Autostrady w Rumunii

Autostrady w Rumunii są jedną z najmniej rozwiniętych sieci dróg w Unii Europejskiej. Wiele osób sugeruje też, że jest to dużą przeszkodą dla zagranicznych inwestycji, które spowodowałby jeszcze lepszy rozwój tego kraju. Jednak rząd rumuński cały czas stara się nadrobić te zaległości. Obecnie jest tu ponad 800 kilometrów już ukończonych autostrad, a kolejnych ponad tysiąc jest już albo w budowie, albo przynajmniej w planach.

Autostrady w Rumunii są tak samo komfortowe jak wszystkie inne, którymi jeździmy po Europie. Oczywiście można spotkać się z pewnymi utrudnieniami na trasie, takimi jak roboty drogowe czy remonty, ale wszystko to w granicach normy. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że jedynie dwie z siedmiu autostrad w Rumunii są w pełni ukończone. Na wszystkich innych nadal trwają prace budowlane. Najważniejszą jednak informacją dotyczącą dróg w tym kraju, jest fakt że za poruszanie się nimi trzeba zapłacić myto.

Sieć dróg w Rumunii

Jak już wyżej wspominaliśmy sieć dróg w Rumunii jest słabo rozwinięta. Autostrady są nadal w budowie, albo na razie tylko w planach, natomiast dróg ekspresowych nie ma wcale. Pozostałe lokalne trasy niestety nie reprezentują sobą zbyt wysokiego standardu. Niektóre z nich są tak naprawdę w fatalnym stanie.

Zanim wyruszysz w podróż upewnij się, że masz aktualne ubezpieczenie

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%. Sprawdź promocje!

Ubezpieczenie oc ac

Ubezpieczenie OC / AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu. Nawet do 50% taniej!

Do tego jazda tymi drogami wymusza większą czujność u kierowców, bowiem właśnie na nich mogą nagle pojawić się zwierzęta gospodarcze, a po zmroku jeszcze nieoświetlone pojazdy oraz rowerzyści. Natomiast infrastruktura przydrogowa w niektórych miejscach praktycznie nie istnieje. Z tego też powodu po Rumunii najlepiej i najbezpieczniej jest poruszać się po autostradach.

Pozostając w temacie sieci dróg w tym kraju, warto do tej beczki dziegciu dodać łyżkę miodu, którą jest jedna z najpiękniejszych tras na świecie, która przebiega właśnie przez środek Rumuni. Chodzi dokładnie o Drogę Transfogarską, która przechodzi przez malownicze tereny górskie w tym kraju. Najbardziej krajobrazowy jej odcinek mierzy około 90 kilometrów. Cała trasa biegnie przez Góry Fogaraskie, przecinając je z północy na południe, tuż obok szczytów Negoiu oraz Moldovean. Atrakcyjnie wijąc się licznymi zakrętami, podjazdami i zjazdami. Do tego Droga Transfogarska prowadzi przez najdłuższy tunel w Rumunii, który mierzy ponad 880 metrów.

Winiety w Rumunii
Winiety w Rumunii / Drogi szybkiego ruchu, opłaty drogowe

Zobacz też autostrady w Niemczech.

Autostrady w Rumunii

Autostrady w Rumunii to obecnie trasy o łącznej długości 807 kilometrów. Razem z tymi w budowie i tymi, które dopiero są zaplanowane, ma ich być docelowo ponad 2220 kilometrów. Jeśli chodzi o rumuńskie autostrady w pełni ukończone, to są nimi tylko dwie trasy – A2 oraz A4. Pozostała ich część jest w mniejszym lub większym stopniu, w trakcie budowy. Z obecnie już zaplanowanych dróg szybkiego ruchu w Rumunii, zrealizowano ponad 40 % wszystkich tras.

Pierwsza autostrada w Rumunii powstała już w latach 60-tych XX wieku i łączyła stolicę z Pitesti. To właśnie od modernizacji tego odcinka zaczęła się budowa szybkich dróg w tym kraju. Obecnie dokładnie ten fragment jest już pełnoprawnym odcinkiem autostrady A1 w Rumunii.

Autostrady Rumunia
Autostrady Rumunia / Źródło: Wikipedia

Autostrady w Rumunii są oznaczone na mapach dużą literką A oraz odpowiednią liczbą. Aktualnie sieć szybkich dróg w tym kraju wygląda następująco:

  • A1 prowadzi z Bukaresztu do Nadlac i dalej do węgierskiej granicy
  • A2 biegnie ze stolicy Rumunii do Konstancy, nad Morze Czarne (odcinek ponad 200 kilometrowy, który jest w pełni ukończony)
  • A3 łączy Bukareszt ze wsią Bors, położonej tuż przy granicy z Węgrami
  • A4 wiedzie z Ovidiu do Vama Veche, położonej przy bułgarskiej granicy (to druga w pełni ukończona autostrada o długości 22 kilometrów)
  • A6 prowadzi od autostrady A1 do Calafat
  • A10 łączy autostradę A1 z A3
  • A11 biegnie od autostrady A1 do skrzyżowania z drogą DN7

Zobacz także autostrady w Bułgarii.

Oprócz tego w planach jest budowa następujących autostrad:

  1. A0, która będzie obwodnicą Bukaresztu
  2. A5, która będzie prowadzić od mołdawskiej granicy do stolicy Rumunii
  3. A7, A8 i A12 to kolejne planowane autostrady w tym kraju
Autostrady w Rumunii mapa
Autostrady w Rumunii mapa / Źródło: Wikipedia

Winiety w Rumunii

Za przejazd autostradami oraz wszystkimi innymi drogami w Rumunii należy zapłacić. System opłat w tym kraju opiera się na winietach. Muszą je wykupić zarówno kierowcy samochodów osobowych, jak i ciężarowych oraz pasażerskich. Jedyną grupą kierowców zwolnioną z tych opłat są w tym kraju motocykliści.

Warto także dodać, iż winiety w Rumunii nie obejmują dodatkowych kwot jakie trzeba uiścić za przejazd mostem przez Dunaj (granica rumuńsko-bułgarska) lub przeprawę promową przez tę rzekę. Ceny obowiązujące tu w przypadku samochodów osobowych wynoszą od 6 euro za przejazd mostem, do 23 euro za przeprawę promem.

Kara za brak winiety

W przypadku kiedy nie zakupimy winiety w Rumunii, grożą nam wysokie kary pieniężne. Można za brak winiety dostać mandat w wysokości od 250 RON do nawet 9500 RON. Zatem lepiej nie ryzykować i wykupić obowiązkową winietę, tym bardziej że ich ceny należą do jednych z najniższych w Europie.

Gdzie można kupić winiety w Rumunii?

Najprostszym sposobem na zakup winiety w Rumunii jest strona internetowa – https://www.roviniete.ro/en/ lub https://www.e-rovinieta.ro/pl/ która dodatkowo jest przetłumaczona dla naszej wygody na język polski. Po odpowiednim wypełnieniu wszystkich wymaganych danych, otrzymujemy na skrzynkę mailową potwierdzenie opłaty. Warto je wydrukować i wziąć ze sobą w podróż. Choć samo elektroniczne potwierdzenie w zupełności nam wystarczy, ważne by móc je okazać w razie kontroli.

Innym sposobem na zakup winiet w Rumunii są punkty sprzedaży oznaczone napisem Rovigniette lub Rovinieta. Również stacje benzynowe sprzedają rumuńskie winiety. Zatem wystarczy tuż po przekroczeniu granicy, zatrzymać się przy najbliższej i dokonać zakupu.

Rodzaje winiet w Rumunii

W Rumunii kierowcy samochodów osobowych mają do wyboru winiety podzielone ze względu na czas ich obowiązywania. I tak można wśród nich wyróżnić:

  • winietę 7-dniową, która obowiązuje przez cały tydzień od momentu zakupu
  • winietę 30-dniową, która obowiązuje przez cały miesiąc od momentu zakupu
  • winietę 90-dniową, która obowiązuje przez kolejne trzy miesiące
  • winietę roczną, która zgodnie z nazwą upoważnia do jazdy po rumuńskich drogach przez 365 dni

Zobacz też autostrady w Czechach.

Ceny winiet w Rumunii

Jak już wspominaliśmy kwoty za zakup winiet w Rumunii nie są wysokie. Dodatkowo, co ciekawe, zazwyczaj są one podawane nie w obowiązującej w tym kraju walucie, tylko w euro. I tak:

  1. za tygodniową winietę zapłacimy jedynie 3 euro
  2. miesięczną winietę kupimy za 7 euro
  3. trzymiesięczną winietę nabędziemy za 13 euro
  4. natomiast za roczną winietę zapłacimy jedynie 28 euro

Co jeszcze warto wiedzieć o podróżowaniu samochodem po Rumunii?

Jeśli chodzi o ograniczenia prędkości na drogach, to w Rumunii obowiązują następujące przepisy:

  • w terenie zabudowanym jeździmy do 50 km/h
  • poza terenem zabudowanym możemy przyśpieszyć do 90 km/h
  • na drogach krajowych jeździmy z prędkością do 100 km/h
  • natomiast na autostradach możemy przyśpieszyć do 130 km/h
Opłaty drogowe w Rumunii
Opłaty drogowe w Rumunii

W temacie niezbędnych dokumentów, jakich potrzebujemy do prowadzenia pojazdu w Rumunii, to wymagane jest tu polskie prawo jazdy oraz dokument potwierdzający naszą tożsamość. Może to być dowód osobisty, ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy albo paszport, który musi mieć datę ważności przynajmniej przez kolejne trzy miesiące. Do tego oczywiści powinniśmy mieć aktualne ubezpieczenie OC i wyrobioną w miejscowym oddziale NFZ, kartę EKUZ, która uprawnia do darmowej pomocy medycznej na terenie krajów Unii Europejskiej. Wiele osób wykupuje także dodatkowe ubezpieczenia turystyczne oraz, co ciekawe autocasco, ze względu na ewentualną kradzież lub poważną kolizję (na przykład z nieoświetlonym pojazdem na drodze).

Na wyposażeniu naszego samochodu w Rumunii musimy mieć gaśnicę, apteczkę, kamizelki odblaskowe oraz trójkąt ostrzegawczy. Wszyscy pasażerowie łącznie z kierowcą muszą podróżować w obowiązkowo zapiętych pasach. W tym kraju przez okrągły rok należy jeździć z włączonymi światłami mijania, ale na terenie niezabudowanym. W miastach oraz na terenie gdzie już są zabudowania, jeździmy ze światłami mijania tylko po zmroku oraz podczas złych warunków atmosferycznych.

Zobacz też autostrady w Słowacji.

W Rumunii nie można prowadzić pojazdów po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu lub środków odurzających. Stężenie alkoholu we krwi powyżej 0,8 promila odgórnie wiąże się z karą pozbawienia wolności. Rozmowa przez telefon podczas jazdy jest dopuszczalna tylko przy użyciu zestawów głośnomówiących. W Rumunii nie ma obowiązku jazdy w zimowych oponach, podczas zimniejszych miesięcy. Trzeba je wymienić w przypadku trudnych warunków atmosferycznych. Natomiast dzieci do 12 -stego roku życia muszą podróżować na tylnym siedzeniu naszego pojazdu. Ważną informacją jest również fakt, iż w Rumunii nie można holować innego samochodu. Mogą to robić jedynie uprawnione do tego firmowe pojazdy.

Ważne numery telefonów w Rumunii

  • 021 222 2222 pomoc drogowa
  • 961 pogotowie ratunkowe
  • 955 policja
  • 981 straż pożarna
  • 112 numer alarmowy
  • +40 753 105 575 dyżurny telefon do Ambasady RP w Rumunii, do wykorzystania tylko w nagłych przypadkach
  • +40 21 308 22 00 ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Bukareszcie

Mapa autostrad w Rumunii

Zobacz mapę autostrad i dróg szybkiego ruchu w Rumunii:

Dodaj opinie na forum