Data ostatniej aktualizacji:
Zdecydowanie można powiedzieć, że Riwiera Bułgarska to ostatnio jedno z ulubionych, wakacyjnych miejsc Polaków. Można też dodać, że historia powraca jak bumerang, gdyż w latach 80-tych ubiegłego wieku właśnie wyjazd nad bułgarskie wybrzeże było marzeniem wielu z naszych rodaków. Część z nich je realizowała, przy okazji wioząc na handel czy też wymianę, dobra niedostępne na Bałkanach.
Być może stąd to nasze nieco sentymentalne podejście do wakacji w Bułgarii.
Wakacje na riwierze bułgarskiej
Obecnie Riwiera Bułgarska wygląda trochę inaczej. Pobudowano tu wiele obiektów hotelowych i ośrodków wypoczynkowych, a cały region nastawił się na turystykę.
Nie brakuje tu piaszczystych plaż, ciągnących się kilometrami, urokliwych miasteczek oraz większych kurortów z zabytkami z zamierzchłych czasów.
Porównaj ceny wycieczek i oferty biur podróży:
Z resztą zobaczcie sami:
Klimat Riwiery Bułgarskiej jest sprzyjający wypoczynkowi, a temperatura wody w Morzu Czarnym zachęca do kąpieli. Dziś na bułgarskim wybrzeżu jest wszystko to czego szukają zagraniczni turyści – pełna infrastruktura noclegowo-gastronomiczna, dyskoteki i bary otwarte do późnych godzin nocnych, wesołe miasteczka i parki wodne dla najmłodszych oraz zaplecze do uprawiania wszelkich sportów wodnych.
Wszystko to przyciąga co roku rzeszę urlopowiczów, którzy chcą spędzić swój urlop właśnie na Riwierze Bułgarskiej.
Mapa riwiery bułgarskiej
Poniższa, aktualna mapa riwiery bułgarskiej pomoże Ci zlokalizować opisywane w tym przewodniku miasta, miasteczka oraz atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć i zwiedzić:
Zacznijmy więc zwiedzanie riwiery bułgarskiej z naszym przewodnikiem. A zaczniemy od najważniejszego!
Temperatura i pogoda na riwierze bułgarskiej
Pogoda na Riwierze Bułgarskiej jest jednym z tych korzystnych czynników, które przyciągają rzesze turystów. Klimat na wybrzeżu jest bardziej wilgotny (podzwrotnikowo-kontynentalny), niż w centralnej części kraju, na co ma wpływ obecność Morza Czarnego.
Co ciekawe zbiornik ten nie zamarza nawet w zimie.
Dobre warunki pogodowe na Riwierze Bułgarskiej panują przez całe lato czyli od maja do września, kiedy to słupki termometrów dobijają do ponad 20 stopni Celsjusza. W najcieplejsze miesiące temperatura sięga ponad 30 stopni i wówczas bywa upalnie.
Liczba godzin słonecznych latem wynosi ponad 300, a nie dużo mniej jest ich w maju i wrześniu.
A jak wygląda temperatura wody w morzu na riwierze bułarskiej?
Woda w morzu nagrzewa się tu niezbyt szybko, ale potem jej ciepło utrzymuje się aż do jesieni. Średnia temperatura wody na Riwierze Bułgarskiej wynosi 23 stopnie, ale w sierpniu może dochodzić nawet do ponad 26 stopni. Natomiast spore zasolenie sprawia, iż morze u wybrzeży jest dosyć czyste.
Podsumowując pogoda na bułgarskim wybrzeżu jest korzystna. Jest ciepło, czy nawet upalnie w środku lata, jednak przyjemniej niż np. na Włoskiej Riwierze, o której napiszemy już niebawem.
Idąc dalej.
Plaże piaszczyste i nie tylko
Plaże na Riwierze Bułgarskiej w połączeniu z pogodą są głównym magnesem dla turystów. Szerokie, piaszczyste, na których nie zabraknie miejsca do plażowania.
Ogólnie rzec biorąc linia brzegowa Bułgarii jest raczej równa i mało urozmaicona.
Za to plaże są szerokie ze złotym, miękkim piaskiem i zajmują 130 kilometrów z 373 kilometrów całego nadbrzeża. Najdłuższa ma prawie 12 kilometrów długości (Kamczija-Szkorpiłowci), a wiele z nich otrzymało prestiżowe odznaczenie Błękitnej Flagi (za czystość i jakość wody oraz ekologię).
Co ciekawe północna i południowa część wybrzeża różnią się między sobą.
Na północy mamy szerokie plaże, z łagodnym wejściem do morza. Woda tu jest dość długo płytka, co ma znaczenie dla rodzin z dziećmi, a do tego obok plaży jest pas zieleni, gdzie w cieniu można znaleźć chwilową ulgę od słońca. To właśnie w tej części Riwiery Bułgarskiej występują też źródła lecznicze. Z kolei w południowej części bułgarskiego wybrzeża, plaże są otoczone dość wysokimi wydmami, a samo nadbrzeże jest bardziej urozmaicone zatoczkami schowanymi pomiędzy skałkami.
Poniżej lista najpopularniejszych i najlepszych plaż na riwierze bułgarskiej:
Noclegi na riwierze bułgarskiej: hotele, apartamenty, kwatery
Riwiera Bułgarska to obecnie prawdziwy bastion noclegowo-rozrywkowy. W najpopularniejszych ośrodkach, obiekty noclegowe dosłownie stoją jeden obok drugiego.
Na południu skumulowane są one w znanych kurortach. Na północy z kolei nocleg można znaleźć w znacznie spokojniejszej okolicy.
Na Riwierze Bułgarskiej nie brakuje luksusowych hoteli z wszelkimi udogodnieniami oraz całych ośrodków wypoczynkowych wyposażonych w baseny i pozostałą infrastrukturę turystyczną. Można oczywiście wynająć mieszkania, apartamenty i prywatne kwatery na własną rękę.
Pełen przekrój noclegowy dopełniają domy wakacyjne, pokoje do wynajęcia oraz liczne sanatoria ze SPA, korzystające z leczniczych właściwości pobliskich źródeł.
Kurorty i atrakcje turystyczne czyli co zobaczyć
Najbardziej znanymi kurortami na Riwierze Bułgarskiej są Złote Piaski oraz Słoneczny Brzeg. To tam najczęściej przyjeżdżają turyści i tam też się skupia największa liczba atrakcji. Oprócz piaszczystych, szerokich plaż czekają tu także znakomite warunki do uprawiania wszelkich sportów wodnych.
Poniżej mapa Złotych piasków:
Po zachodzie słońca oba kurorty dalej tętnią życiem, a bary, dyskoteki i puby są otwarte nawet do białego rana. Dodatkowym atrybutem Złotych Piasków są okoliczne lecznicze źródła, które wykorzystywane są w ośrodkach sanatoryjnych oraz gabinetach SPA. Z kolei Słoneczny Brzeg wyróżnia się wysokimi nawet na 20 metrów wydmami oraz tym, że latem odbywają się tu liczne festiwale.
Nieco spokojniej jest w Sozopolu, przynajmniej poza sezonem. Ta nieduża wioska rybacka, znana jest przede wszystkim ze starówki, gdzie znajduje się charakterystyczna kamienno-drewniana zabudowa z XVIII i XIX wieku. Większość z tych budynków ma charakter pamiątek narodowych. W sezonie i tu bywa tłoczno, bo okoliczne piaszczyste plaże kuszą swoim urokiem.
Primorsko to kolejna typowo turystyczna miejscówka z ładnymi plażami. Kurort położony jest u stóp masywu górskiego Strandża i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Ropotamo, która wpada tu do morza. Latem można tu spotkać tłumy wczasowiczów.
Pomorie to mniej oblegany ośrodek wakacyjny, przez co ceny mogą być tu nieco niższe. Umiejscowiony jest na wąskim i skalistym półwyspie. Słynie głównie z salin i błota leczniczego. Mimo iż plaże nie należą tu do najładniejszych, wyróżnia je duża zawartość żelaza i sprzyjający mikroklimat, przez co w okolicy jest wiele ośrodków sanatoryjnych.
Z kolei Albena to najmłodszy kurort na Riwierze Bułgarskiej. Oferuje swoim gościom piaszczystą, długą plażę, po części osłoniętą przez pas zieleni. To spokojniejsze miejsce, idealne dla rodzin z dziećmi. W przeciwieństwie do głośnych i rozrywkowych Złotych Piasków i Słonecznego Brzegu.
Ceny na riwierze bułgarskiej
Cenom w Bułgarii poświęciliśmy zupełnie osobny artykuł, w którym znalazły się wymienione przez nas miasta riwiery bugarskiej. Dlatego zapraszamy Was abyście sprawdzili też aktualne ceny w Bułgarii i zobacz ile pieniędzy musisz wziąć ze sobą do tego kraju na wakacje!
Zwiedzanie i zabytki
Jeśli chodzi o zwiedzanie na Riwierze Bułgarskiej to najbardziej interesującym miastem jest niewątpliwie Nesebyr. Miejscowość to praktycznie w całości park archeologiczny, gdyż wszystkie jego zabytki zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zobacz na mapie gdzie dokładnie znajduje się Nesebyr:
Warto tu przejść się wąskimi, brukowanymi uliczkami pośród domów z kamienia i drewna. W części z nich znajdują się sklepy z pamiątkami, a na piętrze pootwierano restauracje. Warta uwagi jest także cerkiew św. Stefana z XII wieku wraz z freskami w jej wnętrzu. Natomiast w nowej części Neserbyru jest park z fontannami oraz największy aquapark na Riwierze Bułgarskiej – Aqua Paradise.
Warna to największe miasto na Riwierze Bułgarskiej.
Oprócz miejskiej plaży jest tu ładny pas zieleni, zwany Nadmorskim Parkiem, gdzie można znakomicie spędzić czas. W Warnie są także ciekawe muzea do których warto zajrzeć – Muzeum Archeologiczne z biblioteką i jednymi z najstarszych eksponatów na świecie oraz Retro Muzeum ze zbiorami od lat 60-tych. W mieście warto zwiedzić także Sobór Zaśnięcia Bogurodzicy z XIX wieku, pozostałości po termach rzymskich czy warnieńskie akwarium.
Wycieczki fakultatywne na riwierze bułgarskiej
Przebywając na Riwierze Bułgarskiej oprócz całodziennego plażowania i imprezowania nocami, warto także wybrać się na wycieczki do pobliskich atrakcji. Jedną z nich jest niewątpliwie Kamienny Las położony niedaleko Warny (18 km), czyli skalna formacja przypominająca zastygłe drzewa. Tak naprawdę są to wysokie kolumny powstałe z nacieków wapienia w głąb piaszczystej łachy i rozmieszczone na sporym obszarze (7km kwadratowych).
Kolejnym pomysłem na jednodniową wycieczkę jest Rezerwat Przyrody Ropotamo położony nieopodal Sozopolu (12 km). Tu za pomocą rejsów stateczkami można podziwiać dziką przyrodę: wodną roślinność (lilie wodne) oraz zamieszkujące okolicę zwierzęta (żółwie wodne, różne gatunki ryb, węże). Fajny sposób na spędzenie czasu całą rodziną.
Warto także udać się na przylądek Kaliakra. To dwukilometrowy cypel, który tworzą pionowe skały, zbudowane z czerwonych piaskowców i różowego wapienia. Na tym terenie powstał rezerwat przyrody, chroniący ponad 300 gatunków ptaków i 400 roślin. Można tu zobaczyć nieco ukrytą (w skale) kapliczkę św. Mikołaja (patrona żeglarzy) oraz pozostałości po twierdzy Tirisis. Wejście na teren rezerwatu jest płatne.
O riwierze bułgarskiej dowiedzie się także z oficjalnej strony turystyki bułgarskiej.
Opinie o riwierze bułgarskiej
Opinie turystów, którzy byli na miejscu i mieli okazję zwiedzić riwierę bułgarską są sprawą nieocenioną. Dlatego też zachęcamy Was abyście dodali swoje opinie, recenzje i komentarze do tego posta przekazują praktyczną wiedzę na temat tego miejsca, która zaowocuje pomocą przyszłym i kolejnym turystom wybierającym się w ten ciekawy rejon świata.