Data ostatniej aktualizacji:
Weekend w Pradze to jeden ze sposobów na krótki wypad za granicę. Stolica Czech jest idealnym miejscem na dwudniowy pobyt, podczas którego można odpocząć, pozwiedzać i dobrze zjeść. Do tego Praga jest położona w stosunkowo bliskiej odległości od naszych granic, a koszty pobytu są tu dość umiarkowane. To również jedna z najładniejszych europejskich stolic.
Zatem warto choć raz wybrać się do naszych południowych sąsiadów, nawet jedynie na weekend. Wszystkiego na pewno nie da się zobaczyć w dwa dni, jednak można zaliczyć te najważniejsze punkty na mapie Pragi.
Stolica Czech przyciąga swoją niezwykłą atmosferą, licznymi zabytkami oraz innymi atrakcjami, skrojonym wprost pod turystów. Oferta muzealno-kulturowa jest szeroka, nie brakuje tu też klubów i barów czynnych do późnych godzin nocnych. Liczne lokale gastronomiczne kuszą czeskimi przysmakami, a piwo – ulubiony trunek mieszkańców Czech, leje się tu strumieniami. Z tego też powodu Pragę w sezonie odwiedzają tłumy, dlatego nawet weekendową wycieczkę do Pragi lepiej zaplanować wiosną, na przełomie kwietnia i maja, kiedy pogoda już dopisuje albo dopiero po połowie września lub w październiku.
Dojazd do Pragi na weekend
Bliskość od Polski jest bardzo ważnym aspektem, jeśli chodzi o weekendowe wypady do Pragi. Nie ma przecież czasu, na to by pół dnia albo i więcej spędzić w podróży. Dlatego Praga jest idealnym celem na weekendową wycieczkę.
Możliwości dojazdu do stolicy Czech jest kilka, od bezpośrednich połączeń kolejowych, przez autobusy, samoloty i własny samochód. Z tego wszystkiego najmniej polecanym środkiem transportu jest auto. Przede wszystkim ze względu na korki jakie panują w Pradze oraz duże problemy z parkowaniem. Nawet jeśli dojedziemy do stolicy Czech własnym samochodem, to i tak raczej zostawimy go pod obiektem noclegowym i przesiądziemy się na komunikację miejską. Do tego jazda autem do Pragi nie jest wcale taka tania, bo trzeba liczyć odległość z miasta z którego startujemy (czyli litry benzyny), koszt obowiązkowej winiety oraz miejsca postojowego, gdzie zostawimy nasz wóz.
Transport samochodowy opłaca się, jeśli podróżujemy do stolicy Czech w większym gronie i całkowity jego koszt podzielimy na te 4-5 osób.
Jeśli chodzi o pociągi, to najlepsze i najbardziej wygodne są bezpośrednie połączenia do Pragi. Niby można kombinować z siecią kolejową i przesiadkami, jednak jeśli chodzi o wyjazd weekendowy do stolicy Czech, to bardziej komfortowe będą pociągi dojeżdżające do stacji Praha hlavní nádraží. Przyjeżdżają na nią bezpośrednie pociągi z Krakowa, Wrocławia, Katowic, Gdańska, Gdyni, Sopotu i Warszawy.
Bilety kolejowe do stolicy Czech zaczynają się od 160 złotych w górę.
Bardzo popularnym środkiem transportu stały się w ostatnich latach połączenia autobusowe do Pragi. W tym przypadku można znaleźć takie promocje, gdzie nawet za około 20 złotych dojedziemy do stolicy Czech. Autobusem do Pragi dotrzemy z wielu miast Polski. To jeden z najpopularniejszych środków transportu, jeśli chodzi o dojazd do Pragi.
Zobacz jakie są aktualne ceny w Pradze.
Weekend w Pradze samolotem
Ostatnią opcją dotarcia do Pragi na weekend jest samolot. To z pewnością najszybsza metoda, by znaleźć się w Pradze. Jeśli dobrze poszukamy, to również nie będzie taka droga, bilety lotnicze do stolicy Czech kosztują średnio 170 złotych. Do Pragi dolecimy z większości lotnisk w Polsce.
Gdzie nocować w Pradze w weekend?
Baza hotelowa w Pradze jest bardzo dobrze rozwinięta, znajdziemy tu zarówno luksusowe hotele, jak i tanie hostele. Jednak jeśli chodzi o weekendowy wypad do Pragi, to najważniejsza jest lokalizacja obiektu, który wybierzemy. Najlepiej celować w noclegownie położone blisko stacji metra, którym dotrzemy w każdy zakątek Pragi. Jeśli chodzi o konkretne dzielnice, to można poszukać spania na Stare Mesto czy w Mala Strana. Z nich jest chyba najbliżej do wielu atrakcji.
Dwa dni to zbyt mało, by tracić czas na długie dojazdy.
Gdzie jeść w Pradze podczas weekendowego wypadu?
Jeśli chodzi o wyżywienie w stolicy Czech, to stołowanie się w okolicznych knajpach nie należy do najtańszych. Jednak kiedy przyjeżdżamy tu jedynie na weekend, to szkoda czasu na przygotowywanie własnych posiłków. Lepiej oddalić się nieco od mocno turystycznych miejsc i spróbować tutejszej kuchni w całkiem znośnych cenach.
W drodze wyjątku można też żywic się przez dwa dni lokalnymi fast-foodami lub u czeskiego Chińczyka.
Jak poruszać się po Pradze w weekend?
Transport publiczny to najlepszy środek do przemieszczania się po Pradze. Nie musimy martwic się o miejsce do parkowania, ani o korki w przypadku metra czy tramwajów. Najlepiej kupić 72-godzinną kartę, dzięki której można korzystać z całej komunikacji miejskiej w Pradze. Taki bilet można dostać w automatach rozmieszczonych na przystankach i stacjach. Upoważnia on do jazdy autobusami, metrem, tramwajami oraz kolejką na wzgórze Petrin. Jeśli ktoś chce więcej pieszo zwiedzać, to większość atrakcji w Pradze jest w zasięgu krótszych lub dłuższych spacerów.
Może też wykupić jedynie dobową kartę.
Praga w 2 dni to idealne rozwiązanie. Zobacz co możesz zrobić w Pradze przez 2 – 3 dni.
Jak zwiedzać Pragę przez weekend?
Jak już wspominaliśmy nie da się wszystkiego zobaczyć w stolicy Czech przez dwa dni. Dlatego warto jeszcze przed wyjazdem zdecydować się na to, co dokładnie chcemy zwiedzić. Jeśli jesteśmy po raz pierwszy w Pradze, to warto zacząć od największych i najważniejszych atrakcji i zabytków. Trzeba jednak liczyć się z tym, że te najpopularniejsze miejscówki zazwyczaj są mocno oblegane i nie da się uniknąć tłumów turystów.
Warto też wyposażyć się w odpowiednią mapę i można ruszać na zwiedzanie Pragi w weekend.
Wśród tych najważniejszych zabytków Pragi, które warto zobaczyć można wymienić:
- Rynek Staromiejski, który jest centralnym placem w stolicy Czech. To właśnie w tym miejscu tętni życie w ciągu dnia i nocą. Rynek otoczony jest kolorowymi kamienicami, a w jego granicach można przy okazji zobaczyć także kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem oraz kościół św. Mikołaja. To właśnie tu umiejscowiony jest Stary Ratusz ze słynnym zegarem astronomicznym. Na środku placu Staromiejskiego stoi też pomnik Jana Husa.
- Most Karola to najbardziej kojarzony zabytek z Pragą. W ciągu dnia niezwykle zatłoczony, jest najstarszym mostem w stolicy Czech. Mierzy ponad 515 metrów i jest szeroki na 9,5 metra. Most Karola wybudowano z piaskowców, a wzdłuż ozdobiono go licznymi rzeźbami. Wejście, jak i zejście wieńczą tu bramy mostowe, również udostępnione do zwiedzania.
- Malá Strana, to jedna z ładniejszych dzielnic w Pradze. Warto wybrać się tu na spacer, mimo sporej ilości turystów. Można tu podziwiać okoliczną architekturę, odnowione budynki oraz Pałac Wallensteina. To miejsce usiane lokalami gastronomicznymi, gdzie można się posilić.
- Hradczany to kolejny punkt obowiązkowy na mapie Pragi. To położona na wzgórzu dzielnica królewska, gdzie znajduje się Zamek Królewski, katedra św. Wita oraz sławna Złota Uliczka z mini sklepikami. Ze wzgórza rozpościera się też jeden z lepszych widoków panoramicznych na miasto.
- Wzgórze Petřín to miejsce w Pradze na które możemy dostać się kolejką linowo-terenową. Na szczycie wzgórza umiejscowiona została wieża widokowa, która mocno przypomina znacznie sławniejszą wieżę Eiffela z Paryża. Wszystko wokół otacza park, zachęcający do spacerów. Niedaleko wieży jest także położony Klasztor na Strahowie, w którym można zwiedzić bogate zbiory biblioteczne zakonników, w tym cenne rękopisy sięgające średniowiecza.
Co jeszcze warto zwiedzić w Pradze przez weekend?
Do tego zestawu, można dołożyć według upodobań wizytę w jednym z muzeów czy galerii sztuki.
Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje:
- Muzeum Narodowe które umiejscowione jest w dwóch budynkach. W jednym z nich zobaczymy eksponaty archeologiczne, w drugim natomiast ekspozycje przyrodniczą obejmującą cały świat.
- Narodowe Muzeum Techniki to spory obiekt, podzielony na 14 wystaw tematycznych dotyczących na przykład: transportu, hutnictwa, chemii, górnictwa, czy poligrafii. Każda z nich ukazuje daną dziedzinę od zarania, aż do czasów współczesnych.
- Galeria Narodowa jest rozproszona po całej Pradze, w kilku budynkach. Na przykład na Rynku Staromiejskim znajdziemy obiekt z wystawą dotyczącą sztuki orientalnej. Natomiast na Hradczanach można podziwiać (również w różnych budynkach) m. in sztukę antyku, baroku, klasycyzmu i romantyzmu.
- Muzeum Alfonsa Muchy to miejsce związane z życiem i twórczością tego artysty. Całość rozmieszczona jest w kilku salach. Alfons Mucha jest uważany za ikonę secesji i właśnie dzieła w tym stylu dominują w całym obiekcie.
- Muzeum Kampa to muzeum sztuki nowoczesnej. Obiekt umiejscowiony został na wyspie Kampa. Można w tym miejscu zapoznać się z dziełami współczesnych artystów pochodzących nie tylko z Czech, ale także i innych części Europy.
- Muzeum Żydowskie i w ogóle cała świetnie zachowana żydowska dzielnica w Pradze, to jedno z bardziej interesujących miejsc. Josefov jest bardzo chętnie odwiedzaną częścią stolicy Czech, to właśnie do niej Hitler zwoził dzieła sztuki i przedmioty związane z narodem żydowskim. Chciał utworzyć tu Muzeum Wymarłej Rasy. Na uwagę oprócz samego muzeum zasługuje tu Synagoga Staronowa oraz cmentarz żydowski.
Zobacz też inne zabytki i atrakcje w Pradze, które warto zobaczyć i zwiedzić.
Taka wycieczka do Pragi na weekend z pewnością spodoba się każdemu.
Praga na weekend
Wiele osób, podczas weekendowego zwiedzania Pragi podąża szlakiem dzieł znanego czeskiego rzeźbiarza Davida Černégo. Jego dość osobliwe prace są porozmieszczane po całej stolicy Czech. Z kolei rodzice z dziećmi podczas dwudniowej wycieczki do Pragi, mogą zdecydować się na wizytę w miejskim ogrodzie zoologicznym. Oprócz pawilonów i wybiegów dla zwierząt przygotowano tu ścianki wspinaczkowe i place zabaw, a także liczne punkty gastronomiczne. Na miejscu jest też mini zoo, gdzie dzieci mogą głaskać zwierzęta. Innym ciekawym obiektem na mapie stolicy Czech, dla tych nieco większych dzieci będzie na pewno wizyta w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud.
To właśnie w tym miejscu można sobie zrobić zdjęcie z jedną ze znanych postaci ze świata szołbiznesu, sportu czy polityki.
A Ty jak spędzasz weekend w Pradze? Czekamy na opinie na forum. Praga w 2 dni? Da się zrobić?
Jak dla mnie 2 dni w Pradze to za mało. Koniecznie warto zostać w Pradze na 3 dni. Jeden dzień na ogarnięcie klimatu i miejsc. Drugi dzień na zwiedzanie a 3 dzień na cieszenie się tym co się widzi.