Atrakcje turystyczne na Kazimierzu w Krakowie

Atrakcje turystyczne na Kazimierzu w Krakowie codziennie przyciągają wielu turystów, zakochanych w tym mieście. Jednak Kazimierz jest dość specyficzną okolicą na tle reszty dawnej stolicy Polski. Ma on żydowsko-chrześcijańskie korzenie, a dzięki temu zyskuje niezwykle ciekawy, wielokulturowy charakter. Administracyjnie wchodzi w skład Dzielnicy I Stare Miasto, natomiast historycznie był on oddzielonym od reszty Krakowa nieistniejącą odnogą Wisły samodzielnym miastem królewskim.

To tylko kilka ciekawostek, które dla Was przygotowaliśmy. Jeśli chcecie dobrze się przygotować do zwiedzania tego miejsca, zapraszamy do lektury naszego krótkiego przewodnika turystycznego. Znajdziecie w nim odpowiedzi na pytanie, co warto zobaczyć i zwiedzić na krakowskim Kazimierzu oraz jakie sią najlepsze atrakcje turystyczne w tym miejscu.

Atrakcje turystyczne na Kazimierzu w Krakowie
Atrakcje turystyczne na Kazimierzu w Krakowie

Historia Kazimierza

Nim przejdziemy do atrakcji turystycznych na Kazimierzu w Krakowie, warto powiedzieć co nieco o historii tego miejsca. Powstało ono, by chronić Kraków – ówczesną stolicę Polski – przed najazdem z południa. Zostało stworzone na prawie magdeburskim już w 1335 roku przez króla Kazimierza Wielkiego i odtąd nosiło też jego nazwę. Na przestrzeni kolejnych lat zaczęły tu powstawać dwa kościoły, gmach Akademii Krakowskiej, a także klasztor, ratusz czy mury obronne, których pozostałości możemy podziwiać do dzisiaj. Ponad 100 lat później w okolicy stworzono tak zwane miasto żydowskie, co wywołało napływ ludności wyznającej judaizm. Powstało tu wiele synagog, a także innych ośrodków kultury, administracji czy handlu żydowskiego.

Zobacz też: Atrakcje w Krakowie dla par

Jak to się stało, że Kazimierz jest obecnie częścią Krakowa, a nie samodzielnym miastem? Taką decyzję podjęto w 1792 roku w następstwie Sejmu Czteroletniego. Ostatecznie Kazimierz utracił całkowicie prawa miejskie dopiero 8 lat później. Wielokulturowość Kazimierza, a zwłaszcza wpływy żydowskie zostały zatarte w czasach okupacji niemieckiej, gdy większość ludności żydowskiej została przeniesiona do getta lub obozów koncentracyjnych. Wtedy też zdewastowano i całkowicie zniszczono wiele zabytków, zwłaszcza tych kultury żydowskiej.

Co warto zobaczyć i zwiedzić na Kazimierzu w Krakowie?
Co warto zobaczyć i zwiedzić na Kazimierzu w Krakowie?

Zabytki na Kazimierzu w Krakowie

Niewątpliwie największa atrakcja turystyczna na krakowskim Kazimierzu to tutejsze zabytki, sięgające swą historią aż do średniowiecza. Warto wiedzieć, że dzielnica ta, wraz ze ścisłą częścią Starego Miasta oraz Wawelem została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest też uznana za pomnik historii. Do popularności tego miejsca jako atrakcji turystycznej przyczynił się niezwykle popularny film „Lista Schindlera” wyreżyserowany przez Stevena Spielberga, jak również Festiwal Kultury Żydowskiej. Dzięki temu Kazimierz przekształcił się z dzielnicy głównie mieszkalnej na znaną i lubianą atrakcję turystyczną, o której słyszeli nie tylko Polacy, ale i turyści wielu innych narodowości.

Jakie atrakcje turystyczne na Kazimierzu w Krakowie warto zobaczyć i zwiedzić?

Atrakcje turystyczne Kazimierza w Krakowie dowodzą, że jest to miejsce tętniące życiem zarówno artystycznym, jak i kulturalnym. Nic dziwnego, że przyciąga ono aż tylu turystów. Jego magia tkwi jednak w tym, że nawet jeśli kręci się tu sporo osób, i tak panują tam przyjemne, kameralne warunki, pozwalające się wyciszyć i odpocząć. Niezależnie od tego, czy mamy ochotę zgłębiać tajniki polskiej historii, czy zrelaksować się podczas spaceru, warto zajrzeć akurat do tej dzielnicy.

Sprawdź także: Atrakcje w okolicach Krakowa

Jakie atrakcje na Kazimierzu w Krakowie warto zobaczyć i zwiedzić? Przygotowaliśmy dla Was listę oraz kilka najważniejszych informacji o miejscach, które polecamy. Znajdziecie tu zarówno najpopularniejsze miejsca, jak i te mniej znane perełki. Należą do nich:

  • Bazyliki,
  • Synagogi,
  • Ratusz,
  • Muzeum Inżynierii Miejskiej,
  • Kościół św. Katarzyny,
  • Uliczki, księgarnie i restauracje.

Może Cię zainteresować: Atrakcje dla dzieci w Krakowie

Bazyliki na krakowskim Kazimierzu

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych na Kazimierzu w Krakowie są tutejsze bazyliki. Znajdziemy tu dwie świątynie o tym statusie: bazylikę Bożego Ciała oraz bazylikę św. Michała Archanioła i św. Stanisława. Pierwszy z tych kościołów, czyli bazylika Bożego Ciała, jest obiektem klasztornym dla kanoników regularnych laterańskich. Sięga korzeniami aż do średniowiecza, ponieważ został ufundowany w 1340 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Jest podwójnym sanktuarium, które przyciąga nie tylko religijną otoczką, lecz także niezwykłymi zabytkami. Na szczególną uwagę zasługują ambona, obrazy Łukasza Porębskiego z początków XVII wieku, ołtarz główny, liczne rzeźby, obrazy, a także organy główne i organy boczne zaprojektowane na 83 głosy.

Druga bazylika stanowiąca atrakcję turystyczną na Kazimierzu w Krakowie to bazylika św. Michała Archanioła oraz św. Stanisława, przy której znajduje się także klasztor paulinów. Jest nazywana bazyliką na skałce lub po prostu Skałką, gdyż została postawiona na niewielkim wzniesieniu z kamienia wapiennego. Zgodnie z legendą dawniej znajdowała się tu świątynia pogańska, później romański kościół, a w XIV wieku Kazimierz Wielki ufundował tu świątynię murowaną. Kościół podlegał wielokrotnej renowacji, obecnie możemy podziwiać jego barokowy kształt. Znajdziemy tu liczne dzieła sztuk wizualnych, między innymi obraz Tadeusza Kuntzego z XVIII wieku, a także relikwie i XVII-wieczny obraz św. Stanisława.

Ta atrakcja na krakowskim Kazimierzu skrywa jeszcze jeden sekret. Pełni ona rolę panteonu narodowego i krypty zasłużonych. Spoczywają tu szczątki tak znakomitych postaci, jak Jan Długosz, Józef Ignacy Kraszewski, Adam Asnyk, Karol Szymanowski, Stanisław Wyspiański czy noblista Czesław Miłosz.

Synagogi na Kazimierzu w Krakowie

Kolejna znana atrakcja turystyczna krakowskiego Kazimierza to synagogi. Trzeba przyznać, że religia – czy to judaizm, czy chrześcijaństwo – popycha architektów, fundatorów i twórców do tworzenia wspaniałych obiektów, które nawet po latach stanowią żywe świadectwo czci i oddania. Nic więc dziwnego, że najwięcej zabytków, które przetrwały w dobrym stanie do dnia dzisiejszego, to właśnie obiekty sakralne. Jako że Kazimierz był miastem na styku dwóch kultur i dwóch największych religii monoteistycznych, a chrześcijańskie bazyliki już omówiliśmy, pora się zająć synagogami. Przed zwiedzaniem warto jednak wiedzieć, że sporo z nich zostało zniszczonych w czasie okupacji, nic więc dziwnego, że nie zachowały się tak dobrze, jak wcześniej wspomniane świątynie.

Najstarsza synagoga w Krakowie, jak sama nazwa wskazuje, to oczywiście Synagoga Stara przy ulicy Szerokiej. To jedna z najstarszych synagog w Polsce oraz niezwykle ważny zabytek żydowski dla całej Europy. Została wybudowana w XV wieku jako budowla ceglano-kamienna, ale na przestrzeni wieków przeszła wiele zmian, między innymi odbudowę po pożarze. Dziś mieści się tam Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – oddział Dzieje i Kultura Żydów. Na ekspozycji znajdziemy bezcenne zbiory, dotyczące kultury żydowskiej w Polsce i na świecie .

Kolejna synagoga na Kazimierzu w Krakowie, którą warto zobaczyć i zwiedzić, to synagoga Remu, zbudowana w 1556 roku, do której przylega stary cmentarz żydowski, zwany cmentarzem Remuh. Razem kompleks ten stanowi niezwykły w skali całego kraju zespół zabytków kultury żydowskiej. Na uwagę zasługuje także synagoga Kupa, która w niepozornym budynku ukrywa zachwycające wnętrze. Powstała w 1643 roku, jako ostatnia w okresie istnienia miasta żydowskiego. Obecnie służy jako centrum kulturalne, gdzie odbywa się część Festiwalu Kultury Żydowskiej, jak również liczne koncerty, spotkania i inne wydarzenia. Możemy tu podziwiać barokową architekturę i sztukę. W pobliżu znajduje się także znacznie młodsza, bo XIX-wieczna synagoga Tempel, którą również warto zobaczyć i zwiedzić.

Ratusz na Kazimierzu w Krakowie

Jako że Kazimierz był osobnym miastem, musiał też posiadać własny ratusz. Powstał on w XIV wieku, obecnie znajduje się na placu Wolnica w Krakowie. Ślady oryginalnego budynku z 1414 roku widać na parterze i w piwnicach, jednak przyćmiewają je elementy dołożone później, głównie w stylu renesansowym, gdyż to właśnie w tym okresie budynek przechodził gruntowne zmiany. Współcześnie, od 1947 roku, znajduje się tu Muzeum Etnograficzne, które można uznać za jedną z najciekawszych atrakcji na Kazimierzu w Krakowie.

Co skrywa przed nami Muzeum Etnograficzne? Jego zbiory obejmują ponad 80 tysięcy zabytków. Dotyczą one przede wszystkim kultury i sztuki polskiej, w tym folkloru czy życia codziennego, ale też innych krajów Europy czy świata. Jest to miejsce, gdzie doskonale czuć charakterystyczną dla Krakowa, czy właśnie dla Kazimierza wielokulturowość. Co więcej, organizuje się tu także różne wydarzenia edukacyjne, w tym całkiem sporo akcji skierowanych do dzieci i młodzieży.

Muzeum Inżynierii Miejskiej na Kazimierzu w Krakowie

A skoro już przy muzeach jesteśmy, nie sposób nie przedstawić kolejnej arcyciekawej atrakcji turystycznej na Kazimierzu w Krakowie. Chodzi o Muzeum Inżynierii Miejskiej, które mieści się w dawnej zajezdni pierwszego wąskotorowego tramwaju elektrycznego. Samo muzeum zostało założone w 1998 roku, więc na tle innych atrakcji, które opisujemy, jest dość młode, co nie znaczy jednak, że nie znajdziemy tam interesujących zabytków i obiektów, które warto zobaczyć i zwiedzić.

Jeśli chodzi o konkrety, warto wiedzieć, że ta atrakcja na Kazimierzu w Krakowie gromadzi eksponaty dotyczące rozwoju elektrowni, komunikacji miejskiej, techniki, czy też inżynierii komunalnej, czyli tych elementów, bez których nie wyobrażamy sobie obecnie życia. Znajdziemy tu na przykład tramwaje, zabytki związane z drukiem, a nawet polskie samochody, radia i telewizory. Jeśli więc szukamy pomysłu na spędzenie kreatywnego i pouczającego popołudnia, będzie to doskonała miejscówka.

Kościół św. Katarzyny na krakowskim Kazimierzu

Wróćmy na chwilę do zabytków sakralnych, które – jak zapewne zauważyliście – stanowią sporą część tutejszych atrakcji na Kazimierzu w Krakowie. Jednym z najstarszych kościołów w tej dzielnicy, który jednak nie doczekał się statusu bazyliki, jest kościół świętej Katarzyny. To jeden z najpiękniejszych przykładów średniowiecznej architektury z kamienia, wydaje się lekki i strzelisty, a jednocześnie przetrwał tyle wieków – wybudowano go bowiem w 1342 roku. Co ciekawe, chociaż raczej nie kojarzymy Krakowa czy Polski z trzęsieniami ziemi, wskutek podobnego kataklizmu świątynia ucierpiała aż dwa razy – w XV i XVIII wieku.

Co jeszcze warto wiedzieć o tej atrakcji na Kazimierzu w Krakowie, nim ją odwiedzimy? Znajdziemy tu bajeczne późnogotyckie sklepienie gwiaździste nad prezbiterium, wspaniały barokowy ołtarz główny, XVII-wieczny krucyfiks, renesansowy obraz „Koło śmierci”, nagrobek Wawrzyńca Spytka Jordana, a także inne zabytki sztuk wizualnych, obrazy i rzeźby. Z ciekawostek, o kościele świętej Katarzyny na Kazimierzu wspomina znany na całym świecie autor Graham Masterton w swojej powieści „Noc gargulców”. Tytułowe gargulce zostały sprowadzone do USA właśnie z tej świątyni.

Uliczki, księgarnie i restauracje na Kazimierzu w Krakowie

Ostatnia atrakcja turystyczna na Kazimierzu w Krakowie to po prostu charakterystyczny klimat tej dzielnicy! Tu wszystko jest piękne i niesamowite, przenosząc nas do niemal przedwojennych realiów. Od wąskich, kamienistych uliczek, aż po szyldy na sklepach. Dzięki temu, że jest sporo zieleni, a nowoczesna architektura szkła i stali nie zdominowała krajobrazu, możemy tu odpocząć nawet w upalny dzień i zaznać ukojenia. Tutejsze restauracje również mają wspaniały klimat, zdecydowanie warto je odwiedzić i poczuć się jak przed wojną. Może to być na przykład idealny pomysł na randkę w Krakowie. Rodziny z dziećmi ucieszą się z placów zabaw oraz plant Dietlowskich, czyli niewielkiego terenu zielonego, odgradzającego Kazimierz od ulicy Dietla oraz Stradomia.

Kazimierz w Krakowie - ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne
Kazimierz w Krakowie – ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne na krakowskim Kazimierzu – podsumowanie

Jak widzicie, atrakcje turystyczne na Kazimierzu w Krakowie nie bez powodu przyciągają miłośników historii, sztuki i przedwojennego klimatu, a także artystów oraz ludzi kultury. Wszystkie warto zobaczyć i zwiedzić, a na pewno nas urzekną. Pamiętajmy tylko o zasadach zachowania się – świątynie żydowskie zamknięte są w szabat, nie ma do nich wstępu również w sobotę, często trzeba też zabrać ze sobą lub wypożyczyć stosowne nakrycie głowy. W kościołach chrześcijańskich nie zwraca się tak na to uwagi, ale też ważny jest stosowny ubiór.

Sprawdź też: Kraków / Zabytki, atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca / Co warto zobaczyć i zwiedzić?

To wprost nie do wiary, że taka zaciszna, historyczna okolica kryje się ledwie rzut beretem od nowoczesnego, betonowo-szklanego miasta, ruchliwego i hałaśliwego. A jakie są Wasze ulubione atrakcje turystyczne na Kazimierzu w Krakowie? Dajcie znać w komentarzach!

Dodaj opinie na forum