Atrakcje turystyczne Teneryfy

0
1432

Wśród wszystkich Wysp Kanaryjskich, to właśnie Teneryfa ma według nas najwięcej atrakcji do zaoferowania turystom i osobom odwiedzającym tą część Hiszpanii.

Praktycznie w każdym jej zakątku znajduje się coś ciekawego do zobaczenia, czy zwiedzenia. Nie ma co się oszukiwać – większość atrakcji została stworzona, właśnie po to by przyciągnąć jak największą liczbę turystów.

Jednak nawet ci poszukujący czegoś autentycznego, lokalnego i ciekawego, będą usatysfakcjonowani.

Przewodnik po Teneryfie
Turystyczny przewodnik po ciekawych miejscach na Teneryfie
Teneryfa oferuje rozrywki zarówno dla tych buszujących w nocnych lokalach – szczególnie południowa część Teneryfy – jak i dla rodzin z dziećmi, dla których w głównej mierze powstały tu aqua parki oraz ogrody zoologiczne. Miłośnicy przyrody oraz górskiego trekkingu też odnajdą na tej wyspie coś dla siebie, czekają tu na nich specjalnie przygotowane ścieżki i szlaki turystyczne o różnych poziomach trudności.

Co więcej:

Prawie 400 km wybrzeża i licznych plaż dostarcza miejsca do uprawiania wszelkich sportów wodnych, więc chyba nikt nie powinien się tu nudzić.

Dlatego zwiedzanie Teneryfy zacznijmy od tych największych atrakcji turystycznych:

Bogactwo naturalne

Niezaprzeczalnie największą atrakcją Teneryfy jest jej naturalne bogactwo przyrodnicze. W samym centrum wyspy jest umiejscowiony najwyższy szczyt Hiszpanii i wulkan zarazem – Teide (3718 m. n. p. m). Jest on położony na terenie objętym ochroną – w parku narodowym Parque Nacional de Las Canadas del Teide. Na wulkan można dostać się, m. in za pomocą kolejki górskiej, która startuje z poziomu 2356 metrów i w ciągu 8 minut przenosi nas na wysokość 3555 metrów, czyli praktycznie na samą górę. Jednak by wejść na sam szczyt potrzebne jest zezwolenie zarządu parku narodowego.

Wulkan Teide na Teneryfie
Ciekawe miejsca na Teneryfie to z pewnością te zafundowane przez samą matkę naturę! To jednak nie jedyne atrakcje, ale o tym za chwilę…

Z górnej stacji kolejki linowej mamy do wyboru różne drogi, by dalej kontynuować wędrówkę. Jedna z nich prowadzi oczywiście na sam szczyt (Telesforo Bravo), drugą dotrzemy na punkt widokowy Mirador de la Fortaleza, skąd podziwiać można dolinę La Orotava oraz góry Anaga.

Jeszcze inna zaprowadzi nas do punktu widokowego Mirador Pico Viejo z którego widać ostatnią wulkaniczną działalność tego masywu. Sam park narodowy jest od 2007 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO, znajdują się w nim szlaki do turystyki pieszej, wyznaczone w ten sposób by po drodze podziwiać księżycowy krajobraz, pustkowia skalne oraz wyjątkowo dużą roślinę o czerwonych kwiatach – żmijowca rubinowego.

To dopiero początek tego co warto tu zobaczyć.

Obejrzyj film, który jest przewodnikiem turystycznym po najciekawszych miejscach na Teneryfie:

Teneryfa południowa

Południowa część wyspy to głównie baza hotelowa i atrakcje skrojone pod turystów. Nie brakuje tu parków rozrywki, zarówno tych wodnych, jak z dzikimi zwierzętami, ale znajdzie się także coś bliższego natury.

Auditorio de Tenerife
Parki wodne na Teneryfie to nie jedyne atrakcje dla rodzin z dziećmi.

Aqua parki na Teneryfie

Najbardziej znanym na całej Teneryfie oraz pewnie i pobliskich wyspach jest aquapark – Siam Park. Zbudowany tak by przypominał miejscami Tajlandię, jest największym wodnym parkiem w Europie.

Był laureatem nagrodzonym przez podróżników portalu turystycznego TripAdvisor, jako najlepszy na świecie aquapark.

Atrakcji w nim nie brakuje – zjeżdżalni, leniwej rzeczki czy sztucznych fal w basenie. Fantastyczna zabawa dla całej rodziny i dzieci, na cały dzień.

Niedaleko Siam Parku usytuowany jest kolejny park ze zjeżdżalniami – Aqualand, który jest mniejszy, ale są w nim występy wodnych ssaków – delfinów. Jakby komuś brakowało kontaktu ze zwierzakami w niedalekiej odległości jest także Jungle Park, gdzie na ogromnej powierzchni można oglądać dzikie krokodyle, lwy i małpy, przechodząc po drewnianych i wiszących mostkach. Do tego codziennie odbywają się tu pokazy tresury ptactwa, m.in. orłów, sępów i innych drapieżnych przedstawicieli gatunku.

Dla wielbicieli człekokształtynych jest także w tych okolicach Monkey Park, gdzie zwierzęta nie są pozamykane w klatkach i możemy je karmić zakupionym, specjalnym jedzeniem.

Jest też coś dla rodzin z dziećmi.

Atrakcje dla rodzin z dziećmi na Teneryfie

Nieopodal stolicy Teneryfy w Peuerto de la Cruz ma swoją siedzibę chyba największa atrakcja, jeśli chodzi o rodziny z dziećmi – Loro Park. Park ten rozmieszczony jest na terenie aż 33 hektarów i mieści się w nim ponad 300 gatunków zwierząt. Największą atrakcją tego ogrodu zoologicznego są pokazy zwierząt na żywo – delfinów, orek, lwów morskich oraz papug. Ponad to w akwariach możemy podziwiać życie podwodne, a w osobnym budynku zostało utworzone pingwinarium z różnymi gatunkami tych zwierząt.

Więcej na temat tego parku wodnego zobaczysz na tym filmie:

To co warto zobaczyć na Teneryfie to z pewnością klify!

Klify Los Gigantes!

klify Los Gigantes
klify Los Gigantes
Na południu Teneryfy są również inne atrakcje, które nie zostały stworzone ludzką ręką. Jedną z nich są klify Los Gigantes. Wysokie skały wpadające pionowo wprost do oceanu – to widok niesamowity. Do tego można tu wykupić krótki lub dłuższy rejs wzdłuż wybrzeża, by podziwiać widoki i by upolować na fotce np. delfiny żyjące w swoim naturalnym środowisku.

Innym rodzajem atrakcji turystycznych jest Piekielny Wąwóz – Barranco del Infierno. Szlak ten położony jest na obszarze rezerwatu przyrody o tej samej nazwie. Trasa rozpoczyna się na obrzeżach Adeje i ma długość ponad 6 km i prowadzi do 200 metrowego wodospadu. Niestety ze względów bezpieczeństwa nie jest dostępny dla dzieci poniżej 5 roku życia i od 2015 roku trzeba podczas całej wędrówki nosić kask.

Kierując się z południa na północ…

Teneryfa północna

Północna część wyspy Teneryfy jest równie bogata w atrakcje dla odwiedzających. Klimatycznie jest tu chłodniej i zdecydowanie bardziej deszczowo, jednak zyskuje na tym bujna roślinność. Także tu nie brakuje hoteli, restauracji oraz miejsc wartych zobaczenia.

To właśnie tu umiejscowiona została stolica Teneryfy – Santa Cruz de Tenerife. To nie tylko największa metropolia na wyspie, ale także ważny port na morskiej mapie, który łączy Europę i Afrykę z obiema Amerykami.

To tu zatrzymują się także olbrzymie wycieczkowce z turystami.

W Santa Cruz de Tenerife warto zobaczyć miejską salę koncertową Auditorio de Tenerife, która budzi skojarzenia z operą w Sydney ze względu na nietypową architekturę. Można się przejść do parku miejskiego Parque Garcia Sanabiara, gdzie nasadzona roślinność jest niezwykle zadbana i egzotyczna. Jeśli chodzi o zwiedzanie to warto zobaczyć fortyfikacje Castillo de San Juan oraz ruiny Torre de San Andres i Castillo de San Cristóbal.

Zwiedzanie Teneryfy
Co warto zobaczyć i zwiedzić na Teneryfie? Nasz przewodnik ułatwi całą sprawę!

Nasz przewodnik po Teneryfie obejmuje też oczywiście miasta!

Malownicze miasteczka i wsie

Kolejnym miastem na liście, wartym odwiedzenia jest La Orotava. Jedna z najstarszych i najciekawszych pod względem architektury miejscowości na Teneryfie. Można tu zobaczyć siedemnastowieczną zabudowę z charakterystycznymi drewnianymi balkonami, przyozdobionymi kwiatami – np. Casa de los Balcones. To właśnie tu podczas obchodów święta Bożego Ciała, ulice zamieniają się w kwiatowe dywany, misternie układane przez mieszkańców. Na tle miasta wyróżnia się szczególnie kościół Iglesia de la Concepción ze swoją charakterystyczną kopułą. Budowla ta jest wpisana na listę zabytków narodowych, od 1948 roku.

Miasta Teneryfy
Miasta Teneryfy

Dla samego symbolu wyspy warto udać się do miejscowości Icod de los Vinos. To tu rośnie botaniczny pomnik przyrody na Teneryfie – stara dracena, smocze drzewo Drago Milenario. Ma podobno 800 lat, a jego sok nazywany jest smoczą krwią, gdyż przy kontakcie z powietrzem zmienia się na kolor czerwony. Wokół ogrodu w którym rośnie sławne smocze drzewo znajdują się winnice, a pobliskich sklepach można dostać już przerobioną winorośl, w butelkach.

Zobacz listę rzeczy i miejsc, które trzeba zrobić, zobaczyć i zwiedzić będąc na Teneryfie:

Masyw Anaga

Miłośników przyrody i wędrówek zainteresuje zapewne Masyw Anaga. Jest to najstarsza część wyspy, gdzie jej historia sięga 7-9 milionów lat wstecz. Na terenie ponad 14 tysięcy hektarów utworzono park krajobrazowy, gdzie przypada najwięcej endemizmu na metr kwadratowy w całej Europie. Warunki klimatyczne ukształtowały tu roślinność przypominającą raczej skandynawskie lasy, niż egzotyczne krajobrazy.

Innym ciekawym miejscem jest wioska Masca. Położona jest w parku krajobrazowym gór Teno, pomiędzy wąwozami. Prowadzi do niej naprawdę kręta droga, ale warto tu przyjechać, chociażby dla samych widoków. Stąd prowadzi do plaży, dość popularny szlak pieszych wędrówek o długości prawie pięciu kilometrów. W wiosce można zobaczyć przykład chyba najlepiej zachowanej architektury kanaryjskiej. Pewnie uchowała się, dlatego że drogę do Maski wybudowali dopiero w latach 60-tych. Wcześniej trzeba było tu dotrzeć na pieszo. Obecnie są tu bary, restauracje, sklepik z pamiątkami oraz kapliczka i małe muzeum etnograficzne.

Najlepsze plaże na Teneryfie

Tworząc ten przewodnik po ciekawych miejscach wartych odwiedzenia nie mogliśmy zapomnieć o plażach na Teneryfie. Poniżej zobaczycie filmik z tymi najlepszymi:

Turystyczna mapa Teneryfy

Wraz z tą mapą Teneryfy zaplanujesz podróż i wakacje na tej wyspie. Oznacz sobie wszystkie ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne warte zobaczenia:

Zapraszamy Cię także do dodania opinii, komentarzy i relacji z pobytu na Teneryfie. Dzięki temu ułatwimy sobie wzajemnie udane wczasy i wakacje na Teneryfie.

Teneryfę można odwiedzać cały rok zarówno w październiku, listopadzie jaki w lutym czy marcu (zobacz też gdzie jechać na wakacje w styczniu). Jest jednym z tych miejsc, w których jest co robić przez okrągły, cały rok! Mamy nadzieję, że nasz przewodnik po Teneryfie pomoże Wam spędzić jeszcze lepsze wakacje na tej wyspie!

ZOSTAW OPINIE

Dodaj komentarz
Twoje imię