Przewodnik po Toskanii

0
1031

Pierwsza myśl na hasło Toskaniazielone wzgórza, gdzie do położonej na szycie rezydencji zbudowanej z kamienia, prowadzi długa droga obsadzona po bokach strzelistymi cyprysami…

Tak właśnie każdy z nas wyobraża sobie Toskanię. Rejon ten jest poniekąd jedną z najważniejszych wizytówek Włoch. Do naszego wyobrażenia należy jeszcze dodać ciągnące się po horyzont winnice, wyrazistą architekturę, malownicze miasteczka położone na wzgórzach, znakomitą kuchnię pozostawiającą smaki Toskanii we wspomnieniach na wiele lat oraz historyczne zabytki.

To właśnie jest Toskania.

A poniżej znajdziesz nasz przewodnik po niej…
Zaczynamy!

Przewodnik po Toskanii
Przewodnik po Toskanii / Zwiedzaj Toskanię świadomie wybierając najważniejsze i najlepsze atrakcje i zabytki!

Mapa Toskanii

Toskania jest umiejscowiona w centralnej części Półwyspu Apenińskiego. Graniczy z innymi regionami, m. in z Umbrią, Marche, Lacjum, Emilią Romanią i Ligurią.

Teren ten obejmuje część łańcucha Apeninów (Apeniny Toskańskie) i rzekę Arno i Ombrone oraz dwa morza – Liguryjskie i Tyrreńskie. Region ten jest więc zróżnicowany – w większości górzysty i wyżynny, ma jednak dostęp do morza i pięknych plaż, co gwarantuje urozmaicenie podczas toskańskich wakacji.

Jednego dnia możemy błądzić wśród wiejskich, wysoko położonych wiosek, by kolejnego dnia opalać się na jednej z malowniczych plaż.

Poniżej znajdziesz aktualną mapę Toskanii dzięki, której zlokalizujesz zabytki, atrakcje, miasta oraz wszystko to co chcesz zwiedzić i zobaczyć będą już na miejscu. Zaplanujesz także trasę dojazdową własnym samochodem do Toskanii:

Przewodnik turystyczny po Toskanii

Toskania jest uznawana za jedno z najpiękniejszych miejsc na świece, przez co jest tłumnie odwiedzana przez turystów z całego świata. Takie miejsca jak Florencja, krzywa wieża w Pizie czy wyspa Elba są obowiązkowymi miejscami do zaliczenia. Kusi niezwykle smaczna kuchnia regionalna oraz tutejsze wyroby winiarskie.

Baza noclegowa jest rozwinięta ze szczególnym uwzględnieniem agroturystyki. Światowej sławy muzea i zabytki sprawiają, że nikt tu się z pewnością nie będzie nudził, a niezwykle korzystny klimat umożliwia bezproblemowe podróżowanie i zwiedzanie już od świąt Wielkanocy, aż do końca października.

Zacznijmy więc zwiedzanie Toskanii od naszego przewodnika po ciekawych miejscach, zabytkach i atrakcjach turystycznych:

Florencja – Stolica Toskanii

Zwiedzanie zaczniemy standardowo od stolicy regionu, czyli Florencji. To kolebka renesansu, gdzie dawniej tworzyli artyści pokroju Michała Anioła, Dantego czy Botticelliego.

Florencja
Florencja to stolica Toskanii i jedno z najpiękniejszych miast a zarówno atrakcji turystycznych w tym regionie.

We Florencji z pewnością warto zobaczyć przede wszystkim katedrę Duomo (Santa Maria del Fiore). Nie tylko samo wnętrze, ale również warto wspiąć się na kopułę, dzwonnicę i wejść do baptysterium (na wszystkie 3 miejsca potrzebny jest jeden bilet).

Kolejnym punktem wartym uwagi jest znany most Ponte Vecchio. Wyróżnia go fakt, że jest mostem kompletnie zabudowanym, gdzie swoje miejsce miały kiedyś sklepiki, które potem zamieniono na warsztaty złotników i jubilerów. Górna część nazwana korytarzem Vasariego, łączy Palazzo Vecchio z Palazzo Pitti.

Florencja jako stolica Toskanii oferuje wiele… naprawdę wiele ciekawych miejsc i zabytów do zwiedzania:

Wśród wielu muzeów i galerii na uwagę zasługuje Galleria degli Uffizi – jedno z najstarszych muzeów w Europie, gdzie możemy podziwiać dzieła Giotto, Leonarda da Vinci czy Rafaela i Tycjana. Kolejnym podobnym miejscem godnym uwagi jest także Galleria dell’Accademia ze swoim najbardziej znanym dziełem Michała Anioła – posągiem Dawida.

Piza

Kolejnym miejscem, które warto zwiedzić jest na pewno Piza. Kojarzona przede wszystkim z krzywą wieżą. Owa wieża jest jednak tylko częścią zabytkowego zespołu – Piazza del Duomo, który składa się także z katedry, baptysterium i cmentarza.

Piza i krzywa wieża
Piza i krzywa wieża jest kolejną wizytówką malowniczych zabytków Toskanii.

Wrażenie robi również sam cmentarz Camposanto, który jest otoczony krużgankami, w których znajdują się sarkofagi i kapliczki zdobione freskami. Można w nich podziwiać m. in piękny fresk Triumf Śmierci (w północnej części cmentarza).

Warto przejść się także urokliwymi uliczkami wzdłuż rzeki Arno. Spacerując będziemy mogli zobaczyć wspaniałe kościoły, pałace oraz średniowieczną zabudowę. Z koleim doskonałym miejscem na relaks będzie na pewno wizyta w ogrodzie botanicznym Orto Botanico.

A tutaj rzut okiem kamery na krzywą wieżę w Pizie:

Idąc dalej ścieżką ciekawych miejsc, które należy zobaczyć spędzając urlop i wakacje w Toskanii jest Siena:

Siena

Siena to kolejne warte uwagi miasto, które warto zwiedzić będąc w Toskanii. Tą średniowieczną miejscowość zwiedza się pieszo, gdyż jest ona zamknięta dla ruchu kołowego. Największym zabytkiem jest tu niewątpliwie gotycka katedra w Sienie, z biało-czarną marmurową posadzką i amboną wykonaną przez Nicola Pisano.

Siena
Siena / Zobacz ciekawe miejsca, które należy zwiedzić spędzając wakacje w Sienie.

Godny uwagi jest także rynek/plac Plazza del Campo, gdzie co roku odbywają się słynne wyścigi konne Palio. Ma on dość nietypowy kształt muszli i znajduje się przy nim pałac Palazzo Pubblico, gdzie mieści się obecnie muzeum miasta.

Atrakcje turystyczne w Sienie, które warto zobaczyć:

Niedaleko umiejscowiona jest również Torre del Mangia – ponad 100-metrowa wieża i dzwonnica, na którą można wejść, by podziwiać panoramę miasta. Całe zabytkowe centrum Sienny zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO (1995r).

Wyspa Elba

Warto wybrać się w krótki rejs na wyspę Elbę. To miejsce jest ściśle związane z osobą Napoleona Bonaparte, który został tu zesłany w 1814 roku wraz z częścią swoich oddziałów.

Wyspa Elba
Malownicza Wyspa Elba / Można na nią dopłynąć promem i spędzić tam niezapomniane wczasy!

Pozostała tu po nim rezydencja – Palazzina dei Mulini, w której zobaczyć można jego gabinet z biurkiem, a także łoże z baldachimem oraz słynne polowe łóżko. Oprócz tego na wyspie warto zobaczyć forty w Portoferraio, Sanktuarium Madonna delle Grazie i Klasztor Santa Catering wraz z ogrodem botanicznym. Można udać się na jedną z pięknych plaż, jakie oferuje ta wyspa lub wjechać kolejką gondolową na najwyższy jej szczyt – Monte Cappane (1017 m.n.p.m) zwany dachem Toskanii.

San Gimignano

Mianem „średniowiecznego Manhattanu” określane jest małe miasto San Gimignano. Powodem tego jest ilość wież, które tu królują nad miastem. Obecnie jest ich trzynaście, lecz w latach swojej świetności było ich ponoć aż siedemdziesiąt.

San Gimignano
San Gimignano / Miasto wież.

San Gimignano jest nazywane jednym z najładniejszych miast Toskanii. Słynie nie tylko ze swoich wież, ale również produkcji znakomitego białego wina i uprawy szafranu.

Można tu zobaczyć ruiny cytadeli Rocca, czy też wspiąć się na jedną z wież. W centralnym punkcie placu Piazza della Cisterna znajduje się godna uwagi XIII-wieczna cysterna (rodzaj zbiornika na wodę). W miasteczku można zobaczyć także kolegiatę Santa Maria Assunta z freskami oraz dwa pałace: Palazzo del Popolo (ratusz w którym jest muzeum malarstwa) oraz Palazzo del Podesta (dawny Pałac Zarządcy).

Warty uwagi jest również kościół z XIII wieku Św. Augustyna, z wnętrzami ozdobionymi namalowanymi scenami z życia świętego. Samo miasteczko zostało przeniesione i zanimowane w popularnej grze Assassins Creed.

To nie wszystko.

Nasz przewodnik po Toskanii ma dla Was jeszcze kilka ciekawych miejsc do odkrycia!

Cortona

Cortona to kolejne średniowieczne miasto, wybudowane na wzgórzu, mocno kojarzone z literackim dziełem „Pod słońcem Toskanii” Francis Mayes. Coś dla fanów powieści, ale nie tylko.

To klimatyczne miejsce w którym można się zgubić pośród starych kamieniczek i wąskich uliczek.

Warto tu się udać na szczyt wzgórza, gdzie mieści się bazylika św. Małgorzaty (z mumią świętej w środku!) i gdzie przy okazji rozpościera się malowniczy widok na całą okolicę.

Montepulciano

Montepulciano to miasteczko położone, jak wiele innych w Toskanii na wzgórzu.

Nazywane jest perłą XVI wieku, przez swoją renesansową zabudowę.

Montepulciano San Biagio
Montepulciano San Biagio

Właśnie to klimatyczne miejsce posłużyło jako plan filmowy do jednej z części sagi o wampirach – Zmierzch: Księżyc w nowiu. Zobaczyć tu można m. in kościół San Biagio z dwiema dzwonnicami, gotycki ratusz Palazzo Comunale oraz Palazzo Tarugi, obok którego stoi studnia Gryfów i Lwów.

Pienza

Pienza to kolejne urokliwe miasteczko, którego zabytkowe centrum zostało umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jednak ciekawszym punktem może być tu lokalizacja mieszcząca się dokładnie między Pienzą, a gospodarstwem Terrapille, gdzie był kręcony film Gladiator z Russelem Crowe. To tu sfilmowano ten słynny kadr, kiedy tytułowy gladiator idzie przez pole, dłońmi smagając zboże.

Dla wszystkich kinomaniaków to nie lada gratka.

Skompletowaliśmy listę ciekawych miejsc w Toskanii, które należy koniecznie odwiedzić i zobaczyć. Teraz pora na noclegi w Toskanii.

Baza noclegowa w Toskanii

Baza noclegowa w Toskanii, jako jednego z najczęściej odwiedzanych miejsc we Włoszech i ogólnie na świecie jest mocno rozbudowana. Znajdziemy tu chyba każdą konfigurację, jeśli chodzi o hotele – od takich prawdziwie luksusowych w których zatrzymują się gwiazdy, po stosunkowo niedrogie hostele, campingi i wspomnianą wcześniej agroturystykę.

Jak to we Włoszech znajdziemy tu naprawdę liczne kempingi oraz domy i apartamenty wakacyjne do wynajęcia. Jeśli szukacie spokoju i relaksu, możecie wybierać spośród wielu uzdrowisk, gdzie są źródła termalne: Bagno Vignoni, Terme di Saturnia, Bagni San Filippo, czy też Bagni di Petriolo, by tam zupełnie za darmo skorzystać z ich dobrodziejstw.

Agroturystyka w Toskanii
Agroturystyka w Toskanii / Sprawdź ceny noclegów w Toskanii / Campingi, domy do wynajęcia i popularną w tym regionie agroturystykę!

Agroturystyka w Toskanii

Na uwagę zasługują tu także gospodarstwa agroturystyczne, które często są usytuowane w górzystej części Toskanii. Bardzo często oferują swoim gościom oprócz lokalnych wyrobów, także baseny, czy też są umiejscowione pośród prywatnych winnic.

Jeśli chcesz się przekonać na własne oczy jak wygląda agroturystyka w Toskanii obejrzyj ten film… do końca!

No dobrze… ale ile to wszystko kosztuje, czyli aktualne ceny w Toskanii:

Ceny w Toskanii

Tanio nie jest i raczej nie będzie. To Włochy proszę państwa i najpopularniejszy wśród turystów region buta apenińskiego a także i świata. Ceny w mniejszych miejscowościach są oczywiście nieco niższe, niż w przypadku większych miast.

Cena jedzenia w restauracjach do tanich nie należy. Dania typu pizza czy makaron to koszt około od 5 do 14-15 euro, w zależności od dodatków. Obiad z mięsem, rybą czy owocami morza jest jeszcze droższy, a jego cena zaczyna się od 10-15 euro wzwyż. Najtańszą opcją gotowego jedzenia są kanapki sprzedawane w ulicznych budkach za 3-4 euro.

Podobnie jest z cenami słodyczy czy alkoholu w Toskanii:

Za porcję pysznych włoskich lodów trzeba liczyć ponad 2 euro. Piwo w butelce będzie w knajpie kosztować 3-4 euro, a zdarzy się że i 10 euro. Na drinka trzeba przeznaczyć średnio 15 euro. Za szklankę wody zapłacimy 2 euro, kawa lepsza niż espresso to wydatek 4-6 euro, co ciekawe herbata bywa droższa i może kosztować nawet 8 euro!

Ceny jedzenia, picia i innych artykułów w sklepach wyglądają następująco – bułki kupimy na kg (2-3 euro za kg), za 6 sztuk jajek zapłacimy 1,5-2 euro, mleko w kartonie (1l) 1 euro, ser opakowanie (100-200gr) 1 – 2 euro, woda (1,5l) 0,35 euro, sok nie najwyższej jakości (1l) 1 euro, opakowanie makaronu (500gr) 0,50 euro, a markowy napój gazowany (1,5l) 1,50 euro.

Na transport miejski w Toskanii też trochę wydamy.

Przykładowo:

  1. bilet 24-godzinny kosztuje 5 euro (Florencja).
  2. Bilet 70-minutowy natomiast to koszt 1,20 euro w Pizie,
  3. jednak kupowany u kierowcy wyniesie nas już 2 euro.

Podróżowanie, międzymiastowe, szczególnie regionalnymi pociągami jest nieco tańsze i tak bilet z Florencji do Pizy kosztuje 8,40 euro. Trzeba go tylko skasować PRZED wejściem do pociągu, jeszcze na dworcu.

Ceny noclegów w Toskanii

Ceny noclegów zależą od zasobności naszego portfela. Znajdziemy i pokój za 10 -15 euro, sporo oddalony od centrum danego miasta i hotel z wcale nie luksusowymi warunkami za 60-70 euro za noc, za pokój, położony bliżej centrum.

A co z cenami biletów, zabytków i atrakcji turystycznych w Toskanii?

Za wejścia do co większych toskańskich atrakcji też trochę zapłacimy.

Przykładowo wejście do Galerii Uffizi (Florencja) to koszt 8-12,50 euro. Krzywa wieża w Pizie to koszt 18 euro. Pałac Vecchio razem z wejściem na wieżę we Florencji to koszt 14 euro. Z kolei Piazza del Duomo w Pizie w tym baptysterium, cmentarz Camposanto i muzeum Museo delle Sinopie to koszt 8 euro. Torre del Mangia w Sienie to wydatek rzędu 10 euro.

Uf!
To wszystko jeśli chodzi o nasz przewodnik turystyczny po Toskanii.

Zapraszamy Cię do dodawania swoich opinii, relacji i komentarzy na temat ciekawych miejsc, które warto zobaczyć, aktualnych, cen, agroturystyki czy noclegów ogólnie w Toskanii. Im więcej informacji zbierzemy tym łatwiej będzie nam spędzić tam wymarzony urlop i wakacje!

PRZEGLĄD RECENZJI
Infrastruktura
Dojazd
Ceny
Ilość zabytków
Lokalna społeczność

ZOSTAW OPINIE

Dodaj komentarz
Twoje imię