Ryga / Atrakcje turystyczne, zabytki i ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć i zwiedzić?

Ryga to nie tylko jedna z większych nadbałtyckich stolic, ale także jedno z ciekawszych miast w okolicy, które warto zwiedzić. To czym kusi to miasto, to przede wszystkim bogata, ale trudna historia, bardzo podobna do naszej oraz unikalna architektura secesyjna i urokliwa starówka, po której chętnie spacerują turyści.

Ale po kolei.

Ryga to największe i najliczniej zamieszkiwane miasto w Republice Łotewskiej, położone w Zatoce Ryskiej, w ujściu rzeki Dźwiny.

Co ciekawe jej mieszkańcy to ledwie w ponad 40% rodowici Łotysze, mniej więcej taką samą grupę stanowią Rosjanie i może dlatego najczęściej słyszanym językiem na ulicach jest właśnie rosyjski.

Stolica Łotwy może pochwalić się licznymi zabytkami i atrakcjami turystycznymi, ulokowanymi na stosunkowo niewielkim obszarze. Wyjazd na weekend do Rygi pozwala na zwiedzenie praktycznie większości z atrakcji przewidzianych dla turystów.

Miasto można zwiedzać po prostu spacerując lub skorzystać z rejsów po rzece albo bus-tourów.

Atrakcje turystyczne w Rydze
Zabytki i atrakcje turystyczne w Rydze / Przewodnik turystyczny po Rydze.

Atrakcje turystyczne Rygi

Największą atrakcją i zarazem magnesem w Rydze jest niewątpliwie starówka. Ze względu na jej niepowtarzalny urok, Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Odbudowane po II wojnie światowej, zachwyca zabytkowymi placami, kościołami, oraz kamienicami.

Katedra w Rydze

Jednym z ciekawszych zabytków na starówce jest Katedra w Rydze, która jest jedną z największych średniowiecznych świątyń. Jej budowę datuje się na około 1211 rok. Położona na Placu Katedralnym, może poszczycić się 90-metrową wieżą kościelną oraz największymi organami w Europie. Wstęp do Katedry jest płatny.

Katedra w Rydze
Katedra w Rydze / Zobacz na mapie gdzie ją znaleźć?

Zobacz na mapie gdzie znajduje się katedra w Rydze:

Kościół Świętego Piotra

Kolejną budowlą sakralną godną zobaczenia jest kościół św. Piotra, początkowo przeznaczony dla katolików, obecnie pełni funkcje świątyni luterańskiej. Jego historia, a właściwie wieży kościelnej jest o tyle barwna, co ilość razy kiedy musiała być odbudowywana. Dziś wieża ta pełni funkcje punktu widokowego na panoramę Rygi. Co ciekawe to właśnie na kościele św. Piotra umieszczono pierwszy zegar, który służył społeczeństwu miasta.

Kościół Świętego Jana

Trochę mniej znanym i podobno najstarszym kościołem w Rydze jest kościół św. Janów (Jana Ewangelisty i Jana Chrzciciela). W tym miejscu już na początku XIII wieku stała kaplica. Kościół św. Janów na przestrzeni lat był wielokrotnie przebudowywany i stracił swój pierwotny kształt. Jednak jest on chętnie odwiedzany przez turystów ze względu, na pewną atrakcję turystyczną znajdująca się nieopodal – jest nim pomnik/rzeźba Muzykantów z Bremy. To postacie z baśni braci Grimm, gdzie cztery zwierzaki: osioł, pies, kot i kogut stoją jeden na drugi ze zdziwionymi minami i spoglądają przez „okno”, które jest oczywistym nawiązanie do żelaznej kurtyny. Największy z nich – osioł ma wytarty nos, gdyż jego potarcie ma ponoć spełniać marzenie.

Katedra Świętego Jakuba

Kolejną świątynią w Rydze jest katedra św. Jakuba, która jest na powrót katolicka. Za czasów Napoleona służyła jako spichlerz na żywność, przez 3 wieki była oddana w ręce luteranom. Ciekawostką jest fakt, iż właśnie w tym kościele kazania wygłaszał przez jakiś czas, znany nam Piotr Skarga.

Pozostając jeszcze w temacie budowli sakralnych, ale już jednak poza starówką, warto także zobaczyć Sobór Narodzenia Pańskiego, który jest prawosławną cerkwią. W swojej historii została ona przerobiona na planetarium przez władze komunistyczne, ponownie zaczęła pełnić swoją funkcję w 1991 roku. W środku nie można robić zdjęć i trzeba się odpowiednio ubrać, by wejść do jej wnętrza.

Co jeszcze warto zobaczyć spędzając urlop w Rydze?

Plac Ratuszowy i Dom Bractwa Czarnogłowych

Kolejnym ciekawym punktem na mapie Rygi jest Plac Ratuszowy, na którym znajduje się jedna z charakterystycznych i najbardziej fotografowanych budowli w stolicy Łotwy – Dom Bractwa Czarnogłowych.

Dom Bractwa Czarnogłowych w Rydze
Dom Bractwa Czarnogłowych w Rydze / Zobacz na mapie gdzie go znaleźć?

Gildia ta była stowarzyszeniem kupców pochodzenia niemieckiego, którzy byli nie tylko bogaci, ale i nieżonaci. Sama budowla jest charakterystyczna z względu na bogate zdobienie licznymi rzeźbami, m.in. Merkurego, Neptuna, alegorii Pokoju i Zgody oraz czerwoną cegłę. To właśnie w Domu Bractwa Czarnogłowych podpisano traktat ryski w 1921 roku (wojna polsko-bolszewicka). Przed nim znajduje się także znany pomnik Rolanda – postaci z eposu rycerskiego.

Zobacz na mapie gdzie znajduje się Dom Bractwa Czarnogłowych:

Dom Kotów w Rydze

Jeśli chodzi o pozostałe kamienice na Starym Mieście w Rydze, to jednym z tych bardziej znanych jest Dom Kotów. Jest to budowla secesyjna, z dwoma wieżami, na których zostały umieszczone rzeźby kotów. I to właśnie z nimi związana jest legenda, jakoby pewien kupiec nie dostał się do stowarzyszenia kupców, wybudował kamienicę naprzeciw gildi i swoją dezaprobatę wyraził, umieszczając wypięte tyłkiem koty w ich stronę. Obecnie w tej kamienicy jest restauracja.

Trzej Bracia z Rygi

Inne charakterystyczne kamienice to tak zwani Trzej Bracia – czyli trzy budynki, położone bardzo blisko siebie. Choć ich budowa odbywała się na przestrzeni różnych lat i są one przedstawicielami różnych stylów architektonicznych, to co je łączy to wyjątkowe zdobnictwo. Najstarsza z nich (biała) sięga XV wieku i przedstawia styl późnego gotyku.

Trzej Bracia Ryga
Trzej Bracia Ryga / Zwiedź także inne zabytki i atrakcje turystyczne.

Pomnik Wolności w Rydze

Jedną z większych atrakcji turystycznych Rygi jest także Pomnik Wolności – czyli strzelista statua kobiety, trzymającej trzy gwiazdy. Mają one symbolizować trzy historyczne regiony Łotwy. Sam pomnik przetrwał nawet najazd Rosjan podczas II wojny światowej i przede wszystkim plany jego wysadzenia. Obecnie kobieta (alegoria wolności) jest zwrócona w stronę Zachodu, natomiast rzeźby u podstawy pomnika ze smutnymi minami, powiązane łańcuchami patrzą na Wschód. Co jest oczywiście symboliczne.

Warte uwagi są oba budynki Wielkiej Gildi i Małej Gildi, Brama Szwedzka oraz Zamek w Rydze, który jest obecnie siedzibą prezydenta Łotwy. Kiedyś była to rezydencja rycerzy Zakonu Kawalerów Mieczowych, teraz w części pomieszczeń urządzono państwowe muzea.

Idźmy dalej za naszym przewodnikiem turystycznym.

Co warto zwiedzić w Rydze?

W Rydze nie brakuje także muzeów, które warto zwiedzić. Jest ich na tyle dużo, że warto wybrać te, które nas najbardziej interesują. Jednym z nich będzie na pewno Łotewskie Muzeum Etnograficzne. Jest to skansen położony na sporym terenie, gdzie można zobaczyć obiekty zbudowane z drewna, które są przykładem dawnej architektury ludowej. Oprócz tego można tu podziwiać eksponaty codziennego użytku.

Kolejnym godnym polecenia tego typu obiektem jest Muzeum Wojny, pokazujące walkę mieszkańców o niepodległość. Do niego należy także inna atrakcja turystyczna Rygi – Baszta Prochowa, która w pierwotnej wersji była częścią fortyfikacji miejskich, potem służyłam zgodnie z nazwą za magazyn prochu i broni. Obecnie jest częścią Muzeum Wojny i można ją zwiedzać.

Innym interesującym miejscem jest Muzeum Motoryzacji, gdzie można podziwiać wiele zabytkowych pojazdów. W tym limuzyny jeszcze za czasów Związku Radzieckiego, a także motocykle i rowery. To dobre miejsce dla rodzin z dziećmi.

Natomiast dla miłośników sztuki, obowiązkowym punktem będzie na pewno Narodowe Muzeum Sztuki. Zobaczyć tu można przede wszystkim dzieła łotewskich artystów, ale także rosyjskich oraz innych z ościennych krajów nadbałtyckich.

W Rydze jest także Muzeum Historii Kolei, Muzeum Przyrody, Muzeum Okupacji, Muzeum Lotnictwa, Muzeum Art Nouveau, Muzeum Czekolady, Muzeum Porcelany czy Muzeum Getta i Holocaustu oraz wiele innych.

To tyle jeśli chodzi o muzea ale to nie wszystko jeśli chodzi o atrakcje i zwiedzanie Rygi.

Warto też zwiedzić charakterystyczny i wyróżniający się punkt na mapie stolicy Łotwy, czyli wieżę radiowo-telewizyjną o wysokości prawie 370 metrów. Ma ona ponoć przetrwać trzęsienie ziemi o sile 7,5 stopni w skali Richtera. Obecnie można wjechać na wysokość 97 metrów, gdzie znajduje się taras widokowy z panoramą na całe miasto. W planach jest podwyższenie wieży i powiększenie jej powierzchni użytkowej.

Wieża telewizyjna i Targ Centralny w Rydze
Wieża telewizyjna i Targ Centralny w Rydze / Praktyczny przewodnik turystyczny po Rydze

Co warto zobaczyć w Rydze?

W Rydze nie brakuje także bardzo zadbanych miejskich parków. Chwila ciszy wśród zieleni, będzie miłym przerywnikiem podczas zwiedzania. Jednym z ładniejszych jest na pewno park Bastejkalns u podnóża Wzgórza Bastionowego, z ławeczkami, mostkami i alejkami, gdzie można odpocząć. Warty zobaczenie jest również położony niedaleko Ogród Vermanes ze sceną, na który odbywają się występy plenerowe oraz Park Kronvalda, w którym oprócz fontann są fragmenty Muru Berlińskiego i pomniki bohaterów Łotwy.

Ciekawym miejscem jest również Mezaparks (Park Leśny), kiedyś zamieszkiwany przez zamożnych mieszkańców Rygi. Dziś jest to bardziej rekreacyjny teren miejski z zapleczem gastronomicznym, sportowym i wypoczynkowym. Tu mieści się także park rozrywki i Ogród Zoologiczny.

W Rydze warto na pewno zajrzeć na Targ Centralny, utworzony z przeniesionych, poniemieckich hangarów lotniczych. Swego czasu miały one służyć jako schron dla sterowców, które miały pomóc w bombardowaniach Rosji. Teraz pięć z nich zaadaptowano jako hale targowe, w których kupimy wszystko od pieczywa, przez nabiał, po warzywa i owoce oraz ubrania i pamiątki.

Dla zainteresowanych jest także dzielnica żydowska, w miejscu gdzie kiedyś było getto żydowskie. Oprócz pomnika ofiar Holocaustu i wspomnianego już wcześniej muzeum, można tu zobaczyć drewniane budynki oraz mnóstwo innych, niestety zaniedbanych budowli.

Wart uwagi jest także budynek Łotewskiej Akademii Nauk, który mocno przypomina nam Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Można tu za opłatą wjechać na taras widokowy i podziwiać panoramę Rygi.

Atrakcją jest także budynek cyrku stałego, wpisany na listę narodowych zabytków, który podobno jest jedynym takim ewenementem w obrębie państw nadbałtyckich. Innym często odwiedzanym miejscem jest wieża zegarowa, wysoka na 43 metry. Na samej górze znajduje się lokalna restauracja, która oprócz znakomitych dań, serwuje także niezapomniane widoki na stolicę Łotwy.

Ciekawym miejscem jest również Wyspa Kipsala na rzece Dźwinie, która słynie ze swoich drewnianych domków i unikalnej atmosfery. To właśnie z tej wyspy pochodzi bohater narodowy – Žanis Lipke, który sam uratował przed pewną śmiercią prawie 60 Żydów. Za co już pośmiertnie został odznaczony tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Z tego też powodu na wyspie utworzono interaktywne muzeum jemu poświęcone.

Zobacz na mapie gdzie znajduje się Wyspa Kipsala:

Dajcie znać w komentarzach jakie są Wasze ulubione miejsca, restauracje, zabytki oraz atrakcje turystyczne, które warto odwiedzić będąc w Rydze. Zajrzyjcie też do oficjalnej strony turystycznej Łotwy, która opisuje Rygę na swój sposób.

Na koniec jeszcze jeden filmik obrazujący atrakcje Rygi:

Turystyczna mapa atrakcji Rygi

Zobacz na turystycznej mapie atrakcji jak rozkłada się miasto Ryga i gdzie znajdziesz jej największe atrakcje i zabytki:

Mamy nadzieję, że podobał się Wam nasz przewodnik turystyczny po Rydze.

1 opinia na forum “Ryga / Atrakcje turystyczne, zabytki i ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć i zwiedzić?”

  1. Szczerze mówiąc, budynek akademii nauk nie umywa się do PKiN. Fajnie widać, że socrealizm dostosowywano do architektury ludowej poszczególnych krajów, ale tutaj to dostosowanie udało się słabo. Jedno co trzeba przyznać, to to, że jest pięknym punktem widokowym 🙂

    Odpowiedz

Dodaj opinie na forum