Jakie ubezpieczenie podróżne (turystyczne) wybrać i kupić? Porównaj ceny i sprawdź opinie ubezpieczenia na wyjazd za granicę

Jeśli nie masz zamiaru płacić za wszelkie usługi medyczne na wymarzonych wakacjach – lepiej wykup ubezpieczenie podróżne znane także jako ubezpieczenie turystyczne. Podróżnicy podobno dzielą się na tych, którzy zawsze mają wykupioną polisę podróżną i tych, którzy po pierwszym wypadku, już zawsze będą ją kupować.

Koszty leczenia, szczególnie za granicami naszego kraju bywają naprawdę powalające. A przypadki chodzą po ludziach i nie można podróżować z myślą, że nic nam nigdy się nie przytrafi. Poczucie bezpieczeństwa i pomoc w razie czego jest nie do przecenienia.

Ubezpieczenie podróżne
Jakie ubezpieczenie podróżne będzie najlepsze? Porównaj opinie i sprawdź ceny! Ubezpieczenie na wyjazd za granicę

Co daje ubezpieczenie podróżne?

Ubezpieczenie podróżne ma gwarantować pomoc i pokrycie kosztów leczenia w razie nieszczęśliwych wypadków oraz innych niespodziewanych sytuacji. Ma to pozwolić na komfortowe i bezpieczne podróżowanie. Przyda się nie tylko kiedy złamiesz nogę na stoku, czy dostaniesz udaru na egipskiej plaży, ale także jeśli będzie potrzebna nagła operacja (np. wyrostka robaczkowego) oraz kiedy zaginie ci bagaż wraz z drogim sprzętem.

Aktualnie pakiety assistance oferują także pomoc prawnika czy też nawet tłumacza, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jakie jednak wybrać ubezpieczenie, by spełniło nasze oczekiwania i rzeczywiście było nam pomocne?

Porównywarka i kalkulator pomoże Ci wybrać jakie ubezpieczenie na wyjazd za granicę kupić:

Jakie ubezpieczenie podróżne wybrać i kupić?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć o wszystkich możliwościach, które zapewniają nam ochronę podczas wyjazdu. Wygląda to tak, że w naszym kraju jesteśmy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, więc w razie wypadków i innych nieprzewidzianych zdarzeń, nie otrzymamy rachunku do zapłaty za udzieloną pomoc.

Chyba, że nie jesteśmy ubezpieczeni (nie pracujemy, nie uczymy się), ale to już inna historia.

Jeśli natomiast chodzi o wyjazdy zagraniczne, to najlepiej wyrobić sobie bezpłatnie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ, która uprawnia nas do bezpłatnej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej i EFTA (Norwegia, Islandia, Szwajcaria, Lichtenstein).

Tylko, że nie jest tak różowo jakby się mogło wydawać, gdyż nie we wszystkich państwach jest taki szeroki zakres bezpłatnych usług jak Polsce. Na pewno zapłacimy z własnej kieszeni np. za transport karetką, za ratownictwo medyczne oraz niektóre konsultacje i zabiegi u specjalistów. Dużym kosztem będzie także powrót do kraju, szczególnie transportem sanitarnym. Nasz NFZ może zwrócić nam część poniesionych kosztów, ale tylko po krajowych stawkach.

Ważna sprawa dotycząca ubezpieczenia na wyjazd za granicę!

Karta EKUZ nie obejmuje także leczenia w prywatnych placówkach.

Ubezpieczenie turystyczne
Ubezpieczenie turystyczne / Ranking, opinie i cena – Wybierz najlepszą ofertę na rynku! Ubezpieczenie na wyjazd za granicę

Jakie są rodzaje ubezpieczeń podróżnych i co obejmują w pakiecie?

Drugim ubezpieczeniem jest to kupione wraz z wczasami z biura podróży. Każda taka oferta musi zawierać bowiem pakiet podstawowych gwarancji ubezpieczeniowych, co wynika z ustawy.

Przede wszystkim są to koszty leczenia (KL) oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW). Jednak ich stawki są zazwyczaj na niskim poziomie (bo są wliczane w cenę wycieczki), a pracownik biura podróży większe ubezpieczenie z rozszerzeniem na bagaż, ratownictwo czy sprzęt sportowy, oferuje za dodatkową opłatą. Jesteśmy owszem ubezpieczeni, lecz na najniższym podstawowym pułapie, więc nie ma co się cudów spodziewać w razie wypadku.

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując ubezpiecznie turystyczne?

Trzecią opcją jest ubezpieczenie dołączone do np. abonamentu medycznego lub karty kredytowej.

O nim nawet można nie wiedzieć, bo jest ono zawarte w pakiecie jakie otrzymujemy od pracodawcy, który wykupuje prywatną opiekę medyczną w danej placówce dla swoich pracowników. Czasem również biorąc kartę kredytową w jednym z banków, w gratisie otrzymujemy np. roczne ubezpieczenie turystyczne. Co ciekawe taka polisa podróżna bywa na zaskakująco wysokim poziomie (nawet i 300 000 KL), przez co nie trzeba się jakoś specjalnie dodatkowo ubezpieczać.

To jeszcze nie wszystko!

Czwartym wyjściem jest zakup indywidualnego ubezpieczenia turystycznego, które można dostosować pod własne potrzeby. Możemy je zakupić online albo u przedstawiciela ubezpieczeń lub u pracownika biura podróży. Jeśli podróżujemy całą rodziną lub grupą znajomych opłaca się ubezpieczyć wszystkich razem, bo zawsze to wyjdzie trochę taniej, niż każdego osobno. Sama kwota polisy turystycznej uzależniona będzie od miejsca do którego się udajemy, od czasu trwania podróży oraz przede wszystkim specyfiki wyjazdu.

Chodzi tu głównie o to, czy jedziemy się opalać, czy zwiedzać jaskinie, surfować w Australii, a może udajemy się do dżungli amazońskiej.

Na co zwracać uwagę przy zakupie ubezpieczenia turystycznego?

Przede wszystkim czytamy ogólne warunki ubezpieczenia (OWU), nawet jeśli to i 20 stron. Tam są zawarte najważniejsze dla nas informacje (zazwyczaj rozrysowane w tabelkach).
Zwracamy uwagę na najbardziej interesującą nas część, czyli koszty leczenia (KL) to suma która będzie do dyspozycji na wszelkie wizyty lekarskie, pobyt w szpitalu, transport medyczny, zabiegi i operacje, zakup leków oraz pomoc ratowników (w tym także akcje poszukiwawcze).

Ta część ubezpieczenia może także uwzględniać przewóz do kraju, pobyt bliskich, jak i transport zwłok. Jeśli wybieramy się poza granicę Polski to suma kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 20 000 euro na terenie Europy i przynajmniej 40-50 tysięcy euro/dolarów na innym kontynencie.

Niestety koszty leczenia w Stanach czy Japonii, są znacznie wyższe, niż w krajach europejskich. Warto ubezpieczyć się również jeśli cierpimy na stwierdzone choroby przewlekłe w odpowiednie rozszerzenie do kosztów leczenia. Inaczej ubezpieczyciel może nie pokryć nam części wydatków związanych z pomocą i opieką medyczną.

Drugą rubryczką nas interesującą jest OC, czyli odpowiedzialność cywilna. Pod tym hasłem kryje się nasza odpowiedzialność za wszelkie szkody jakie wyrządzimy, czyli jeśli zniszczymy komuś auto, lub najedziemy go rowerem, wówczas nasz ubezpieczyciel weźmie na siebie koszty odszkodowania dla takiej osoby.

Kolejna pozycja to Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW), czyli ubezpieczenie od uszczerbku na zdrowiu, które jest wypłacane po wypadku. No tu jest sprawa sporna, gdyż ubezpieczyciel zazwyczaj ma na myśli trwały uszczerbek na zdrowiu, czyli np. utratę jednej z kończyn, my zaś myślimy, że złamanie ręki też się pod to zalicza.

I zaczyna się bój.

Zazwyczaj jednak wszystko jest rozpisane i za konkretny uraz dostajemy procent od całej sumy.

Ubezpieczenie bagażu
Ubezpieczenie bagażu podczas podróży na wakacje. Wybierz najlepszą ofertę dla siebie i rodziny. Porównanie i ranking.

Ubezpieczenie bagażu

Jeśli chodzi o ubezpieczenie bagażu podróżnego (BP), to akurat tu jest chyba najmniej kolorowo. W teorii powinnyśmy otrzymać określone pieniądze, jeśli nasz bagaż zaginie lub otrzymamy go z opóźnieniem (dotyczy to podróży samolotami). Jednak naprawdę jest tak, że w pierwszej kolejności odpowiadają za nasze walizki linie lotnicze (przewoźnik) i to od nich mamy uzyskać odszkodowanie.

Po drugie jest mnóstwo wykluczeń i obostrzeń dotyczących przewozu sprzętu elektronicznego, biżuterii i innych cennych przedmiotów, których ochrona nie będzie obejmować, chyba że za to dopłacimy. A na końcu w razie zagubienia naszych bagaży to i tak trzeba będzie mieć rachunki i potwierdzenia na wszystko, co się znajdowało wewnątrz walizek. Inaczej policzą nam pi razy drzwi i nasze majtki od Armaniego wycenią na 10 złotych. Jeśli szukamy oszczędności to akurat tę kwotę można obciąć do minimum.

Co jeszcze może zawierać ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Ubezpieczenie sprzętu sportowego podczas podróży

Osobną kwestią jest ubezpieczenie sprzętu sportowego (SS/SR), bo dotyczy to zazwyczaj określonych wyjazdów, np. na narty czy snowboard. W razie jego kradzieży lub uszkodzenia, zostanie nam wypłacone odszkodowanie. Warto takie ubezpieczenie rozważyć, kiedy wybieramy się na zimowy wyjazd, jednocześnie sprawdzając czy w warunkach umowy, czasem nie jest zaznaczone jak dokładnie mamy zabezpieczyć sprzęt na czas transportu, by w ogóle była mowa o wypłaceniu odszkodowania w przypadku zniszczenia naszego mienia. Niektóre firmy mają to dokładnie sprecyzowane.

Z ubezpieczeniem sprzętu sportowego wiąże się także kwestia rozszerzenia kosztów leczenia o sporty ekstremalne. Jeśli wybieramy się na narty, posurfować, ponurkować czy też na wspinaczkę górską, jest to zazwyczaj uważane przez ubezpieczyciela za sporty ekstremalne, czyli podwyższonego ryzyka. Wówczas jeśli coś nam się stanie i będziemy potrzebować hospitalizacji, to nasza firma ubezpieczeniowa może nie pokryć tych kosztów, jeżeli nie wykupimy takiego rozszerzenia. Warto rozeznać się czym są sporty podwyższonego ryzyka w rozumieniu naszej firmy ubezpieczeniowej. Czasem potrafi być to nawet jazda rowerem!

Dodatkowe punkty w umowie takie jak: ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży lub w przypadku opóźnień lotów (czartery zazwyczaj nie obejmuje), czy ubezpieczenie domu na czas naszego wyjazdu będą na pewno do rozważenia, ale nie są bardzo istotne.

Jak zgłosić zdarzenie?

Pamiętać musimy także o tym, by sprawdzić ile mamy czasu by zgłosić dane zdarzenie. Często firmy ubezpieczeniowe mają zaznaczone w OWU do kiedy musimy ich powiadomić o wypadku (najczęściej na to jest przewidziane 24h). Wiadomo, że życie najważniejsze, ale jeśli to przypadek mniej zagrażający życiu warto zadzwonić na linę ubezpieczyciela, skąd zostaniemy poinstruowani o tym co robić i gdzie się udać do lekarza. Często bowiem firmy mają podpisane umowy z konkretnymi placówkami medycznymi. Jeśli zrobimy coś na własną rękę to możemy czasem nie uzyskać z powrotem poniesionych kosztów.

Wyłączenia odpowiedzialności

W umowie ubezpieczenia ważna jest też pozycja – wyłączenia odpowiedzialności. To punkt w którym się dowiemy za co na pewno nasz ubezpieczyciel nie zapłaci. Najczęściej są to przypadki, kiedy będziemy pod wpływem alkoholu lub narkotyków w czasie zdarzenia. Jak już wspominaliśmy, mogą być problemy z wypłaceniem odszkodowania jeśli nie zgłosimy naszych przewlekłych dolegliwości lub wybierzemy się w podróż, by uprawiać jeden z ekstremalnych sportów. Przy wyjazdach do krajów tropikalnych są wymagane obowiązkowe szczepienia, inaczej leczenie nie zostanie pokryte, w przypadku zapadnięcia na jedną z takich chorób.

Czasem ubezpieczyciel kompletnie wyklucza całe kraje dotknięte epidemią lub stanem wojennym. Sytuację w danym państwie sprawdzamy zawsze przed wyjazdem na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które wydaje odpowiednie ostrzeżenia.

Ubezpieczenie na podróż dla rodziny
Ubezpieczenie na podróż dla rodziny/ Cena, opinie i ranking / Porównaj oferty ubezpieczenia na wyjazd za granicę

A co z polisą turystyczną jeśli podróżujemy po Polsce?

Darmową opiekę medyczną mamy wprawdzie zapewnioną, ale warto ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków (NWW), bo zawsze w razie poważniejszych urazów, dostaniemy pieniądze chociażby na konieczną rehabilitację. Pokryje ona czasem też koszty prywatnego leczenia, które jak wiemy wygląda trochę inaczej od publicznej służby zdrowia. Można pomyśleć też nad ubezpieczeniem bagażu przed uszkodzeniem czy kradzieżą, a na pewno warto to zrobić, jeśli chodzi o nasz sprzęt sportowy.

Ceny ubezpieczeń podróżnych i turystycznych

W porównaniu do ceny wakacji i wczasów, szczególnie tych zagranicznych są niskie. Średnio tygodniowy pobyt w jednym z europejskich krajów może wynieść 40-50 złotych na osobę. W porównaniu do ewentualnego rachunku za złamaną nogę rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, to chyba warto zadbać o swoje finanse i spokojną głowę. Ubezpieczenia turystyczne w kraju są jeszcze tańsze. Ważne by mądrze wybrać ofertę, zwracając uwagę na najistotniejsze punkty wraz z kwotami na które się ubezpieczamy.

Opinie o ubezpieczeniach podróżnych i turystycznych

Ciekawi nas jakie ubezpieczenie turystyczne wybieracie podczas swoich podróży dla siebie i swojej rodziny. Wasze recenzje i opinie są dla nas ważne. Dlatego prosimy Was o to abyście swoje opinie o konkretnych dostawcach ubezpieczeń bądź pakietach opublikowali w komentarzach pod tym wpisem. Każda opinia się liczy!

Dodaj opinie na forum