Data ostatniej aktualizacji:
Choć o szkodliwości promieni słonecznych dla naszego zdrowia słyszymy od lat, trudno oprzeć się pragnieniu posiadania równomiernie opalonej, złocistej skóry.
Na szczęście też… nie musimy się już zbytnio opierać.
Obecnie nowoczesne kosmetyki do opalania pozwalają na dobrą ochronę przed działaniem słońca. Czy to oznacza, że istnieje coś takiego, jak zdrowa opalenizna a co za tym idzie bezpieczne opalanie?
Przekonajcie się!
Zostańcie z nami i zobaczcie, w jaki sposób można się chronić przed promieniami UV, jednocześnie zyskując piękny odcień skóry.
Jakie kosmetyki do opalania wybrać?
Producenci kosmetyków do opalania prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych formuł preparatów, które mają zachęcić do zakupu. Wśród nich znajdziemy więc krem przeciwsłoneczny, balsam do opalania, krem do opalania twarzy, olejek do opalania, mleczko czy krem.
W sklepach są też specjalne kremy do opalania dla dzieci oraz przyspieszacze opalania.
Przyjrzyjmy się im bliżej:
Kosmetyki do opalania / Porównaj ceny na: |
Ceneo Skąpcu |
Filtry do opalania
Kosmetyki do opalania charakteryzują się przede wszystkim tym, iż zawierają filtry przeciwsłoneczne. Ich działanie może być różne:
- Filtry fizyczne (mineralne) odbijają i rozpraszają światło. Tworzone są między innymi z tlenku cynku, żelaza czy kaolinu.
- Filtry chemiczne absorbują promienie nadfioletowe (UV). Mogą być tworzone zarówno na bazie substancji naturalnych, jak i syntetycznych.
Wszystko po to aby bezpieczne opalanie było wygodne ale także i praktyczne.
Idąc dalej.
Krem do opalania z filtrem mineralnym
Kosmetyki do opalania, które znajdujemy na półkach w sklepach, zwykle zawierają oba wyżej wymienione rodzaje filtrów. Jednak dla osób o skórze szczególnie skłonnej do alergii przeznaczone są kremy zawierające w 100% filtry mineralne.
Promienie UVA i UVB
Balsamy, mleczka, emulsje i wszelkie inne kosmetyki przeciwsłoneczne zawierają filtry chroniące przed promieniowaniem UVA i UVB.
Dlaczego są one dla nas szkodliwe?
Promienie UVA sprawiają, że nasza skóra szybciej się starzeje. Z kolei promienie UVB są odpowiedzialne za powstawanie oparzeń słonecznych. Zarówno UVA, jak i UVB mogą prowadzić do powstania czerniaka (raka skóry).
Jeśli wybrana emulsja oznaczona jest „UVA/UVB”, świadczy to o szerokiej ochronie przed promieniowaniem UV.
Krem z filtrem UV
Stopień ochrony skóry oznaczany jest na opakowaniach kosmetyków do opalania poprzez faktor SPF.
O czym mówi?
Przypuśćmy, że na opakowaniu produktu widnieje napis SPF 15, a my bez żadnej ochrony możemy przebywać na słońcu 20 minut. SPF 15 oznacza, że po aplikacji kosmetyku będziemy mogli przebywać w słońcu 15 razy dłużej, a więc 300 minut, co daje 5 godzin.
Oczywiście, musimy brać też pod uwagę takie czynniki jak ścieranie się balsamu czy zmycie w wodzie, ale o tym za chwilę.
Im wyższa wartość SPF, tym lepsza ochrona.
W sklepach znajdziemy kosmetyki do opalania o SPF równym 10, 15, 20, 25, 30, 40 i 50.
Wodoodporny balsam do opalania
Jak wiadomo, plażowanie najczęściej wiąże się również z kąpielami w wodzie. Jeśli tak będzie i w naszym przypadku, warto sięgnąć po wodoodporny balsam do opalania. Jego aplikację powtarzamy najlepiej zaraz po wyjściu z wody.
Kosmetyki do opalania twarzy
Twarz to najbardziej narażona na działanie promieni słonecznych część ciała, dlatego wymaga szczególnej ochrony. Balsamy czy olejki do stosowania na ciało nie zawsze mają konsystencję, która służy naszej cerze i tu z pomocą przyjdzie nam krem do opalania twarzy. Dodatkowo warto posmarować usta pomadką z filtrem (która także doskonale nadaje się do aplikacji na łokcie czy kolana!).
Jeśli czeka nas dłuższy pobyt na plaży, być może warto sięgnąć po zestaw kosmetyków do opalania? Całe serie oferują między innymi tacy producenci jak Ziaja czy Lirene.
Przyspieszacz opalania
Sprawdzone składniki stymulujące produkcję melaniny, jak marchewka i orzech włoski, spotkać można w tak zwanych przyspieszaczach opalania. Pozwalają one na uzyskanie opalenizny w krótszym niż zwykle czasie, jednak uwaga!
Nie można pozostawać zbyt długo na słońcu po ich aplikacji, gdyż grozi to oparzeniem słonecznym!
Kosmetyki do opalania dla dzieci
Skóra dzieci jest szczególnie delikatna i narażona na działanie promieni UV, dlatego trzeba o nią koniecznie zadbać.
Jak to zrobić?
- Wybrać kosmetyk do opalania przeznaczony specjalnie dla dzieci,
- Szukać takich preparatów, które zapewniają ochronę zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB.
- Wybrać kosmetyk z filtrem większym SPF 25. Choć może się wydawać kuszący zakup preparatu o SPF 50, trzeba pamiętać, że uniemożliwia on organizmowi syntezę witaminy D z promieni słonecznych.
- Mieć na uwadze, że filtry mineralne są bezpieczniejsze dla dzieci, zwłaszcza noworodków i niemowląt.
Gdzie kupić kosmetyki do opalania?
Kosmetyki do opalania oferuje wielu producentów. Wśród nich można wyróżnić takie marki jak Garnier, AA (kosmetyki do opalania dla alergików), Kolastyna (lubiana emulsja do opalania), Vichy, Ziaja, Dax Cosmetics, Soraya (suchy olejek do opalania), Bioderma czy Lancaster.
Ceny kosmetyków do opalania
Mała tubka emulsji do opalania może kosztować mniej niż 10 złotych. Cena najdroższych kosmetyków do opalania sięga nawet 600 złotych. Warto pamiętać o zakupie takich preparatów jeszcze przed wyjazdem na wakacje.
W miejscowościach turystycznych osiągają one w sezonie zawrotne ceny!
Na zakończenie mała niespodzianka w postaci porównania kosmetyków do opalania:
Zapraszamy do dzielenia się w komentarzach Waszymi opiniami o poszczególnych kremach, mleczkach czy balsamach do opalania i po opalaniu. Pomóżmy sobie w uzyskaniu pięknej opalenizny : )