Data ostatniej aktualizacji:
Atrakcje Suwałk zachęcają swoim wyjątkowym charakterem. Nie jest to może najpopularniejsza miejscowość turystyczna w naszym kraju, jednak znajdziemy tu ciekawe miejsca, zabytki i muzea. Choć mieszka tu prawie siedemdziesiąt tysięcy osób, możemy liczyć na kameralną atmosferę i brak tłoku, a okoliczni mieszkańcy są niezwykle przyjaźnie nastawieni do turystów.
Suwałki i atrakcje turystyczne tych okolic pozostają często pod widocznym wpływem kultur wschodnioeuropejskich. Nic dziwnego – miasto dzieli ledwie kilkadziesiąt kilometrów od granic z Obwodem Kaliningradzkim, Litwą i Białorusią. Mieści się ono bowiem w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim. Przebiega tędy rzeka Czarna Hańcza.

By pomóc Wam poznać uroki Suwalszczyzny i atrakcje turystyczne Suwałk, przygotowaliśmy przewodnik turystyczny. Dowiecie się z niego, co warto zobaczyć i zwiedzić w tym wyjątkowym mieście oraz czego możecie oczekiwać pod konkretnymi lokacjami.
Zobacz też: Elbląg / Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zabytki / Co warto zobaczyć i zwiedzić?
Zwiedzanie Suwałk
Wbrew powszechnej opinii, wakacje w Suwałkach to bardzo dobry pomysł. Pozwolą one odpocząć od zgiełku dużych, zanieczyszczonych metropolii. Wokół miasta znajdziemy mnóstwo terenów zielonych, które wprost zachęcają do spacerów. Najlepiej wybrać się tu własnym samochodem, gdyż nie wszędzie dotrzemy komunikacją miejską. Możemy też wyposażyć się rower – weźmy go ze sobą lub wypożyczmy na miejscu.
Jak prezentują się ceny urlopu w Suwałkach? Jest to stosunkowo budżetowa opcja. Noclegi, nawet w wysokim standardzie, okazują się stosunkowo niedrogie – przynajmniej w porównaniu z tymi nad Bałtykiem czy w górach. To jednak nie wszystko, gastronomia i zakupy w Suwałkach również charakteryzują się przystępnymi cenami. Co więcej, pobytu nie musimy planować na kilka tygodni wcześniej, bo prawdopodobnie znajdzie się dla nas wolne miejsce w hotelu czy na kwaterze.
Suwałki – atrakcje turystyczne, zabytki, ciekawe miejsca
Co warto zobaczyć i zwiedzić w Suwałkach? Przygotowaliśmy subiektywną listę ciekawych miejsc w tym mieście, które zdecydowanie zasługują na uwagę każdego turysty. Znajdziecie wśród nich zarówno obiekty historyczne, naturalne, jak i rozrywkowe. Należą do nich:
- Zalew Arkadia,
- Wigierski Park Narodowy,
- Szlak turystyczny im. Marii Konopnickiej „Krasnoludki są na świecie”,
- Muzeum Historii i Tradycji Żołnierzy Suwalszczyzny,
- Muzeum Okręgowe,
- Muzeum im. Marii Konopnickiej oddział Muzeum Okręgowego w Suwałkach,
- Ulica Chłodna,
- Aquapark,
- Zespół cmentarzy,
- Stary browar i wieża ciśnień.
Zalew Arkadia w Suwałkach
Zalew Arkadia to niewątpliwie ważna atrakcja turystyczna Suwałk. To rodzaj sztucznego zbiornika wodnego nad rzeką Czarna Hańcza. Wokół rozciąga się plaża i zielone tereny rekreacyjne, na których można rozpalić grilla czy urządzić piknik. W pobliżu znajdziemy ośrodek sportowy, knajpki, basen i zaplecze hotelowe, a na samej plaży czuwają nad nami ratownicy. Wydawałoby się, że historia takiego miejsca jest stosunkowo krótka, tymczasem powstało ono już w XVIII wieku. Z czasem zalew zaczął zarastać i niszczeć, jednak w latach siedemdziesiątych XX wieku przywrócono mu dawną świetność .
Atrakcja Suwałk, jaką jest zalew Arkadia, pozwala się poczuć prawie jak nad morzem. Kąpielisko jest spokojne i bezpieczne, w najgłębszym miejscu osiągając ledwie 5 metrów głębokości. Co więcej, poza plażą, wodą i terenami zielonymi, znajdziemy tu także inne udogodnienia dla turystów. Na zalewie można uprawiać sporty wodne, maluchy będą się świetnie bawić na placach zabaw, a spacer na niewielką wysepkę może się okazać niezwykle relaksujący. Na pobyt w tym miejscu najlepiej przeznaczyć cały dzień – i koniecznie weźmy kostiumy kąpielowe.

Wigierski Park Narodowy
Obiecaliśmy Wam, że przygotowaliśmy dla Was co nieco naturalnych atrakcji Suwałk. Jedną z nich jest właśnie bliskość Wigierskiego Parku Narodowego, jednego z największych tego typu obiektów ochrony w Polsce. Został on utworzony w 1989 roku i obejmuje obecnie prawie piętnaście tysięcy hektarów lasów i torfowisk. Jego zachodni skraj przylega właśnie do Suwałk, dlatego zachęcamy, by udać się za miasto na wycieczkę pieszą lub rowerową i poznać niezwykłe bogactwo natury w tych okolicach .
Co właściwie czeka na nas w Wigierskim Parku Narodowym w okolicach Suwałk? Znajdziemy tu całe kilometry szlaków turystycznych, a także liczne jeziora, na których można uprawiać sporty wodne. Szlaki są podzielone pod względem trudności. W lesie kryje się wiele ciekawostek i wyjątkowych obiektów, na przykład magiczne kładki, małe zbiorniki wodne czy modrzewie syberyjskie. Z pewnością wyniesiemy stąd wspaniałe wspomnienia i zdjęcia, a podczas wędrówek zapomnimy, że znajdujemy się w centrum współczesnej Europy .
Szlak turystyczny im. Marii Konopnickiej „Krasnoludki są na świecie”
Któż z nas w dzieciństwie nie spotkał się z literaturą znanej, polskiej poetki, a zwłaszcza z sierotką Marysią i jej małymi towarzyszami? Okazuje się, że w Suwałkach znajdziemy je nie tylko na kartach książek, ale także w rzeczywistości. Szlak turystyczny im. Marii Konopnickiej „Krasnoludki są na świecie” prowadzi przez dużą część centrum miasta, a znajdowanie kolejnych odlewów krasnali przynosi tyle samo radości dzieciom, co dorosłym .
Sprawdź także: Jastarnia / Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zabytki / Co warto zobaczyć i zwiedzić?
Jednym z ciekawych punktów tego szlaku, który przyniesie mnóstwo radości naszym pociechom, jest Zaułek Krasnoludków. To atrakcja turystyczna w Suwałkach dla dzieci i rodzin, którą zdecydowanie warto odhaczyć na swojej liście. Nie jest to zbyt duże miejsce, jednak ma swój urok i pozostaje bardzo dobrze utrzymane. Znajdziemy tu małe, bajkowe muzeum, w którym można zasięgnąć nieco wiedzy, a także plac zabaw i bajkowe figury .
Muzeum Historii i Tradycji Żołnierzy Suwalszczyzny
Skoro już przy muzeach jesteśmy, pora na atrakcję Suwałk, która zainteresuje zwłaszcza panów (choć nie tylko). Związana jest bowiem z militariami. Chodzi oczywiście o Muzeum Historii i Tradycji Żołnierzy Suwalszczyzny. Działa ono w ramach 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej i mieści się w budynkach wojskowych przy ulicy Wojska Polskiego .
W tym szczególnym muzeum znajdziemy głównie zabytki związane z wojskiem i militariami, przygotowane w formie wystaw stałych i czasowych, zarówno wewnątrz budynku, jak i w plenerze. Możemy tu podziwiać liczne proporce, umundurowanie, ale także wyposażenie wojskowe, broń białą i palną. W plenerze z kolei na własne oczy zobaczymy zabytkowe armaty przeciwpancerne, działa przeciwlotnicze, czołgi, haubice, transportery, moździerze, wyrzutnie rakiet i inne obiekty. Duża część muzealiów to pozostałość po Suwalskiej Brygadzie Kawalerii, biorącej udział w walkach obronnych w II wojnie światowej .
Muzeum Okręgowe w Suwałkach
Pozostajemy w klimacie atrakcji Suwałk, jakimi są muzea, i przenosimy się do Muzeum Okręgowego w tym mieście. Jest to największa placówka muzealna w okolicy, mieszcząca się w gmachu wybudowanym w drugiej dekadzie XX wieku, jeszcze przed I wojną światową. Swoją historią sięga lat pięćdziesiątych, natomiast do rangi okręgowego zostało podniesione w latach siedemdziesiątych. Dzięki bogatej historii i kilkudziesięciu latach działalności zdołało zgromadzić tak wiele eksponatów .
Co znajdziemy w Muzeum Okręgowym w Suwałkach? Właściwie wszystko, co dotyczy historii regionu i Polski! Dzięki temu niemal każdy znajdzie coś dla siebie. Zabytki obejmują okres historyczny od epoki lodowej aż po lata powojenne. Poza multimediami, które mają stworzyć warunki bardziej sprzyjające dla młodych osób, znajdziemy tu oczywiście zabytki i inne muzealia. Należą do nich wykopaliska archeologiczne, fotografie, artefakty i drobiazgi, dokumenty, obrazy oraz inne przejawy sztuki. Warto poświęcić kilka godzin oraz przeznaczyć symboliczną kwotę na bilet, by zwiedzić to magiczne miejsce .
Muzeum im. Marii Konopnickiej oddział Muzeum Okręgowego w Suwałkach
O atrakcji turystycznej, jaką jest Muzeum im. Marii Konopnickiej oddział Muzeum Okręgowego w Suwałkach, pisaliśmy już przy temacie szlaku krasnoludków i Zaułku Krasnoludków, jednak nie sposób nie wspomnieć o wnętrzu tej placówki. Słynna na cały kraj poetka urodziła się właśnie w tym mieście, nic więc dziwnego, że znajdziemy tu poświęcone jej muzeum .
Muzeum dawniej mieściło się w budynku, w którym przyszła na świat Maria Konopnicka. Powstało w latach siedemdziesiątych, a obecnie ekspozycja dotyczy nie tylko jej życia i losów, ale także twórczości. Możemy tu podziwiać rękopisy, zabytkowe meble, zabytki i muzealia o tematyce dziecięcej. Muzeum edukuje nie tylko o działalności tej konkretnej poetki, lecz także innych twórców z dziedziny literatury .
Może Cię zainteresować: Słupsk / Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zabytki / Co warto zobaczyć i zwiedzić?
Ulica Chłodna w Suwałkach
Ulica Chłodna to atrakcja turystyczna Suwałk w postaci ładnie utrzymanego deptaku. Łączy on najstarszą część miasta, jaką jest Park Konstytucji 3 Maja ze znacznie młodszym Placem Marii Konopnickiej. Za dnia możemy tu pospacerować po sklepach, usiąść przy stoliku w jednej z klimatycznych knajpek i zjeść smaczny posiłek czy wypić kawę. Nocą ożywają kluby i dyskoteki, więc nawet wtedy można znaleźć tu coś dla siebie .
To jednak nie wszystko. Ulica Chłodna w Suwałkach jest znana także z bluesa. Fani tego typu muzyki wiedzą, że Suwałki są areną Blues Festiwal i na ulicy Chłodnej stawiane są prowizoryczne sceny, na których mogą występować artyści. Znajdziemy tu także Aleję Gwiad Bluesa w postaci wmurowanych w deptak tablic pamiątkowych. Każda z nich wymienia gwiazdy światowego formatu, które wystąpiły na suwalskim święcie bluesa .
Aquapark w Suwałkach
Jeśli kąpiel w Zalewie Arkadia to za mało, atrakcje turystyczne Suwałk obejmują także aquapark. Jest to jedna z największych inwestycji rekreacyjno-sportowych i jeden z największych obiektów tego typu w regionie. W sąsiedztwie nowoczesnego budynku, powstałego w 2010 rok, znajdziemy także Suwalski Ośrodek Kultury oraz hotel. Warto wiedzieć, że budynek został w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych .
A co znajdziemy w środku? Wnętrze podzielone jest umownie na strefę rekreacyjną i sportową. Baseny rekreacyjne pełne są atrakcji dla dzieci i dorosłych, zwłaszcza zjeżdżalni, natomiast basen sportowy pozwala na prowadzenie intensywnego treningu. Są tu też sauny, łaźnie, a nawet gastronomia (zarówno bar suchy, jak i mokry), klub fitness, sklep sportowy, fryzjer i kosmetyczka, sala konferencyjna, a nawet ośrodek rehabilitacji. Z pewnością każdy wybierze coś dla siebie – dzieci się wyszaleją, a dorośli zrelaksują i odpoczną. Możemy spędzić tu cały dzień beztroskiego urlopu .
Zespół cmentarzy w Suwałkach
Zdajemy sobie sprawę, że nekropolia nie jest wymarzoną atrakcją turystyczną Suwałk na czas wakacji, jednak ta tutaj jest tak wyjątkowa, że warto do niej zajrzeć. Można ją nazwać w pełni ekumeniczną, ponieważ obok siebie spoczywają przedstawiciele różnych wyznań. Zabytkowe nagrobki robią wrażenie, a kompleks obejmuje cmentarze: rzymskokatolicki, ewangelicki, prawosławny, żydowski oraz muzułmański. Dowodzą one tego, że na tych terenach wszystkie te społeczności żyły zgodnie obok siebie – ba, do dziś prowadzone tam są pochówki .
Stary browar i wieża ciśnień w Suwałkach
By nie kończyć tak pesymistycznie, postanowiliśmy w ramach zamknięcia naszego zestawienia przedstawić Wam niedoceniany zabytek w Suwałkach. Są to stary browar oraz wieża ciśnień. Niegdyś obiekty tutejszego przemysłu, obecnie popadają w ruinę. Nie są oficjalnie otwarte dla odwiedzających, jednak stanowią swego rodzaju mekkę urban explorerów z okolicy, a nawet całej Polski. Jedno trzeba przyznać – opuszczony budynek browaru robi wrażenie .
Zobacz też: Rewal / Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zabytki / Co warto zobaczyć i zwiedzić?
Atrakcje Suwałk, zabytki i ciekawe miejsca – podsumowanie
Jak widzicie, przekrój atrakcji Suwałk jest szeroki. Możemy się zatrzymać w jednym z licznych na tych terenach gospodarstw agroturystycznych, jak również w luksusowym hotelu. Jeśli morze nie jest nam potrzebne do szczęścia, znajdziemy tu całkiem sporo zabytków i interesujących lokacji.

Jesteśmy ciekawi, co warto zobaczyć i zwiedzić w Suwałkach według Was. Macie jakieś swoje ulubione miejsca w mieście, może znacie nieodkryte perełki? W takim razie czekamy niecierpliwie na Wasze komentarze!
Generalnie cała Suwalszczyzna jest piękna, zwłaszcza przyroda latem.