Data ostatniej aktualizacji:
Ustka – atrakcje tego miasta jednocześnie zachęcają do intensywnej turystyki i zachowują swój historyczny klimat. Choć jest to jeden z najpopularniejszych nadmorskich kurortów i wprost roi się w nim od odwiedzających, z każdego zakątka przemawia do nas historia. Warto poznać to miasto, zobaczyć jego atrakcje turystyczne, zabytki i ciekawe miejsca, a na pewno nie będziemy się nudzić podczas urlopu.
Zachęcamy Was do tego gorąco, a tymczasem zapraszamy do lektury naszego mini-przewodnika. Podpowiadamy w nim, co warto zobaczyć i zwiedzić w Ustce oraz jakie są najciekawsze atrakcje turystyczne tego miasta. Znajdziecie u nas także porady dotyczące specyfiki miasta i poruszania się po nim.

Zwiedzanie Ustki
Atrakcje Ustki to niewątpliwie kwestia, która przyciąga turystów do tego kurortu, jednak najważniejszym elementem jest dostęp do morza. Miasto leży nad Bałtykiem, na historycznym Pomorzu Zachodnim, w województwie pomorskim. Wraz ze Słupskiem wchodzi w skład tak zwanego Dwumiasta. Na co dzień mieszka tu około 15 tysięcy osób, jednak ze względu na rozwiniętą turystykę nie jest to małe, kameralne miasteczko i raczej możemy spodziewać się tłumów.
Zobacz też: Hel / Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zabytki / Co warto zobaczyć i zwiedzić?
Planując zwiedzanie Ustki, weźmy pod uwagę gastronomię i noclegi w tym mieście. Warto zarezerwować pokój dużo wcześniej, zwłaszcza jeśli wybieramy się tu w sezonie wakacyjnym, ponieważ na ostatnią chwilę możemy nie znaleźć wolnych miejsc. Jeśli chodzi o standard noclegów, znajdziemy różne opcje, od skromnych pokoi w prywatnych domach lub przyczepach, aż po eleganckie apartamenty. Ceny w restauracjach i knajpach są podobne, jak na całym wybrzeżu, a im dalej od plaży, tym taniej.
Komunikacja w Ustce
Zwiedzanie Ustki i atrakcji turystycznych tego miasta wiąże się z tym, że musimy się jakoś po nim poruszać. Choć pozornie najłatwiejszym wyjściem wydaje się samochód, nie zawsze jest to dogodne – na ulicach w godzinach szczytu panują korki, a parkingi mogą być dość zapchane. Na szczęście miejscowość jest niewielka, więc większość atrakcji możemy zwiedzić w ramach spaceru.
Oprócz tego, w Ustce działa komunikacja publiczna. Znajdują się tu dwa przystanki kolejowe oraz prężnie działająca linia autobusowa. Możemy też wynająć samochód, rower lub hulajnogę i w taki sposób poruszać się po mieście.
Ustka – atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zabytki
Skoro mamy już za sobą techniczne aspekty zwiedzania Ustki, warto przejść do krótkiego przewodnika po jej najważniejszych atrakcjach turystycznych i zabytkach. Nie jest ich wiele, za to wszystkie są dość uniwersalne, ciekawe i trzymają wysoki poziom. My chcielibyśmy Wam przybliżyć zwłaszcza takie miejsca, jak:
- Latarnia morska,
- Bunkry Blüchera,
- Muzeum Ziemi Usteckiej,
- Muzeum Mineralogiczne,
- Oceanarium,
- Stare Miasto,
- Port i molo,
- Dolina Charlotty.

Latarnia morska w Ustce
Jedną z niewątpliwych atrakcji Ustki jest tamtejsza latarnia morska. Jest to niewysoka, bo zaledwie 19,5-metrowa wieża z czerwonej cegły. Wybudowano ją pod koniec XIX wieku i do dziś przysługuje się morskiej nawigacji, emitując światło widziane na odległość nawet 18 mil morskich. Architektura obiektu jest niezwykle ciekawa ze względu na liczne gzymsy, daszki i różnorodne okna .
Znajdująca się tuż przy porcie atrakcja Ustki, jaką jest latarnia morska, została udostępniona dla zwiedzających. W sezonie możemy sprawdzić aktualne godziny pracy obsługi w biurze informacji turystycznej lub w Internecie, jednak poza lipcem i sierpniem warto dzwonić i umawiać się na zwiedzanie. Wstęp na wieżę jest płatny, jednak rozciąga się z niej przepiękna panorama na miasto i nadmorski krajobraz. Warto więc zapłacić, by w drodze na dół zabrać ze sobą piękne wspomnienia i imponujące fotografie .
Bunkry Blüchera w Ustce
Każdy, kto miał okazję zwiedzić nadmorskie atrakcje turystyczne wie, że na wybrzeżu czekają na nas niezwykle ciekawe i zagospodarowane z myślą o turystach dawne obiekty militarne. Takie zabytki znajdują się również w Ustce. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych są bunkry Blüchera. Powstały one w latach trzydziestych ubiegłego wieku i znajdują się przy zachodnim falochronie, niedaleko portu .
Ta atrakcja turystyczna Ustki ma formę dwukondygnacyjnego bunkra na górującej nad morskim krajobrazem wydmie. Na powierzchni znajduje się działobitnia armaty kalibru 105mm, a pod powierzchnią niegdyś mogliśmy znaleźć pomieszczenia dla załogi i korytarze, które prowadziły do bunkru dowodzenia. Obecnie prowadzony jest tam projekt Interaktywny Bunkier. Dzięki temu możemy podziwiać ciekawe ekspozycje, połączone z animacjami i filmami 3D. To doskonała okazja, by przybliżyć dzieciom (i dorosłym) realia wojny, działań militarnych czy bombardowania .
Sprawdź także: Świnoujście / Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zabytki / Co warto zobaczyć i zwiedzić?
Muzeum Ziemii Usteckiej
Skoro już przy wartościach historycznych jesteśmy, musimy pamiętać, że dzieje wybrzeża nie ograniczają się tylko do wojen, zwłaszcza do drugiej wojny światowej. Jeśli mamy ochotę na nieco bardziej sielski, ale równie edukacyjny wycinek historii, warto odwiedzić Muzeum Ziemii Usteckiej. Swoją tradycją sięga ono 1993 roku i w tym czasie zdążyło zgromadzić ciekawe zbiory historyczne oraz etnograficzne .
Dlaczego warto zobaczyć Muzeum Ziemii Usteckiej? Mieści się ono w przepięknym gmachu, stylizowanym na XVIII-wieczny dom o konstrukcji ryglowej. Wewnątrz znajdziemy prawdziwe skarby, które pozwolą nam poznać historię odwiedzanego regionu. Są to przede wszystkim zabytki materialne, przedmioty codziennego użytku, elementy dawnych maszyn, repliki okrętów czy fotografie.
Muzeum Ziemii Usteckiej jest na tyle uniwersalną atrakcją Ustki, że każdy znajdzie tam przynajmniej jedną interesującą go wystawę czasową lub stałą. Mamy tu bowiem część poświęconą nieistniejącej już stoczni, dziejom kolei czy jednostek pływających. Wystawa obejmuje zarówno modele i repliki okrętów czy pociągów, jak i treści multimedialne. Panie z pewnością zainteresują się wystawą poświęconą nadmorskiej modzie w PRL czy historią kostiumu kąpielowego i turystyki nadmorskiej, a panowie przepadną w kąciku poświęconym węzłom marynarskim. Zwłaszcza deszczowe dni w Ustce są doskonałym pretekstem, by zgonić nas z plaży i zmotywować do odwiedzenia muzeum .
Muzeum Mineralogiczne w Ustce
Kolejne muzeum w Ustce to również ciekawa atrakcja turystyczna, która przypadnie do gustu turystom jadącym na wakacje również po to, by zasięgnąć nieco wiedzy, a nie tylko wypocząć. Jak sama nazwa wskazuje, Muzeum Mineralogiczne jest poświęcone skałom, minerałom i kryształom. Najciekawszym obiektem, który się tam znajduje, jest odlew szkieletu dinozaura, który przypadnie do gustu zwłaszcza najmłodszym odwiedzającym .
Samo Muzeum Mineralogiczne jest atrakcją Ustki usytuowaną w niezwykle ciekawym miejscu: mieści się bowiem w zabytkowym bunkrze niedaleko promenady nadmorskiej. Spacerujemy tu nie po klasycznych, muzealnych korytarzach, ale po podziemnych ścieżkach, liczących sobie około 100 metrów. Możemy tu odpocząć od upału, podziwiać największy kryształ górski w Polsce i inne niezwykle ciekawe eksponaty. Wstęp jest płatny, jednak ceny biletów można zaliczyć raczej do symbolicznych.
Oceanarium w Ustce
Jakie jeszcze atrakcje Ustki warto zobaczyć i zwiedzić, zwłaszcza z dziećmi? Jeśli już brakuje nam pomysłów, strzałem w dziesiątkę może się okazać tutejsze oceanarium. Mieszczący się przy ulicy Żeromskiego budynek skrywa kilkaset okazów żywych wodnych (i nie tylko) stworzeń. Nawet kilkuletnie maluchy będą zachwycone takim urozmaiceniem urlopu, zwłaszcza jeśli akurat pogoda nie będzie sprzyjać wypoczynkowi na plaży .
Może Cię zainteresować: Mielno / Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zabytki / Co warto zobaczyć i zwiedzić?
Oceanarium w Ustce obejmuje przede wszystkim akwaria z różnymi gatunkami ryb, niezwykle ciekawymi i barwnymi z perspektywy przeciętnego obserwatora. Poza tym, możemy tu zobaczyć węża-albinosa, legwana, płaszczki, piranie, stworzenia tropikalne, a nawet prawdziwego rekina. Ciekawe wrażenia są połączone z wartością edukacyjną, dlatego za wstęp trzeba zapłacić .
Stare Miasto w Ustce
Decydując się na zwiedzanie Ustki, warto sobie uświadomić, że to nie tylko nadmorski kurort, ale i miejscowość z długimi, historycznymi tradycjami. Dowodzi tego chociażby spacer po Starym Mieście, czyli historycznej części Ustki. Ma ona korzenie sięgające jeszcze średniowiecza, kiedy to stanowiła osadę rybacką, a do dziś zachował się układ uliczek charakterystyczny dla średniowiecznej wsi, który z łatwością dostrzeżemy w okolicy rybackich domów przy ulicach Marynarki Wojennej i Kosynierów.

Poza nimi, na uwagę zasługują takie historyczne obiekty miasta, jak dawny dworzec PKP, magazyn spirytusu, Czerwona Szopa, czyli dawna baza ratowników, zabytkowy kościół czy usteckie Łazienki. Warto sobie zarezerwować chociaż jeden dzień wolny od plażowania, by urządzić sobie spacer po mieście i obejrzeć wszystkie te obiekty, skrywające niezwykły, nadmorski klimat. Bo choć Ustka oficjalnie zyskała prawa miejskie dopiero w latach trzydziestych XX wieku, to jej historia sięga znacznie głębszych okresów .
Port i molo w Ustce
Nadmorski charakter miasta podkreślają także kolejne atrakcje Ustki, które chcielibyśmy Wam bliżej przedstawić. Mowa tu oczywiście o porcie i molo. Zacznijmy od tego pierwszego – jeśli na co dzień mieszkamy z dala od morza, na pewno zrobi na nas wrażenie. Ludzie uwijają się tu jak w ukropie, a nad bezkresnym morzem górują wysokie maszty .
To nie wszystko. Z portu w Ustce możemy wyruszyć na morską wycieczkę. Warto to zrobić, spędzając urlop w tym mieście, ponieważ wrażenia są zupełnie nieporównywalne do innych środków transportu. My polecamy zwłaszcza wycieczkę na duńską wyspę Bornholm, nazywaną Perłą Bałtyku czy Malediwami Północy. Te poetyckie nazwy z pewnością wiele nam mówią o cudownym charakterze tamtej okolicy .
Kolejnym ciekawym miejscem Ustki, o którym nie sposób nie wspomnieć, jest tutejsze molo. Zupełnie nie przypomina ono tego, które możemy podziwiać w Sopocie czy Kołobrzegu. Ma ono jednak wartość historyczną. Tak zwane trzecie molo to nigdy niedokończona inwestycja, którą w 1938 roku rozpoczęły hitlerowskie Niemcy. Pomimo dużych nakładów finansowych, budowę wstrzymano wraz z wybuchem II wojny światowej i nigdy nie ukończono, a ten klimatyczny zakątek przypomina nam o trudnej historii Europy .
Dolina Charlotty
Ostatnia atrakcja Ustki nie znajduje się w samym mieście, a raczej w połowie drogi do Słupska. Łatwo tam jednak dotrzeć zarówno samochodem, jak i komunikacją publiczną, dlatego nie sposób o niej nie wspomnieć. Dolina Charlotty, bo o niej mowa, to idealne miejsce na wycieczkę dla całej rodziny i doskonale będą tam się bawić zarówno dorośli, jak i dzieci. A atrakcji tu zdecydowanie nie brakuje .
Mieszcząca się w miejscowości Strzelinko Dolina Charlotty obejmuje takie obiekty, jak ZOO, fokarium, Wodne Safari czy Krainę Bajek. Choć ceny biletów nie są niskie, warto zainwestować w dobrze spędzony czas. Zadowoleni będą także fani sportów wodnych, którzy znajdą tutaj zbiornik wodny i wypożyczalnię sprzętu: rowerów wodnych czy kajaków. Kompleks obejmuje także place zabaw, boiska, miejsca do gier czy lokale gastronomiczne .
Zobacz też: Koszalin / Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zabytki / Co warto zobaczyć i zwiedzić?
Atrakcje Ustki – podsumowanie
Ustka i jej atrakcje turystyczne oraz czyste, piaszczyste plaże przyciągają co roku tysiące turystów. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi stworzyliście już przynajmniej zarys planu wycieczki i wiecie, jakie ciekawe miejsca chcielibyście odwiedzić. Oczywiście, poza uwzględnionymi przez nas pozycjami, znajduje się tu także wiele pomniejszych obiektów: Muzeum Chleba, Syrenka Ustecka w Porcie, Ławka Ireny Kwiatkowskiej, Park Linowy czy Stawek Upiorów.
Jesteśmy ciekawi, która z naszych propozycji najbardziej Was zainteresowała. A może dołożylibyście do nich swoje własne ulubione punkty na mapie miasta? Czekamy na Wasze opinie o atrakcjach Ustki w sekcji komentarzy!