Atrakcje turystyczne Sardynii

0
319

Sardynia to druga pod względem wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. Zdecydowanie mniej popularna od Sycylii, ale równie atrakcyjna pod względem przyrodniczym i historycznym.

Włoska Sardynia słynie przede wszystkim ze swoich niesamowitych plaż i szmaragdowego wybrzeża. Nie można tu także nie wspomnieć o prawie 300 słonecznych dniach w roku oraz o znakomitej włoskiej kuchni, której można tu posmakować.

Zwiedzanie Sardynii jest przyjemne! Zobacz zabytki, ciekawe miejsca i atrakcje na tej włoskiej wyspie. Tylko najpiękniejsze miejsca!

Ta wyspa to idealne miejsce zarówno na rodzinne wakacje, jak i na wypad we dwoje. Atrakcji turystycznych tu nie brakuje, zarówno dla tych którzy chcą aktywnie spędzić swój urlop, bo czekają tu na nich zabytki sięgające tysięcy lat wstecz oraz górskie szlaki wprost stworzone do wędrówek. A dla turystów chcących odpocząć są kilometry malowniczych, piaszczystych plaż oraz urokliwe miasteczka położone na zboczach.

Zacznijmy więc zwiedzanie czyli atrakcje Sardynii, które warto zobaczyć:

Grota Neptuna

Grota Neptuna to jedna z największych atrakcji Sardynii, robiących wielkie wrażenie. Jaskinia jest położona niedaleko miasta Alghero, u podnóża wysokiego klifu Capo Caccia.

Można się do niej dostać na dwa sposoby – do strony morza podpływając stateczkiem, lub schodząc po wykutych ze skały schodach (aż 650), ze szczytu klifu. W środku można podziwiać nacieki jaskiniowe (stalaktyty i stalagmity) oraz dość płytkie, słone jezioro.

Wiek jaskini szacuje się na około 130 milionów lat, do zwiedzania udostępniono nieco ponad pół kilometra z cztero-kilometrowej długości.

Wstęp jest płatny.

Zobacz jak w praktyce wygląda zwiedzanie groty Neptuna:

Idąc dalej:

Plaża La Pelosa

Plaża La Pelosa czyli kawałek Karaibów na europejskiej ziemi. Plaża ma biały piasek i turkusowy odcień wody, tuż przy brzegu jest płytko, więc to miejsce jest idealne dla rodzin z dziećmi. Wokół jest rozbudowana infrastruktura gastronomiczna, parkingi oraz wypożyczalnie parasolek i leżaków.

Atrakcją turystyczną jest tu mała wyspa z XVII-wieczną wieżą – la Pelosa, położona na północ od plaży. Można na nią dotrzeć pieszo, idąc płytką wodą.

Alghero

Alghero to miasto nazywane małą Barceloną. Ze względu na katalońskie wpływy, widoczne tu gołym okiem. Obowiązkowym punktem jest spacer wzdłuż murów obronnych okalających miejscowość oraz wizyta w tutejszym porcie. Oprócz tego warto zajrzeć do dwóch kościołów – Katedry Św Marii Panny i Świętego Franciszka.

Z resztą, zobaczcie sami : )

Tajemnice Nuragi

Nuragi – to tajemnicze kamienne budowle, które występują tylko na Sardynii. Ich wiek szacuje się na około 1500-500 lat p.n.e. Te najbardziej znane i najlepiej zachowane znajdują się w Barumini, choć można je spotkać także w innych częściach wyspy. To właśnie w Barumini zachowała się cała osada dawnych plemion zamieszkujących ten teren – twierdza, wiejskie chaty i mury obronne.

Archipelag la Maddalena

Archipelag la Maddalena – to grupa niewielkich wysepek położonych pomiędzy Sardynią i Korsyką, objętych ochroną Parku Narodowego. Większość z nich jest niezamieszkana. Warto wybrać się tu na rejs pomiędzy wysepkami, chociażby dla niesamowitych widoków.

Istny raj na ziemi! Wybierzcie się na wirtualne zwiedzanie:

Stolica Sardynii Cagliari

Cagliari – to stolica Sardynii. Warto ją odwiedzić chociażby ze względu na dawny włoski klimat, jakby czas stanął tu w miejscu. Można wspiąć się na Bastione Saint Remy w dzielnicy Castello, by podziwiać panoramę miasta lub zwiedzić stare fortyfikacje – wieże Torre dell’Elefante i Torre San Pancrazio. Oprócz tego można zajrzeć do miejscowych kościołów np. – San Saturnino, Santa Maria di Bonnaria, czy do Cattedrale.

Wąwóz Su Gorroppu

Wąwóz Su Gorroppu – jest jednym z najgłębszych wąwozów w Europie. Jego głębokość dochodzi do pół kilometra. Ciągnie się na około 1,5 kilometra, gdzie czasem w najszerszym miejscu jest ledwie 4 metry szerokości. Kanion jest podzielony na trzy trasy do zwiedzania, ostatni – czarny szlak, można pokonywać jedynie z przewodnikiem i z odpowiednim sprzętem do wspinania. Wejście jest płatne, ale dostajemy kask na wyposażenie.

Orgosolo

Orgosolo – miejscowość położona w sercu wyspy, znana przede wszystkim ze swoich murali. Malowideł jest tu około 150, czyli bardzo dużo jak na wielkość tej miejscówki. Obrazy poruszają tematy społeczne, historyczne, a także polityczne. Co ciekawe mieszkańcy tej miejscowości to rdzenni Sardyńczycy.

I ostania naszym zdaniem atrakcja, którą warto zobaczyć i zwiedzić na Sardynii:

Park Narodowy Gennargentu

Park Narodowy Gennargentu – miejsce dla miłośników górskich wędrówek. Park znajduje się w masywie Gennargentu z najwyższym szczytem Sardynii – Punta La Marmora (1834 m n.p.m). Na tym terenie znajdziemy dwa jeziora, górzysty kompleks wapienny Supramonte wraz z niezwykłą atrakcją jaką jest przejażdżka koleją wąskotorową przez górzystą krainę Barbagia.

Sardynia
Sardynia / Co zobaczyć i zwiedzić? Nasza lista atrakcji i zabytków pozwoli Ci zwiedzić wyspę jak należy!

Mapa Sardynii

Poniżej znajdziesz aktualną mapę Sardynii, która pozwoli Ci zlokalizować dokładnie i zaplanować podróż do największych atrakcji na Sardynii, które według nas trzeba zwiedzić i zobaczyć na własne oczy.

Jeśli znacie inne ciekawe miejsca, zabytki czy atrakcje, które trzeba zwiedzić i zobaczyć będą na Sardynii to nie wahajcie się ich użyć jako argumentu do tego aby dodać swoją opinie czy komentarz do tego krótkiego acz treściwego przewodnika turystycznego po Sardynii!

ZOSTAW OPINIE

Dodaj komentarz
Twoje imię