Wodospady KRKa

2
22449

Park Narodowy Wodospady Krka to obowiązkowy punkt na mapie chorwackich atrakcji turystycznych. Tuż obok Parku Narodowego Jezior Plitvickich to kolejna przyrodnicza wizytówka tego kraju, której nie można ominąć.

Szczególnie jak jesteśmy w okolicach Szybenika, w środkowej Dalmacji.

Park Narodowy Wodospady Krka został założony w 1985 roku na terenie obejmującym 109 kilometrów kwadratowych, w tym środkowy i dolny bieg rzeki Krka.

To co wyróżnia ten chroniony obszar to nie tylko kaniony i bariery z wapienia, które wytworzyły unikatową krainę z turkusową wodą i wodospadami, ale także bogactwo przyrody i zabytków oraz możliwość kąpieli w wodach rzeki Krka.

Zobacz oficjalny film reklamujący wspaniałą atrakcję turystyczną jaką są Wodospady KRKa:

Jak dojechać do Parku Narodowego Wodospadów Krka?

Park Narodowy Wodospady Krka jest położony w odległości niecałych 20 kilometrów od miasta Szybenik. Do parku prowadzą dwa wejścia położone w miejscowości Lozovac albo Skradin – trzeba więc w zależności od swojego punktu startowego kierować się na jedną z tych dwóch miejscówek.

Akurat Skradin jest położona bliżej chorwackiej autostrady, przez co dojazd jest tu łatwiejszy. Jadąc od północy autostradą A1, można zjechać na Skradin.

Z kolei od południa trzeba jechać autostradą A1 i zjazdem na Szybenik, kierować się dalej na Skradin.

Po drodze znajdują się tabliczki informujące o parku.

Przy wejściu w Lozovac znajduje się duży, bezpłatny parking, skąd można udać się bezpłatnym autobusem do wodospadu Skadinski Buk. Z kolei przy wejściu w miejscowości Skradin, również znajduje się parking dla turystów, jednak dalsza podróż odbędzie się statkiem wycieczkowym, z tutejszej przystani.

Mapa Wodospadów KRKa

Wyznacz najlepszą trasę dojazdu do Wodospadów KRKa korzystając z poniższej, aktualnej mapy KRKa National Park:

Cennik oraz godziny otwarcia parku Wodospady KRKa

Park Narodowy Wodospady Krka jest otwarty przez cały rok. W letnich miesiącach od 8 – 20 (czerwiec-sierpień), w maju i wrześniu od 8-19, czyli trzeba pamiętać o tym, że zamykają godzinę wcześniej.

Godziny otwarcia Parku Wodospady KRKa
Godziny otwarcia Parku Wodospady KRKa / Źródło: http://www.np-krka.hr

Pozostałe miesiące i dokładne godziny otwarcia są rozpisane na ich oficjalnej stronie – http://www.np-krka.hr/stranice/working-hours/144/en.html

Ceny biletów do Wodospadów KRKa

Bilet dla osoby dorosłej w letnim sezonie (czerwiec-sierpień) kosztuje 200 kun. Po godzinie 16 wejście będzie tańsze – 145 kun. Dzieci od lat 7 do 18 zapłacą odpowiednio 120 i 90 kun.

Poniżej siódmego roku życia wejście jest za darmo.

Z kolei potrójna wejściówka (do wykorzystania przez tydzień, od daty pierwszej wizyty) kosztuje 320 kun dla osoby dorosłej i 200 kun dla dzieci (7-18).

Park narodowy Wodospady KRKa
Park narodowy Wodospady KRKa / Jak dojechać tam własnym samochodem? Sprawdź mapę!

Dodatkowo płatny jest rejs do wodospadu Roski slap, czy też zwiedzanie jednej z atrakcji – Kistanje, Burnum czy Puljane. W cenie normalnego biletu możemy zwiedzać swobodnie cały teren parku, łącznie ze wszystkimi prezentacjami oraz autobusowym i rejsowym transportem.

Cennik biletów do Parku Wodospadów KRKA
Cennik biletów do Parku Wodospadów KRKA / Źródło: http://www.np-krka.hr/

Zwiedzanie i atrakcje Parku Wodospady Krka

Park Narodowy Wodospady Krka jest unikatowy na europejską skalę. Można tu nie tylko podziwiać wapienne twory na rzece z niesamowitymi wodospadami oraz bujną florę i faunę, ale także zabytki historyczne i kulturalne. Bliski kontakt z naturą oraz wspaniałe widoki, razem z możliwością kąpieli w rzece robią wrażenie na przybyłych turystach, którzy tłumnie odwiedzają ten park.

Zwiedzanie parku warto zaplanować w słoneczny dzień ponieważ właśnie wtedy w promieniach słońca widać całe piękno tego parku. Zobacz gdzie i jak sprawdzić długoterminową prognozę pogody dla Chorwacji.

Jeszcze jeden film obrazujący piękno tego miejsca:

Zwiedzanie

Jak już pisaliśmy do parku prowadzą dwa wejścia w Skradin oraz w Lozovac.

Większość osób poleca ten drugi wariant.

Z tego miejsca jest tylko 10 minut jazdy bezpłatnym autobusem do wodospadu Skadinski Buk. Można tę trasę pokonać pieszo, ale widoki nie są powalające, więc po co tracić czas.

Stąd można wyruszyć też w jeden z trzech rejsów:

  1. do franciszkańskiego klasztoru na wyspie Visovac (czas trwania rejsu około 2h),
  2. albo do wodospadu Roski slap z wizytą na wyspie Visovac (3h) lub
  3. do monastyru Krka oraz pozostałości twierdzy Tosenj i Necven (2,5h).

Ta przyjemność jest dodatkowo płatna. Zamiast rejsu można oczywiście obejść dookoła sam wodospad (betonowa droga lub ścieżka po drewnianych kładkach – lepsza!) i zażyć kąpieli w jego pobliżu. Jest tu także wyznaczona ścieżka edukacyjna, która oprócz ukazania bogactwa flory i fauny rzeki Krka, zahacza o stanowiska etnograficzne, gdzie możemy poznać jak wyglądało tu kiedyś życie.

Wodospady KRKa
Wodospady KRKa / Czy można się w nich kąpać? Co warto zobaczyć i zwiedzić? Zobacz naszą listę atrakcji!

Atrakcje i ciekawe miejsca

Wodospad Skadinski Buk – to największy wodospad na rzece Krka, jego długość to 800 metrów, gdzie rozmieszczonych jest siedemnaście kaskad. Jego podziwianie umożliwia szereg drewnianych kładek i ścieżek. To właśnie w tym miejscu, można zażyć kąpieli. Jednak od samego wodospadu oddziela turystów lina z bojami. Warto zabrać ze sobą obuwie do wody, gdyż dno jest kamieniste i śliskie. W pobliżu są też lokale gastronomiczne, w których można zakupić jedzenie i picie oraz skorzystać z toalety.

Od czerwca 2018 roku ma zostać wprowadzony zakaz kąpieli od mostu w dół rzeki…

Młyny wodne z XIX wieku – są to nie tylko zabytki wiejskiego budownictwa, ale także dowód przeszłości gospodarczej. W odnowionych budynkach można zobaczyć jak wyglądał dawniej proces mielenia zboża, prania, tkania oraz orki i siewu, czy nawet gotowania.

Elektrownia wodna – pozostałości po elektrowni wodnej, która została uruchomiona w roku 1895 i uważana jest za drugie (zaraz po tej z Niagary) tego typu rozwiązanie w skali całego świata. Jej twórcą był Nikola Tesla. Dzięki elektrowni zaopatrywano pobliskie miasta (m.in. Szybenik) w prąd, jako jedne z pierwszych w Europie. Można tu np. podziwiać z bliska olbrzymie turbiny wodne.

Wyspa Visovac – na której pośród drzew umiejscowiony jest klasztor Franciszkanów z 1445 roku pod wezwaniem Matki Boskiej Łaskawej i kościół Matki Boskiej Visovackiej. Oprócz ciekawej historii samych braci zakonnych, można tu usłyszeć od przewodnika wiele ciekawostek dotyczących powstania samej wysepki. Do obejrzenia są tu zbiory archeologiczne, zbiór historycznych szat liturgicznych i naczyń oraz bogato wyposażona biblioteka z dużą ilością rękopisów i cennych ksiąg.

Park Wodospady KRKa
Park Wodospady KRKa / Jakie są ceny biletów wstępu? Kiedy najlepiej tam pojechać? -> KRKa National Park

Roski slap – nazwa tego wodospadu wzięła się od dawnej twierdzy Róg, która usytuowana była na prawym brzegu rzeki Krka. Ma długość około 650 metrów i składa się z mniejszych kaskad (zwanymi naszyjnikami Oglice) oraz głównej z której woda spada z wysokości 15 metrów. Najlepiej wodospad zwiedzać z pokładu stateczku, gdyż od góry jest praktycznie cały zarośnięty i nic nie widać. Przy wodospadzie Roski slap znajdują się różne formy naciekowe – głównie progi, bariery i stożki oraz jaskinie. Jednak to właśnie owe stożki u podnóża głównej kaskady są najbardziej unikatową formacją tego wodospadu.

Monastyr Krka – znajduje się pośrodku kanionu rzeki Krka, w małej zatoczce. Monastyr powstał na podwalinach dawnego klasztoru pustelników. Nieopodal znajduje się również cerkiew zbudowana w iście bizantyjskim stylu oraz ówczesny budynek seminarium duchowego. Turystom zostały tu udostępnione podziemia monastyru, gdzie znajdują się grobowce. Ponad to znajduje się tu bogaty zbiór cennych ksiąg i rzadkich, historycznych rękopisów.

Burnum – pozostałości po rzymskim obozie wojskowym. Został wzniesiony na prawym brzegu rzeki Krka, w celu strategicznym – kontroli przeprawy przez rzekę. Stacjonowały tu kiedyś rzymskie legiony, czego dowodem jest odkryty niedawno amfiteatr oraz resztki arkad, z budynku dowódcy obozu. Na terenie trwają prace konserwatorskie i zwiedzanie jest możliwe tylko z przewodnikiem.

PRZEGLĄD RECENZJI
Cennik
Dojazd do parku
Atrakcje
Możliwości zwiedzania

2 OPINIE

  1. Dziękujemy za opis:) Zastanawiamy się nad wodospadami KRK. A nie wybierają rejsu statkiem (żadna z 3 opcji dodatkowo płatnych) jaki czas potrzebujemy na zwiedzenie tego miejsca. Nie liczę oczywiści kąpieli w rzece KRK?
    Proszę o odpowiedź.

    • Według nam znanych danych cały rejs w obie strony trwa około 4 godzin. Warto! Płynęliśmy tam statkiem już kilka ładnych parę lat temu i do dziś pamiętamy : )))

ZOSTAW OPINIE

Dodaj komentarz
Twoje imię