Data ostatniej aktualizacji:
Atrakcje Gdańska w głównej mierze skupione są wokół ponad tysiąc letniej historii tego miasta. Zabytki i ciekawe miejsca są tutaj zazwyczaj w jakimś stopniu związane ze znanym tu od wieków morskim handlem, ale też wybuchem II Wojny Światowej, czy też z początkami Solidarności. Z drugiej strony w Gdańsku nie brakuje nowoczesnych atrakcji, ani ciekawych obiektów muzealnych oraz tych związanych z szeroko rozumianą kulturą.
Miasto to wraz z Gdynią i Sopotem, tworzy znane szerzej Trójmiasto, które jest prawdziwym magnesem na turystów. Natomiast atrakcje Gdańska są zaraz obok Warszawy i Krakowa w top trójce najchętniej odwiedzanych miejsc w Polsce. Do tego samo jego położenie nad Morzem Bałtyckim sprawia, że przez cały rok są tu prawdziwe tłumy turystów.
Największym magnesem w Gdańsku jest duża liczba zabytków, urokliwa architektura oraz przyjemna atmosfera, która w tym mieście panuje. Odnajdą się tu nie tylko miłośnicy zwiedzania, ale i koneserzy nocnego życia, czy odpoczynku w nadmorskiej miejscowości, w której nie brakuje miejskiej zieleni oraz wydarzeń kulturalnych, takich jak na przykład Jarmark św. Dominika. Oferta turystyczna tego miasta jest stworzona dla każdego, od najmłodszych wraz z całymi rodzinami, po seniorów, którzy równie dobrze odnajdą się w Gdańsku.
Zwiedzanie Gdańska
Gdańsk bez problemu można zwiedzać pieszo, po prostu spacerując. Największe atrakcje i zabytki tego miasta są usytuowane blisko siebie, zatem nie powinno być problemu, by do nich wszystkich dotrzeć na własnych nogach. Zawsze też można skorzystać z komunikacji miejskiej, czy na przykład podczas ładnej pogody z możliwości wypożyczenia roweru. Do tego Gdańsk zawsze można też podziwiać od strony wody, wykupując turystyczny rejs wzdłuż zatoki.
Na zwiedzanie Gdańska trzeba przeznaczyć przynajmniej kilka dni. Niestety podczas jednodniowej wycieczki, nie zobaczymy zbyt wiele. Miasto to oferuje naprawdę dużo atrakcji i ciekawych miejsc. Zawsze można przyjechać do Gdańska na weekend i kolejno zwiedzać wszystkie interesujące nas obiekty, a po resztę wrócić za jakiś czas.
Gdańsk można zwiedzać praktycznie przez cały rok. W tym mieście zawsze coś się dzieje, jeśli chodzi o życie nocne i kulturalne. Lato jest dobrym terminem na przyjazd, jeśli tylko nie przeszkadzają nam prawdziwe tłumy zwiedzających i wysokie temperatury. Nieco mniej turystów będzie wiosną i jesienią, jednak wówczas pogoda bywa zmienna i warto się na to przygotować. Nawet zima w Gdańsku ma swój urok, tym bardziej, że jest wówczas organizowany, jak w wielu innych polskich miastach – jarmark bożonarodzeniowy. Do tego spacery opustoszałymi i zmrożonymi plażami, nie tylko są klimatyczne, ale i dobrze wpływają na nasze zdrowie.
Zobacz także największe zabytki i atrakcje turystyczne Wrocławia.
Zabytki Gdańska
Zacznijmy zwiedzanie Gdańska od jego największych zabytków.
Bazylika Mariacka Wniebowzięcia
Jednym z największych i najważniejszych zabytków Gdańska jest Bazylika Mariacka Wniebowzięcia. Budowana przez ponad 150 lat, jest największą ceglaną budowlą w Europie, wzniesioną w stylu gotyckim. Może pomieścić aż 25 tysięcy wiernych i co ciekawe, przez jakiś czas odbywały się tu msze dla katolików, jak i dla protestantów. Jej charakterystyczna czerwona, XIV-wieczna bryła ze strzelistą dzwonnicą i wieżyczkami, zdecydowanie wyróżnia się w panoramie Gdańska.
Wewnątrz Bazyliki Mariackiej Wniebowzięcia warto zwrócić uwagę na sklepienia oraz Kaplicę Królewską. Kryją się tu także takie dzieła jak pieta Marii z umierającym Jezusem na kolanach, czy figura Pięknej Madonny oraz walczącego ze smokiem św. Jerzego. Jednak największe wrażenie robi zegar astronomiczny z 1470 roku. Ma on wysokość 14 metrów i odmierza godziny, ale także pokazuje fazy księżyca oraz znaki zodiaku. Dodatkowo jest on ozdobiony figurami apostołów oraz postaciami Adama i Ewy. Atrakcją Bazyliki Mariackiej jest też niewątpliwie możliwość wejścia na dzwonnicę, skąd rozpościera się panorama na całe miasto.
Droga Królewska
Kolejnym zabytkowym miejscem w Gdańsku jest Droga Królewska, czyli połączenie ulicy Długiej wraz z Długim Targiem. To najbardziej turystyczna trasa w tym mieście, którą swego czasu uroczyście przemierzali najznamienitsi monarchowie. Droga Królewska zaczyna się na wysokości Złotej Bramy i prowadzi przez najbardziej reprezentatywne gdańskie zabudowania, które należały do bogatych i wpływowych mieszczan.
To właśnie w tym miejscu ulokowanych jest najwięcej zabytkowych obiektów, od Domu Uphagena, przez Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa po fontannę Neptuna. Stąd też tłumy turystów przechadzające się ulicą Długą i Długim Targiem. Wokół jest pełno lokali gastronomicznych oraz miejsc, gdzie można nabyć pamiątki. Drogę Królewską kończy Brama Zielona, która prowadzi na Długie Pobrzeże.
Sprawdź także najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne Krakowa.
Ratusz Głównego Miasta
Kolejnym ważnym zabytkiem Gdańska jest Ratusz Głównego Miasta. To kolejna budowla, mocno wyróżniająca się w architekturze miasta. Budynek ratusza pochodzi z XIV wieku, mimo wielokrotnych przebudowań, obecnie jest przykładem stylu gotycko-renesansowego. Kiedyś znajdowała się w nim siedziba władz Gdańska, dziś jednak jest udostępniony turystom i mieści się tu Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.
W środku Ratusza Głównego Miasta można zwiedzać Salę Czerwoną, której strop ozdabia aż 25 obrazów, przedstawiających cnoty obywatelskie. Warto też zajrzeć do Sali Białej, która jest najozdobniejszą w całym budynku. Na ścianach wiszą tu portrety królów polskich, a na środku umiejscowiony jest duży marmurowy kominek. Dodatkową atrakcją jest podobnie jak w przypadku Bazyliki Mariackiej, możliwość wejścia na wieżę ratuszowa, skąd widać całe miasto.
Katedra Oliwska
Znanym i chętnie odwiedzanym przez turystów zabytkiem Gdańska jest również Katedra Oliwska. Początkowo była to świątynia klasztorna opactwa Cystersów, a jej początki sięgają XII wieku. Jednak obecny wygląd Katedry Oliwskiej pochodzi z XIV wieku i co ciekawe jest ona teraz najdłuższą średniowieczną świątynią w Polsce.
Wewnątrz katedry można podziwiać XVII- wieczne obrazy, rokokowe i barokowe ołtarze, stare baldachimy i płyty nagrobne. Jednak największą atrakcją tej świątyni są niewątpliwie ogromne organy, wykonane w stylu rokokowym. Składają się z prawie 8 tysięcy piszczałek o różnym rozmiarze, gdzie największa z nich ma aż 10 metrów długości. Dodatkowo oliwskie organy są ozdobione figurkami aniołków, które się poruszają podczas gry, tworząc razem niezapomniany spektakl.
Atrakcje turystyczne w Gdańsku
Po zabytkach swoje kroki podczas wycieczki kierujemy do atrakcji turystycznych Gdańska.
Sprawdź też najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne Warszawy.
Fontanna Neptuna
Jednym z symboli miasta oraz największych atrakcji Gdańska jest bez wątpienia Fontanna Neptuna. Znajduje się ona w każdym przewodniku po mieście oraz pewnie na co drugiej fotografii z wyjazdu. Fontanna Neptuna waży 650 kilogramów, a jej budowa trwała aż 27 lat. Końcowa bryła jest wykonana w stylu rokoko, z nawiązaniem do flamandzkiego manieryzmu.
Fontanna Neptuna jest usytuowana na Długim Targu, jako obiekt reprezentatywny, tuż przed Dworem Artusa. Woda wypływa w niej w głównej mierze z koni morskich umieszczonych u podstawy postumentu oraz przez trójząb, trzymany w prawej dłoni przez Neptuna. Otacza ją kuty żelazny płot, na którym znajdują się złote herby Gdańska i polskie orły.
Westerplatte i Muzeum II Wojny Światowej
Dużą atrakcją turystyczną w Gdańsku jest też Westerplatte oraz Muzeum II Wojny Światowej. Oba miejsca są ściśle związane z historią naszego państwa, a także i całego świata. Westerplatte to półwysep w północnej części Gdańska, który jest symbolicznym miejscem, gdzie rozpoczęła się II Wojna Światowa. To także teren, gdzie nasi żołnierze postawili bohaterski opór wrogim wojskom. Dziś można tu zobaczyć fort, ruiny koszar, schron i wieżę obserwacyjną, a także mały cmentarz, gdzie pochowano poległych. Jednak najważniejszym punktem na Westerplatte jest 23 metrowy, zbudowany z granitowych bloków – Pomnik Obrońców Wybrzeża.
Drugim ważnym miejscem w Gdańsku jest nowoczesne Muzeum II Wojny Światowej. Poświęcone jest ono w całości bohaterom i ofiarom tych tragicznych wydarzeń. Na miejscu można zobaczyć wiele eksponatów związanych z okresem wojny, a także fragmenty zrekonstruowanych ulic Gdańska i Warszawy. Wszystko to jest opatrzone interaktywnymi projekcjami, dzięki którym można posłuchać sprawozdań prawdziwych uczestników tego konfliktu zbrojnego oraz obejrzeć kilka ciekawych filmików.
Brama Żuraw
Kolejną atrakcją dla turystów w Gdańsku jest Brama Żuraw. Umiejscowiona na nadrzecznym nabrzeżu Motławy jest największym zachowanym średniowiecznym dźwigiem w Europie. Jego powstanie datuje się na 1442-1444 rok, a jego ciemna drewniana konstrukcja, umieszczona na ceglanej dwuwieżowej bramie, wyróżnia się na tle miejskiej zabudowy.
Brama Żuraw służyła przede wszystkim do przeładunku towarów z przypływających statków oraz do stawiania masztów, ale także była po prostu miejską bramą. Dziś wewnątrz zabytkowego żurawia mieści się oddział Narodowego Muzeum Morskiego. Całe jego wnętrze zostało zrekonstruowane, nawet łącznie z mechanizmem napędowym. Zwiedzając Bramę Żuraw można zobaczyć jak wyglądało portowe życie w dawnych czasach.
Sprawdź także jakie są najważniejsze zabytki i atrakcje Sztokholmu.
AmberSky
Dużą atrakcją turystyczną w Gdańsku jest też AmberSky, czyli wielki diabelski młyn, umiejscowiony tuż nad nadbrzeżu Motławy. Okrągła karuzela o rozpiętości 50 metrów, zabiera na pokład 36 małych, klimatyzowanych gondoli po osiem osób. Podobne diabelskie młyny stoją w centrum dużych, europejskich miast, takich jak na przykład Londyn czy Wiedeń.
Dzięki takiej przejażdżce można z odpowiedniej wysokości spojrzeć na panoramę całego Gdańska. Taka przyjemność zajmuje około 15 minut, w ciągu których nasza gondola pokonuje trzy pełne obroty wokół koła. Aktualny cennik biletów na AmberSky można sprawdzić na oficjalnej stronie – http://ambersky.pl/cennik
Co warto zobaczyć w Gdańsku?
Co jeszcze warto zobaczyć i zwiedzić będąc w Gdańsku na wycieczce?
Dom Uphagena
W Gdańsku warto zobaczyć Dom Uphagena, w którym dziś mieści się Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. To reprezentacyjny budynek, jaki swego czasu zamieszkiwali majętni gdańszczanie. Dom Uphagena mieści się na ulicy Długiej i mieszkał w nim w XVIII wieku rajca gdański – Jan Uphagen. To właśnie dzięki jego testamentowi i utworzonej fundacji, budynek utrzymano w niezmienionej formie, aż do dziś.
Dzięki temu Dom Uphagena można obecnie zwiedzać. W jego wnętrzach widać warunki, w jakich żyli przed laty tutejsi mieszkańcy z zasobnym portfelem. W środku warto zwrócić uwagę na niezwykle bogato zdobiony czerwony salon, czy jadalnię. Oprócz tego trzeba koniecznie zajrzeć do pozostałych pokojów, w których malowane boazerie nawiązują do różnych motywów – owadzich, kwiatowych czy ptasich.
Europejskie Centrum Solidarności
Podczas wycieczki do Gdańska warto też zobaczyć Europejskie Centrum Solidarności. Jest to instytucja, która ma upamiętniać jedno z ważniejszych wydarzeń w historii Polski, czyli powstanie i zwycięstwo Solidarności oraz upadek komunizmu. Ulokowano ją w nowoczesnym budynku, w kształcie stalowego statku, którego wnętrze jest udanym połączeniem szkła, stali i roślin.
W Europejskim Centrum Solidarności można obejrzeć stałą wystawę, która opowiada o drodze ku demokracji w naszym kraju. Można tu zobaczyć mnóstwo rekwizytów związanych z tym burzliwym czasem, m. in zdjęcia ze strajków, oryginalne elementy wyposażenia Stoczni Gdańskiej, czy milicyjną ciężarówkę. Wszystko to jest okraszone multimedialnymi prezentacjami oraz możliwością przelania swoich myśli na kartę, którą można umieścić na wielkiej tablicy, składającej się w wyraz Solidarność. Najcenniejszymi eksponatami w Europejskim Centrum Solidarności są jednak tablice ze wszystkimi 21 postulatami strajkowymi, ogłoszonymi w sierpniu 1980 roku.
Muzeum Bursztynu
W Gdańsku warto również zobaczyć Muzeum Bursztynu. To właśnie w tym miejscu, można zaznajomić się z samą historią bursztynu, a także jego obróbką i zastosowaniem. Muzeum Bursztynu znajduje się w dawnej Wieży Więziennej, tuż przy Drodze Królewskiej. Cała ekspozycja zajmuje wszystkie piętra wieży, czyli prawie 440 metrów kwadratowych.
Eksponaty w Muzeum Bursztynu są ułożone tak, by kolejno poznawać historię pozyskiwania, rzemiosła i całego przemysłu związanego z bursztynem. Można tu zobaczyć kolekcję naturalnych bursztynów, a także różnych zabytkowych i bardziej nowoczesnych wyrobów z ich wykorzystaniem. Warto bliżej przyjrzeć się zatopionej w bursztynowej żywicy florze i faunie, na przykład inkluzji – jaszczurki Gierłowskiej. Oprócz tego można tu zobaczyć zabytkową biżuterię wykonaną z bursztynu, czy też figurę Bursztynowego Słowika, głównej nagrody Festiwalu Muzycznego w Sopocie.
To jeszcze nie koniec naszej wycieczki po Gdańsku.
Ciekawe miejsca w Gdańsku
Jakie ciekawe miejsca warto zobaczyć i zwiedzić w Gdańsku?
Park Oliwski
Jednym z ciekawszych miejsc w Gdańsku jest Park Oliwski. Jest on położony wokół Katedry Oliwskiej i jest uważany za jeden z najładniejszych zielonych terenów w całym mieście. To idealne miejsce, aby chwilę odpocząć i się zrelaksować wśród zieleni. Park Oliwski kusi zadbanymi i przystrzyżonymi trawnikami oraz krzewami, kolorowymi kwiatowymi rabatami i spacerowymi alejkami.
Na miejscu są też oczka wodne i stawy, w których nie brakuje dziko żyjącego ptactwa. Co ciekawe cały park podzielono na dwie części, jedna z nich jest urządzona w stylu francuskim (przycięta, geometryczna roślinność), druga zaś w angielskim (przyroda rośnie swobodnie i dziko).
Hevelianum
Kolejnym ciekawym miejscem w Gdańsku jest Hevelianum, czyli centrum nauki i kultury, umiejscowione w dawnym militarnym forcie. Idealne miejsce oferujące rozrywkę dla całych rodzin. Całość zagadnień poruszanych w Hevelianum obejmuje fizykę, matematykę, geografię i historię. Poprzez ciekawą formę przekazu i po prostu zabawę, przekazuje cenną naukę.
Ekspozycje w Hevelianum są podzielone na kilka wystaw, mamy tu więc m. in „Wehikuł Czasu – człowiek i pocisk”, „Łamigłówkę”, „Dookoła świata” czy „Z energią”. Podczas ich eksploracji można dowiedzieć się jak powstaje zorza polarna, co wywołuje wstrząsy sejsmiczne oraz jak wygląda Ziemia widziana z kosmosu. Zwiedzając to miejsce mamy szansę poznać wszystkie kontynenty, wraz z ich kulturą i obyczajami. Oprócz tego w budynku Hevelianum znajduje się plac zabaw, mobilne planetarium, galeria ruchu, a nawet siłownia.
Góra Gradowa
Jednym z ciekawszych punktów widokowych w Gdańsku jest Góra Gradowa. Wzniesienie to o wysokości 46 m n.p.m swego czasu było miejscem, gdzie znajdował się Bastion Jerozolimski. Miał on chronić Gdańsk od zachodu. Budowa tych fortyfikacji rozpoczęła się tu w 1655 roku.
Obecnie na samym szczycie Góry Gradowej wznosi się Krzyż Milenijny (postawiony w 2000 roku), który nocą jest ładnie oświetlony. Warto tu się wspiąć, by podziwiać panoramę Gdańska z nieco wyższej perspektywy.
Turystyczna mapa atrakcji Gdańska
Na poniższej mapie znajdziesz największe i najważniejsze zabytki, ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne w Gdańsku.
Jakie atrakcje turystyczne i zabytki są Twoimi ulubionymi w Gdańsku? Na opinie czekamy na forum.
Gdańsk to miejsce, gdzie historia, kultura i nowoczesność spotykają się w fascynujący sposób. To miasto pełne kontrastów, które oferuje wiele atrakcji dla różnych zainteresowań. Od tysiącletniej historii po wydarzenia związane z II wojną światową i Solidarnością, Gdańsk ma wiele do zaoferowania miłośnikom historii. 🙂