Data ostatniej aktualizacji:
Planując wyjazd do Albanii, na pewno dotrzecie do punktu, w którym trzeba będzie się zastanowić nad tym – jak tam dotrzeć. Według różnych obliczeń i rozeznania w sieci internetowej, najlepszym środkiem transportu będzie własne auto. Nie dość, że sami zadecydujemy o której i jaką trasą ruszymy na Bałkany, to jeszcze będziemy mogli zrobić tyle przystanków po drodze, ile będzie nam potrzebne. Podziwiając przy okazji mijane krajobrazy.
Jazda własnym samochodem do Albanii to wolność i swoboda, jednak trzeba liczyć się z dość długim czasem przejazdu – wszak to średnio 2000 kilometrów do pokonania. Warto więc, nie brać takiej trasy na jeden raz i zaplanować po drodze jakiś nocleg.
Mamy dla Ciebie same konkrety!
Dokumenty, trasy i mapy!
Dokumenty potrzebne do wjazdu do Albanii

Mimo iż Albania nie jest w Unii Europejskiej, ani w Schengen, to obywatele Polscy mogą od 2009 roku wjechać na jej teren po okazaniu dowodu osobistego. Oprócz tego kierowca musi mieć ważne prawo jazdy i dowód rejestracyjny, co jest wszakże ogólnie panującą normą.
Jeśli chodzi o ubezpieczenie to trzeba mieć wykupioną Zieloną Kartę. Nie obowiązuje ona jedynie w Kosowie, więc jeśli jedziemy akurat taką trasą, trzeba będzie tam wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Warto też wiedzieć, że w przypadku kiedy podróżujemy pożyczonym autem, musimy także posiadać upoważnienie (wydane w języku angielskim przez notariusza) od właściciela pojazdu.
Niby w Albanii nie ma opłat za korzystanie z dróg, jednak wjeżdżając na jej teren dostajemy zaświadczenie, które pokazujemy przy wyjeździe i wówczas należy uiścić zapłatę 1 euro za każdą dobę pobytu, dla samochodów poniżej 7 miejsc siedzących. Dla większych aut opłata ta wyniesie dwa euro.
Zanim wyruszysz w podróż upewnij się, że masz aktualne ubezpieczenie

Ubezpieczenie OC / AC
Teraz najważniejsze:
Trasy dojazdu samochodem do Albanii
Ilość kilometrów jest oczywiście uzależniona od tego z jakiego miasta w Polsce startujemy. Wiadomo, że południowa część naszego kraju będzie ich miała nieco mniej na liczniku.
Wybór najlepszej samochodowej trasy do Albanii, to oprócz miejsca startowego, na naszą podróż będzie miał wpływ także punkt docelowy oraz to czy zamierzamy korzystać z płatnych dróg, czy raczej je omijać szerokim łukiem. Co ciekawe nie zawsze wybór płatnych autostrad będzie gwarancją najszybszego dotarcia do celu.
Wszędzie zdarzają się korki. Warto wziąć to pod uwagę planując finalną datę dojazdu do celu.

Pod uwagę należy wziąć także kolejki na granicach – szczególnie w sezonie i w weekendy. Niektórzy tak układają plan trasy, by strategiczne przejścia graniczne pokonywać nocą. Zawsze jest to jakiś pomysł, by nie stać zbyt długo na granicy. Oprócz tego niektóre drogi mogą być w remoncie, inne z kolei są kręte i niebezpieczne (np. te w górach), więc ich pokonanie zajmie więcej czasu, niż to Google Maps, czy inny nawigator przewiduje.

Porównaj ceny wycieczek i oferty biur podróży:
Oto dwa sztandarowe sposoby na to by dobrze zaplanować wyjazd do Albanii własnym samochodem:
1. Najpopularniejszą trasą przejazdową z Polski do Albanii jest zapewne:
Słowacja – Węgry – Serbia – Macedonia – Albania
Podana wyżej trasa prowadzi kolejno przez następujące miasta:
- Bratysława – Budapeszt
- Roszke – Novi Sad
- Belgrad – Nisz
- Skopje – Ochrid
- Elbasan – Tirana
Poniżej dokładna mapa przejazdu samochodem z Polski do Albanii według powyższego planu:
W tym przypadku trzeba wykupić winiety na Słowacji i na Węgrzech. Inna opcja to zaznaczenie na samochodowej nawigacji GPS znacznika – unikaj opłat. Wówczas poprowadzi ona nasz samochód przez boczne, niepłatne drogi. Wybór należy do Was – możemy wybrać trasę szybką, tanią lub najkrótszą!
Podczas pokonywania akurat tej trasy mamy szanse zatrzymać się na nocleg w okolicach Budapesztu. W Serbii kierujemy się na Belgrad, z kolei w Macedonii możemy zahaczyć o bardzo ładną okolicę jeziora Ochrydzkiego. Stamtąd udajemy się przez Elbasan wprost do Albanii.
2. Inną trasą samochodową do Albanii jest przejazd przez:
Słowację – Węgry – Chorwację – Bośnię i Hercegowinę – Czarnogórę
aż do Albanii
- Żylina – Komarno,
- Szekesfehevar – Osijek,
- Sarajevo – Podgorica,
- Szkodra
Tak na mapie prezentuje się ta alternatywna droga do Albanii:
W porównaniu do pierwszej trasy Polska Albania, droga ta jest o około 150 kilometrów krótsza, jednak niektóre górskie odcinki sprawiają, że wcale nie szybsza. Trzeba się także liczyć z opłatami na autostradach. W tej koncepcji na naszą podróż, warto uwzględnić przystanek w okolicach rzeki Tary, gdzie podziwiać można jeden z najgłębszych kanionów Europy.
Można też kombinować dojazd własny do Albanii od strony greckiej, czy przejeżdżać przez Kosowo (paszport) lub kompletnie jechać krajoznawczo – wzdłuż chorwackiego wybrzeża. Wszystko jest do zrobienia, w zależności od chęci, ilości czasu, no i przede wszystkim pieniędzy.
Mapa Albanii
Teraz kiedy już wiesz jak dojechać samochodem do Albanii skorzystaj z poniższej mapy i sprawdź lokalizacje najatrakcyjniejszych miejsc na wakacje w Albanii. Zobacz także jak wygląda planowana i obecna sieć autostrad w Alabanii na bazie serwisu Wikipedia. Warto zajrzeć też na oficjalną stronę Albanii gdzie opisany szczegółowo został cały transport w kraju.
Wygląda to bardzo obiecująco.
A teraz obiecana wcześniej mapa Albanii:
Życzymy udanych wakacje w Albanii i bezpiecznej drogi! Dajcie znać w komentarzach jaką trasą Wy dostajecie się z Polski do Albanii.
Ooo, fajnie, że są mapki:P Dojazd samochodem do Albanii przede mną – co prawda jeszcze dużo czasu, ale przezorny zawsze ubezpieczony:)
Ja proponuje się poważnie zastanowić , żeby wasze tanie wakacje nie stały się tymi najdroższymi w życiu. Albański styl jazdy nie można nawet w 50 procentach nie jest podobny do polskiego. Nie przestrzega się tu zasad ruchu drogowego jakie obowiązują w Polsce . Nie ma tu ustąp pierwszeństwa, jedyne co obowiązuje to wyłącznie siła większego , szybszego i bardziej trąbiącego. Przed zaplanowaniem tu wakacji na własną rękę proponuje przejazd autobusem miejskim na początek.
Wyjeżdżamy za 10 dni do Albanii własnym samochodem – komentarz „Królowej” mnie zaniepokoił – czy to własne tegoroczne doświadczenia wakacyjne czy też mieszkasz na miejscu ? A jaka jest jakość głównych dróg – głównie chodzi mi o wjazd od Szkodry i na dół nad morzem – w głąb lądu się raczej nie wybieramy.
Hej,my ruszamy w piątek 6 lipca,skąd jedziecie i czy podobny termin?
W tym roku zrobiłem objazdówkę Węgry-Rumunia-Bułgaria-Grecja-Albania-Czarnogóra-Serbia. Owszem nie balowałem ale nastawiłem się na zwiedzanie i odpoczynek. Słuchajcie wyjechałem 01 czerwca wróciłem 12. Łączny koszt na dwie osoby wyniósł mnie 4.200,00zł. Wrażenia niezapomniane i gorąco polecam wyjazd własnym autem. Co do samej Albanii, owszem należy uważać bo samochód zostawiasz gdzie chcesz i za każdym zakrętem można natknąć się na jakieś zwierze lub auto. Co do kultury jazdy owszem jest inaczej, jest mniej znaków i niekoniecznie na nie zwraca się uwagę. Jednak panuje luz i mimo wszystko każdy patrzy co robi druga osoba. Co więcej w terenach górzystych jest tyle zakrętów, że 50km jedzie się około 1,5 -2h więc na szarżowanie nie można sobie pozwolić. Tak czy inaczej bardzo polecam
Wczoraj opuściłem Albanię, właśnie się zastanawiam czy tam pojazdy przechodzą badania techniczne, a kierowcy posiadają prawa jazdy.
Jadę z Wrocławia, wczesnym rankiem 14 lipca. Trasa przez Głuchołazy, Bratysława, Budapeszt do Ochridu i dalej do Sarandy. To mój drugi wypad w tej rejon, pierwszy 4 lata temu. W Albanii jeżdżą tak, jak wszędzie na Bałkanach, dlatego trzeba być wypoczetym. Ja zaplanowałem dwa noclegi. Wracać można.”na strzała”, ale dwóch kierowców to norma.
Bylem w Albanii w 2018r faktycznie styl jazdy przypomina dziki zachod jak by nie obowiazywaly przepisy ruchu drogowego ,ale da sie bezpiecznie przejechac trzeba poprostu bardziej uwazac i zasada ograniczonego zaufania razy dwa
A jak wygląda przejazd przez granicę Serbii, Macedonii i Albanii? Czy jest jakaś odprawa paszportowa podobna do tej w Chorwacji?
Granica nie problem.czasem może a trafić na kolejkę i trochę odstać.Polecam jechać do Albanii przez Kosowo jest szybciej i lepsza droga.
Bylem 2018 roku ,jezeli radzisz sobie za kolkiem w naszym kraju to bez problemu poradzisz sobie w Albanii
Wybieram się już 4 raz samochodem do Albanii a Dokładnie do Sarandy z tamtąd będziemy się przemieszczać w poszczególne tereny tego pięknego kraju oczywiście tam gdzie nas jeszcze nie było. Standardowo naszą przygodę zaczynamy z Czeskiego Cieszyna omijając czeskie płatne odcinki kierując się na Słowację tam też bez winiet a następnie Węgry, Serbię, Macedonię.Albania zachwyciła nas swoją dzikością piękną naturą, przepięknymi krajobrazami, to trzeba zobaczyć,przeżyć. Drogi jak dla mnie spoko o ile z nich nie odbijemy w bok… to prawda że przepisy tam jakby nieistnieją ale nie zauważyłem aby były jakieś dzwony z tego powodu, gorzej i większe chamstwo spotkamy w Warszawie czy w Krakowie, w Albani tego nie odczułem. Ludzie są bardzo przyjaźnie nastawieni i bardzo pomocni jeśli potrzeba, a jedzienie wyśmienite i na naszą polską kieszeń.
Cześć Sebastian. Planujemy jechać z Krakowa do Albanii samochodem z dziećmi. Myślimy żeby zrobić dwa przystanki i jechać w nocy. Z trójką dzieci, jazda w dzień, może być bardziej męcząca niż w nocy. Masz doświadczenia podróżowania w nocy? Pozdrawiam
witam, i jak udała się podroż? my jedziemy w czwórkę dorosłych i dwójka dzieci ( 2l i 4l) i tez zestawiamy się jak ruszyć tzn. zaplanować trasę. Będzie to pierwszy wypad w tak długa drogę.
Wybraliście drogę przez Macedonie i Grecję czy Czarnogórę?
Podzielisz się swoim doświadczeniem 🙂
Cześć Sebastian
chciałabym w przyszłym roku zrobić wypad autem. Pytam jako znawcy Albanii :):) jakie miejsce polecasz aby były i plaże i góry?
Kiedy planujecie wyjazd bo my wyjeżdżamy 3.08. też z okolic krakowa busem 2 kierowców
Witam kiedy jedziecie my też wybieramy sie z dzieciakami wyjazd 29 lipiec z Wiśniowej
Witam
Z jakiego powodu jest omijana Czarnogóra, w planach dojazdu do Albanii?