Autostrady w Szwajcarii / Winiety, opłaty drogowe i drogi szybkiego ruchu

Autostrady w Szwajcarii to kolejny przykład świetnie zorganizowanych tras przejazdowych. Kraj ten może poszczycić się nie tylko gęstą, ale i utrzymaną w świetnym stanie siecią dróg lokalnych, kantonalnych i autostrad. Łączna długość wszystkich tras, którymi można poruszać się w Szwajcarii, to aż ponad 70 tysięcy kilometrów. W tym samych autostrad jest prawie 1450 kilometrów. Zatem jazda po tym kraju nie powinna nikomu sprawiać większych trudności.

Jeśli chodzi o same autostrady w Szwajcarii, to są one systematycznie modernizowane i remontowane. Jak wieść niesie ich nawierzchnia pozwala na dość bezpieczną jazdę nawet w strugach ulewnego deszczu, przy prędkości 120 km/h. Nie powodując przy tym mocnego rozpryskiwania wody, które utrudnia prowadzenie samochodu, auta za nami.

Niestety minusem autostrad w Szwajcarii, jest fakt, iż są one w przeważającej części płatne. Aby poruszać się nimi, trzeba po prostu wykupić winietę. System jest tu niezwykle prosty, gdyż do wyboru jest tylko jedna roczna taryfa. Tyczy się to oczywiście jedynie aut osobowych, motocykli i kamperów. Samochody ciężarowe, które przewożą różnego rodzaju towary, są obciążone innymi, dodatkowymi opłatami. A wszystko po to, by jak najmniej ucierpiało tutejsze środowisko.

Autostrady w Szwajcarii
Autostrady w Szwajcarii / Opłaty drogowe, drogi szybkiego ruchu i winiety

Winiety w Szwajcarii

Zaczynamy od tematu, który zapewne najbardziej interesuje kierowców, wybierających się do Szwajcarii. Winiety w tym kraju wcale nie są obowiązkowe, jednak jazda bocznymi drogami, będzie mało komfortowa i na pewno dłuższa. Szczególnie jeśli jedziemy przez całą Szwajcarię, na drugi kraniec Europy lub po prostu chcemy zwiedzić ten kraj.

Zanim wyruszysz w podróż upewnij się, że masz aktualne ubezpieczenie

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%. Sprawdź promocje!

Ubezpieczenie oc ac

Ubezpieczenie OC / AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu. Nawet do 50% taniej!

Tutejszy system opłat oparty jest o winiety, już od 1985 roku. Ich ceny w zasadzie się nie zmieniają, jedynie skoki kursów franka szwajcarskiego, sprawiają że opłaty za przejazd szwajcarskimi autostradami, robią się coraz droższe. Obecnie koszt rocznej winiety to dokładnie 40 franków, czyli w zależności od wahań walutowych, to mniej więcej równowartość 170 złotych.

Dla jednych 170 złotych będzie wygórowaną ceną, jeśli chodzi o krótki czy nawet jednorazowy przejazd płatnymi drogami w Szwajcarii. Inni z kolei podnoszą temat opłat za przejazd naszymi rodzimymi autostradami, gdzie jazda w dwie strony, do innego miasta może kosztować jeszcze więcej. W Szwajcarii jednak wykupujemy możliwość całorocznych przejazdów. Kara za brak ważnej winiety jest tu dotkliwa, bo to aż 200 franków, plus przymus zakupu aktualnej.

Ważnym aspektem zakupu winiety w Szwajcarii jest również długość czasu na jaki będzie ona obowiązywać. Można bowiem kupić tu tylko jedną jej wersję – roczną, która obejmuje okres od 1 grudnia poprzedniego roku, do 1 stycznia następnego. Dokładniej jeśli winietę kupimy 1 grudnia 2020 roku, to będzie ona ważna aż do 31 stycznia 2022 roku. Nie ma innej opcji, następna winieta będzie w sprzedaży dopiero od 1 grudnia 2021 roku.

Autostrady Szwajcaria
Autostrady Szwajcaria / Źródło: Wikipedia

Autostrady w Szwajcarii

Jak już wspominaliśmy autostrady w Szwajcarii są synonimem solidności, a ich liczność sprawia że szybko dotrzemy w każdy interesujący nas zakątek tego kraju. Dosłownie, bowiem jak sprawdzono, każdy Szwajcar nie ma dalej, niż 10 kilometrów do najbliższej autostrady.

Autostrady w Szwajcarii oznaczane są na mapie dużą literką A i zielonym kolorem, natomiast drogi krajowe niebieskim. Jeśli chodzi o konkretny znak wjazdu na autostrady, to jest to tradycyjnie symbol dwupasmowej drogi na zielonym tle. Natomiast drogi ekspresowe oznaczono tu symbolem białego samochodu, również na zielonym tle.

W Szwajcarii łatwo można się połapać, czy dojedziemy do danego miejsca płatną czy bezpłatną drogą. Mianowicie jeśli nazwa wybranej miejscowości jest naniesiona na zielony drogowskaz, to dojedziemy tam płatnymi autostradami. Kiedy jednak ma ona niebieską barwę, to znaczy że dotrzemy tam wewnętrznymi i co ważne, bezpłatnymi drogami.

Autostrady w Szwajcarii w kolejności numerycznej:

– A1 główna autostrada łącząca St. Gallen z granicą we Francji
– A2 kolejna główna autostrada, która wiedzie z Bazylei do Chiasso
– A3 biegnie również z Bazylei do Sargans
– A4 prowadzi z Altdorf do Bargen
– A5 łączy Yverdon-les-Bains z Luterbach
– A6 wiedzie z Wimmis do Lyss
– A7 biegnie z Winterthur do Kreuzlingen
– A8 prowadzi z Spiez do Hergiswil
– A9 łączy Gondo z Vallorbe
– A10 wiedzie z Rüfenacht do Muri bei Bern
– A11 autostrada łącząca centrum Zurychu z jego lotniskiem
– A12 biegnie z Vevey do Berna
– A13 prowadzi przez malownicze tereny z St. Margrethen do Bellinzona
– A14 łączy Cham z Lucerną
– A16 wiedzie z Biel (Bienne) do Boncourt
– A18 biegnie z Reinach do Bazylei
– A19 prowadzi z Naters do Brig
– A20 łączy Zurych z północnym pierścieniem
– A21 wiedzie przez Wielką Przełęcz Świętego Bernarda do tunelu św. Bernarda
– A28 prowadzi z Klosters do Landquart
– A50 autostrada przebiegająca przez gminę Glattfelden
– A51 biegnie z Bülach do Zurychu.
– A52 wiedzie z Zumikon do Hinwil
– A53 prowadzi z Kloten do Reichenburga

Opłaty drogowe w Szwajcarii

Główną opłatą drogową w Szwajcarii jaką trzeba uiścić jest oczywiście winieta. Można je kupić w specjalnych punktach sprzedaży na przykład na przejściach granicznych, a także na stacjach benzynowych, czy co ciekawe na poczcie. Jeśli chodzi o sposób zapłaty za winiety w Szwajcarii, to może być to gotówka – frank szwajcarski lub po prostu nasza karta płatnicza z banku. W punktach dystrybucji, umiejscowionych przy granicy, przyjmują także euro oraz funty brytyjskie.

Szwajcarska winieta jest dość kolorowa, ale i minimalistyczna w swojej formie. Tak właściwie to mała naklejka, którą trzeba umieścić na przedniej szybie, naszego samochodu. Najlepiej nakleić ją w górnym lewym rogu lub tuż pod lusterkiem. Musi być ona po prostu widoczna z zewnątrz.

Do tego trzeba pamiętać, że raz naklejonej winiety w Szwajcarii nie można przeklejać. Za to również grożą wysokie mandaty. Naklejkę muszą posiadać nie tylko auta osobowe, ale również motocykle (na niewymienialnej ich części) oraz osobną – przyczepy kempingowe. Winiety w Szwajcarii nie dziurkujemy, nie wypełniamy, tylko po prostu umieszczamy je na właściwym miejscu.

W Szwajcarii, oprócz zakupu winiet, które umożliwiają poruszanie się po płatnych odcinkach autostrad, trzeba być przygotowanym także na dodatkowe opłaty za przejazd tutejszymi tunelami. Obiekty te są stałym elementem szwajcarskiego krajobrazu i przy okazji ułatwiają oraz przyspieszają przejazd przez trudniejsze, górskie odcinki. Warto też od razu dodać, że nie wszystkie tunele w Szwajcarii są odpłatne. Po drugie warto jeszcze przed przejazdem zorientować się, czy nasz pojazd, którym się poruszamy na pewno zmieści się do danego łącznika. Większość osobówek nie będzie miała żadnych z tym problemów, gorzej jeśli ciągniemy ze sobą przyczepę lub prowadzimy kamper.

Winiety w Szwajcarii
Winiety w Szwajcarii

Zobacz też jak korzystając z autostrad w Szwajcarii dojechać nad Jezioro Bodeńskie.

Płatne tunele w Szwajcarii:

  1. Grand Saint Bernard http://www.letunnel.com/datapage.asp?id=12&l=3 – motocykle płacą tu za jednorazowy przejazd 17,50 CHF, samochody osobowe 29,50 CHF, natomiast kampery i auta z przyczepą 46 CHF
  2. Munt la Schera – samochody osobowe do 9 miejsc siedzących, płacą za jednorazowy przejazd 22 CHF, motocykle 13 CHF, natomiast kampery 25 CHF
  3. Furka – tunel z kolejowym przejazdem https://www.matterhorngotthardbahn.ch/en/winter/journey/car-transport/furka/prices/ motocykle za jednorazowy przejazd w sezonie płacą 20 CHF, samochody osobowe do 9 miejsc siedzących 27 CHF, kampery tyle samo, czyli 27 CHF
  4. Lötschberg https://www.bls.ch/en/fahren/unterwegs-mit/autoverlad/kandersteg-goppenstein/tickets-kandersteg-goppenstein/einzelticket-kandersteg-goppenstein motocykle za jednorazowy przejazd płacą 19 CHF, samochody osobowe w zależności od konkretnego dnia od 25 do 29,50 CHF, natomiast kampery w zależności od wielkości od 20 do nawet 87 CHF

Sprawdź też autostrady w Niemczech.

Co jeszcze warto wiedzieć o drogach i autostradach w Szwajcarii?

Podróżując po szwajcarskich drogach samochodem, należy mieć przy sobie ważne prawo jazdy oraz dowód osobisty bądź paszport, z terminem ważności na co najmniej 3 miesiące w przód. Do tego wymagane jest także ubezpieczenie OC oraz dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym. Jeśli prowadzimy firmowe auto, to przyda nam się także upoważnienie firmy leasingowej, przetłumaczone na język angielski. Przydać się może także dodatkowe ubezpieczenie, gdyż służba zdrowia w Szwajcarii jest tylko i wyłącznie płatna.

Jeśli chodzi o obowiązkowe wyposażenie naszego auta, to jest nim tutaj trójkąt ostrzegawczy. Natomiast do zalecanych sprzętów zalicza się w Szwajcarii gaśnicę i apteczkę. Zimą trzeba mieć założone zimowe opony, a w niektóre górskie regiony przydadzą się także łańcuchy. Z kolei dodatkowe boczne lusterka będą potrzebne, jeżeli ciągniemy przyczepę szerszą niż nasz samochód.

Ograniczenia prędkości w Szwajcarii wyglądają następująco:

  • po terenie zabudowanym nie przekraczamy 50 km/h
  • na drogach krajowych jeździmy do 80 km/h
  • kiedy ciągniemy przyczepę to tylko do 80 km/h
  • po drogach szybkiego ruchu do 100 km/h
  • z kolei na autostradach do 120 km/h
Opłaty drogowe w Szwajcarii
Opłaty drogowe w Szwajcarii / Autostrady, drogi szybkiego ruchu i winiety

W kwestii spożytego alkoholu w Szwajcarii, to nie można tu przekroczyć 0,5 promila we krwi. Kierowca, jak i wszyscy pasażerowie muszą jeździć z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Rozmowy telefoniczne podczas prowadzenia samochodu są tu możliwe, tylko i wyłącznie poprzez zestaw głośnomówiący. Natomiast dzieci do siódmego roku życia podróżują po Szwajcarii w odpowiednich fotelikach. Ewentualne mandaty płaci się tu na miejscu. Nie możliwości ich skredytowania. Warto też pamiętać o tym, że przełęcze alpejskie nie są otwarte przez cały rok. Generalnie zależy to głównie od warunków atmosferycznych. Zatem przed podróżą lepiej sprawdzić, czy dane miejsce będzie w ogóle przejezdne.

Mapa autostrad w Szwajcarii

Na tej mapie drogowej znajdziesz autostrady w Szwajcarii:

Ważne numery telefonów w Szwajcarii

Dodaj opinie na forum