Data ostatniej aktualizacji:
Split to miasto wymieniane jednym tchem, obok Dubrownika, jeśli chodzi o zwiedzanie Chorwacji. Kojarzone głównie z Pałacem Dioklecjana, jednak ostatnimi czasy jest chyba bardziej znane, dzięki słynnemu serialowi – „Gra o tron”, któremu posłużyło za tło.
Zachwyca nie tylko znakomitą pogodą panującą przez większą część roku, ale także malowniczym położeniem nad brzegiem Adriatyku oraz atmosferą godną prawdziwie luksusowych kurortów.
Atrakcje turystyczne Splitu
Split jest stolicą Dalmacji i drugim największym miastem w Chorwacji. To spory ośrodek kulturalny i komunikacyjny. To także niezła baza wypadowa do zwiedzania pozostałych zakątków tego kraju. Split przyciąga turystów swoimi terenami rekreacyjnymi, interesującymi zabytkami, atrakcjami turystycznymi, a także bogatym życiem nocnym.
Jest idealnym miejscem na wakacje dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas, zwiedzając i spacerując.
Zacznijmy więc zwiedzanie Splitu aby przekonać się jakie atrakcje oraz ciekawe miejsca i zabytki kryje w sobie to miasto.
Pałac Dioklecjana Splicie
Najważniejsze atrakcje Splitu znajdują się podobnie, jak w większości miast – na starówce. Jednak tu obszar starego miasta jest w całości pozostałościami po Pałacu Dioklecjana. Ta budowla była na tyle duża, że obecne uliczki to dawne korytarze tej ogromnej posiadłości. Pałac cesarza był nie tylko jego letnią rezydencją, ale pełnił także funkcje militarne (baza dla oddziałów wojska) oraz reprezentatywne.
Całość została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
O wielkości Pałacu Dioklecjana świadczy chociażby to, że obecnie mieści się w jego granicach ponad 200 budynków. Na jego budowę nie szczędzono środków, więc marmury ściągano z Włoch i Grecji, natomiast kolumny i posągi z Egiptu. Całość była otoczona pokaźnym murem obronnym, wraz z 16-stoma wieżami warownymi. Pozostałości po dawnej rezydencji datuje się tu na przełom III i IV wieku.
W obrębie Pałacu Dioklecjana warto zwiedzić perystyl, czyli jeden z wewnętrznych dziedzińców. Jest on wykonany z granitu i przyozdobiony posągiem sfinksa, sprowadzonego tu z Egiptu oraz kolumnami korynckimi, połączonymi łukami i ozdobionymi kamiennym fryzem. To jeden z istotniejszych placów, który swego czasu był świadkiem ważnych wydarzeń i zgromadzeń. Obecnie organizowane są tu koncerty i spektakle teatralne.
Zobacz na mapie Splitu gdzie znajduje się ta atrakcja:
Oprócz tego warto też zwrócić uwagę na baptysterium, które wcześniej było świątynią Jowisza. W środku można podziwiać posąg Jana Chrzciciela, sarkofagi arcybiskupów oraz chrzcielnicę pochodzącą z XI wieku.
Kolejną atrakcją w granicach Pałacu Dioklecjana są podziemia udostępnione zwiedzającym. W dawnych czasach pełniły one głównie funkcję magazynów oraz wyrównywały poziom północnej i południowej części posiadłości. To właśnie w podziemiach kręcono część scen z serialu „Gra o tron”. Podobno układ tych pomieszczeń odzwierciedla dawne rozmieszczenie komnat na górze.
Warto też zobaczyć cztery bramy, prowadzące do pałacu.
I tak od strony północnej usytuowana jest główna – Złota Brama, od strony zachodniej Żelazna Brama, od strony wschodniej Srebrna Brama, natomiast od południa Brązowa Brama. Wszystkie ich nazwy wzięły się od materiałów, którymi niegdyś były ozdobione.
Dużą atrakcją Splitu jest również promenada Riva, gdzie w głównej mierze toczy się życie towarzyskie tego miasta. Obsadzona palmami, z rozstawionymi ławeczkami i licznymi lokalami gastronomicznymi, tętni gwarem turystów, do późnych godzin nocnych.
To właśnie tu można wykupić sobie jedną z lokalnie organizowanych wycieczek i popłynąć np. w rejs na jedną z pobliskich wysp, czy na zachód słońca, bądź do Błękitnej Jaskini.
Jedną z atrakcji Splitu są plaże.
Mimo iż w samym centrum, tuż przy starówce nie ma plaż, to w Splicie i okolicach są miejsca, gdzie można rozłożyć ręcznik. Najpopularniejszym z nich jest plaża Bačvice, oddalona o niecały kilometr od starego miasta.
Niestety jej popularność wpływa na dużą ilość ludzi tu przesiadujących, jednak trzeba zaznaczyć, że to plaża piaszczysta z pełnym zapleczem i infrastrukturą. Oprócz tego w pobliżu znajdują się inne, żwirowo-kamieniste plaże takie jak: Ježinac, Kašjuni, Firule czy Žnjan.
Zabytki w Splicie
Największym zabytkiem w Splicie, oczywiście w granicach Pałacu Dioklecjana jest katedra św. Duje. Została wzniesiona w IV wieku, jako mauzoleum Dioklecjana. Następnie przebudowano ją na chrześcijańską świątynię.
Zobacz na mapie Splitu gdzie znajduje się Katedra św. Duje:
Obecnie katedra ma kształt dość niskiej rotundy i przylegającej do niej strzelistej dzwonnicy. Do środka wchodzi się poprzez rzeźbione w drzewie drzwi, zdobione scenami z życia Chrystusa. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na trzy ołtarze (w tym jeden św. Duje) oraz na pozostałości po czasach cesarskich, takich jak korynckie kolumny z fryzami. Oprócz tego w katedrze św. Duje można zwiedzić także skarbiec, kryptę oraz archiwum.
Tuż przy katedrze św. Duje znajduje się chyba najbardziej charakterystyczny obiekt na starówce Splitu, czyli dzwonnica. Ta strzelista, romańska budowla ma wysokość prawie 61 metrów.
Mimo naprawdę długiego czasu budowy (XIII do XVII wieku), w XVIII wieku zaczęła się niepokojąco przechylać, więc ją rozebrano i ustawiono na nowo. Dziś jest jedną z największych atrakcji, gdyż na dzwonnice można się wspiąć i podziwiać panoramę całego miasta.
Duże wrażenie robią również lwy i czarny sfinks ustawione przy jej wejściu.
pomnik Grgura Ninskiego
Wartym uwagi zabytkiem w Splicie jest także pomnik Grgura Ninskiego, który był biskupem w Ninie. Jego główną zasługą była próba wprowadzenia języka chorwackiego do liturgii kościelnej. Dziś olbrzymia rzeźba Grgura Ninskiego, autorstwa Ivana Meštrovicia, stoi tuż za Złotą Bramą. Potarcie jego dużego palca od lewej stopy ma ponoć przynosić szczęście i zdrowie.
Zwiedzanie Splitu
W Splicie znajduje się także całkiem sporo obiektów muzealnych do zwiedzania. Wśród nich można wyróżnić Galerię Mestrović, gdzie znajdują się dzieła tego lokalnego, aczkolwiek sławnego artysty. Muzeum jest ulokowane w jego willi, którą wraz z rzeźbami przekazał po śmierci na rzecz miasta.
Można też zwiedzić w Splicie Chorwackie Muzeum Morskie, ukazujące historię żeglugi po Adriatyku, od starożytności po czasy obecne. W tym akcentując pozycje miasta, jako ważnego portu na wybrzeżu. W muzeum można zobaczyć makiety rozmaitych statków oraz żaglówek.
Kolejnym ciekawym obiektem muzealnym w Splicie jest Muzeum Miejskie. Można w nim zapoznać się z historią tego miasta na przestrzeni wieków, od samego początku, aż do czasów obecnych. Muzeum jest umiejscowione na starówce, w pałacu Papalić, a cała ekspozycja zajmuje aż trzy piętra.
Warto także zajrzeć do miejscowego Muzeum Archeologicznego, które jest jednym z najstarszych obiektów tego typu, w ogóle w Chorwacji. W jego zbiorach można podziwiać rzeźby nagrobne, grecką ceramikę oraz szklane wyroby dawnych Rzymian. Wystawione tutaj eksponaty obejmują głównie starożytność.
Podobnym obiektem jest Muzeum Chorwackich Zabytków Archeologicznych, gdzie jednak można zobaczyć przedmioty, których wiek sięga średniowiecza. Jest tu sporo zgromadzonych eksponatów, takich jak biżuteria i broń oraz fragmentów nagrobków czy dawnych ołtarzy.
Nie mniej ciekawym miejscem do zwiedzania w Splicie jest Muzeum Etnograficzne. Dotyczy ono życia i obyczajów, nie tylko miejscowej ludności, ale i całego terenu Dalmacji. Wewnątrz można podziwiać tradycyjne stroje, instrumenty muzyczne, meble oraz broń, które były wykorzystywane przez ówczesne społeczeństwo na przestrzeni lat.
To jeszcze nie jedyne zabytki, atrakcje i ciekawe miejsca w Splicie.
Ciekawe miejsca Splitu
Ciekawym miejscem w Splicie tuż za Żelazną Bramą jest Narodni trg, który w średniowieczu był centralnym placem miasta. Charakterystycznym budynkiem jest tu wieża zegarowa, wraz z zegarem słonecznym z XV wieku i dzwonnicą. Oprócz tego przy placu stoi także budynek dawnego ratusza, wzniesiony w 1443 roku w stylu gotyckim, gdzie obecnie mieści się Muzeum Etnograficzne.
Ciekawym obiektem jest też renesansowy pałac rodziny Karepić z XVI wieku oraz XV- wieczny gotycki pałac Cambij.
Wzgórze Marjan w Splicie
Innym ciekawym i zarazem widokowym miejscem w Splicie jest wzgórze Marjan (178 m n.p.m), porośnięte 168 hektarami lasu sosnowego. To znakomity teren, który może służyć jako schronienie przed słońcem w upalne dni. Znajdują się tu liczne trasy biegowe oraz szlaki spacerowe.
Wśród drzew są ukryte małe kościoły i kapliczki, ruiny kamiennych domów, a także atrakcje skierowane dla najmłodszych. Na wzgórzu Marjan mieści się tu bowiem ogród botaniczny (nieco zaniedbany, ale bezpłatny), małe zoo (płatne, z kozami, kaczkami, owcami itp) oraz plac zabaw z licznymi drewnianymi obiektami, porozsiewanymi po tym terenie.
Na samym szczycie znajduje się tu punkt widokowy z panoramą na całą okolicę Splitu.
Interesującym miejscem w Splicie jest też Froggyland. To z kolei nietypowe muzeum, poświęcone żabom. Tylko tu wypchane figurki tych zwierząt są przedstawione w typowo ludzkich scenkach. Na zawodach sportowych, na basenie czy w ławce szkolnej, czy też w kościele. Ponad 500 żab zgromadził tu ponad 100 lat temu Ferenc Mere. Froggyland to z pewnością jedno z bardziej osobliwych atrakcji Splitu.
Co warto zobaczyć w najbliższych okolicach Splitu?
W odległości około pięciu kilometrów od Splitu znajduje się Twierdza Klis. To dawna siedziba pierwszego chorwackiego księcia Trpimira, która mocno ucierpiała podczas wojny. Obecnie jest sukcesywnie konserwowana, a latem odbywają się tu już koncerty. Na miejscu można zwiedzić bastion Bembo, kaplicę św. Wita oraz pomieszczenia mieszkalne komendanta tej twierdzy. To również dobry punkt widokowy, nie tylko na miasto Split, ale i całą okolicę.
W okolicy warte zobaczenia są także ruiny dawnej Salony. To właśnie w tym miejscu można zwiedzić pozostałości starożytnego miasta-portu, gdzie zobaczymy resztki antycznych budowli. Wśród nich można wymienić bazylikę, amfiteatr, nekropolię oraz pałac biskupów.
Oprócz tego znajdują się tu ruiny murów obronnych oraz akweduktów, którymi doprowadzano wodę do Pałacu Dioklecjana.
Jeśli komuś będzie wciąż mało, to zawsze może się udać do pobliskiego miasta Omiś, oddalonego od Splitu o około 20 kilometrów. W tej stosunkowo niewielkiej miejscowości latem tętni życie.
Turystów ściągają tu rzadkie w Chorwacji piaszczyste plaże oraz płycizny nad brzegiem morza, idealnie nadające się do zabaw małych dzieci. Oprócz tego w lipcu odbywa się w Omisiu sławny Festiwal Klap Dalmatyńskich, a na okolicznej rzece Cetina są organizowane tzw spływy kajakowe z adrenaliną.
Warto zajrzeć też na oficjalną stronę Splitu gdzie o atrakcjach, ciekawych miejscach i zabytkach godnych i wartych odwiedzenia dowiesz się więcej.
Turystyczna mapa atrakcji Splitu
Zobacz na turystycznej mapie atrakcji Splitu gdzie znajdują się ciekawe miejsca i zabytki:
Jakie atrakcje Splitu są Twoimi ulubionymi? Które ciekawe miejsca odwiedzasz najczęściej? Czekamy na Wasze komentarze na forum.