Data ostatniej aktualizacji:
Atrakcje Poznania są dosyć zróżnicowane, mamy tu i historyczne budowle, i ciekawe obiekty sakralne i zabytkową architekturę, czy nowoczesne obiekty sportowe. Stolica Wielkopolski może pochwalić się także licznymi zielonymi terenami, gdzie można odpocząć i schronić się przed palącym słońcem. W Poznaniu nie brakuje także interesujących muzeów, miejsc i dzielnic z historią oraz pozostałości po fortyfikacjach i pamiątkach PRL-u.
Miasto kusi swoją szeroką ofertą kulturalną i cyklicznymi wydarzeniami, takimi jak chociażby imieniny Świętego Marcina czy jarmark bożonarodzeniowy. Atrakcje Poznania skutecznie przyciągają turystów, którzy chcą zobaczyć jedną z najstarszych polskich miejscowości. Bogata przeszłość przekłada się tu na atrakcyjność turystyczną i fakt, że w stolicy Wielkopolski nikt nie powinien się nudzić.
Poznań jest miastem, które zainteresuje zarówno fanów zabytkowej architektury i ciekawych obiektów oraz zwiedzania wszelkiej maści muzeów. Sprawdzi się zarówno dla osób nieco starszych, które z sentymentem odkryją tajemnice poznańskich dzielnic, czy też dla młodzieży, gdyż nie brakuje tu lokali nocnych, gdzie można się bawić do białego rana. W Poznaniu znajduje się także sporo atrakcji dla najmłodszych. Zatem jest to dobry cel na rodzinne wycieczki. Stolica Wielkopolski jest miastem dość uniwersalnym, dlatego jest tak chętnie odwiedzana przez turystów.
Zwiedzanie Poznania
Poznań można zwiedzać pieszo, gdyż największe atrakcje są tu usytuowane w miarę blisko siebie. Jeśli zainteresuje nas jakiś obiekt nieco bardziej oddalony od centrum i poznańskiej starówki, wówczas można skorzystać z miejskiej komunikacji, która dowiezie nas w praktycznie każdy zakątek tego miasta. Do wyboru są tu linie tramwajowe i autobusowe. Co ciekawe w sezonie letnim są tu też uruchamiane dodatkowe tramwaje (nr 0) i autobusy (nr 100), przeznaczone właśnie dla odwiedzających miasto, które krążą między najważniejszymi zabytkami i atrakcjami Poznania.
Zwiedzanie Poznania może zająć cały weekend lub i tydzień czasu. Najważniejsze obiekty, w granicach starówki i nieco dalszych spacerów, zwiedzimy nawet w jeden dzień. Wszystko zależy od tego ile miejsc chcemy zobaczyć na własne oczy. Najlepiej więc, jeszcze przed wyjazdem, wszystko sobie zaplanować.
Poznań można zwiedzać przez cały rok, bo właściwie żadna pogoda nie powinna być tu przeszkodą. Jedynie kiedy nastawiamy się na przesiadywanie w tutejszych parkach, czy nad Maltą albo Wartą, wówczas lepiej wybrać się tu w cieplejszą część roku. Latem w Poznaniu może być nieco więcej turystów, chociaż nie jest to regułą. Równie dobrze zwiedza się to miasto wiosną, kiedy jest już zdecydowanie cieplej, czy jesienią kiedy drzewa w parkach zmieniają swój kolor. Jeśli wybierzemy się do Poznania zimą, wówczas możemy natrafić na organizowany tu jarmark bożonarodzeniowy lub Festiwal Rzeźby Lodowej.
Zabytki Poznania
Stary Rynek
Jednym z najbardziej popularnych zabytkowych miejsc w Poznaniu jest zdecydowanie Stary Rynek. To serce całego miasta i miejsce spotkań nie tylko turystów, ale i tutejszych mieszkańców. To właśnie na nim znajduje się najwięcej zabytków Poznania. Stary Rynek jest trzecim co do wielkości tego typu miejscem w Polsce. Otaczają go zabytkowe kamienice i kamieniczki, a od każdej z jego ścian odchodzą po trzy ulice.
W samym centrum Starego Rynku w Poznaniu znajduje się charakterystyczny budynek ratusza. Trzykondygnacyjna budowla została wzniesiona w stylu renesansowym, z projektu włoskiego architekta. Wewnątrz zamiast siedziby urzędników miejskich, zostało w nim urządzone Muzeum Historii Miasta Poznania. Tuż obok ratusza, znajdują się kolorowe kamieniczki – Domki Budniczych, które dodają temu miejscu tylko uroku.
Innymi zabytkami w granicach Starego Rynku jest też budynek Wagi Miejskiej czy Pałac Mielżyńskich. Za ratuszem w byłej wartowni urządzono także Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Podczas zwiedzania Starego Rynku w Poznaniu warto też zwrócić uwagę na cztery fontanny rozstawione w rogach placu, Studzienkę Bamberki oraz pręgierz, usytuowany obok wejścia do poznańskiego ratusza.
Ostrów Tumski
Kolejnym miejscem pełnym zabytków w Poznaniu jest Ostrów Tumski. To właśnie na tej wyspie, otoczonej przez dwie rzeki: Wartę i Cybinę, znajdował się jeden z pierwszych grodów stołecznych państwa Piastów.
Najważniejszym zabytkiem Ostrowa Tumskiego jest Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jest ona nazywana przez mieszkańców Poznania po prostu katedrą. Bazylika została wybudowana w 968 roku i można w niej podziwiać relikty architektury romańskiej. Znajduje się też w niej Złota Kaplica, w której pochowani są pierwsi polscy władcy.
Na Ostrowie Tumskim znajduje się również Kościół Najświętszej Marii Panny, pochodzący z XV wieku, psałteria z XVI wieku, a także pałac arcybiskupi, który jest siedzibą archidiecezji poznańskiej. Oprócz tego na wyspie można zwiedzić Rezerwat Archeologiczny Genius Loci oraz Muzeum Archidiecezjalne z kolekcją sztuki sakralnej i zabytkowymi eksponatami kultu religijnego.
Zamek Cesarski
Znanym zabytkiem w Poznaniu jest również Zamek Cesarski, to jedna z najmłodszych i zarazem ostatnich rezydencji monarchów w Europie. Wybudowano go na zlecenie Wilhelma II w 1910 roku, a po pierwszej Wojnie Światowej był siedzibą Wydziału Matematycznego poznańskiego Uniwersytetu, którego absolwenci złamali potem kod Enigmy. Podczas II Wojny Światowej Zamek Cesarski został nobilitowany do funkcji osobistej rezydencji Hitlera.
Obecnie obiekt ten pełni głównie rolę kulturalną, gdzie na miejscu są organizowane różnego rodzaju wystawy. Znajduje się tu także teatr animacji i sala kinowa oraz mały ogród, tuż za jego murami. Zamek Cesarski jest udostępniony turystom, w środku można zwiedzać korytarze i hol oraz dziedziniec zamkowy, na którym są wystawione rzeźby Magdaleny Abakanowicz.
Atrakcje turystyczne w Poznaniu
Szukasz pięknych, polskich zabytków? Zobacz także zabytki i atrakcje Krakowa.
Poznańskie Koziołki
Największą atrakcją turystyczną w Poznaniu są bez wątpienia trykające się na ratuszu poznańskie koziołki. Mechanizm został umieszczony na wieży ratuszowej i codziennie punktualnie o 12 godzinie w południe wysuwa metalowe zwierzaki, które stukają się dokładnie dwanaście razy swoimi głowami.
Z poznańskimi koziołkami związana jest legenda, której różne wersje łączy to, że pewien kucharz przygotowujący ucztę, przypalił główną potrawę, jaką była pieczeń. Ratując się pobiegł na łąkę skąd wziął dwa koziołki, które miały trafić pod nóż. Zaniósł je do ratusza, ale one mu jednak uciekły. Kucharz znalazł je dopiero na samej wieży, gdzie koziołki zaczęły się ze sobą spierać. Na pamiątkę tego wydarzenia, do zegara dołączono mechanizm z trykającymi się zwierzętami.
Mamy też dla Was zabytki i atrakcje Gdańska.
Jezioro Maltańskie
Dużą atrakcją dla turystów w Poznaniu jest też sztucznie utworzony zbiornik, jakim jest Jezioro Maltańskie. Jest to najpopularniejszy teren rekreacyjny w mieście. Całe jezioro ma obwód prawie 6 kilometrów, a jego nazwa nawiązuje do Zakonu Kawalerów Maltańskich. Zbiornik oddano do użytku w 1952 roku.
To właśnie na Jeziorze Maltańskim znajduje się tor wioślarsko-kajakowy, na którym są cyklicznie organizowane zawody sportowe. Oprócz tego wokół zbiornika utworzono aleje spacerowe i rowerowe. Nad Maltą znajduje się tez miejska plaża oraz wiele miejsc, gdzie można po prostu usiąść i odpocząć. Na terenach przy jeziorze utworzono sztuczny stok narciarski, letni tor saneczkowy, Termy Maltańskie (ze saunami, basenami i zjeżdżalniami), a także park linowy oraz pole do mini-golfa. Zatem Jezioro Maltańskie jest idealnym miejscem zarówno na wypoczynek, jak i sportowe aktywności.
Nowe Zoo
Kolejną atrakcją turystyczną w Poznaniu jest tutejsze Nowe Zoo. Zostało ono utworzone w latach 70-tych XX-wieku, gdyż Stare Zoo, ze względu na swoje położenie w centrum miasta, nie mogło się rozbudowywać. Dziś na terenie nowego ogrodu zoologicznego znajduje się ponad dwa tysiące zwierząt, rozmieszczonych w przepastnych wybiegach. Całość ma powierzchnię ponad 120 hektarów, więc jest co zwiedzać. Sprawę na miejscu ułatwiają kolejki rozwożące po trzech szlakach turystów.
W Nowym Zoo w Poznaniu można zobaczyć m.in insektarium, słoniarnię, motylarnię oraz wybieg dla sławnych (oficjalny profil zoo na FB) już niedźwiedzi. Jednak jedną z większych atrakcji jest tu kolejka wąskotorowa – Maltanka, która dowozi gości znad jeziora, prosto pod wejście do ogrodu zoologicznego, pokonując prawie 4 kilometry. Została ona utworzona w 1956 roku i od połowy czerwca do końca września pomaga dotrzeć do zoo ponad 200 tysiącom pasażerów rocznie.
Co warto zobaczyć w Poznaniu?
Muzeum Narodowe
W Poznaniu warto zobaczyć Muzeum Narodowe, które zostało założone już w 1919 roku. To idealny obiekt dla miłośników sztuki, a przede wszystkim malarstwa. W jego zbiorach znajduje się ponad 500 tysięcy dzieł, z czego połowa jest udostępniona do podziwiania. Budynek Muzeum Narodowego w Poznaniu umiejscowiony jest tuż przy Placu Wolności.
W środku można tu zobaczyć unikatowy zbiór portretów trumiennych, a także kolekcję malarstwa polskiego i europejskiego. Znajdziemy tu obrazy takich mistrzów jak Sofonisby, Malczewski czy Wyspiański. W Muzeum Narodowym w Poznaniu możemy także podziwiać jedną z najcenniejszych kolekcji malarstwa hiszpańskiego w Polsce. Jednak najwięcej osób przychodzi tu, by zobaczyć niedawno odzyskany, jedyny w naszym kraju obraz Moneta – ,,Plaża w Pourville”.
Jako, że Poznań i Warszawa się lubią to sprawdź też zabytki i atrakcje Warszawy.
Park Cytadela
Podczas wycieczki do Poznania warto także zobaczyć Park Cytadelę. Jest to wzgórze przekształcone swego czasu w fort, który był zwieńczeniem twierdzy Poznań. Obecnie jest to teren rekreacyjno-spacerowy, który chętnie odwiedzają w ciepłe dni nie tylko mieszkańcy miasta.
Park Cytadela ma powierzchnie aż 100 hektarów i spacerując można tu zobaczyć m.in. zabytkowe cmentarze, gdzie są pochowani polscy, niemieccy, brytyjscy i radzieccy żołnierze, a także pomnik Bohaterów, rosarium czy nawet amfiteatr. Do tego na jego terenie umiejscowiono dwa obiekty muzealne – Muzeum Armii Poznań oraz Muzeum Uzbrojenia. Warto też dodać, że na poznańskiej Cytadeli znajduje się jedna z większych prac Magdaleny Abakanowicz – „Nierozpoznawalni”.
Fara Poznańska
Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć w Poznaniu jest Fara Poznańska, której cała nazwa brzmi – Bazylika kolegiacka Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa. Jednak Poznaniacy zazwyczaj używają jej skróconej nazwy. Fara Poznańska umiejscowiona jest tuż przy Starym Rynku, w jednej z uliczek od niego odchodzącej.
Ten ponad 400-letni kościół farny jest perłą barokowego stylu w polskim budownictwie. Z zewnątrz wyróżnia się na tle innych miejskich zabudowań, swoją różowo-białą fasadą oraz barokowym portalem z figurami świętych. W środku Fary Poznańskiej można natomiast podziwiać bogato zdobione wnętrze, w tym malowidła iluzjonistyczne, XIX-wieczne organy oraz piękny ołtarz, a także obraz św. Stanisława, który wskrzesza rycerza Piotrowina.
Ciekawe miejsca w Poznaniu
Sprawdź także propozycje w innym polskim mieście. Mamy dla Ciebie zabytki i atrakcje Wrocławia.
Brama Poznania
Ciekawym miejscem w Poznaniu jest Brama Poznania. To nowoczesna placówka, która pełni rolę centrum edukacyjnego, które opowiada o dziejach Ostrowa Tumskiego i jego wpływu na ukształtowanie samej Polski. Wiedza przekazywana jest tu za pomocą multimedialnej i interaktywnej ekspozycji, podzielonej na cztery sale.
Sama bryła Bramy Poznania jest często nagradzanym projektem przez środowisko architektów. To doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi, by pożytecznie spędzić czas. Wewnątrz organizowane są także różne cykliczne wydarzenia kulturalne, edukacyjne i turystyczne. Na miejscu znajduje się również kawiarnia oraz sklep z różnymi publikacjami na temat tego regionu.
Zamek Królewski
Kolejnym ciekawym miejscem w Poznaniu jest Zamek Królewski, umiejscowiony na wzgórzu w granicach Starego Miasta. Jest częściowo zrekonstruowaną rezydencją królewską, którą wzniesiono w XIII wieku, za czasów Przemysława II. Potem kilkukrotnie niszczoną i przebudowywaną. Obecny wygląd Zamku Królewskiego w Poznaniu powstał w latach 2010-2013 i nie wszystkim się on spodobał.
Wewnątrz znajduje się tu Muzeum Sztuk Użytkowych, które jest oddziałem Muzeum Narodowego. W jego zbiorach jest ponad 11 tysięcy eksponatów, m.in. mebli, szkła, srebra i tkanin, które pochodzą z przeciągu wieków – od średniowiecza do czasów obecnych. Dodatkowo turyści mogą tu wejść na wieżę, z której rozciąga się miejska panorama.
Palmiarnia
Jeszcze innym ciekawym miejscem w Poznaniu jest Palmiarnia. To jeden z największych i najstarszych obiektów tego typu w Polsce. Całość zajmuje aż 12 pawilonów (9 jest dostępnych dla turystów), o łącznej powierzchni ponad 4,5 tysiąca metrów kwadratowych. W poznańskiej palmiarni można podziwiać 1100 gatunków roślin i 170 gatunków ryb. Jest to miejsce, gdzie można się przenieść w inne, bardziej egzotyczne tereny na naszym globie.
W Palmiarni w Poznaniu można zobaczyć m.in. sagowce, drzewo Coli, rośliny mięsożerne, Wiktorię Królewską (wielkie wodne talerze) czy nawet krzaki kawowca. Oprócz tego znajdują się tu liczne gatunki palm i kaktusów, a w zbiornikach wodnych pływają egzotyczne, kolorowe ryby. Palmiarnia organizuje też wystawy czasowe, a na miejscu można wypić kawę wśród bujnej roślinności.
A może z Poznania nad morze? Zobacz również zbytki i atrakcje Trójmiasta.