Wycieczki fakultatywne / Co to jest? Gdzie kupić? Jak znaleźć najlepsze? Czym są? Co to znaczy?

Wycieczki fakultatywne to dodatkowe atrakcje turystyczne, z których możemy skorzystać, wyjeżdżając na wakacje. Jak mówi definicja słowo fakultatywny oznacza dosłownie pozostawiony do wyboru czy nieobowiązkowy.

Wycieczka fakultatywna jest więc dodatkową opcją z której możemy skorzystać będąc na wakacjach, ale wcale nie musimy. Wzmacnia ona atrakcyjność wakacyjnych wyjazdów, ze względu na możliwość poznania okolicy, zabytków, ciekawych miejsc oraz tego wszystkiego co dany region ma do zaoferowania turystom. Jest to rodzaj zorganizowanej imprezy, która za ustaloną opłatą pomoże nam poznać dane miejsce oraz skorzystać z wszelkich atrakcji.

Czym są wycieczki fakultatywne? Co to znaczy?

Wycieczki fakultatywne to wyjazdy organizowane w miejscu, gdzie jesteśmy na wakacjach, do atrakcyjne turystycznych zakątków, pod opieką przewodnika, które co ważne są dodatkowo płatne. Organizacją ich zajmuje się touroperator z którym wyjeżdżamy, bądź lokalne agencje.

Warto też dodać, iż obsługa przewodnika/pilota wycieczki nie zawsze będzie w języku polskim.

Gdzie można kupić wycieczki fakultatywne?

Wycieczki fakultatywne najczęściej kupujemy u rezydenta, który czeka na nas na miejscu naszych wakacji, jeśli wyjeżdżamy z biurem podróży. Można też samemu wykupić takowe w lokalnej agencji zajmującej się wyprawami po okolicy.

Czym są wycieczki fakultatywne
Wycieczki fakultatywne
Porównaj ceny wycieczek i oferty polskich biur podróży:

Jeszcze inną możliwością nabycia wycieczki fakultatywnej jest zakup na miejscu (w Polsce), jeszcze przed urlopem, u organizatora naszych wakacji. Jest to też pewnego rodzaju rezerwacja miejsca na zorganizowanej imprezie, kiedy ich liczba jest ograniczona.

Plusy i minusy zakupu wycieczek fakultatywnych w biurze podróży, a u miejscowych organizatorów

Główną zaletą wycieczek fakultatywnych kupowanych u przedstawiciela biura podróży jest obsługa polskojęzyczna. Wielu turystów ogranicza jednak bariera językowa i łatwiej im kupić wycieczkę u rezydenta, którego można dopytać o wszelkie szczegóły i niejasności, niż rozmawiać w języku obcym z lokalnym sprzedawcą.

Fakt jest taki, że nie wszystkie wycieczki fakultatywne zawsze są z polskim przewodnikiem, jednak to raczej wyjątki. Większość wypraw z biura podróży jest organizowana dla naszych rodaków.

Wycieczki fakultatywne gdzie kupić
Wycieczki fakultatywne gdzie kupić? Jaka cena? Opinie użytkowników

Innym plusem jest też to, iż rezydent zazwyczaj zjawia się w naszym obiekcie noclegowym sam, nigdzie nie musimy się ruszać i szukać lokalnych biur podróży. Przychodzi w określony dzień, o określonej godzinie i przedstawia całą ofertę dodatkowych wycieczek. Od razu można wykupić sobie miejsce na jednej z nich, wpłacając daną kwotę.

Od rezydenta zawsze też dowiadujemy się dokładnie gdzie i o której zabierze nas zorganizowany środek transportu.

Taki zakup odbywa się szybko, sprawnie i bezproblemowo.

Minusem wycieczek fakultatywnych kupowanych u rezydenta jest na pewno wyższa cena od tego co oferują nam lokalne biura podróży. Bezpośredni wpływ na to ma ilość pośredników, która po drodze zagarnia swoją prowizję. Włącznie z rezydentem, który ostatecznie sprzedaje ten produkt. Jednak legendy o wysokości ich prowizji bywają mocno przesadzone.

Gdzie kupić wycieczkę fakultatywną w niskiej cenie?

Z kolei kupując wycieczki fakultatywne u lokalnych przewodników, można liczyć na spore zniżki w stosunku do cen u rezydenta. To niewątpliwie kusi, jednak przed pochopnym zakupem, najlepiej dokładnie dopytać co obejmuje dana cena za wycieczkę.

Bywa i tak, że płacimy jedynie za transport oraz obsługę przewodnika, a za wstęp do danego obiektu czy ewentualne posiłki musimy dopłacić dodatkowo. Po zsumowaniu wszystkiego wyjdzie prawie na to samo, jak wycieczka wykupiona u przedstawiciela biura podróży.

Po drugie wycieczki w lokalnej agencji w większości będą obsługiwane przez anglojęzycznego przewodnika (ewentualnie w innych, obcych językach). To duży problem dla niektórych turystów. Nie warto w takim przypadku podpisywać także żadnych umów, w języku którego nie rozumiemy.

Dziś już mamy ten luksus, że powstaje coraz więcej małych firm oferujących wycieczki fakultatywne w danym miejscu (Zakynthos, Korfu, Kreta, Rodos, Wyspy Kanaryjskie, Turcja czy nawet tak odległa Tajlandia) prowadzonych przez Polaków.

Wówczas bariera językowa przestaje być jakimkolwiek problemem.

Za to jeśli chodzi o podstawowe ubezpieczenie turystyczne, to obowiązuje ono bez względu z kim pojedziemy na wycieczkę fakultatywną. Obejmuje ono cały okres naszego pobytu za granicą, bez względu na to gdzie wykupimy dodatkową atrakcję – u rezydenta czy w lokalnym biurze podróży.

Co powinna obejmować wycieczka fakultatywna?

Wycieczka fakultatywna obejmuje zazwyczaj przejazd wybranym środkiem transportu, ewentualne ubezpieczenie (głównie chodzi o sporty ekstremalne, których podstawowa polisa nie obejmuje) oraz opiekę pilota lub przewodnika. Czasem jest i przewodnik i pilot, ponieważ lokalny przewodnik nie mówi w języku polskim, jest więc tłumaczony np. przez pilota naszej wycieczki.

Co jeszcze wchodzi w cenę wycieczki fakultatywnej?

Dodatkowo w cenę wycieczki fakultatywnej mogą być już wliczone opłaty za wejścia do zabytków, muzeów czy innych zwiedzanych obiektów. Czasem także cena obejmuje jakieś posiłki w czasie podróży (lunch, poczęstunek czy normalny obiad). W niektórych krajach można spotkać się również z prośbą o napiwki dla kierowców, przewożących całą wycieczkę z miejsca na miejsce. Jest to dobrowolny datek, który ma wspomóc zazwyczaj słabo opłacanych przewoźników.

Warto też jeszcze przed wykupieniem wycieczki fakultatywnej zapoznać się z pisemnymi warunkami organizowanej wycieczki (świadczeniami jakie ma zapewnić organizator), tak by w przypadku nie dopełnienia obowiązków czy zmian planu wyprawy, móc na podstawie takiego dokumentu ubiegać się o odszkodowanie. Dlatego tak ważna jest znajomość języka obcego, w którym będzie zapisana nasza umowa o wycieczkę fakultatywną, którą zamierzamy wykupić.

Co to jest wycieczka fakultatywna
Co to jest wycieczka fakultatywna? Jaka jest definicja? Opinie i cena

Na co uważać wykupując wycieczki fakultatywne?

Jak zawsze nasze podejrzenia powinna wzbudzić zbyt niska, czy też mocno promocyjna cena takiej atrakcji. Mowa tu oczywiście o lokalnych sprzedawcach wycieczek fakultatywnych. Przed kupnem warto dokładnie o wszystko wypytać, a przede wszystkim o to co dokładnie cena obejmuje.

Szczególnie w orientalnych krajach, gdzie wysoki koszt wycieczki, wcale nie jest gwarantem jakości usługi jaką dostaniemy. Czasem zdarzyć się może, że za małe pieniądze zobaczymy wszystko to na czym nam zależało.

Niestety może być i tak, że wydamy sporo pieniędzy nie dostając w zamian nic szczególnego i poczujemy się oszukani.

Przykładowo na Kubie warto podpytać właściciela zabytkowej taksówki czy za daną sumę pieniędzy nie obwiózłby nas po okolicy, zatrzymując się przy co ciekawszych miejscach. Taka wycieczka pod nadzorem lokalsa, okaże się nie tylko ciekawsza, ale i czasem tańsza od tego co oferuje rezydent.

No i w bardzo okrojonym i prywatnym gronie.

Do tego kierowca taksówki pokaże nam najtańsze sklepy, prawdziwe (nie szyte pod turystów) zwijalnie tytoniu czy widoki, których nie zobaczymy z grupową wycieczką. Trzeba tylko przed dokonaniem transakcji na wstępie ustalić cenę, by na koniec ona nagle znacznie nie urosła ; )

Co jeszcze?

Z kolei jeśli chodzi o wycieczki fakultatywne zakupione u rezydenta, to warto sobie zdawać sprawę z tego, że zazwyczaj na ich trasie będą jakieś handlowe przystanki (np. destylarnia alkoholu, tłocznia oliwy, miejscowy targ czy wytwórnia dywanów). Jesteśmy tam wiezieni ze względu na procent który dostaje przewodnik, od tych handlarzy.

Żadna knajpa czy kawiarnia do których jesteśmy prowadzeni, zazwyczaj nie jest przypadkowa ; )

Nie jest to szczególnie szkodliwe, bo nikt nas nie zmusi do zakupów czy jedzenia, więc warto się z tym pogodzić. Tak wygląda biznes, wszędzie na świecie. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że u niektórych touroperatorów jest wymagana minimalna liczba uczestników, przez co czasem wycieczki fakultatywne z małą ilością chętnych są odwoływane.

Wycieczki fakultatywne co to jest
Wycieczki fakultatywne co to jest? Jaka jest definicja?

Bezpieczeństwo na wycieczkach fakultatywnych

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to autokar wątpliwej sprawności może zdarzyć się zarówno na wycieczce z biurem podróży, jak i na tej wykupionej na mieście. Zarówno jednych jak i drugich organizatorów obejmuje wymóg posiadania odpowiednich licencji czy wykupienia polis ubezpieczeniowych. Nieco mniejsze ryzyko będzie u rezydenta, gdyż zazwyczaj organizator z Polski sam powinien dokładnie sprawdzić, czy dany przewoźnik ma wszystkie pozwolenia i gwarancje.

Sposobem na to by uniknąć rozczarowania jest sprawdzanie oferty i opinii o wycieczkach fakultatywnych w necie. Wiadomo, że opnie wystawią raczej osoby niezadowolone z danej usługi, niż te usatysfakcjonowane.

Jednak warto zawsze mieć je na uwadze.

Jeszcze lepszym źródłem informacji będzie na pewno polecenie od znajomych czy rodziny, która wróciła i korzystała na miejscu z wycieczek fakultatywnych.

Czy wycieczki fakultatywne to tylko imprezy objazdowo-poznawcze?

Wycieczki fakultatywne to nie tylko wyjazdy w miejsca atrakcyjne historycznie czy krajobrazowo. Mogą to być również rejsy różnymi jednostkami wodnymi, wyprawy na pustynię, czy bezkrwawe safari jeepami.

Bardzo częstym przypadkiem są organizowane wieczory, na których poznajemy nie tylko kulturę danego kraju (tańce, śpiewy), ale również bardzo często miejscową kuchnie z trunkami procentowymi włącznie.

W ofertę wycieczek fakultatywnych może wchodzić także kurs nurkowania, przeprawa kajakowa, lot balonem czy przejażdżki wielbłądami, bądź zawody rycerskie. To nie tylko przejazdy do atrakcyjnych miejsc, gdzie przewodnik opowiada nam historie danego budynku.

Limitem jest tu właściwie tylko i wyłącznie zasobność naszego portfela.

Dla zainteresowanych organizowane są także na przykład wycieczki helikopterem, które często odbywają się nad największymi atrakcjami znanymi na świecie, typu Wielki Kanion Kolorado, Wodospad Niagara czy miasto hazardu i miliona świateł, czyli Las Vegas nocą. Z kolei dla najmłodszych oferta wycieczek fakultatywnych to zazwyczaj wyprawy do aquaparków, wesołych miasteczek, ogrodów zoologicznych, delfinariów czy rejsy statkami pirackimi.

Opinie o wycieczkach fakultatywnych

Liczymy gorąco na Wasze recenzje oraz opinie poszczególnych wycieczek fakultatywnych organizowanych przez biura podróży lub inne firmy. Dajcie znać koniecznie ponieważ Wasze opinie mocno pomogą wszystkim innym podjąć właściwą decyzję.

Teraz kiedy już wiesz co to jest wycieczka fakultatywna oraz co to znaczy możesz śmiało przejść do dalszej części naszego serwisu w poszukiwaniu najlepszych cen, ofert i promocji na wycieczki fakultatywne.

Dodaj opinie na forum