Data ostatniej aktualizacji:
Słowenia to niewielki kraj, często tranzytowy dla szerokiej rzeszy naszych rodaków, wybierających się na urlop i wakacje do Chorwacji. Z tego też powodu sieć słoweńskich dróg, a dokładniej autostrad jest tak interesującym nas tematem.
Autostrady w Słowenii
Na Słowenii mamy pięć autostrad o łącznej długości ponad 550 kilometrów oraz sześć dróg ekspresowych o łącznej długości ponad 76 kilometrów.
Pozostałe drogi w tym kraju są w dobrym stanie, z odpowiednim oznakowaniem.
Jednak te na górskich terenach mogą być nieco wąskie i bardzo kręte. Trzeba tam zachować szczególną ostrożność. Ogólnie nie warto łamać żadnych przepisów drogowych, gdyż na Słowenii obowiązują wysokie kary finansowe, szczególnie za przekraczanie prędkości.
Ograniczenia prędkości na autostradach w Słowenii
Na autostradach w Słowenii obowiązuje ograniczenie prędkości jazdy do 130 km/h, a na drogach ekspresowych tylko do 100 km/h. Słoweńskie płatne drogi są zawsze rozłączne i składają się z dwóch osobnych jezdni, po dwa pasy ruchu każda, plus oczywiście trzeci pas awaryjny.
Zanim wyruszysz w podróż upewnij się, że masz aktualne ubezpieczenie
Ubezpieczenie OC / AC
Drogi ekspresowe odróżniają się od autostrad w Słowenii tylko tym, iż nie ma na nich tego trzeciego, awaryjnego pasa ruchu. Dużym komfortem podczas jazdy samochodem płatnymi drogami Słowenii jest również to, że zamiast tradycyjnych skrzyżowań, zastosowano tu znacznie lepsze, bezkolizyjne węzły drogowe.
Jeśli chodzi o nazewnictwo to w języku słoweńskim autostrada to avtoceste, stąd ich oznaczenie literką A. Natomiast droga ekspresowa w języku słoweńskim to hitre ceste, i jest oznakowana literką H.
Autostrady w Słowenii i ich oznakowanie oraz jakie miejscowości łączą:
A1 – od granicy w Astrii (Sentilj v Slovenskih goricach), przez Maribor, Celje, Ljubljane, Postojna, aż po Koper do wsi Dekani
A2 – od granicy z Austrią (Tunel Karawanki), przez Kranj, Ljubljane, Novo Mesto, do granicy z Chorwacją w gminie Obrezje
A3 – od wsi Divaca, aż do granicy z Włochami (Fernetici)
A4 – od Slivnicy, przez Ptuj, aż do granicy z Chorwacją, a dokładniej do wsi Zagornje Gruskovje
A5 – od wsi Dragucova, przez Murska Sobota, do granicy z Węgrami w Pince
Drogi ekspresowe w Słowenii oraz ich oznaczenie i jakie miejscowości łączą:
H2 – Pesnica – Maribor – Slivnica
H3 – to północna obwodnica stolicy – Ljubljany
H4 – Razdrto – Ajdovscina – Nova Gorica – Vrtojba
H5 – Skofije – Dekani – Koper – Dragonja
H6 – Koper- Izola- Lucija
H7 – Dolga vas do granicy z Węgrami
Aktualną i interaktywną mapę autostrad w Słowenii wraz z robotami drogowymi, korkami i innymi informacjami znajdziesz na oficjalnej stronie DARS d.d pod tym adresem.
Warto też skorzystać z informacji udzielanych przez Traffic information centre. Dane kontaktowe znajdziesz pod tym adresem.
Przejdźmy teraz do tematu winiet w Słowenii.
Porównaj ceny wycieczek i oferty biur podróży:
Winiety w Słowenii / Gdzie kupić winiety i jaka jest ich cena?
Autostrady i drogi ekspresowe w Słowenii są płatne. Aby się nimi poruszać trzeba nabyć winiety, ale nie są one obowiązkowe. Można po prostu nie wjeżdżać na płatne drogi, tylko jechać lokalnymi trasami.
Gdzie nakleić słoweńską winietę?
Winiety w Słowenii mają postać naklejki, którą po zakupie trzeba przykleić po lewej stronie wewnętrznej części przedniej szyby ( tej od strony kierowcy).
Tak by była ona dobrze widoczna z zewnątrz (odpadają zaciemnione miejsca oraz boczne szyby). Jeśli chodzi o motocykle to miejscem naklejenia bezwzględnie musi być stały element maszyny, w tym przypadku również najlepiej sprawdzają się szyby.
Dolną część winiety trzeba zachować w razie czego do kontroli.
Jeśli kupujemy winietę, której będziemy używać w późniejszym terminie, należy ją przed naklejeniem samodzielnie oznaczyć – dzień i miesiąc od kiedy będzie obowiązywać. Kiedy kupujemy winietę na dzień bieżący, robi to za nas sprzedawca i nic już nie trzeba dodatkowo zaznaczyć. Wystarczy ją nakleić w odpowiednie miejsce.
Na Słowenii do wyboru mamy cztery rodzaje winiet:
- winiety roczne (jeśli zostanie zakupiona w grudniu roku poprzedzającego to będzie ważna przez 14 miesięcy, do 31 stycznia kolejnego roku, niż wybrany – np. od grudnia 2019 do stycznia 2021)
- winiety półroczne, które są dostępne tylko dla motocykli
- winiety miesięczne są ważne od dnia zakupu do dokładnie tego samego dnia następnego miesiąca, np. od 10 kwietnia do 10 maja
- winiety tygodniowe, które są ważne od dnia zakupu przez kolejnych 6 dni (czyli np. od 10 czerwca do 16 czerwca)
Obowiązkiem uiszczania opłat drogowych w Słowenii objęte są wszystkie pojazdy do 3,5 tony z przyczepą lub bez oraz oczywiście motocykle.
Zakup winiety jest zatem podzielony ze względu na kategorie wagową pojazdów i tak:
- kategoria 1 jest dla motocykli
- kategoria 2A to samochody, posiadające dopuszczalną masę całkowitą nie większą niż 3,5 tony oraz wysokość pojazdu mierzona w miejscu przedniej osi, która musi być niższa niż 1,3 metra
- kategoria 2B to samochody, posiadające dopuszczalną masę całkowitą nie większą niż 3,5 tony ale wysokość pojazdu w miejscu przedniej osi jest wyższa lub równa 1,3 metra. Listę zmierzonych pojazdów, przynależących do kategorii 2B udostępnił sam słoweński zarządca autostrad (https://www.dars.si/lista-mierzonych-pojazdow.pdf)
Ile kosztują winiety w Słowenii?
Cena winiety w Słowenii
Ceny słoweńskich winiet nie są uzależnione od ilości przejechanych kilometrów, tylko od określonego czasu, w którym chcemy się poruszać płatnymi drogami po Słowenii.
Motocykl
- winieta tygodniowa 7,5 euro,
- winieta półroczna 30 euro
- winieta roczna 55 euro
Pojazdy kategoria 2A
- winieta tygodniowa 15 euro
- winieta miesięczna 30 euro
- winieta roczna 110 euro
Pojazdy kategoria 2B
- winieta tygodniowa 30 euro
- winieta miesięczna 60 euro
- winieta roczna 220 euro
Trzeba także pamiętać o tym, że tunel Karawanken (na granicy Słowenii i Austrii) jest dodatkowo płatny i obecnie koszt przejazdu nim to 7,20 euro za pojazd do 3500 kg.
No dobrze ale gdzie kupić winiety w Słowenii?
Już spieszymy z odpowiedzią!
Gdzie kupić winietę na Słowenię?
Słoweńskie winiety kupimy w sklepach, kioskach oraz na stacjach benzynowych. Również w regionach przygranicznych sąsiednich państw (sklepy, stacje benzynowe). Winiety dostępne są także na poczcie, czy w popularnych sklepach Spar czy Mercator (punkty sprzedaży https://www.dars.si/Vignette_system/Points_of_sale).
Płatność na tak zwanych bramkach jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla tirów oraz autobusów. Winiety musimy kupić gdzieś indziej.
Jednak nie ma co się martwić gdyż, punkty kontroli nie będą wcześniej niż za pierwszym dostępnym miejscem sprzedaży winiet, po przekroczeniu słoweńskiej granicy. Można także nabyć te winiety jeszcze w Polsce, na przykład przez sklep online, jednak ich ceny będą podwyższone o prowizję (około 20%).
Tak wygląda w skrócie jazda autostradami na Słowenii:
Teraz kilka słów dla tych, którzy jednak chcą ominąć autostrady na Słowenii.
Jak ominąć autostradę w Słowenii
Opłaty drogowe w Słowenii nie są tanie. Oczywiście porównując ceny do krajów ościennych i biorąc pod uwagę że średnio przez Słowenię do Chorwacji jedziemy tylko 60 kilometrów.
Do Chorwacji zazwyczaj jedziemy na dłużej niż tydzień, dlatego przeważnie za przejazd płatnymi autostradami Słowenii musimy zapłacić te 30 euro (miesięczna winieta lub 2x tygodniowa dla przeciętnego samochodu).
Przy okazji skoro wspomnieliśmy o Chorwacji to w tym miejscu z pewnością zainteresują Was także informacje o winietach i autostradach w Chorwacji, które przygotowaliśmy jakiś czas temu.
Aby tego uniknąć można wybrać przejazd lokalnymi drogami, nie zawsze najlepszymi ani najbardziej bezpiecznymi (szczególnie te w górach), ale darmowymi.
Przykładem jest trasa: od Leibnitz, przez Bad Radkersburg, Ljutomer, Vuzmetinci i Kog, dalej przez Jastrebci oraz Vitan, aż do Sredisce ob Dravi.
Z jednej strony zaoszczędzimy 30 euro, ale stracimy nieco więcej czasu, by przejechać tę trasę. Natomiast na pewno będzie można podziwiać po drodze krajobrazy i niewątpliwe uroki Słowenii.
Co kto lubi, wybór pozostawiamy wam.
Przejście graniczne Słowenia – Chorwacja
Oprócz opłat drogowych w Słowenii, trzeba także mieć na uwadze korki jakie tworzą się na najpopularniejszych przejściach granicznych Słowenia-Chorwacja.
Można na nie trafić nie tylko latem w sezonie urlopowym, ale także na przykład w naszą majówkę. Wówczas korki mogą ciągnąć się nawet przez kilka kilometrów. Spowodowane jest to odprawą paszportową, gdyż Chorwacja nadal nie należy do strefy Schengen, więc każdy pojazd musi być zatrzymany i sprawdzony (chociażby w najbardziej okrojonej formie).
Zatem aby uniknąć korków na przejściu granicznym Słowenia – Chorwacja warto wybrać to nieco mniejsze, mniej popularne. W końcu przejść granicznych Słowenii z Chorwacją jest aż 57. Można odbić na przykład na północ i w miejscowości Zgorniji Leskovec przeprawić się do Chorwacji.
To przejście graniczne jest czynne 24h na dobę, nie powinno być tu tłumów, więc wszystko odbywa się szybko i sprawnie.
Można także wychwycić chorwackie stacje radiowe nadające informacje o korkach na przejściach granicznych, tłumaczone w kilku językach lub obserwować w necie strony aktualizujące natężenie ruchu na autostradach i drogach ekspresowych w Słowenii: https://www.promet.si/
Teraz dodatkowe informacje dla osób poruszających się po drogach i autostradach w Słowenii.
Cena paliwa w Słowenii
Średnie ceny paliw na Słowenii są na poziomie:
- 1,32 euro za litr benzyny 95
- 1,45 euro za litr benzyny 98
- 1,26 euro za litr diesel
- 0,68 za gaz LPG
Trzeba jednak pamiętać o tym, że na Słowenii LPG nie jest tak popularny, więc nie na wszystkich stacjach go sprzedają.
Co jeszcze jest wymagane na autostradach w Słowenii
W Słowenii jadąc autem obowiązkowo musimy mieć kamizelki odblaskowe, zarówno dla kierowcy jak i wszystkich pasażerów. Ubieramy je kiedy opuszczamy samochód na terenie niezabudowanym, na autostradach oraz drogach ekspresowych.
Oprócz tego każdy pojazd musi być wyposażony w ważną gaśnicę, apteczkę, trójkąt ostrzegaczy oraz zestaw zapasowych żarówek. Podobnie jak u nas przez całą dobę światła mijania muszą być włączone, a pasy wszystkich pasażerów i kierowcy zapięte.
Przydatne numery telefonów w Słowenii:
- 112 ogólnoeuropejski numer alarmowy
- 113 policja
- (+)386 1 530 53 53 lub 1987 pomoc drogowa
- (+)386 1 436 47 12 lub (+)386 1 436 47 18 Ambasada Polski w Słowenii
Natomiast oficjalną stroną dróg i autostrad w Słowenii jest wspomniana już kilka razy https://www.dars.si/. To firma odpowiedzialna za bezpieczeństwo i obsługę płatnych dróg w tym kraju. Śledzi ona na bieżąco ruch i monitoruje ewentualne zagrożenia.
Jednak w razie wypadku i potrzeby pomocy (holowania itp.) trzeba uważać na prywatnych przedsiębiorców, u których usługi potrafią być piekielnie drogie.
Najlepiej jeszcze przed wykonaniem usługi spisać umowę, gdzie wyraźnie będzie napisane jaką całkowitą cenę zapłacimy za takową pomoc. Bo w sieci krążą opowieści że i 1000 euro za holowanie można zapłacić.
Przed taką sytuacją ostrzega nawet nasze ministerstwo – https://msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/profile_krajow/slowenia w rozdziale pt. UWAGA – awaria pojazdu na terytorium Republiki Słowenii.
Mapa autostrad w Słowenii
Na poniższej mapie drogowej znajdziesz wszystkie autostrady w Słowenii:
Opinie o autostradach w Słowenii
Jeśli mieliście jechać drogami szybkiego ruchu czy autostradami w Słowenii to dajcie proszę znać jakie są Wasze opinie na ich temat. Zarówno od strony bezpieczeństwa, stacji benzynowych, korków, natężenia ruchu i ułatwień czy utrudnień dla kierowców.
Każda opinia pozwoli sprawniej pokonać słoweńskie drogi.
Ogolnie po Słowenii jezdzi sie bardzo dobrze.Nie ma za duzo znakow drogowych,głownie to ograniczenie predkosci i zakaz wyprzedzania. Spędziłem teraz tam 3 dni i wszystko było o.k.Drogi dobre, dobrze oznaczone, więc jezdziło sie bez problemu. Mam pytanie teraz do portalu odnośnie co do płatnych dróg. Czy jest możliwy wjazd na autostrade bez winiety ,legalnie bez zadnej kary na granicy, ostatnim wjazdem przed granica Chorwacka w miejscowosci Podlehnik i wjechac do Chorwacji?? Sprawa ta sama dotyczy rowniez w druga strone, czyli wjezdzamy na granice bez winiety i zjezdzamy bez niej pierwszym mozliwym zjazdem po stronie Słowenii. Czy takie manewry są dozwolone bez zadnych kar finansowych? Pozdrawiam
Fizycznie wjechać na autostradę w Słowenii bez winiety można. Jednak przy kontroli lub weryfikacji kara finansowa z pewnością będzie. Po to są właśnie winiety : ) Kupuje się je i można jechać. Bez winiet też można jechać tylko obarczone to jest ryzykiem wysokiego mandatu w przypadku namierzenia takiego auta w miejscu, w którym powinien aktualną winietę mieć przyklejoną na przedniej szybie w oznaczonym miejscu.
Cena winiety w Słowenii na 30 dni aktualnie to 30 €