Aktualna mapa Chorwacji

Aby dobrze zlokalizować miejsca, w które chcesz się wybrać na wakacje do Chorwacji nasz portal turystyczny przygotował dla Ciebie aktualną mapę Chorwacji, na której znajdziesz wyspy, zatoki, jeziora i wszystkie miasta, o których wspomnieliśmy w naszym artykule i temperaturze wody i powietrza w tym kraju:

2 OPINIE

  1. Gdzie jest najcieplejsza woda w Chorwacji we wrześniu? Macie jakieś sprawdzone miejsca albo terminy, w których praktycznie zawsze woda jest ciepła?

    • Ula, temperaturę wody w Chorwacji radzę sprawdzać tutaj http://meteo.hr/podaci_e.php?section=podaci_vrijeme&param=more_e – nie ma co prawda każdego miejsca na mapie ALE są te najważniejsze miejsca, które dadzą Ci obraz tego jak wygląda temperatura wody w Adriatyku w danym dniu.

      Widać wyraźnie, że im dalej na południe tym woda w morzu cieplejsza. Teraz na przykład na wyspie KRK woda jak w Bałtyku 😉 ale już obok w Puli czy w Rovinj woda ma 25 stopni. Oczywiście im dalej na południe tym cieplej jak wspomniałem dlatego woda na Hvarze czy w okolicy Dubrownika ma już 26 stopni a jest pierwszy tydzień września.

ZOSTAW OPINIE

Dodaj komentarz
Twoje imię