Wykorzystanie przemysłowego druku 3D w turystyce

Druk 3D jest efektowny. Przyciąga uwagę. Intryguje i rozbudza wyobraźnię. Tworzy wrażenie, że można dzięki niemu stworzyć właściwie wszystko – od jadalnych owoców po części ciała. I choć być może w przyszłości będzie to możliwe, obecnie musimy się zadowolić akcesoriami 3D spełniających nasze wymagania w mniejszym zakresie.

Uważa się, że druk 3D rewolucjonizuje wiele gałęzi przemysłu.

Czy podróżnicy i turyści mają szansę z niego korzystać? Jak dalece wykorzystanie druku 3D w turystyce jest możliwe? A może druk 3D sam w sobie może stać się atrakcją turystyczną?

Sprawdźmy!

Turystyka a druk 3D
Turystyka a druk 3D

Wykorzystanie druku 3D w turystyce – przemysł lotniczy

Co może mieć wspólnego nasz lot samolotem na urlop i drukowanie 3D? Drukarki 3D już od lat wykorzystywane są przez w przemyśle lotniczym do tworzenia elementów maszyn. Są one równie wytrzymałe, co elementy wykonywane tradycyjnie, a przy tym – co niezwykle ważne w tej gałęzi przemysłu – o wiele lżejsze.

To jeszcze nie wszystko.

Drukowanie 3D pozwala na uzyskanie skomplikowanych kształtów przedmiotów przy jednoczesnym minimalnym generowaniu odpadów. Najlepszym przykładem zastosowania druku 3D w przemyśle lotniczym jest tu Airbus.

Części wydrukowane metodą 3D ważą od 30 do 50% mniej niż części produkowane metodą tradycyjną. Tworzonych jest też aż 90% mniej odpadów podczas ich drukowania. Dodatkowym atutem drukowania 3D jest jego stosunkowo niska cena i możliwość wielokrotnego testowania i drukowania udoskonalonych prototypów.

Wykorzystanie druku 3D w turystyce – bagaż

Pakowanie się do podróży jest czasochłonne i wymaga dobrego planowania. W dodatku – jeśli wybieramy się w podróż samolotem – trzeba brać pod uwagę ciężar naszego bagażu. Przemieszczanie się z ciężkimi walizkami podróżnymi i podnoszenie ich nie należy do przyjemnych.

A do tego mało jest spraw, które tak potrafią zepsuć wyjazd, jak zgubiony bagaż.

Co ma z tym wspólnego drukowanie 3D?

Przewiduje się, że w przyszłości będzie można przesłać do wybranego hotelu plik z projektami swoich rzeczy, które zostaną wydrukowane na miejscu i… będą na nas czekać po przyjeździe. Póki co, takie rozwiązanie znajduje się jeszcze w sferze planów i artystycznych wizji – patrz praca Janne Kyttanen pt. „Zagubiony bagaż”, w którym znaleźć można przyjemny komplet ubrań i akcesoriów wydrukowany w technologii 3D.

Drukarka 3D w hotelu

Czy udostępnienie drukarki 3D hotelowym gościom miałoby sens? Czy możliwość wydrukowania zgubionych okularów przeciwsłonecznych czy kapelusza zwiększyłaby komfort turystów?

Na to pytanie próbują odpowiedzieć nawet naukowcy.

Na Uniwersytecie w Edynburgu przeprowadzono ciekawe badanie. Grupie turystów udostępniono do użytku drukarkę 3D, dzięki której mogli wydrukować dla siebie pamiątkę. Okazało się, że o ile wydrukowane pamiątki nie były w późniejszym czasie ani używane, ani nawet eksponowane w domu, o tyle turyści zapamiętali emocje, jakie towarzyszyły im podczas tworzenia tych pamiątek (https://www.napier.ac.uk/~/media/worktribe/output-402819/making-tourist-experiences-through-personalisable-3d-printed-souvenirs.pdf).

Wygląda więc na to, że największą korzyścią nie jest uzyskanie wydrukowanego przedmiotu. Sama możliwość drukowania 3D jest największą atrakcją.

Druk 3d w turystyce
Druk 3d w turystyce

Hotel 3D czyli przemysłowy druk 3D w praktyce

O drukowaniu domów metodą 3D zawsze robi się głośno, gdy powstaje na świecie nowy obiekt. Oglądamy go wtedy z ciekawością, zachodząc w głowę, jak to możliwe, by w tak krótkim czasie wybudować dom – i to nie byle jaki. Solidny, z betonu. W niektórych zakątkach świata można nawet sprawdzić, jak mieszka się w takim budynku.

Przykład?

Lewis Grand Hotel, znajdujący się na Filipinach, jest pierwszym w historii hotelem oferującym wynajęcie willi 3D. Znajdziemy w niej dwie sypialnie, salon oraz jaccuzi. Zbudowanie całości zajęło zaledwie około… 100 godzin.

Restauracja 3D

Wyjście do restauracji podczas urlopu może być jeszcze bardziej ekscytujące, jeśli okaże się, że zarówno sztućce, jak i naczynia i meble, a także – a właściwie przede wszystkim – zamawiane posiłki powstały dzięki drukarce 3D.

Takie atrakcje można znaleźć między innymi w restauracji Food Ink.

Druk przemysłowy 3D w turystyce
Druk przemysłowy 3D w turystyce

Wykorzystanie druku 3D w turystyce, czyli jak ułatwić sobie wyjazd dzięki domowej drukarce 3D

Domowa drukarka 3D jest sprzętem, który obecnie można już kupić za cenę nawet poniżej 2000 złotych. Może ona służyć nie tylko edukacji czy rozrywce. Dzięki niej wydrukujemy wiele przedmiotów, które mogą się okazać przydatne, a nawet niezbędne, podczas podróży. Co więcej, każdy z nich jest lekki, a jednocześnie wytrzymały, co ma przecież znaczenie podczas każdego wyjazdu. Projekty do nich znaleźć można w sieci, a ich pobranie jest darmowe.

Jakie to przedmioty?

  1. Uchwyt do słuchawek – koniec z kabelkami plączącymi się za każdym razem, gdy tylko włożymy słuchawki do kieszeni,
  2. Uchwyty do reklamówki na śmieci w samochodzie. Siedząc z tyłu, zahaczamy je o przednie siedzenie i wieszamy na nich „uszy” reklamówki,
  3. Kubki ze słomką – przydatne zwłaszcza wtedy, gdy jadą z nami dzieci. Takie wydrukowane samodzielnie kubki mogą stanowić dla nich atrakcję samą w sobie!
  4. Klipsy do torebek. Niezbędne w domu, ale także poza nim, zwłaszcza jeśli śpimy w domku lub pod namiotem – mrówki wyczują od razu, gdzie jest jedzenie, jeśli go odpowiednio nie zabezpieczymy,
  5. Wzmacniacz do telefonu. Nie musisz zabierać ze sobą głośników, by słuchać muzyki przez telefon. Wzmacniacz wydrukowany metodą 3D działa niezawodnie, a ponadto – wygląda zjawiskowo dzięki dużej tubie!
  6. Podstawki pod smartfon lub tablet. Niezastapione, jeśli będziemy chcieli oglądać film na wyjeździe. Docenimy ich praktyczność zwłaszcza, jeśli będą z nami podróżować dzieci,
  7. Organizery do kart SD i microSD. Jak wiadomo, ich wielkość sprawia, że niezwykle łatwo je zgubić. Dzięki organizerowi będziemy mieli je zawsze poukładane, na swoim miejscu, pod ręką.
  8. Karabińczyki 3D – przydatne zwłaszcza w przypadku wszelkich wypadów z plecakiem,
  9. Haczyki w kształcie litery U. Pozwalają na powieszenie niemal każdej rzeczy. Przydają się tam, gdzie jest mało miejsca, a także wszędzie tam, gdzie niekoniecznie chcielibyśmy stawiać coś na podłodze.

Aby zobaczyć efekty oraz możliwości druku 3D wcale nie trzeba szukać daleko za granicą. W Polsce też mamy się czym pochwalić. Warto zajrzeć na stronę https://omni3d.com/pl/ gdzie przemysłowe drukarki 3D realizują wspaniałe projekty, które w niedalekiej przyszłości mogą stać się przyczynkiem do rozwoju turystyki w zupełnie nieznanych nam dziś obszarach!

A Wy jakie widzicie praktyczne zastosowanie druku 3D w branży turystycznej?

Dodaj opinie na forum